PtáciPTÁCI A PAPOUŠCI

Alexander the Great Papoušek: Charakteristika druhu a péče

Papoušci Alexandr Veliký a Alexandrijský jsou známí svou krásou, inteligencí a vynikajícími řečnickými schopnostmi a jsou oblíbenými domácími mazlíčky již po staletí. Ptáci, pojmenovaní po Alexandru Velikém, který jich údajně mnoho vlastnil, byli exotickými domácími mazlíčky šlechty a elity. Tento středně velký papoušek je největší z asijských papoušků. Jedná se o láskyplného ptáka, který má tendenci žít v jedné osobě a vytváří si hluboké pouto ke svému chovateli.

 

Papoušek Alexandr Veliký

 

Papoušek Alexandr Veliký

 

  • SPOLEČNÉ NÁZVY: Alexandr Veliký Papoušek, Alexandrijský papoušek
  • VĚDECKÝ NÁZEV: Psittacula eupatria; mezi pět poddruhů patří P. e. eupatria, P. e. nipalensis, P. e. avensis, P. e. magnirostris, P. e. siamensis
  • VELIKOST PRO DOSPĚLÉ: do 65 cm
  • Očekávaná životnost: až 40 let

 

Původ a historie

 

Původ a historie

Tento druh pochází z Indie a Srí Lanky. Papoušek alexandrijský žije v lesích, lesních porostech, na zemědělské půdě a v mangrovových lesích až do výšky 3 000 metrů. Papoušek Alexandra Velikého.

Papoušek je pojmenován po Alexandru Velikém, který přenesl mnoho ptáků z Pandžábu do evropských a středomořských oblastí. Tito ptáci byli ceněni královskou rodinou a šlechtou. Divoké populace nyní žijí ve Španělsku, Anglii, Belgii, Nizozemsku, Německu, Turecku, na Arabském poloostrově, v Íránu a Hongkongu.

Temperament

 

Temperament

 

Krotcí, ručně dokrmovaní alexandrijští papoušci mohou být milujícími a láskyplnými domácími mazlíčky, ačkoli mají tendenci stát se ptáky „pro jednu osobu“. Mají silnou vazbu na oblíbeného člena rodiny a ostatním členům domácnosti se vyhýbají.

 

Stejně jako ostatní asijští papoušci prochází mnoho alexandrijských papoušků během dospívání (4 měsíce až 1 rok věku) hormonální fází agresivního blafování, která může být pro méně zkušené majitele ptáků náročná. Toto období může v závislosti na druhu ptáka trvat od dvou týdnů do dvou let.

 

Alexandrinští papoušci se při správné socializaci a technikách navazování vztahů obvykle dobře zabydlí v novém domácím prostředí a velmi rádi komunikují se svými majiteli. Tito ptáci jsou velmi inteligentní a jsou známí jako výborní mluvkové, což z nich činí velmi oblíbené domácí mazlíčky. Papoušek zpěvný

 

Řeč a vokalizace

Papoušci alexandríni mohou být poměrně hluční a hlasití, takže pravděpodobně nejsou dobrou volbou pro ty, kteří žijí v blízkosti sousedů. Jejich silné hlasové projevy se ve volné přírodě nesou na velkou vzdálenost, takže může být obtížné je chovat v bytě nebo domě. Papoušek Alexandra Velikého.

 

Tento pták má vynikající schopnost zřetelně napodobovat lidskou řeč. Papoušek alexandrijský se ozývá různými zvuky, včetně zvonění, hlasitého a hlubokého „klapání“ a rezonantního volání „gr-aak“. Jeho volání je hlubší než u papoušků indických a jeho poplašné volání je hlasitější.

 

Barvy a postavy Papoušek Alexandr Veliký

 

Barvy a postavy Papoušek Alexandr Veliký

Štíhlý alexandrín může dosahovat délky až 25 cm, za což z velké části mohou jeho dlouhá elegantní ocasní pera. Jsou o něco zavalitější než papoušci indičtí.

