Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Grónský pes: popis, charakteristika a chov

Grónský pes, známý také pod názvem Kalaallit Qimmiat, je plemeno psa chované v Grónsku. Tito psi se používají k tahání saní a k lovu mořských savců, jako jsou tuleni a medvědi. Grónské plemeno je známé svou velikostí a silnou stavbou těla, která mu umožňuje překonávat drsné podmínky polární krajiny.

 

Grónský pes

 

 

Grónský pes je jediné domácí zvíře, které se v Grónsku chová, a jako tažný pes se používá už devět set let. Toto plemeno je známé svou hustou srstí, která mu pomáhá přežít v extrémních podmínkách. Kromě toho, že jsou tito psi skvělí tahouni, jsou také přátelští a oddaní svým majitelům.

Grónský pes je známý také jako lovecký pes, který je schopen lovit mořské savce. Toto plemeno je vynikajícím společníkem pro lidi, kteří mají rádi aktivní životní styl. Jeho přátelská povaha a silná stavba těla z něj dělají skvělého společníka pro každého, kdo má rád dobrodružství a aktivní životní styl.

 

Historie a původ

Grónský pes je plemeno psa vyšlechtěné v Grónsku. Tento původní druh psa používají Inuité jako tažného psa již více než 900 let. V minulosti se tito psi používali k lovu tuleňů a ledních medvědů a také k přepravě nákladu a lidí.

Grónský pes je jediné domestikované zvíře v Grónsku, které chovají a využívají Inuité. Toto plemeno se vyvinulo z původních psů, kteří byli do Grónska dovezeni pravděpodobně z Aljašky nebo Kanady. Tito domorodí psi byli zkříženi s místními psy, kteří byli po léta používáni k lovu a tahání saní.

 

Pes grónský je známý svou schopností přežít v těch nejdrsnějších arktických podmínkách. V minulosti byli tito psi nezbytní pro přežití Inuitů v drsných podmínkách Grónska. V dnešní době se tito psi stále používají jako tažní psi a pro přepravu nákladu a lidí v Grónsku. Mezinárodní kynologická federace toto plemeno uznává a řadí ho do skupiny špiců a primitivních plemen, do sekce severských saňových psů.

Grónský pes má výjimečné schopnosti, které z něj činí jednoho z nejlepších psů na světě pro práci při těžbě dřeva v arktických podmínkách. Tito psi jsou neuvěřitelně silní, houževnatí a odolní. Jejich hustá srst a měkká podsada je chrání před mrazem a větrem a umožňuje jim přežít v extrémních podmínkách.

 

Charakteristika a vzhled

 

Charakteristika a vzhled

 

Grónský pes je střední až velké plemeno psa s robustní stavbou těla. Samci jsou obvykle větší než samice. Tito psi mají širokou klínovitou hlavu, mírně sklopené oči a malé trojúhelníkové uši pokryté hustou srstí, která zabraňuje pronikání sněhu. Jejich postava je silná a těžká, s mohutnými končetinami a hrudníkem.

 

Velikost a hmotnost

Grónský pes váží 50 až 75 kg a měří 20 až 27 cm. Samice jsou menší než samci.

 

Barva a kabát

Srst grónského psa je hustá a dvouvrstvá. Spodní srst je jemná a hustá, krycí srst je hrubá a rovná. Barva srsti může být černá, bílá, šedá, stříbrná nebo tmavě hnědá.

 

Konstrukce karoserie

Grónský pes má silné a mohutné končetiny, které mu umožňují tahat těžká břemena a překonávat velké vzdálenosti. Má krátký a silný krk, hluboký a široký hrudník. Zadní končetiny jsou stejně silné jako přední a ocas je silný a obvykle zahnutý.

Grónský pes má silný skus a mohutné pysky. Jeho oči jsou tmavé a mírně sklopené. Stop je mírně výrazný a jeho tělo je dobře osvalené a svalnaté.

Vzhled psa grónského je robustní a silný, což mu umožňuje překonávat extrémní podmínky v Arktidě. Tito psi mají velkou vytrvalost a jsou vynikajícími tažnými psy.

