Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
PtáciPTÁCI A PAPOUŠCI

Chov a péče o africké pštrosy

Pštros africký. Pokud hledáte nový druh zvířete, které byste mohli chovat na své farmě, pštros africký by mohl být zajímavou volbou. Tento největší žijící pták na světě se stal oblíbeným domácím mazlíčkem v mnoha zemích včetně Slovenska. Protože jsou pštrosi nelétaví ptáci, jsou skvělými běžci a mohou se stát zajímavým zdrojem masa a vajec.

Pštros africký

Pštros africký

 

Pokud se rozhodnete chovat afrického pštrosa, musíte se nejprve seznámit s jeho potřebami a nároky na péči. Pštrosi jsou velká a silná zvířata, která potřebují dostatek prostoru k běhu a pohybu. Kromě toho je třeba dbát na jejich stravu, která by se měla skládat z kvalitního krmiva a dostatku vody. Důležité je také zajistit jim vhodné prostředí pro hnízdění a rozmnožování. Pokud máte zájem o chov pštrosa afrického, je nutné se předem poradit s odborníky a získat potřebná povolení.

Historie a vývoj

Historie a vývoj

 

Pštros africký (Struthio camelus) patří do rodu pštrosů (Struthio) a je největším ptákem na světě. Její vývoj sahá až do miocénu, kdy se objevili její první předkové, například paleotis.

Rod pštrosů se vyvinul v Africe a jeho nejstarší známé fosilie jsou staré asi 23 milionů let. V současné době se pštros africký vyskytuje v různých poddruzích, například pštros somálský (Struthio molybdophanes), Struthio orlovi (Struthio australis), Struthio chersonensis, Struthio wimani a Struthio asiaticus.

Pštros africký byl v minulosti loven pro své maso, kůže a peří, které se používalo k různým účelům. Dnes se pštrosi chovají pro maso, které je chutné a má nízký obsah tuku.

Přestože pštros africký nepatří mezi ohrožené druhy, jeho populace v posledních letech klesá v důsledku ničení životního prostředí a nelegálního lovu. V současné době se ho snaží chránit a udržet jeho populaci na stabilní úrovni. Cena pštrosa: aktuální ceny pštrosího masa

Fyzické vlastnosti

Fyzické vlastnosti

 

Vzhled Pštros africký

Pštros africký je největší žijící pták na světě. Jeho tělo je pokryto hnědým peřím. Na hlavě má malé oči a dlouhý krk, který mu umožňuje dosáhnout na rostliny a listy vysoko nad zemí. Pštros má na končetinách dva prsty, které jsou velmi silné a slouží k udržení rovnováhy.

Rychlost a pohyb

Pštros africký je nejrychlejší z ptáků. Může jet rychlostí až 70 km/h. Jeho končetiny jsou velmi silné a umožňují mu vyvinout takovou rychlost. Pštrosi jsou skvělí běžci a dokáží běžet dlouhou dobu bez přestávky.

Výška a hmotnost

Pštros dvouprstý africký může dosáhnout výšky až 2,5 metru a hmotnosti až 150 kg. Jeho krk je dlouhý až 2 metry a nohy jsou také velmi dlouhé. Pštrosi mají malá křídla, která jim nepomáhají létat, ale slouží k udržení rovnováhy při rychlé jízdě.

Pštros africký je celkově velmi zajímavý pták s mnoha jedinečnými fyzickými vlastnostmi. Jeho rychlost a schopnost běhat na dlouhé vzdálenosti z něj dělají vynikajícího běžce, zatímco jeho velká výška a váha z něj dělají hrozivého tvora.

Druh a rozšíření Pštros africký

Druh a rozšíření Pštros africký

 

Pštros africký (Struthio camelus) je největší pták na světě a žije v savanách a polopouštních oblastech Afriky. Tento druh pštrosa se dělí na několik poddruhů, které se liší velikostí, zbarvením a rozšířením. Nejznámější poddruhy jsou:

 • Pštros severoafrický (Struthio camelus camelus) – žije v oblastech od Maroka po Egypt a na jih po Saharu.
 • Pštros jihoafrický (Struthio camelus australis) – obývá oblasti od Namibie po Jihoafrickou republiku.
 • Pštros somálský (Struthio camelus molybdophanes) – žije v Somálsku a Etiopii.

