CHILDCAREKuriozity z živočišné říšeZAJÍMAVOSTI O ZVÍŘATECH

10 nejlepších zvířat vhodných pro vaše děti

10 nejlepších zvířat pro vaše děti

Vaše dítě si jistě přeje domácího mazlíčka, ale pro jaké zvíře se rozhodnout? Proto jsme vám usnadnili hledání a vytvořili seznam 10 zvířat vhodných pro vaše dítě.

10. Hadi

Hadi

Přestože had není typickým domácím mazlíčkem, našel si své obdivovatele mezi chovateli. S nákupem hada je samozřejmě spojen i nákup terária. Velikost terária závisí na délce, které had dosáhne. Pokud jste si vybrali výše zmíněnou červenou uzovku, terárium by mělo mít rozměry asi 80x40x40. U stromových hadů volte větší velikosti. Aby se had mohl pohodlně plazit po stěnách, vyberte terárium s částečně plastovými stěnami. Je třeba zajistit substrát, nádobu na vodu, osvětlení, větrání a nějaký zdroj tepla. Pro kontrolu teploty v teráriu je vhodný také teploměr s vlhkoměrem. Jako substrát můžete zvolit akvarijní písek, rašelinu, štěpku nebo noviny. Pokud smícháte rašelinu a dřevo ve stejném poměru, nic nezkazíte. Vytvořte hadovi úkryty.

Osvětlení zvolte podle velikosti terária. Umístěte zdroje tepla tak, aby terárium vytvářelo tzv. tepelné mosty, které hadovi umožňují přesun do chladnějších míst. Termální kameny lze použít i pro lokální vytápění. Had by měl mít vždy k dispozici přívod čerstvého vzduchu, proto je nutné zajistit větrání přímo úměrné velikosti terária. Tedy ne příliš velké, protože by mohlo unikat teplo, a ne příliš malé, aby měl had dostatek vzduchu. Nemělo by však docházet k rychlému proudění vzduchu. Větrací otvory jsou obvykle umístěny v přední části nebo na dalších stranách. Větrání může být také dvojité nebo křížové. Nechte si poradit od odborníka, který typ je pro vaše terárium nejvhodnější.

Denně byste měli kontrolovat hladinu čerstvé vody v nádobě, čistotu substrátu, teplotu v teráriu a funkčnost elektrického zařízení. Samozřejmě je nutné hada prohlédnout, zda nemá problémy se svlékáním kůže, zbytky kůže na očích a ocase nebo zda na něm nejsou nějací parazité. Ujistěte se, že je terárium dobře uzavřené a zajištěné proti otevření.

Jednou týdně dezinfikujte nádobu s vodou a čistěte předměty v teráriu, jako jsou větve a úkryty. Pokud jako substrát používáte noviny, jednou týdně je vyměňte. Ostatní substráty stačí měnit jednou za měsíc. V této době očistěte stěny a dno terária. Jungle Hamster

Jak a čím hada krmit? Doba krmení se liší v závislosti na věku hada. Mláďata krmte jednou týdně, dospělé jedince jednou za čtrnáct dní jednou myší nebo pulcem (jednodenní myš). Jednou za čtyři krmení mu můžete dát dvě myši najednou. Většina mláďat stráví první potravu bez problémů. Někdy ji však může odmítnout. K tomu dochází např. u korálových ryb, ale i u jiných druhů. V tomto okamžiku musíme přistoupit k řezání jednodenních myší. To v hadovi probudí čich, a tím i chuť k jídlu. Tato metoda je do značné míry účinná. Pokud to stále nepomáhá, nakrmte hada opatrně ručně tak, že mu do tlamy vložíte myš. K této možnosti se však uchylujte pouze v případě, že předchozí metody nefungují. Zvíře na g

Jak se chovat k hadovi? Z terária ji vyndávejte maximálně dvakrát týdně. Hadi jsou samotářská zvířata a vyžadují klid. Ošetřujte ho zejména tři až čtyři dny po krmení. Po otevření dveří rychle uchopte hada a vytáhněte ho ven. Nepřibližujte se pomalu, protože se může začít připravovat k útoku nebo se vás pokusit odehnat. Po vytažení ho držte oběma rukama, aby byl had stabilní. Mějte ji omotanou kolem paže, ramen, krku. Nebojte se, pokud se vám začne kolem ruky trochu stahovat. Je to proto, že se chce dobře chytit, aby nespadl, ne proto, že by vás chtěl uškrtit.

