Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Border kolie – Plemeno psa s vysokou inteligencí

Border kolie, pozoruhodně bystrý workoholik, jak se mu říká, je milý, inteligentní a energický pes.

Toto vysoce atletické a výkonné plemeno je velmi energické a vyžaduje každodenní pohyb. Daří se jim, když mají práci a prostor k běhu. Border kolie, které nepracují, musí mít každý den intenzivní pohyb. Je zřejmé, že se jedná o plemeno pro aktivního majitele, nikoliv pro někoho, kdo dává přednost pobytu doma nebo kdo často cestuje mimo dům.

 

pes psí plemena fb

 

 

Pes Border kolie

 

Border kolie

 

Border kolie se často účastní závodů v pasení (a vynikají v nich), nemluvě o soutěžích obedience, agility, rallye a stopařských soutěžích a sportech, jako je flying disc a flyball.

 

Výška: 53 až 55 cm (muži), 51 až 53 cm (ženy)
Hmotnost: 17 až 20 kg (samci), 14 až 17 kg (samice)
Očekávaná délka života: 12-15 let
Povaha: houževnatá, energická, inteligentní, dychtivá, vnímavá, ostražitá.
Původ: Spojené království, Wales, Skotsko, Irsko, Anglie

 

Původ Border collie

 

Pes plemene border kolie

Border kolie, stejně jako většina plemen ovčáckých psů, pochází z perského ovčáka. Toto plemeno pochází z roku 1700, i když svůj současný název dostalo až v roce 1915. Kolie pracují s pastevci v příhraniční oblasti mezi Skotskem a Anglií již stovky let. Byli vyšlechtěni výhradně pro své pracovní schopnosti.

Popis border kolie

Border kolie je opravdu dobře stavěný pes s obratností a dokonalou rovnováhou. Srst může být hladká nebo středně dlouhá s hustou voděodolnou podsadou. V práci toto plemeno obvykle potkáte v přikrčené poloze s ostražitýma očima. „Hypnotická“ vlastnost očí je u border kolií výraznější než u jiných plemen a právě díky této vlastnosti jsou tak vynikajícími pastevci, kteří pomocí očí vedou stádo, aniž by museli štěkat.

Nemoci

 

plemeno psa

Kolie je považována za jedno z nejodolnějších a nejzdravějších plemen, které nemá téměř žádné genetické problémy. Ty, které jsou pro toto plemeno známé, jsou vzácné a nepředstavují vážný problém. Správné krmení v období rychlého růstu, tedy od 4 do 8 měsíců, pomáhá předcházet problémům s kostmi.

Zařazení plemene Border kolie patří do skupiny pasteveckých psů a je to klasický zemědělský pes. Jsou to výborní pracovní psi, kteří vynikají v pasení ovcí a v soutěžích poslušnosti. Často se používají při záchraně v horách jako pátrací a vyhledávací psi. Pes kolie

Krmení a vlastnictví

Krmení border kolie je poměrně levné a pes obvykle není nenáročný na jídlo.
Náklady na údržbu border kolií v dospělosti jsou poměrně nízké, ale jako štěňata musí být během 4 až 8 měsíců růstu krmena správnou stravou bez nadměrného přikrmování.

12 nejrychlejších psích plemen

 

Srst border kolie

Údržba srsti border kolie je snadná, pokud se jednou týdně kartáčuje a pravidelně se vyčesávají případné zámotky. Nejčastější barva okraje srsti je černobílá, ale vyskytují se i jiné barvy s bílou, např. hnědá, merle modrá, červená a tříbarevná.

6 receptů na výrobu domácích kondicionérů pro každý typ vlasů

 

Osobnost Border kolie

Border kolie jsou vždy připravené k práci, pozorné, živé a ostražité. Se svým majitelem a rodinou si vytvoří velmi blízké pouto, ale pokud nemají dostatek času a pohybu, nejsou ideálními domácími mazlíčky pro rodiny s malými dětmi. Jsou zcela oddáni svému pánovi a všude ho následují. Jsou odhodlaní a odvážní, ale pokud nejsou dostatečně zaměstnáni, dělají neplechu, protože jejich mozek je stále aktivní.

Těžko byste hledali plemeno, které je k výcviku vnímavější než border kolie. Jejich inteligence je špičková a jejich mysl je jako houba, která s chutí a touhou vstřebává nové poznatky. Z tohoto důvodu jsou tito psi jako dar z nebes pro ty, kteří chtějí soutěžit ve zkouškách obedience/agility/herding. Narodili se jako přirození strážci stáda ovcí. Pokud se to od nich nevyžaduje, je třeba přijmout další opatření, aby byli spokojení a šťastní.

 

Obecným požadavkem na cvičení border kolií je, aby měly dostatek pohybu a aby jejich mozek byl zaměstnán. V opačném případě se z border kolie může stát extrémně nevychovaný a agresivní pes. V ideálním případě by měli zůstat v zemi, aby měli svobodu, kterou tak zoufale potřebují.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button