OBECNÝ ZÁJEMZdraví

Co je dobré na kocovinu – 7 účinných možností

Co je dobré na kocovinu? 7 kroků k vyléčení kocoviny. Pití tekutin může pomoci s ranní opilostí. Zdá se, že kocovina je způsob, jakým nám tělo připomíná nebezpečí nadměrného pití. Fyziologicky se jedná o skupinové onemocnění: klasickými příznaky jsou průjem, únava, bolest hlavy, nevolnost a třesavka. Někdy se zvýší systolický (nejvyšší) krevní tlak, srdce bije rychleji než obvykle a potní žlázy produkují nadměrné množství potu, což je důkazem oživení reakce „bojuj nebo uteč“. Někteří lidé jsou citliví na světlo nebo zvuk. Jiní trpí pocitem točení.

 

Co je dobré na kocovinu

 

Co je dobré na kocovinu

 

Příčiny jsou stejně rozmanité jako příznaky. Alkohol se metabolizuje na acetaldehyd, který je ve vysokých koncentracích toxický. Koncentrace však zřídka dosahují tak vysokých hodnot, takže to není úplné vysvětlení.

 

Pití alkoholu narušuje činnost mozku během spánku, takže opilost může být formou spánkové deprivace. Alkohol narušuje hormony, které regulují naše biologické hodiny, což může být důvod, proč se kocovina může projevovat jako zpoždění a naopak. Migrénu může vyvolat také alkohol, takže někteří lidé si mohou myslet, že mají kocovinu, zatímco ve skutečnosti trpí migrénou vyvolanou alkoholem.

 

Co pomáhá při kocovině

 

Kocovina začíná po poklesu hladiny alkoholu v krvi. Podle některých odborníků se nejhorší příznaky objevují, když hladina alkoholu dosáhne nuly.

 

Zdá se, že klíčovou složkou je „pití do opilosti“; to, kolik jste toho vypili, abyste se opili, je méně důležité. Některé studie naznačují, že lehcí a mírní pijáci jsou náchylnější ke kocovině než silní pijáci. Existují však i zdánlivě protichůdné výzkumy, které ukazují, že lidé s rodinnou anamnézou alkoholismu mají horší kocovinu. Podle vědců mohou mít někteří lidé nakonec problémy s pitím, protože pijí ve snaze zmírnit příznaky kocoviny.

 

1. Pití alkoholu – klín se vybíjí klínem

 

Pití alkoholu - klín se vybíjí klínem

 

Myšlenka je taková, že kocovina je formou odvykání alkoholu, takže jeden nebo dva nápoje odvykání zmírní. Možná na tom něco bude. Alkohol i některá sedativa, například benzodiazepiny, jako je diazepam (Valium), interagují s receptory GABA na mozkových buňkách. A je dobře zdokumentováno, že někteří lidé mají abstinenční příznaky po vysazení krátkodobě působících sedativ. Možná mozek reaguje podobně, když začne klesat hladina alkoholu v krvi.

2. Pití tekutin – Co je dobré na kocovinu

 

Alkohol podporuje močení, protože potlačuje uvolňování vazopresinu, hormonu, který snižuje objem moči produkované ledvinami. Pokud je součástí kocoviny průjem, pocení nebo zvracení, můžete být ještě více dehydratovaní. Ačkoli nevolnost může ztěžovat příjem potravy, může pomoci i několik doušků vody.

 

3. Přijměte do těla sacharidy

 

Přijměte do těla sacharidy

 

Pití může snižovat hladinu cukru v krvi, takže teoreticky může být část únavy a bolestí hlavy při kocovině způsobena tím, že mozek pracuje bez dostatku svého hlavního paliva. Mnoho lidí navíc při pití zapomíná jíst, čímž si ještě více snižují hladinu cukru v krvi. Toast a džus je způsob, jak jemně vrátit hladinu na normální úroveň.

 

4. Vyhněte se alkoholickým nápojům tmavší barvy – Co je dobré na kocovinu

 

Vyhněte se alkoholickým nápojům tmavší barvy - Co je dobré na kocovinu

 

Experimenty ukázaly, že čiré nápoje, jako je vodka a gin, způsobují kocovinu méně často než tmavé nápoje, jako je whisky, červené víno a tequila. Hlavní formou alkoholu v alkoholických nápojích je etanol, ale tmavší likéry obsahují chemicky příbuzné sloučeniny (kongenery) včetně metanolu. Stejné enzymy zpracovávají etanol i metanol, ale metabolity metanolu jsou obzvláště toxické, takže mohou způsobit horší kocovinu. Jak přestat pít alkohol : 14 účinných tipů

 

5. Užívejte léky proti bolesti – Co je dobré na kocovinu

 

Vezměte si lék proti bolesti - Co je dobré na kocovinu

 

Ale ne Tylenol. Aspirin, ibuprofen (Motrin, jiné značky) a další nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) mohou pomoci při bolestech hlavy a celkovém pocitu bolesti. NSAID však mohou podráždit žaludek, který je již podrážděný alkoholem. Neužívejte paracetamol (Tylenol). Pokud se ve vašem těle nachází alkohol, může zvýraznit toxické účinky paracetamolu na játra. Pivo na vlasy:
Pivo pro zdravé, hebké a lesklé vlasy: Tady je návod, jak s pivem dosáhnout zdravých, hebkých a lesklých vlasů

 

6. Pít kávu nebo čaj

 

Pít kávu nebo čaj

 

Kofein sice nemá žádnou zvláštní sílu proti kocovině, ale jako stimulant by mohl pomoci s mrzutostí.

 

7. Vitamíny skupiny B a zinek – Co je dobré na kocovinu

 

Vitamíny skupiny B a zinek - Co je dobré na kocovinu

 

Nedávno byla provedena studie, která hodnotila stravu 24 hodin před a po nadměrném pití. Jednalo se o malou studii a výsledky byly založeny na tom, že účastníci sdělili, co jedli. Zjistili však, že lidé, jejichž jídlo a pití obsahovalo větší množství zinku a vitaminů skupiny B, měli méně silnou kocovinu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button