Také hadi vás svou klidnou a nenápadnou povahou mohou přesvědčit, že jsou vhodnými domácími mazlíčky.

9. Náměstí

Náměstí

Hlemýžď (Achatina): je to až 30 cm velký hlemýžď s atraktivně stočenou ulitou. Je vhodný do tropického terária (bez květin), které není třeba vyhřívat, pouze rosit. V létě se živí hlavně salátem, okurkami, pampeliškami a podobně. Nedoporučuje se podávat ovoce, citrusové plody a jablka k odstraňování vodního kamene. Obohaťte stravu o vápník – postačí sépiová kost. Dožívá se až 8 let.

Modrásci, strašilky, kobylky: to je zajímavý hmyz pro tropická terária. Jejich vzhled dokonale kopíruje jejich okolí (mrtvé větvičky, listí, tráva). Jejich velikost se pohybuje od 6 do 10 cm. Vyžadují terária s vyšší vlhkostí. Rosení jednou za dva dny. Kudlanky se živí drobným hmyzem a pulci, vlhovci listy některých keřů a stromů. Nejčastěji se používá ostružina (i v zimě), dále maliny, šípky. Jiné druhy se zase živí břečťanem, dubem a listy ptačího zobu.

Draví ptáci (Brachypelma smith): Samice tohoto pavouka s vámi může strávit až 20 let. Je vhodný pro tropická terária s vlhkostí 50-60 %. Živí se hmyzem a v dospělosti mysidami.

Krab suchozemský (Cardisoma armatum): předvádí se v tropickém paludáriu se 2/3 souše (kameny, štěrk, písek). Teplota vody je pokojová. Je nutné mít místo se žárovkou na opalování a zahřívání. Při správném krmení a osvětlení se krab zbarví do nádherné oranžovo-modrofialové barvy. Krab je všežravec. Požírá vše od hmyzu, rybího masa, žížal, červů, speciálních granulí až po salát a ovoce. To vše mu můžete dopřát. Vápník je pro kraby velmi důležitý.

Leguán zelený (Igauna igauna): může být vaším neobvyklým společníkem. Jeho tropické terárium by mělo být velké jako skříň a bez rostlin. Leguán v dospělosti měří nejméně 120 cm (2/3 tvoří ocas) a váží 4 kg. Někteří dobře živení jedinci mohou dosáhnout až 2 metrů. Leguáni potřebují prostor ke šplhání, takže terárium by mělo být vysoké alespoň 150 cm. Pokud nechcete leguána nechat volně, měli byste mu přidat výběh. Leguán patří do malé skupiny býložravých ještěrů. Zařaďte do jeho jídelníčku pampelišky, salát, okurky, rajčata, banány. Leguáni mohou prosit o potravu, která pro ně není vhodná – nezvykejte je na ni. Nezkrocený leguán může být nebezpečný svým ostrým ocasem a dlouhými drápy. Obvyklá délka života leguána je 10 let. Leguan zelený chov a péče

Agama vodní (Physignathus cocincinus): je často chovaná větší ještěrka. Podobá se baziliškovi, ale včetně ocasu dosahuje délky jen 70 cm. Zajistěte agamě tropické paludárium o rozměrech nejméně 100 x 100 x 150 cm (d x š x v) s větvemi pro šplhání. Počítejte s tím, že většina rostlin agamy bude časem zničena svou hmotností. Jeho potravu tvoří různý hmyz – cvrčci, švábi, mouční červi, živé ryby. Agama se dožívá přibližně 10 let.

Agama vousatá (Pogona vitticeps): je ideálním obyvatelem pouštního terária. Tento mini drak má plochu 100 x 100 x 80 cm (d x š x v). Tato agama miluje písek a kamenné struktury, po kterých se může šplhat a vyhřívat. Teplota může být pokojová, ale je třeba vytvořit místa s místní teplotou do 45 stupňů. Agama vousatá je všežravec. Miluje všechno – cvrčky, sasanky, pavouky, pískomily, květy rostlin, listy pampelišek, zeleninu. Průměrná délka života je přibližně 10 let. Agama vousatá – chov a péče

