PtáciPTÁCI A PAPOUŠCI

Horský papoušek charakteristiky, chov a cena

Papoušek horský (Polytelis anthropeplus) pochází z jihozápadní a jihovýchodní Austrálie a není běžně chován jako domácí mazlíček. Ručně odchovaní samci jsou nejlepšími domácími mazlíčky a mají přátelskou a příjemnou povahu.

 

Papoušek horský

 

Papoušek horský

 

Výrazné zlaté zbarvení samce papouška horského z něj dělá velmi pohledného domácího mazlíčka, který svému majiteli přináší mnoho radosti. Papoušek horský je snadno ochočitelný a velmi společenský. Stejně jako papoušek velkouchý má i papoušek horský schopnost vydávat krásné pískavé zvuky a do jisté míry napodobovat lidský hlas. Schopnost mluvit je spíše sporadická, ale lze ji naučit.

 

Papoušek horský charakteristiky

 

Papoušek horský charakteristiky

 

Občasná čerstvá větvička z vrby nebo ovocného stromu, která jim „zkrášlí“ nocoviště, ptáky zřejmě potěší. Papoušek horský je přirozeně odolný, takže není třeba ho chránit před průvanem a podobně. Přesto by se měli chránit před nadměrným chladem, protože ten je v jejich přirozeném prostředí neobvyklý.

 

Mountain Parrot popis

 

Mountain Parrot popis

 

  • Polytelis anthopeplus
  • Velikost: 40 – 45 cm na délku
  • Stav zvířete: výborný
  • Schopnost mluvit: středně těžká
  • Hlučnost: nízká
  • Životnost: 25 let
  • Reprodukční schopnost: výborná
  • Papoušek zpěvný
  • Páření: 2 týdny před vstupem do hnízda se samice dožaduje pozornosti samce.
  • Počet vajec: 3-7 vajec
  • Inkubace: 21-23 dní
  • Kompatibilita s jinými druhy: Dobré vztahy s ostatními neagresivními druhy
  • Potrava: živí se semeny a plody
  • Pohlaví: Chirurgické nebo DNA určení pohlaví je nutné před dosažením pohlavní dospělosti (2 roky).
  • Osobnost: Poměrně tichý papoušek; rychle se svěřuje; houževnatý a vytrvalý. Aktivní jsou zejména brzy ráno a večer.
  • Mastné vlasy
  • Alexander Bearded – Chov a péče

Zdraví

 

Zdraví

Jsou náchylné k očním infekcím a problémům s nohama (způsobeným strachem a stresem). Protože tráví hodně času na zemi, jsou náchylnější k parazitům. Proto se doporučuje pravidelné odčervování. Papoušek Alexandr Veliký

 

Fyzická zdatnost

 

Fyzická zdatnost

Papoušek horský dorůstá délky přibližně 37-42 cm a vykazuje pohlavní dimorfismus (tj. vizuálně lze rozlišit samce a samice).

  • Samec je obvykle žlutý, s několika odstíny na hlavě, jeho hřbet je obvykle tvořen pestrými odstíny zelené a jeho zobák je obvykle červený.
  • Samice je celkově zelenější, zejména v oblasti hlavy a těla. Ocas je zelený, spodní část těla je však černá.
  • Alexander Malý (Ladniak Kramerov) chov
  • Rosella pestrá: chov a péče

 

Hnízdění papoušků horských

 

Hnízdění papoušků horských

Ve svém přirozeném prostředí hnízdí papoušek horský obvykle na velkých, vzrostlých, zdravých stromech s mnoha vývraty (využívá však i mrtvé stromy) v blízkosti vodního toku.

Samice snáší 3 až 7 vajíček po dobu 20 až 23 dnů. První snůška je někdy neplodná, protože samice je často v kondici dříve než samec. Jak naučit papouška mluvit 10 nejlepších tipů

 

Chov papoušků horských

 

Chov papoušků horských

 

Chov horských papoušků. Během inkubace samice opouští hnízdo jen zřídka, pokud vůbec, a je krmena samcem. Když se mláďata vylíhnou, starají se o ně samec i samice. Během tohoto období mohou být krmeny několikanásobným množstvím potravy, kterou ochotně předávají svým mláďatům. Mláďata začínají létat přibližně po 35 dnech a osamostatňují se po 50 dnech. Pohlavní dospělosti dosahují přibližně ve dvou letech. Papoušek horský se může rozmnožovat dvakrát ročně. Mláďata z prvního období rozmnožování je však nejlépe odstranit na začátku nového reprodukčního cyklu.

 

Preferovaným místem pro hnízdění je pařez o vnitřním průměru 20 cm a hloubce nejméně 60 cm, který je umístěn šikmo. Alternativou je hnízdní budka: 18 x 18 x 60 cm se vstupním otvorem o průměru 8 cm.

 

Poznámky k voliérám

 

Poznámky k voliérám

 

Papoušek je výborný voliérový pták a spokojeně žije s jinými neagresivními druhy. Volium by mělo být nejméně tři až čtyři metry dlouhé a jeden až dva metry široké. Pokud mají papoušci odpovídající podmínky a vhodnou stravu, není důvod, proč by se většina horských papoušků nemohla rozmnožovat.

 

Krmivo pro horské papoušky

 

Krmivo pro horské papoušky

 

Krmivo pro horské papoušky. Krmení v zajetí: Papoušci horští se dobře živí sekanými směsmi pro velké papoušky. Součástí jejich jídelníčku by mělo být různé ovoce a zelenina (zejména mrkev, pomeranče a jablka), šípky a zelené potraviny (cizrna, pampeliška, špenát atd.).

Základem jejich stravy by měla být kvalitní směs semen, která se skládá ze slunečnice, pšenice, ovsa, kanárského semene, různých druhů prosa a semen plevelů. Mají také rádi potravu v podobě vajec, klíčících semen a malého sortimentu hmyzu. Měkká potrava s hmyzem je důležitá zejména v období rozmnožování a při odchovu mláďat. Stejně jako všichni ptáci potřebují pohotový přísun hrubého písku, který jim usnadňuje trávení.

 

Přirozená potrava: jejich hlavním potravním stanovištěm jsou malleové lesy, ale potravu hledají i v lužních lesích a lesních porostech. Mohou používat obiloviny a živit se rozptýleným zrním.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button