Kromě pštrosa afrického existují i další druhy běžců, které jsou pštrosům africkým blízce příbuzné. Patří mezi ně například nandu pampový, pštros dvouprstý, emu hnědý a kazoár.

Nandu pampový (Rhea americana) je druh běžce, který žije v Jižní Americe. Po pštrosovi africkém je to druhý největší běžec na světě.

Pštros dvouprstý (Rhea americana) žije v Jižní Americe a je druhým největším běžcem na světě. Na rozdíl od pštrosa afrického má dva prsty místo jednoho.

Emu hnědý (Dromaius novaehollandiae) je druh běžce žijící v Austrálii. Po pštrosovi africkém je to druhý největší běžec na světě.

Kasuár (Casuarius) je rod velkých létajících ptáků, kteří žijí v Austrálii a na Nové Guineji. Kazuáři jsou blízce příbuzní emu a mají velmi podobný vzhled.

Celkem se pštros africký vyskytuje ve více než 20 afrických zemích a jeho populace se odhaduje na několik set tisíc jedinců.

Strava a trávení

Strava a trávení

 

Pštros africký je všežravec a může přijímat pestrou stravu. V přírodě se živí rostlinami, semeny, plody, želvami, hmyzem, ještěrkami, ptáky a hlodavci. V zajetí dostávají seno, krmivo pro drůbež, ovoce a zeleninu.

Pštros africký má velmi silný žaludek, který dokáže zpracovat i tvrdé předměty, jako jsou kamínky a kousky kovu. Jeho trávení je složité a probíhá ve čtyřech žaludečních komorách. V prvních dvou komorách se tráví rostliny a semena, ve třetí komoře se tráví tvrdší předměty a v poslední komoře se tráví maso a kosti.

Při chovu pštrosa afrického je důležité zajistit kvalitní stravu, která poskytuje dostatek živin a vitaminů. Doporučuje se podávat kvalitní seno, krmivo pro drůbež a různé druhy ovoce a zeleniny. Při krmení je třeba dbát na to, aby pštros měl dostatek vody, která je nezbytná pro správné trávení.

Při chovu pštrosa afrického je třeba mít na paměti, že se jedná o velmi velké zvíře, které potřebuje velké množství potravy. Proto je důležité poskytnout mu dostatek kvalitní potravy, aby se mohlo správně vyvíjet a růst.

Chov a domestikace pštrosa afrického

Chov a domestikace pštrosa afrického

 

Pštros africký je velký a těžký pták, který se nemůže vznést do vzduchu. Je to největší žijící pták na světě a má své místo v chovu domácích zvířat. Pokud se rozhodnete pro chov, musíte mít na paměti několik důležitých skutečností.

Ohrada a přístřešek

Při chovu pštrosů afrických je velmi důležité mít dostatečně velký výběh, který by měl být alespoň 50 metrů široký a 100 metrů dlouhý. Ohrádka by měla být také dostatečně vysoká, aby pták nemohl utéct. Kromě toho by měl být výběh vybaven přístřeškem, který ptáka ochrání před nepřízní počasí. Pštros – chov, péče a důležité informace

Krmení a výživa

Pštros africký je rostlinný i živočišný predátor. V jeho stravě by měly být zastoupeny různé druhy rostlin, stejně jako maso a kosti. Při krmení je třeba dbát na to, aby měl pták dostatek vápníku, vitaminů a minerálních látek. Kromě toho by mělo být krmení ptáků přizpůsobeno jejich věku a zdravotnímu stavu.

Rozmnožování a hnízdění

Pštros africký se může rozmnožovat od 2 do 3 let. Samice kladou vajíčka o velikosti až 15 cm a hmotnosti asi 1,5 kg. Při hnízdění je třeba dbát na to, aby hnízdo bylo dostatečně velké a chráněné před predátory. Kromě toho je třeba vejce pravidelně kontrolovat a střídat.