Gekon obrovský (Gekko gecko): je až 40 cm dlouhý ještěr z čeledi gekonovitých. Pokud chováme jednoho jedince, potřebujeme tropické terárium o rozměrech 50 x 40 x 50 cm (d x š x v). Jako substrát je vhodné použít lignocelulózu/rašelinu (vlhkost vzduchu by měla být 50-60 % přes den, 70-80 % v noci) a hustě osázet robustními rostlinami, které gekončíci využijí jako úkryty. Přes den spí a v noci je aktivní. Denní teploty by se měly pohybovat mezi 25-30 °C s možností lokálního vytápění až na 40 °C. Noční teploty by měly klesnout na 18-22 °C. Terárium je třeba zalévat alespoň jednou denně. Tento gekončík se může těšit přibližně 9 let. Gekon – chov gekonů a jejich potřeby

Gekon noční (Eublepharis macularius): je to velmi oblíbený druh gekona, zejména pro své krásné zbarvení a sametový vzhled. Ve volné přírodě obývá skalnaté stepi až skalní stanoviště do výšky 2100 m. Je to 20-25 cm velké zvíře s noční aktivitou, takže nepotřebuje UVB záření. Nezapomeňte však podávat vitamíny buď nasypané na jídlo, nebo v tekuté formě. Pokud nechcete chovat jednotlivce, ale skupinu, kupte si k samci alespoň 3 samice. Samci jsou velmi aktivní a brzy by samici odehnali. Proto nikdy nechovejte samostatný pár. Stačí pouštní terárium o rozměrech 80 x 50 x 50 cm (d x š x v), ale pro větší skupinu musí být větší. Kromě misky s vodou umístěte do terária spoustu větví a úkrytů (kůra, kokosové skořápky). Gekony a gekončíky krmte cvrčky, sasankami a v dospělosti mysidami. Gekon noční: chov a péče

Žába roháč (Ceratophrys): je 10-20 cm velká žába. Živí se cvrčky, sasankami, salamandry a v dospělosti je schopen sníst i dospělou myš. Čeká, až se k němu potrava přiblíží, a pak je vidět velmi rychlý výpad a potrava je ve vteřině chycena. Postačí terárium o velikosti dna alespoň 30-40 cm. Výška substrátu (lignocelulóza, terarijní rašelina) by měla být alespoň 5 cm. Substrát je důležitý pro udržení vlhkosti. Vodní plocha je pro vrubozobé také nezbytná. V nádrži, ve které se bude roháč koupat, by měla být výška vodního sloupce stejně vysoká jako samotná žába, aby nedošlo k utonutí. Upravte nádrž na vodu tak, aby do ní zoborožci mohli snadno vlézt a vylézt z ní (např. pomocí hladkých oblázků rozmístěných po okrajích nádrže). Přes den je vyhřívejte žárovkou na 25-30 °C (pokud terárium není osázeno květinami, není třeba ho vyhřívat), v noci by se teplota měla pohybovat mezi 20-25 °C. Pro roháče nemusíte kupovat UVB, ale doplňte je vitamíny. Pěstujte dvakrát denně a udržujte substrát vlhký.

Štír královský (Pandinus imperator) je nenáročný tvor. Postačí terárium o rozměrech 45 x 30 x 25 cm (d x š x v). Terárium by mělo být vystláno lignocelulózou nebo terarijní rašelinou s dostatkem nízkých úkrytů. Štíři mají rádi krytá záda. Krmte je 1-2krát týdně několika cvrčky. Štír musí mít neustále přístup k vodě. Dejte mu ji do mělké misky. Teplota v teráriu by měla být 24 °C bez výkyvů. Vlhkost vzduchu by měla být 70 %.

Rosnička: Je to asi 15 cm velká stromová žába. Umístěte rosničku do tropického paludária s nízkou hladinou vody a výstupem na pevninu. Žába není zdatný plavec. Zvolte paludárium o rozměrech alespoň 50 x 50 x 80 cm (d x š x v). Zadní stěnu osázejte broméliemi a větvemi pro šplhání. Živí se živou potravou: hmyzem, červy a v dospělosti moučnými červy. Je to tvor s večerní a noční aktivitou.

Mohlo by vás také zajímat: Tabulka velikostí dětského oblečení

 

8. Ptáci

Vtaky, papoušek

Chcete rozveselit svůj domov přítomností mluvícího papouška, něžným zpěvem kanárka nebo roztomilým štěbetáním papouška pěstouna? K výběru svého opeřeného přítele byste měli přistupovat zodpovědně, protože péče o různé druhy exotického ptactva je odlišná a obvykle poměrně náročná.
Pěvce obvykle nelze zkrotit, aby vyhledávali kontakt s lidmi a zůstali plaší. Šetří čas a mají malé nároky na prostor. Zpěváci by se měli chovat alespoň ve dvojicích.

