Co jíst před darováním krve a čeho se vyvarovat
Co jíst před darováním krve a čeho se vyvarovat? Darování krve je relativně bezpečný způsob, jak pomoci lidem se závažnými zdravotními problémy. Darování krve však může mít některé vedlejší účinky, jako je únava nebo anémie. Správné jídlo a pití před a po darování krve může pomoci snížit riziko nežádoucích účinků. Zjistěte, co byste měli jíst a pít před darováním krve, a získejte také tipy, co můžete dělat po darování.
Obsah článku:
Co jíst a pít před darováním krve
Pokud darujete krev, je důležité, abyste před odběrem i po něm zůstali hydratovaní. Co jíst před darováním krve? Je to proto, že přibližně polovinu krve tvoří voda. Je také dobré zvýšit příjem železa, protože při dárcovství se železo ztrácí. Nízká hladina železa může způsobit příznaky únavy.
Iron
Železo je důležitý minerál, který tělo využívá k tvorbě hemoglobinu. Hemoglobin je zodpovědný za přenos kyslíku z plic do zbytku těla.
Vyvážená strava s velkým množstvím potravin bohatých na železo vám pomůže ukládat další železo. Pokud nemáte v krvi dostatek železa, které by nahradilo železo ztracené při darování krve, může se u vás vyvinout anémie z nedostatku železa.
V potravinách se vyskytují dva různé typy železa: hemové a nehemové železo. Hemové železo se lépe vstřebává, takže účinněji zvyšuje hladinu železa. Vaše tělo vstřebává až 30 % hemového železa a pouze 2-10 % nehemového železa.
Před darováním krve zvažte zvýšení příjmu potravin bohatých na železo. Může pomoci zvýšit zásoby železa v těle a snížit riziko anémie z nedostatku železa.
Mezi potraviny bohaté na hemové železo patří:
- Hovězí, jehněčí, šunka, vepřové, telecí a sušené hovězí maso.
- Drůbež, například kuřecí a krůtí.
- Ryby a korýši, jako je tuňák, krevety, mušle, treska jednoskvrnná a makrela.
- Orgány, jako jsou játra.
- Vejce.
- Vypadávání vlasů? Jezte těchto 9 potravin, abyste zabránili vypadávání vlasů
Mezi potraviny bohaté na nehemové železo patří:
- Zelenina jako špenát, sladké brambory, hrášek, brokolice, fazole, červená řepa, pampeliška, zelí, kapusta a mangold.
- Chléb a obiloviny včetně obohaceného bílého chleba, obohacených obilovin, celozrnného chleba, obohacených těstovin, pšenice, obilných otrub, kukuřičné mouky, ovsa, žitného chleba a obohacené rýže.
- Ovoce, jako jsou jahody, meloun, rozinky, datle, fíky, sušené švestky, švestková šťáva, sušené meruňky a broskve.
- Fazole včetně tofu, ledvin, garbanzo, bílých, sušeného hrachu, sušených fazolí a čočky.
Vitamin C
Ačkoli hemové železo zvyšuje hladinu železa účinněji, vitamin C může tělu pomoci lépe vstřebávat rostlinné železo nebo nehemové železo.
Mnoho druhů ovoce je dobrým zdrojem vitaminu C. Mezi ovoce s vysokým obsahem tohoto vitaminu patří:
- meloun
- citrusové plody a šťávy
- kiwi
- mango
- papája
- ananas
- Jahody
- maliny
- borůvky
- Brusinky
- meloun
- rajčata
- Co obsahuje vitamin D 7 potravin s vysokým obsahem vitaminu D
Voda
Přibližně polovinu darované krve tvoří voda. Přesto byste měli být plně hydratovaní. Při ztrátě tekutin během darování krve může dojít k poklesu krevního tlaku a následně k závratím. Červený kříž doporučuje vypít před darováním krve další 2 šálky vody. Vhodné jsou i jiné nealkoholické nápoje. Tento přídavek tekutin je navíc k doporučené dávce 9 až 13 šálků, které byste měli vypít každý den.
Čeho se vyvarovat před darováním krve
Některé potraviny a nápoje mohou mít negativní vliv na krev. Před darováním krve se snažte vyhnout následujícím potravinám:
Alkohol
Alkoholické nápoje vedou k dehydrataci. Snažte se 24 hodin před darováním krve nepít alkohol. Pokud pijete alkohol, nezapomeňte to kompenzovat pitím vody navíc.
Tučné potraviny
Potraviny s vysokým obsahem tuku, jako jsou chipsy nebo zmrzlina, mohou ovlivnit výsledky krevních testů. Pokud nelze darovanou krev testovat na infekční choroby, nelze ji použít k transfuzi. Proto v den darování vynechejte koblihy.
Blokátory železa
Některé potraviny a nápoje mohou ovlivnit schopnost vašeho těla vstřebávat železo. Nemusíte se těmto potravinám vyhýbat úplně, ale vyvarujte se jejich konzumace ve stejnou dobu, kdy jíte potraviny bohaté na železo nebo doplňky stravy obsahující železo. Mezi potraviny, které snižují vstřebávání železa, patří např:
- káva a čaj
- potraviny s vysokým obsahem vápníku, jako je mléko, sýr a jogurt.
- červené víno
- čokoláda
Aspirin
Pokud darujete krevní destičky – což je jiný proces než darování plné nebo běžné krve – musí být vaše tělo před darováním 48 hodin bez aspirinu.
Co jíst a pít po darování krve
Po darování krve dostanete lehké občerstvení a něco k pití. To vám pomůže stabilizovat hladinu cukru a tekutin v krvi. Pro doplnění tekutin vypijte během následujících 24 hodin navíc 4 šálky vody a vyhněte se alkoholu.
Má darování krve nějaké vedlejší účinky?
Většina lidí při darování krve nepociťuje žádné vedlejší účinky. Po odběru krve budete požádáni, abyste 10 až 15 minut počkali v prostoru s občerstvením a ujistili se, že se cítíte dobře.
Jakmile se osvěžíte a napijete, můžete se vrátit ke svým každodenním činnostem. Červený kříž doporučuje vyhnout se po zbytek dne zvedání těžkých břemen a intenzivnímu cvičení.
Pokud jste častým dárcem krve, můžete se poradit se svým lékařem o doplňcích železa. Po darování krve může trvat několik měsíců, než se hladina železa vrátí do normálu. Studie zjistily, že užívání doplňků železa může tuto dobu zotavení výrazně zkrátit.
Co jíst před darováním krve
Darování krve je skvělý způsob, jak se odvděčit své komunitě. Obvykle je to rychlé a snadné. Pokud se budete v den odběru zdravě stravovat a pít dostatek tekutin, měli byste mít minimální nebo žádné vedlejší účinky.