 

Charakter a chování

 

Charakter a chování

 

Grónský pes má temperament, který odpovídá jeho původu jako tažného psa. Má silný instinkt pro upínání a je zvyklý pracovat v týmu. Kromě toho je nezávislý a má samostatnou povahu. O jeho loajalitě však není pochyb. Grónský pes je věrný a oddaný svému majiteli.

Grónský pes je dominantní pes a potřebuje správné vedení a výcvik. Jeho majitel by měl být rozhodný a důsledný. Grónský pes je inteligentní a rychle se učí, ale může být také tvrdohlavý. Proto je důležité začít se vzděláváním a odbornou přípravou již v raném věku.

Grónský pes bývá přirozeně ostražitý vůči cizím lidem. Toto chování je mu vlastní a je důležité, aby byl dobře socializován a naučil se rozlišovat mezi přátelskými a nepřátelskými lidmi. Grónský pes však dobře vychází s dětmi a je skvělým společníkem pro rodiny.

Vzhledem ke svému původu jako tažný pes má grónský pes velmi vysokou hladinu energie a potřebuje dostatek pohybu a fyzické aktivity. Je důležité, aby měl dostatek pohybu a zábavy, aby byl šťastný a zdravý. Aljašský malamut: popis plemene

 

Vzdělávání a školení

Grónský pes je pracovní plemeno, které potřebuje dostatečný výcvik a výchovu. Jeho vysoká energie a vytrvalost vyžadují, aby byl fyzicky i psychicky zaměstnán.

Výcvik grónského psa by měl být založen na pozitivním posilování a motivaci. Tento pes je inteligentní, ale může být tvrdohlavý, takže výcvik by měl být důsledný a přísný.

Je důležité začít s výcvikem co nejdříve, aby se pes naučil základní povely, jako je sedni, lehni, pryč, blíž a zůstaň. Výcvik by se měl zaměřit také na socializaci psa, aby se naučil chovat v přítomnosti jiných psů a lidí.

Grónský pes má vrozenou touhu táhnout, takže výcvik saňového psa pro něj může být přirozený. Výcvik saňových psů by měl probíhat postupně, aby se pes naučil správně táhnout a zastavit na povel.

Je důležité, aby byl grónský pes fyzicky i psychicky zaměstnán. Hrát si s míčem, frisbee nebo jinými hračkami mu může pomoci uvolnit energii. Mentální trénink, například hledání skrytých předmětů, může pomoci stimulovat jeho myšlení.

Výchova a výcvik grónského psa může být náročná, ale pokud se provádí s láskou a důsledností, může to být skvělý způsob, jak vychovat oddaného a dobře vychovaného psa.

 

Zdraví a péče

 

Zdraví a péče

 

Grónský pes je plemeno, které se vyznačuje vysokou odolností a zdravím. Při správné péči se může dožít průměrného věku 11 až 13 let.

Jedním z nejdůležitějších aspektů péče o grónského psa je zajistit mu dostatek pohybu. Toto plemeno potřebuje dostatek pohybu a aktivity, aby bylo zdravé a šťastné. Důležité je chodit se psem na pravidelné procházky a dát mu možnost běhat a hrát si.

Kromě toho je důležité dbát na správnou výživu. Grónský pes potřebuje stravu, která obsahuje dostatek bílkovin a tuků, aby byl zdravý a silný. Je také důležité sledovat jeho hmotnost a zajistit, aby byl v optimální kondici.

 

Při péči o grónského psa je také důležité dbát na jeho zdraví. Toto plemeno může být náchylné k některým zdravotním problémům, jako je dysplazie kyčelních kloubů a oční problémy. Proto je důležité pravidelně navštěvovat veterináře a sledovat jeho zdravotní stav.

V období línání je také důležité srst psa pravidelně čistit a kartáčovat, aby se zabránilo tvorbě uzlíků a odstranily se odumřelé chlupy. Důležité je také pravidelně stříhat drápky a čistit zuby, aby se předešlo vzniku zubního kamene a dalším zdravotním problémům.

Celkově je grónský pes zdravé a odolné plemeno, které vyžaduje dostatek pohybu, správnou výživu a pravidelnou zdravotní péči. Při pravidelných návštěvách veterináře a pečlivé péči může být váš grónský pes zdravý a šťastný po mnoho let. Šampon na hnojení vlasů

 

Grónský pes jako pracovní pes

 

Grónský pes jako pracovní pes

 

Grónský pes je plemeno vyšlechtěné v Grónsku pro sáňkování a lov ledních medvědů a tuleňů. Toto plemeno je vynikající jako pracovní pes, protože má vlastnosti, které mu umožňují plnit různé úkoly.