Ideální je pro ně klec nebo vitrína o rozměrech 80x50x40 cm, která by měla být umístěna na klidném světlém místě u okna, ale ne v průvanu. Injekční lahvičky by měly být od sebe co nejvíce vzdáleny a měly by mít různé velikosti kvůli puchýřům. U klasických rovných okounů je vhodné použít k nabroušení drápů brusné objímky.

Zpěvní ptáci jsou semenožravci, proto je vhodnou potravou líska, proso, senegalské proso v klasech, mochna, travní špalky. Podává se také pampeliška, salát, špenát a měkké ovoce. Nevhodné je avokádo, které je pro ně jedovaté, a jablka s citrusy, které odvápňují. Na prvním místě je vždy dostatek čisté vody.

V našich chovech jsou zastoupeni především kanárci, amadiny, foxteriéři a zebřičky.

Amada pestrý – patří mezi klidné a většinou tiché zpěváky, kteří jsou plaší a nemají rádi shon. Je vhodný zejména do bytů, kde je ideální teplota 20-24 ͒ C.

Kanárek – není příliš plachý, je pohyblivý a živý a snadno si zvyká na lidi. Kanárci jsou velmi odolní, a proto je lze chovat venku po celý rok, pokud jim poskytnete úkryt před větrem a deštěm.

Pěstoun – stejně jako kanárek, je velmi nenáročný. Bodláky lze chovat i v malých klecích, kratších než 40 cm, ale vždy alespoň dva. Tento zpěvák se rád koupe, pořád skáče a štěká.

Zebřička – je to spíše teplomilný pták, který se příliš nehodí do nevytápěných venkovních voliér, ale je ideální do panelových bytů. Zebřičky, které jsou velmi čilé, se rády opalují a koupou. Australská zebřička: Chov a péče

7. Chameleon

Chameleon

Chameleon může být fascinující a jedinečný domácí mazlíček, ale není pro každého.

Z hlediska péče a vytvoření vhodných podmínek pro život je chameleon náročnějším domácím mazlíčkem, což by si měl každý budoucí majitel uvědomit. Zároveň to není mazlíček na mazlení. To však neznamená, že s těmito krásnými tvory nemůže být také zábava. Pozorovat chameleona při lezení nebo krmení je prostě zážitek, který nikdy neomrzí.

Chameleoni jsou výjimeční plazi, kteří žijí v mnoha oblastech a podnebích světa. PHlavní druhy chameleonů pocházejí z Madagaskaru, ostatní se ve volné přírodě vyskytují v Africe, Asii a dokonce i v Evropě. Přirozeným prostředím chameleonů jsou stromy, kterým jsou dobře přizpůsobeni. Chameleoni jsou masožravci, kteří se živí především hmyzem, ale potravou větších chameleonů se mohou stát i menší obratlovci, včetně malých plazů a savců.

Evoluce obdařila chameleony velmi zajímavou stavbou těla a schopnostmi. Ať už jde o vypouklé, nezávisle se pohybující oči schopné vidět téměř 360°, klešťovitá zakončení nohou a chápavý ocas, které jsou uzpůsobeny k uchopování větví, nebo chápavý jazyk, který může být až dvakrát delší než chameleoní tělo, všechny tyto vlastnosti dělají z chameleona nesmírně zajímavého tvora. Chameleon jemenský: chov a péče

Vzhled chameleonů se může značně lišit v závislosti na prostředí, ve kterém žijí. Liší se velikostí a tvarem těla, zbarvením (odstíny zelené, modré, žluté, oranžové, hnědé a černé), chováním a délkou života. Některé druhy chameleonů mohou měnit své zbarvení, aby splynuly s prostředím, regulovaly svou teplotu nebo vyjadřovaly emoce, jako je strach nebo hněv. Nejmenší druhy měří méně než 5 cm, zatímco největší chameleoni měří až 75 cm. Délka jejich života se v závislosti na druhu pohybuje od 3 do 12 let.

6. Želvy

Želvy

Suchozemská želva je velmi zajímavé, ale na chov náročné zvíře.