Při chovu pštrosa afrického je třeba mít na paměti, že se jedná o náročné zvíře, které vyžaduje zvláštní péči a pozornost. Pokud se ho rozhodnete chovat, měli byste mu zajistit dostatečně velký výběh, kvalitní krmení a péči o hnízdo. Kromě toho byste se měli poradit s odborníkem na chov afrických pštrosů, který vám pomůže s péčí o pštrosy a jejich chovem. Exotická zvířata – 10 nejlepších

Význam pštrosa v lidské společnosti

Význam pštrosa v lidské společnosti

 

Pštrosi jsou po staletí chováni pro maso, vejce, peří a kůži. V současné době se jejich chov využívá také pro agroturistiku, ale také pro výzkum a ochranu druhu.

Použití pštrosích výrobků

Pštrosí maso je výživné, dietní měkké maso vysoké kvality s nízkým obsahem tuku a cholesterolu. Skládá se ze 75,4 % vody, 1,2 % tuku a 21,7 % bílkovin. Chutí připomíná hovězí maso, ale je o něco křehčí a méně tučné.

Pštrosí vejce se používají v gastronomii, ale také v kosmetice. Jsou mnohem větší než slepičí vejce a mají mírně nasládlou chuť. Obsahují hodně bílkovin a minerálů, ale také cholesterolu.

Kromě masa a vajec se používá také peří a kůže. Pštrosí peří se používá k výrobě dekorativních předmětů a také k výrobě sedacích polštářů a polštářků. Kůže se používá na oděvy a obuv, ale také na kožešiny.

Nebezpečí a ochrana

Pštrosi jsou považováni za nenáročná zvířata, která se snadno chovají. V nevhodných podmínkách však mohou být náchylné k nemocem a infekcím.

V současné době jsou pštrosi chráněni zákonem a jejich chov je regulován. V období snůšky jsou pštrosi agresivnější a mohou být pro člověka nebezpeční. Proto je důležité při práci s nimi dodržovat bezpečnostní zásady.

V posledních letech se také zvýšil zájem o ochranu tohoto druhu ve volné přírodě. Pštrosi jsou považováni za ohrožený druh a jejich chov a výzkum může přispět k záchraně tohoto druhu ve volné přírodě. Šampon na hnojení vlasů

To byl stručný přehled významu pštrosa v lidské společnosti.

Zajímavosti o pštrosech – Pštros africký

Zajímavosti o pštrosech - Pštros africký

 

Pštros africký je fascinující pták s mnoha zajímavými vlastnostmi. Zde je několik zajímavostí o pštrosech:

 • Samci mají pestré peří: samci afrických pštrosů mají nádherné pestré peří, které se na slunci třpytí. Na rozdíl od samic mají samci černá pera na ocase a krku a bílá na křídlech.
 • Savany jsou jejich domovem: Pštrosi afričtí žijí v savanách a polopouštních oblastech Afriky. Tyto oblasti poskytují dostatek potravy, jako jsou rostliny, plody a semena.
 • Mají vynikající zrak: afričtí pštrosi mají vynikající zrak, který jim umožňuje vidět na vzdálenost mnoha kilometrů. Tento vynikající zrak jim pomáhá najít potravu a chránit se před predátory.
 • Nemají schopnost létat: Pštrosi afričtí mají křídla, ale nemají schopnost létat. Jejich křídla jsou uzpůsobena pro rychlý běh a rovnováhu.
 • Jsou příbuzní s kivi a kasuárem: afričtí pštrosi jsou příbuzní s kivi a kasuárem, kteří jsou rovněž nelétaví ptáci. Všichni tito ptáci mají společného předka.
 • Vydávají zvláštní zvuky: afričtí pštrosi vydávají zvláštní zvuky, které znějí jako křik. Pomocí těchto zvuků se dorozumívají s ostatními pštrosy.
 • Mají rádi ovoce a okopaniny: afričtí pštrosi mají rádi ovoce a okopaniny. Tyto potraviny jsou pro ně bohaté na živiny a pomáhají jim udržovat zdraví.
 • Jsou velcí a těžcí: afričtí pštrosi jsou největší žijící ptáci na světě. Samci mohou dosáhnout hmotnosti až 145 kg, což je více než 1500krát více než hmotnost vrabce.

Pštros africký je fascinující pták s mnoha zajímavými vlastnostmi. Jeho pestré peří, vynikající zrak a schopnost rychlého běhu jsou jen některé z faktorů, které dělají z afrického pštrosa zajímavého tvora.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button