Akvarijní ryby 10 akvarijních ryb pro začátečníky
Akvarijní ryby 10 ryb pro začátečníky Pokud se poprvé pouštíte do sladkovodních akvárií, může být pro vás otázka, které ryby si vybrat, zastrašující. Jak si vybrat akvarijní rybky? Ideální, pokud chcete něco odolného, levného a barevného se zajímavou osobností.
Obsah článku:
Akvarijní ryby
Podívejte se na náš seznam 10 nejlepších rybek pro začátečníky (v žádném konkrétním pořadí), které se snadno ošetřují a budou skvělým doplňkem vašeho akvária!
Rostliny pro akvárium
– 10 nejlepších rostlin a jak o ně pečovat.
Kameny do akvária
– 8 nejlepších kamenů pro akvária
1. Razbora
Existuje mnoho druhů rasbor, ale našimi oblíbenými jsou rasbora harlekýnová (Trigonostigma heteromorpha) a rasbora jehnědovitá (Trigonostigma espei). Tyto mírumilovné nanožáby, známé pro svou jasně oranžovou barvu a výraznou černou trojúhelníkovou skvrnu, dorůstají délky jen asi dvou centimetrů a jsou snadno dostupné ve většině obchodů se zvířaty. Mezi další rasbory patří miniaturní neonově zelená rasbora (Microdevario kubotai) a větší rasbora nůžková (Rasbora trilineata). Pokud si pořídíte hejno nebo šest či více kusů stejného druhu rasbor, vytvoří ve vašem akváriu pozoruhodnou expozici.
2. Rybka východní ( Zlatá rybka )
Zkušení chovatelé často varují začínající chovatele, aby se zlatým rybkám vyhýbali, protože jsou velmi velké, ale přesto jsou skvělým domácím mazlíčkem pro začátečníky, protože jsou velmi odolné a snadno se o ně pečuje. Zlatá rybka obecná (Carassius auratus) dorůstá velikosti 12 až 14 palců, takže potřebuje 30 galonů vody na rybku (nebo dvě zlaté rybky v 55galonovém akváriu). Mnoho lidí dokonce umisťuje své zlaté rybky do venkovních jezírek, když dosáhnou dospělé velikosti. Rádi jedí řasy spirulina, zeleninu, Repasha Super Gold a další potraviny s vyšším obsahem sacharidů a nižším obsahem bílkovin.
Zlaté rybky jsou velmi tolerantní k parametrům vody, jako je pH a tvrdost vody, ale vyžadují častou výměnu vody, aby udržely nádrž čistou. Nejlépe se jim hodí jednodruhové akvárium, protože se budou snažit sežrat všechny živočichy (a rostliny), které se jim vejdou do tlamy.
3. Akvarijní ryby Tetra
Stejně jako rasbory jsou i tetry velmi oblíbené malé rybky, které se vyskytují v mnoha druzích – například tetry neonové (Paracheirodon innesi), tetry kardinálové (Paracheirodon axelrodi), tetry černé (Hyphessobrycon herbertaxelrodi) a tetry konžské (Phenacogrammus interruptus). Péče o ně je poměrně snadná a preferují neutrální pH vody mezi 7,0 a 7,8 (u afrických tetr je obvykle vyšší, u divokých jihoamerických tetr nižší). Stejně jako většinu ryb, které žijí v hejnech, chovejte je ve skupinách po šesti a více kusech, protože mají rády bezpečí v počtu. Tetry si velmi dobře rozumí s rasborami a dalšími rybami z tohoto seznamu.
4. Corydoras ( Pásovec )
Sumečci kory jsou mírumilovné ryby, podobně jako rasbory a tetry, ale zdržují se na dně akvária. Jak si vybrat akvarijní rybky? Dorůstají do délky jednoho až tří centimetrů, rády se prohrabávají na dně nádrže a hledají drobky, ale musíte je speciálně krmit různými potápivými krmivy, abyste jim zajistili dostatek potravy.
Doposud bylo identifikováno více než 160 druhů, ale mezi nejpopulárnější druhy patří korýši bronzoví a albínští (Corydoras aeneus), korýši pandí (Corydoras panda) a korýši smaragdově zelení (Corydoras splendens). Chovejte je ve skupinách nejméně tří až šesti jedinců stejného druhu, abyste si co nejlépe užili jejich bláznivé dovádění.