Na to, že suchozemské želvy jsou plazi, mají neobvykle vyvinutou osobnost. Ačkoli nejsou stvořeni k mazlení, mohou si se svým majitelem vytvořit překvapivě blízký vztah, který trvá desítky let, protože se dožívají 50 až 100 let.

Suchozemské želvy jsou krásná a ano, zábavná stvoření. Pozorovat želvu při lezení nebo krmení je prostě zážitek, který se nikdy neomrzí.

Druhy suchozemských želv
Na světě je známo více než 100 druhů suchozemských želv, z nichž většina je ohrožená. Některé želvy dorůstají jen několika centimetrů, ale některé jsou opravdoví obři, jako například největší žijící želva sloní, která dorůstá délky až 1,3 metru a výšky přes 1 metr. Chov a péče o suchozemské želvy

5. Pes

pes

Péče o něj znamená každodenní procházky. Znamená to však také, že mu budeme věnovat pravidelnou péči, která zajistí, že bude udržovat dobrou hygienu a která nás může upozornit na jakékoli neobvyklé příznaky, jež mohou naznačovat onemocnění.

Pokud jste se rozhodli pořídit si psa, určitě si přečtěte tento článek :

TOP 10 plemen psů vhodných do bytu

4. Kočka

Kočka

Kočky jsou od přírody velmi čistotné a není problém je naučit používat kočičí toaletu.

Kočky odjakživa šplhají po stromech, vyskakují do výšky a brousí si drápy o kmen stromu. Aby byla vaše kočka šťastná a žila plnohodnotný život, potřebuje něco, po čem může šplhat do výšky, brousit si drápky a zároveň odpočívat, tedy kočičí strom. V obchodech lze již dnes zakoupit celou řadu odpočívadel – od těch nejjednodušších až po ty nejsložitější. Ti šikovnější si však mohou kočičí strom vyrobit sami. Takový strom plní svůj účel a zároveň je neobvyklým doplňkem vašeho domova.

Postel by měla být měkká, dostatečně velká, na teplém místě, blízko vašeho „doupěte“. Je možné, že vaše kočka v ní nebude spát, když budete doma – je to přece jen společenské zvíře a chce být co nejvíce ve vaší přítomnosti. Časem si však na postel zvykne, a když bude chtít mít klid, určitě si do ní vleze. Po nějaké době zjistíte, že si vaše kočka najde ve vašem domě spoustu útulných míst ke spánku (pohovku, postel, parapet, místo k odpočinku, nábytek…).

3. Morče

Morče

Morče je zajímavé, inteligentní a při správném zacházení i přátelské domácí zvíře. Chov a péče o domácí morčata

Morčata jsou hlodavci původem z Jižní Ameriky. Je známo osm druhů morčat, ale pouze jeden z nich – morče domácí – se chová v domácích podmínkách. Morčata se dožívají čtyř až osmi let a jsou to společenská zvířata, takže potřebují společnost jiných morčat. Morčata jsou díky své povaze, společenskému chování a snadné péči také velmi oblíbenými domácími mazlíčky pro rodiny s dětmi.

2. Ryby

Ryby

Vytvořit si doma akvarijní koutek už není problém. Lze ji realizovat poměrně snadno a relativně levně. Vše pro jeho provoz, dokonce i se stolem, lze zakoupit jako stavebnici. Aby bylo akvárium dlouhodobě funkční, je dobré dodržovat alespoň základní pravidla.

Akvárium plní několik funkcí. V bytě působí oživujícím dojmem, zvláště pokud má akvarijní stojan police pro umístění tažných nebo převislých rostlin, takže dohromady vytvářejí živou clonu orámovanou převislou zelení, tedy krásný zelený kout. Křeslo umístěné v blízkosti akvária poslouží nejen k pozorování života ryb, ale také k duševní relaxaci po hektickém a stresujícím pracovním dni. Takový kout navíc pozitivně ovlivňuje kvalitu vzduchu v interiéru – osvěžuje a zvlhčuje vzduch, zatímco zeleň uvolňuje do ovzduší dezinfekční a léčivé látky. Kromě toho má zeleň významný vliv na regeneraci unavených očí (od počítače a televize).

1. Křeček

Křeček

Křečci nejsou nároční na péči. Přesto je třeba se jim věnovat. Nejvhodnější pro umístění je pravděpodobně klec s plastovým dnem. Neměla by však mít velké mezery mezi mřížemi, zejména pokud chováte menší křečky (jsou totiž menší, než se ve skutečnosti zdají, protože mají hustou srst, a mohou proto přelézat přes malé mezery).