 

Zbarvení je převážně zelené s modrošedou barvou na tvářích a zadní straně krku, žlutozelené břicho, červená skvrna na ramenou, mohutný červený zobák se žlutými špičkami. Spodní část ocasu je žlutá, horní část ocasu je zelenomodrá se žlutou špičkou. Jak naučit papouška mluvit 10 nejlepších tipů.

 

Alexandrijští papoušci patří mezi dimorfní druhy ptáků, což znamená, že lze rozeznat samce od samice. Dospělí samci mají kolem krku černo-růžový kroužek. Samice jsou stejně zbarvené bez krčních kroužků.

 

Péče o papouška alexandrijského

 

 

Papoušci alexandrijští, známí svou krásou, inteligencí a vynikajícími řečnickými schopnostmi, potřebují spoustu prostoru, hodiny interakce a každodenní pobyt mimo klec pod dohledem. Péče o tohoto ptáka může být závazkem na desítky let.

 

Ačkoli je tento papoušek střední velikosti, potřebuje velkou klec, aby se do ní vešla jeho dlouhá ocasní pera. Zajistěte klec, která je nejméně 3 metry vysoká a 2 metry dlouhá a široká.

 

Tito ptáci se často rádi koupou a hrají si ve vodě. Alespoň jednou týdně jim dopřejte velkou vodní lázeň. Váš pták může mít také rád občasné mlžení. Pivo na vlasy.

 

Běžné zdravotní problémy

 

Běžné zdravotní problémy

Papoušci alexandrijští jsou relativně zdraví ptáci, ale jsou náchylní k několika nemocem:

Polyomavirus: smrtelný virus; nejvíce ohroženi jsou mladiství a mláďata
Psitakóza: Toto onemocnění u lidí způsobuje bakterie chlamydie.
Aspergilóza: plísňové onemocnění dýchacích cest způsobené houbou Aspergillus.

Strava a výživa Papoušek Alexandr Veliký

 

Strava a výživa Papoušek Alexandr Veliký

Většině domácích alexandrijských papoušků vyhovuje strava složená z čerstvé zeleniny, zelených listů, obilovin, některých zdravých semen, ořechů a kvalitních komerčně vyráběných granulovaných krmiv. Základem správné stravy pro papoušky je čerstvá zelenina. Papoušek Alexandra Velikého.

 

Nabízejte ptákům denně 1/4 až 1/2 hrnku granulí a 1/4 až 1/2 hrnku ovoce a zeleniny. Množství krmiva zvyšujte nebo snižujte podle toho, jak má pták chuť k jídlu. Odstraňte nesnědené potraviny, aby se nezkazily.

 

Cvičení Alexandr Veliký Papoušek

 

Cvičení Alexandr Veliký Papoušek

Alexandrijští papoušci jsou velmi aktivní ptáci. Potřebují dostatek pohybu, aby si udrželi fyzické a emocionální zdraví. Pro tyto ptáky je vhodnější velká letová klec. Potřebují prostor pro pohyb, aniž by si poškodily svá dlouhá a krásná ocasní pera.

 

Tito ptáci potřebují minimálně 3 až 4 hodiny denně na protažení, hraní a cvičení mimo klec. Hra pod dohledem musí probíhat v bezpečném prostoru chráněném před ptáky. Alexandriny jsou velmi zvědavé a mohou se dostat do potíží, pokud jsou ponechány bez dozoru. Tito inteligentní ptáci se rychle začnou nudit, proto jim zajistěte dostatek hraček, které jsou odolné proti kousání a bezpečné pro ptáky. 8 nejlepších ptáků a papoušků do bytu.

 

Klady Alexander velký papoušek

 

  • Přátelský a laskavý
  • Chytré, mohou se naučit mluvit

Nevýhody

 

  • Může být hlučný, nevhodný pro byty
  • Mohou se stát ptáky pro jednoho člověka a teritoriálními pro ostatní.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button