5. Plata
Tyto tři centimetry dlouhé živorodé ryby (tj. ryby, které rodí živá mláďata) jsou velmi odolné, dokonce odolnější než gupky. Zvládnou široké rozmezí pH od 7,0 výše a dávají přednost tvrdším vodám. Kromě toho jsou platýsi nenasytní a sežerou téměř jakoukoli potravu z řad všežravců, kterou jim nabídnete. Naším nejoblíbenějším druhem je ploskolebec pestrý (Xiphophorus variatus), takže si je určitě prohlédněte!
Akvarijní ryby 6. Bojová liška pestrá
Bojovnice jsou králem ryb pro začátečníky díky svému pestrému zbarvení, malé velikosti a jednoduchým požadavkům na péči. Lze je chovat samostatně v akváriu o objemu 5 galonů s jemným filtrem nebo ve společenství dalších ryb v nádrži o objemu 10 galonů nebo větším. Akvarijní rybky (nechovejte je společně s ostatními bettami, protože jejich přezdívka „siamské bojové rybky“ má svůj důvod). Akvarijní ryby Vhodné kamarádky do nádrže tetry. Corydoras a další mírumilovná zvířata, ale vyhněte se rybám, které by mohly poškrábat jejich krásné ploutve. Jako masožravci mají rádi betta pelety, mražené krevní červy a další drobné plovoucí krmivo. Vypadávání vlasů: 3 jednoduché domácí přípravky, které zabrání řídnutí vlasů.
7. Parmička
Žahavci jsou živým a akčním doplňkem vaší domácí nádrže. Mezi nejoblíbenější druhy, které dorůstají tří až čtyř centimetrů (nebo více), patří bodlok tygrovaný (Puntigrus tetrazona), bodlok oděský (Pethia padamya) a bodlok třešňový (Puntius titteya). Některé druhy jsou považovány za poloagresivní, proto doporučujeme zakoupit šest nebo více kusů, aby se omezilo škrábání ploutví. Vhodnými společníky do nádrže jsou rasbory, tetry a korydory, ale vyhněte se rybám s dlouhými ploutvemi, jako jsou andulky a betty.
Akvarijní ryby 8. Cichlida skvrnitá
Bolivijský beran (Mikrogeophagus altispinosus) vynikající cichlida pro začátečníky z Jižní Ameriky. Je velmi podobný svému barevnému, ale méně odolnému příbuznému, německému beranovi. Akvarijní ryby, co potřebujete vědět. Díky svému jedinečnému chování cichlid, žlutočernému zbarvení a snadnému chovu je skvělou ozdobou středně velkých akvárií. Bolivijští berani ocení pH 7,0 až 8,0 a mohou být chováni téměř s jakoukoli domácí rybou, která splňuje stejné požadavky.
Akvarijní ryby 9. Šikmé pásy
Kuhli (Pangio kuhlii) vás buď okouzlí, nebo vyděsí, protože vypadá jako malý čtyřcentimetrový úhoř nebo had. Protože jsou to noční ryby. Mají tendenci být trochu plaché a schovávat se za dekorace. Držte je proto ve skupinách po nejméně třech až šesti. Aby se cítily dostatečně bezpečně a mohly se vydat na průzkum. Stejně jako korydory i tito obyvatelé dna shánějí zbytky na dně a mezi kameny, ale musíte je krmit speciálně, aby nehladověli.
Akvarijní ryby 10. Šplhavec (Angelfish)
Díky svému krásnému tvaru, výrazným ploutvím a nádhernému pruhovanému vzoru je nápadná andělská ryba zcela jistě hodna svého jména. Protože mohou dorůst velikosti malého talíře, chovejte je v 55 galonech nebo více vody (zejména ve vertikálně vysokých nádržích). Akvarijní ryby Velká výstavní cichlida se dobře snáší s rasborami. Tetry a jiné domácí ryby. Nejlepší je chovat pouze jednoho, aby se předešlo teritoriálním bojům mezi vlastními druhy. Mezi běžné druhy patří mramor, zebřička, koi a závojnatka.