Pravidelná péče

Denní práce
-dávejte křečkovi každý den čerstvé krmivo.

Nedávejte mu však více, než sní, a dávejte mu to vždy ve stejnou dobu.

-zkontrolujte rohy a vyměňte hobliny za čisté.

-dávejte mu každý den šťavnaté jídlo a pamlsek.

-vyjměte sušenou zeleninu a ovoce.

-denně na něj mluvte a hrajte si s ním, aby na vás tak snadno nezapomněl :o) (samozřejmě jen když je vzhůru).

Týdenní práce
-Každý týden vyměňte vodu a vyčistěte napáječku.

– vyčistit klec (vyměnit podestýlku, opláchnout domeček teplou vodou, umýt běžící kolečko…)

-vyměňte větvičky na kousání a lezení nebo je opláchněte teplou vodou Měsíční práce

-stačí, když mu jednou za měsíc uděláte „generální opravu“ klece, tj. osprchujete ji celou horkou vodou a vytřete + vyměníte piliny, …

Správné čištění klece

Čištění klece není žádná raketová věda, ale rád bych vám dal pár rad – nechcete přece svého křečka stresovat, že ne? Jednou týdně mu vyměňte stelivo za čisté. Pokud není jeho stará podestýlka hodně špinavá, je dobré část z ní vyndat a dát ji do domu a na novou (podestýlku :o)).

Pokud má váš křeček zásoby, vezměte také co nejvíce čistého krmiva z jeho starých zásob a dejte ho do domu. Snažte se příliš nepoužívat ruce, ale například plastovou lžičku. Hračky také opláchněte horkou vodou. Jednou za měsíc je třeba kromě běžného čištění vyčistit mříže klece nebo stěny akvária!!! Klec nečistěte čisticími prostředky, protože mohou být škodlivé. Teplá voda je zcela dostačující.

Koupání křečka

Zřejmě se vám stalo, že váš mazlíček byl špinavý nebo trochu víc „smrděl“, a tak jste si řekli, že ho vykoupete, i když on sám se mýt nechce. Ale může se křeček skutečně koupat? To je pravděpodobně druhá otázka, kterou jste položil současně.

A odpověď zní – ano. Může se stát spousta věcí, ale ne všechny jsou správné. Přesněji řečeno, křeček se může koupat, ale není to pro něj příliš dobré z několika důvodů. Za prvé, může se ochladit, ať už kvůli špatné teplotě vody, nebo kvůli tomu, že jste ho do klece/akvária dali mokré. Většina křečků navíc vodu zrovna nemiluje. Pijte ho po malých kapkách – je to v pořádku. Ale být tím vším nasáklý…

Pokud se někdo zeptá, zda křečci umí plavat, tak ano. Nemusíte se o tom přesvědčovat, pokud to není nevyhnutelné. Plavou jako malí psi – vrtí tlapkami (Je logické, že nebudou plavat kraulem, že : )? Snaží se však co nejrychleji dostat z vody. Proto když dáte křečka do umyvadla, bude to pro něj jen větší stres, že se nemůže dostat pryč, protože mu kloužou tlapky. Pokud je však již nutné, aby byl křeček opravdu špinavý, je dobré vzít větší nádobu a naplnit ji vlažnou vodou, aby nemusel plavat (což není zrovna jeho oblíbený sport). Nechte křečka chvíli pobíhat v nádobě, ale dávejte pozor, aby neutekl. Pak ji jemně osušte čistým hadříkem, nechte ji chvíli kolovat v rukou, a až bude suchá, můžete ji vrátit do domu. Nikdy nepoužívejte k mytí šampon ani mýdlo! Něco jiného ovšem je, když váš křeček onemocní a veterinář mu „předepíše“ koupele.

To mu spíše pomůže, než ublíží. Ale koupelemi myslím heřmánkové nebo jiné doporučené veterinářem. V obchodech prodávají také různé vaničky pro křečky, které se připevňují ke kleci, ale nemyslím si, že jsou užitečné. Sice jsem slyšela, že křeček si takovou vanu oblíbil, když do ní párkrát omylem spadl, a teď si chodí „zaplavat“, ale stejně jsem přesvědčená, že jsou to jen vyhozené peníze. I když uznávám, že vaše malá by mohla být jen nějaký „vodní živel“ ; )

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button