Chameleon jemenský: chov a péče
Pokud hledáte zajímavého domácího mazlíčka, který jistě zaujme každého návštěvníka, chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus) může být tou správnou volbou. Tento druh velkého chameleona pochází z horských oblastí Jemenu a Saúdské Arábie a je jedním z nejoblíbenějších druhů chameleonů chovaných v teráriích. Jeho typickými znaky jsou vysoká přilba a výrazný hrdelní hřeben.
Obsah článku:
Jemenský chameleon
Chameleon jemenský je samotářský tvor, který se dožívá pěti až sedmi let. Jeho potravu tvoří hmyz, mláďata malých obratlovců a příležitostně rostlinná potrava. V chovatelské praxi se tento druh chameleona osvědčil jako poměrně nenáročný na péči, ale před nákupem si uvědomte jeho nároky na prostředí a teplotu. Pokud se vám však podaří vytvořit mu vhodné podmínky, může být chameleon jemenský skvělým společníkem a krásnou ozdobou vašeho domova.
Chov a péče
Pokud se rozhodnete chovat chameleona jemenského, musíte mu zajistit vhodné prostředí a péči.
Terárium
Terárium pro chameleona jemenského by mělo být dostatečně velké, aby se v něm mohl pohybovat a cítil se pohodlně. Pro jednoho jedince doporučujeme terárium o rozměrech alespoň 60 x 60 x 100 cm. Pokud chcete chovat skupinu jednoho samce a několika samic, musí být terárium mnohem větší – alespoň 100 x 80 x 120 cm. V teráriu by měly být umístěny alespoň dva lokální zdroje tepla, aby se chameleon mohl podle potřeby vyhřívat.
Teplota a vlhkost
Chameleon jemenský potřebuje teplotu kolem 28-32 °C přes den a kolem 20-24 °C v noci. Teplota by se měla měřit teploměrem, který by měl být umístěn v různých částech terária, aby bylo možné sledovat teplotní zóny. Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat kolem 50-70 %. Pro udržení vlhkosti můžete do terária umístit nádržku s vodou nebo rozprašovač.
Osvětlení UVB
Chameleon jemenský potřebuje UVB záření k syntéze vitaminu D3, který napomáhá vstřebávání vápníku. UVB lampy by měly být umístěny nad teráriem a měly by se měnit každých 6-12 měsíců, protože jejich účinnost časem klesá.
Substrát, rostliny, větve a listy
Jako substrát můžete použít například kokosovou zeminu nebo mech. V teráriu by měly být také různé rostliny, například fíkusy, dracény nebo bromélie. Chameleon jemenský také potřebuje větve a listy, na kterých se může schovat nebo odpočívat.
Octomilky
Chameleon jemenský může být napaden hlísticemi, které se mohou usadit na jeho kůži a způsobit problémy. Proto je důležité pravidelně kontrolovat jeho kůži a v případě potřeby ho ošetřit proti octovým červům.
Díky těmto základním pravidlům a péči byste měli mít zdravého a šťastného jemenského chameleona.
Anatomie a fyziologie chameleona jemenského
Chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus) je velký chameleon, který se vyznačuje vysokou přilbou a výrazným hrdelním hřebenem. Oči jsou umístěny po stranách hlavy a mohou se pohybovat nezávisle na sobě. Tento druh chameleona má dlouhý jazyk, který může být až dvakrát delší než celé tělo. Jeho jazyk slouží k lovu kořisti, kterou rychle vystřeluje z tlamy.
Muži vs. ženy
Samci i samice jemenských chameleonů se liší velikostí i zbarvením. Samci jsou větší než samice a mají výraznější přilbu a hrdelní hřeben. Jejich zbarvení může být výraznější a kontrastnější než u samic. Samice bývají méně barevné a mají menší přilbu a hrdelní chocholku.
Chameleon jemenský má na každé končetině pět prstů, které jsou uspořádány do dvou skupin. Prsty na přední končetině jsou uspořádány do skupin po dvou a po třech. Prsty na zadní končetině jsou uspořádány ve skupině po dvou a skupině po dvou, s výjimkou palce, který je uspořádán samostatně. Ocas chameleona jemenského je dlouhý a silný a slouží k udržování rovnováhy a ke komunikaci s ostatními chameleony.
Hřeben chameleona jemenského je výrazný a táhne se od hlavy až k ocasu. U samců je hřeben větší a výraznější než u samic. Chocholka slouží ke komunikaci s ostatními chameleony a může být také ukazatelem zdraví a pohody zvířete.
Chameleon jemenský má schopnost měnit barvu kůže, aby se přizpůsobil prostředí a skryl se před predátory nebo upoutal pozornost samice. Barva kůže se mění pomocí pigmentů v kůži, které se mohou zvětšovat nebo zmenšovat. Tento druh chameleona dokáže měnit barvu ze zelené na žlutou, oranžovou a červenou.
To je vše o anatomii a fyziologii jemenského chameleona.
