Ptáci

Papoušek královský charakteristiky, chov a cena

Papoušek královský (Alisterus scapularis) je endemitem východního pobřeží Austrálie. V Austrálii se vyskytují od severní části centrálního Queenslandu po jižní část státu Victoria.

Dávají přednost vlhkým a hustě zalesněným vrchovinám ve východní části kontinentu, včetně eukalyptových lesů v subtropických a mírných deštných lesích a v jejich bezprostředním sousedství.

 

Často se vyskytují v malých skupinách s různými druhy rosel. V zimě se vyskytují i v Canbeře (hlavním městě Austrálie), na okrajových západních předměstích Sydney a v Carnarvon Gorge v centrálním Queenslandu.

 

Papoušek královský (Royal Parrot) charakteristiky

 

Papoušek královský (Royal Parrot) charakteristiky

 

Ve své domovině v Austrálii jsou příležitostně chováni ve voliérách, a pokud jsou chováni, jsou klidnými a relativně tichými domácími mazlíčky. Mimo Austrálii jsou však poměrně neznámé. Jako domácí mazlíčci mají omezené řečové schopnosti a obvykle se s nimi raději nemanipuluje, ale snadno se s člověkem sblíží a mohou být velmi oddanými mazlíčky.

 

Věk

 

Věk

 

Průměrná délka života ve volné přírodě není známa, ale některá zvířata se dožívají až 25 let. Někteří papoušci královští však trpí plicními chorobami v důsledku života v domácnosti.

 

Popis Royal Parrot

 

Popis Royal Parrot

 

Dospělí ptáci obou pohlaví jsou velmi majestátní, obvykle měří 42-43 cm v průměru včetně dlouhého ocasu. Jak změkčit vlasy

Dospělí (>4 roky) samci mají velmi nápadný vzhled s červenou hlavou, prsy a spodní částí těla, modrou spodní částí hřbetu a zelenými křídly a ocasem. Mají červenooranžový horní pysk s černou špičkou a černý spodní pysk a žlutý oční kroužek.

 

Samice

 

Samice

 

  • Tito papoušci jsou pohlavně dimorfní.
  • Samice jsou vzhledově podobné až na zelenou hlavu a hruď, černý horní pysk a světlejší žlutý oční kroužek. Mláďata obou pohlaví se podobají samicím.
  • Existuje jeden poddruh, A.s. minor, který se vyskytuje na severní hranici svého areálu a je obvykle asi o 5 cm kratší než nominátní druh, ale jinak je vzhledově podobný.
  • V avikultuře se objevilo několik zajímavých mutací.
  • Jak naučit papouška mluvit 10 nejlepších tipů

 

Královský chov papoušků

 

Chov papoušků královských

 

Papoušci královští jsou žádanými ptáky ve voliérách díky svému nápadně krásnému opeření a klidné povaze. Ve většině oblastí nejsou snadno dostupné. Průměrná snůška se skládá ze 3 až 6 vajec, která jsou inkubována přibližně 20 let.

Klec by měla být dostatečně velká, aby papoušek mohl volně létat, a dostatečně vysoká, aby si nezničil ocasní pera. Papoušek Ara – Cena, charakteristiky a péče

 

Royal Parrot cena

 

Royal Parrot cena

Cena papouška královského se pohybuje od 80 do 200 EUR za kus. 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button