Zdraví

Nejčastější infekční onemocnění – TOP 5

Nejčastější infekční onemocnění – TOP 5. Infekční nemoci každoročně postihují miliardy lidí na celém světě. Podle WHO a CDC je těchto pět infekčních onemocnění nejčastějších.

Podle Světové zdravotnické organizace bylo v roce 2011 zaznamenáno 12 420 různých onemocnění a chorob souvisejících se zdravím. Jinými slovy, každý večer před spaním byste měli poděkovat svému imunitnímu systému a moderní medicíně.

 

Nejčastější infekční onemocnění

 

Nejčastější infekční onemocnění

 

Z tohoto množství nemocí není snad žádná rozšířenější než infekční nemoci, které WHO definuje jako „jakýkoli patogenní mikroorganismus, který se může šířit přímo nebo nepřímo z jedné osoby na druhou“.

Mluvíme o doslova miliardách lidí, kteří se v daném roce nakazí infekční chorobou. Samozřejmě nezapomínejte, že se může jednat o něco tak jednoduchého, jako je obyčejné nachlazení, které je často jen nepříjemné, nebo o něco tak závažného, jako je HIV/AIDS, který si od počátku epidemie v 80. letech 20. století razí cestu světem. let minulého století si vyžádaly téměř 14 milionů obětí. Podle statistik WHO je kombinace AIDS, malárie a tuberkulózy zodpovědná za polovinu (přibližně 5 milionů) všech úmrtí na infekční choroby ročně. Jak se projevuje cukrovka – Příznaky cukrovky

 

Proto se dnes podíváme na pět nejrozšířenějších infekčních onemocnění na světě. Až budeme postupně procházet tyto infekční nemoci, mějte na paměti, že většina těchto údajů jsou odhady, protože v rozvojových zemích, kde může být přístup ke zdravotní péči omezený, je obtížné zjistit míru infekce. Proto lze tyto údaje ponechat na malé interpretaci založené na statistikách WHO a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

 

Kromě toho se také podíváme na to, jaké potenciální globální farmaceutické společnosti mohou využít těchto mnohamilionových a dokonce miliardových příležitostí. Bez dalších podrobností vám představujeme pět nejčastějších infekčních onemocnění. Cold

 

Hepatitida B

 

Hepatitida B

Nejčastější infekční onemocnění. Podle současných statistik je hepatitida B nejrozšířenějším infekčním onemocněním na světě, které postihuje přibližně 2 miliardy lidí, což je více než čtvrtina světové populace. Toto onemocnění, které je charakterizováno zánětem jater, který vede ke žloutence, nevolnosti a únavě, může vést k dlouhodobým komplikacím, jako je cirhóza jater nebo dokonce rakovina jater. Obavy se týkají především těch, kteří jsou nositeli chronické formy onemocnění, což je podle odhadů asi 350 milionů lidí.

 

Jedním z nejznámějších léků je Viread (GILD -0,44 %) společnosti Gilead Sciences, který byl schválen v roce 2008 a blokuje enzym, který virus hepatitidy B potřebuje k replikaci v jaterních buňkách. Podle zprávy společnosti Gilead za třetí čtvrtletí vzrostl prodej léku za prvních devět měsíců o 11 % oproti předchozímu roku. Společnost Gilead, která je silně zastoupena v oblasti léčby AIDS, se rychle stává gigantem v oblasti infekčních chorob. Jak se projevuje zápal plic – Příznaky a diagnostika

Malárie – Nejčastější infekční onemocnění

 

Malárie - Nejčastější infekční onemocnění

Malárie, nemoc přenášená komáry, která postihuje především děti v tropickém a subtropickém podnebí, ročně postihne více než 500 milionů lidí a způsobí 1 až 3 miliony úmrtí. Je to pravděpodobně druhé nejrozšířenější infekční onemocnění po hepatitidě B a rozhodně jedno z nejsmrtelnějších každoročních onemocnění.

Zvýšení povědomí veřejnosti o nebezpečí komárů v tropickém a subtropickém podnebí do jisté míry pomohlo, ale bohužel počet případů malárie v posledních letech opět roste. Nejběžnějším dostupným antimalarikem je perorální lék Lariam, který byl zaveden koncem 80. let 20. století. 20s. století vynalezla americká armáda, ale licenci na něj získala společnost Roche (RHHBY 0,26 %), která jej prodávala až do srpna 2009. Lék se nyní prodává v generických verzích.

 

Hepatitida C

 

Hepatitida C

Hepatitida C je méně častá a méně závažná forma hepatitidy, ale téměř vždy se vyvíjí jako chronická. Na rozdíl od hepatitidy B se nejedná o akutní onemocnění. Přestože jsou každoročně hlášeny pouze 3 až 4 miliony nových případů. Tímto chronickým onemocněním trpí přibližně 180 milionů lidí na celém světě. Což může časem vést k rakovině jater nebo cirhóze.

 

Dengue – Nejčastější infekční onemocnění

 

Dengue - Nejčastější infekční onemocnění

 

V takových chvílích komáry proklínáme, protože velmi specifický druh komára (Aedes aegypti) je zodpovědný za přenos horečky dengue na přibližně 50 milionů lidí ročně. Horečka dengue se nejčastěji vyskytuje v Africe a Asii a naštěstí se vyskytuje pouze v mírných až středně těžkých formách, které mohou způsobit vysokou horečku. Silné bolesti hlavy a kloubů a svalů, ale zřídkakdy vedou k úmrtí nakaženého pacienta. Jak se zbavit much – osvědčené zbraně na mouchy

 

Překvapivě však toto infekční onemocnění postihuje ročně přibližně 50 milionů lidí. Neexistuje žádný specifický lék určený k léčbě horečky dengue. Nejčastěji předepisovaným lékem na zmírnění příznaků spojených s horečkou dengue je … Tylenol. Přesně tak, Tylenol od společnosti Johnson & Johnson (JNJ -0,42 %), jehož účinnou látkou je paracetamol, snižuje u pacientů horečku i bolest svalů. V nejtěžších případech horečky dengue může být nutné podat krevní infuze a transfuze.

 

Tuberkulóza – Nejčastější infekční onemocnění

 

Tuberkulóza - Nejčastější infekční onemocnění

Jak jsem již zmínil. Odhad nových a probíhajících případů některých z těchto nemocí může být výrazně obtížný, a to snad ne více než u tuberkulózy. Tuberkulózu způsobuje bakterie, která se nachází v plicích. Může způsobit bolest na hrudi a silný kašel.  Stejně jako řada dalších nepříjemných vedlejších účinků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je také druhým největším zabijákem na světě po AIDS jako jediný infekční agens. Nejčastější infekční onemocnění.

K většině úmrtí souvisejících s tuberkulózou (95 %) dochází v zemích s nízkými a středními příjmy. Informovanost o tuberkulóze a její prevence prostě nejsou na takové úrovni, na jaké by měly být. Dobrou zprávou je, že počet úmrtí na TBC celosvětově klesá. V loňském roce však bylo stále zaznamenáno 8,6 milionu nových případů tuberkulózy a přibližně třetina světové populace je nositelem latentní formy tuberkulózy, což znamená, že se nakazila, ale není nemocná a nemůže zatím nemoc přenášet.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button