 

Pes jako přetahovadlo

Grónský pes je vynikající tažný pes, který dokáže táhnout těžká břemena o hmotnosti až několika set kilogramů. Toto plemeno je známé svou silou a vytrvalostí, které jsou pro tahání saní nezbytné. Grónský pes se v minulosti používal k přepravě zboží a lidí v Grónsku a na Aljašce. V současné době se grónský pes používá také při závodech v tahání spřežení, jako je Iditarod.

 

Pes jako lovec

Grónský ohař má v sobě zabudované lovecké vlastnosti, které mu umožňují být úspěšným loveckým psem. Toto plemeno je schopné lovit různá zvířata, od malých zvířat, jako jsou lišky, až po velká zvířata, jako jsou medvědi. Grónský pes se používal k lovu v Grónsku a na Aljašce. V současné době se pes grónský v některých částech světa používá k lovu.

 

Pes jako společník

Grónský pes je vynikající společník, který má vlastnosti, které z něj dělají skvělého domácího mazlíčka. Toto plemeno je oddané svému majiteli a dokáže být věrným a oddaným společníkem. Grónský pes dobře vychází s dětmi a může být skvělým domácím mazlíčkem pro rodiny.

 

V následující tabulce jsou uvedeny některé vlastnosti grónského psa jako pracovního psa:

Funkce Popis
Tažení saní Grónský pes je vynikající tažný pes, který dokáže táhnout těžká břemena o hmotnosti až několika set kilogramů.
Lov Grónský ohař má v sobě zabudované lovecké vlastnosti, které mu umožňují být úspěšným loveckým psem.
Společník Grónský pes je vynikající společník, který má vlastnosti, které z něj dělají skvělého domácího mazlíčka.

Grónský pes je tedy vynikajícím pracovním psem, který je schopen plnit různé úkoly. Jeho síla, vytrvalost a lovecké vlastnosti z něj dělají skvělého tažného a loveckého psa, zatímco jeho oddanost, věrnost a schopnost být věrným společníkem z něj dělají skvělého domácího mazlíčka.

 

Srovnání s jinými plemeny

Grónský pes je jedním z nejstarších plemen tažných psů na světě. Jeho původ sahá až do doby před 900 lety, kdy ho obyvatelé Grónska používali jako tažného psa. V porovnání s ostatními plemeny saňových psů má grónský pes své výhody i nevýhody.

Srovnání s aljašským malamutem

Aljašský malamut a grónský pes jsou si velmi podobní a obě plemena jsou vhodná do chladného podnebí. Grónský pes je však o něco menší než aljašský malamut a má méně svalové hmoty. Grónský pes je rychlejší a lepší v běhu na krátké vzdálenosti, zatímco aljašský malamut je silnější a lepší v tahání těžkých břemen.

Srovnání se sibiřským huskym

Sibiřský husky je další plemeno saňového psa, které se používá k tahání saní. Na rozdíl od grónského psa má sibiřský husky více svalové hmoty a je rychlejší. Grónský pes je naproti tomu houževnatější a vytrvalejší, což ho předurčuje pro náročné podmínky.

Srovnání se samojedy

Samojed je plemeno saňového psa, které pochází z Ruska. Samojed má hustou srst a je vhodný do chladného podnebí. V porovnání s grónským psem má samojed méně svalové hmoty a je rychlejší. Grónský pes je naopak houževnatější a vytrvalejší.

 

Srovnání se špici a primitivními plemeny

Špicové a primitivní plemena jsou skupinou psů, kteří mají společné to, že jsou považováni za jedny z nejstarších plemen na světě. Ve srovnání s grónským psem mají tato plemena méně svalové hmoty a jsou rychlejší. Grónský pes je naopak houževnatější a vytrvalejší.

V současné době patří grónský pes do skupiny špičkových a primitivních plemen FCI a do sekce severských saňových psů FCI. Jeho standard je definován v ČMKU.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button