Jídlo Jemenský chameleon
Chameleon jemenský je obvykle velmi žravý a jeho jídelníček zahrnuje různé druhy potravy. Hlavní složkou jeho potravy je hmyz, zejména cvrčci, ale také pavouci, mouchy, brouci, sarančata, švábi a další hmyz. Při výběru hmyzu je důležité brát v úvahu velikost chameleona, aby byl hmyz dostatečně malý na to, aby ho sežral.
Kromě hmyzu může chameleon jemenský konzumovat také rostlinnou potravu, jako jsou zelené listy, květy a plody. Rostlinná strava by však měla být pouze doplňkem jeho jídelníčku a neměla by tvořit většinu jeho denního příjmu.
Je důležité zajistit, aby jeho strava byla pestrá a dostatečně vyvážená. Chameleon jemenský potřebuje dostatek vitamínů a minerálů, které lze získat také z různých druhů potravy.
Pokud se rozhodnete chovat chameleona jemenského, měli byste dbát na jeho stravu a poskytovat mu dostatek potravy, aby byl zdravý a vitální. Exotická zvířata – 10 nejlepších
Reprodukce
Pokud máte samici chameleona jemenského, která již dosáhla pohlavní dospělosti (6-7 měsíců), můžete si všimnout změn v jejím chování a zbarvení, které přitahují samce. Pokud se samice spáří, klade vajíčka do 45 dnů po páření, v závislosti na jejím věku a zdravotním stavu.
Vajíčka se zahrabávají do země a po pěti měsících se líhnou mláďata. Vajíčko obsahuje 20 až 60 kožovitých vajíček o hmotnosti asi 1 gram, která mají rozměry přibližně 17 x 11 mm na délku i na šířku. Oplodněná vajíčka jsou bílá, pevná a nafouklá.
Březost trvá přibližně 4 až 6 týdnů a samice může klást vajíčka několikrát ročně. Během březosti je samice méně aktivní a může být agresivní vůči ostatním chameleonům v teráriu.
Pokud chcete mít úspěšný chov, je důležité mít v teráriu vhodné podmínky. Teplota a vlhkost by měly být stabilní a vajíčka by měla být zahrabána ve vlhké půdě. Mláďata by měla být umístěna v odděleném teráriu, aby se zabránilo agresi ze strany starších chameleonů.
Důležité je také dbát na správné krmení gravidní samice a mláďat. Samice by měla dostávat dostatek živin a vitaminů, aby podpořila růst a vývoj vajíček. Mláďata by měla být krmena malými hejny cvrčků a jiného hmyzu, který jim vyhovuje. Exotická zvířata: 6 druhů, kterým nebudete věřit, že existují
Oblast rozšíření a ochrana
Chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus) je druh velkého chameleona, který obývá horské oblasti Jemenu a Saúdské Arábie. Tento druh je samotářský a dožívá se pěti let. Chameleon jemenský se vyznačuje vysokou přilbou a výrazným hrdelním hřebenem.
V současné době je chameleon jemenský chráněn úmluvou CITES, která zajišťuje regulaci obchodu se zvířaty. Tento druh chameleona je zařazen do přílohy CITES II, což znamená, že obchod s ním je povolen, ale podléhá určitým omezením. Proto je důležité zajistit jeho udržitelnou ochranu v jeho přirozeném prostředí.
Podle IUCN je chameleon jemenský považován za nejméně postižený druh, takže mu v současnosti nehrozí vyhynutí. Proto je důležité, abychom se snažili zachovat jeho přírodní prostředí a minimalizovat negativní dopady lidské činnosti na jeho životní prostředí.
Pokud se rozhodnete chovat chameleona jemenského jako domácího mazlíčka, je důležité, abyste měli dostatek zkušeností s chovem plazů a šupinatých zvířat. Protože chameleon jemenský je samotářský druh, je důležité poskytnout mu dostatek prostoru a vhodné prostředí, kde se bude cítit dobře. Důležité je také zajistit mu dostatek potravy a vody a pravidelně ho kontrolovat, zda nejeví známky onemocnění. 10 nejlepších zvířat vhodných pro vaše děti
Závěr Jemenský chameleon
V tomto článku jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací o chameleonovi jemenském. Tento druh chameleona je velmi oblíbený jako terarijní zvíře a jeho chov je možný i pro začátečníky.
Vyskytuje se v horských oblastech Jemenu a Saúdské Arábie a jeho potravou je hmyz, drobní obratlovci a rostliny. Dospělí samci mohou dorůstat délky až 45 cm, samice jsou menší a žijí kratší dobu než samci.
Při chovu chameleona jemenského je důležité zajistit mu vhodné prostředí, kde se bude cítit dobře a bude mít dostatek prostoru k pohybu. Je také nutné se o něj pravidelně starat a poskytovat mu odpovídající stravu. Šampon na vlasy
Pokud se rozhodnete chovat chameleona jemenského, nezapomeňte se nejprve důkladně informovat o jeho nárocích na prostředí a péči. Sledujte jeho chování a zdravotní stav a v případě problémů se obraťte na odborníka.