DESKOVÉ HRYŽivotní styl

Jak hrát šachy – 10 tipů, které byste měli znát před turnajem

Jak hrát šachy? 10 tipů, jak se stát šachovým mistrem Pokud se chcete stát šachovým mistrem, musíte se hodně učit a hodně trénovat. Zde je 10 tipů, které vám pomohou začít:

 

Jak hrát šachy

 

Jak hrát šachy

Každá šachová figurka se může pohybovat pouze určitým způsobem. Například pěšec se pohybuje rovně, ale může útočit pouze pod úhlem, vždy o jedno pole. Jezdcův tah má tvar písmene L. Střelec se pohybuje pod úhlem, ale může se pohybovat po více než jednom čtverci najednou. Věž (hrad) se může pohybovat pouze rovně, ale může jít dopředu, dozadu nebo do strany. Dáma, nejsilnější figura, se může pohybovat libovolným směrem o libovolný počet polí, ale ne dvěma směry v jednom tahu. A král se odvážně pohybuje – jak se na krále sluší – o jedno pole libovolným směrem.

 

OTEVŘENO PRO PAWNS

 

OTEVŘENO PRO PAWNS

Posuňte pěšce před krále nebo dámu o dvě pole dopředu. (Pouze v zahajovacím tahu může pěšec postoupit o dvě pole.) Tím se otevřou možnosti pro střelce a šachisty, aby se zapojili do hry. Pohybují se pod úhlem a nemohou vstoupit na bojiště, pokud jim v cestě stojí pěšci.

 

DOSTAT JEZDCE A STŘELCE VEN

 

DOSTAT JEZDCE A STŘELCE VEN

Než pohnete dámou, věží nebo králem, posuňte své jezdce a střelce do středu šachovnice. Tyto figury chcete dostat zpoza pěšců, aby mohly zaútočit.

 

HLÍDEJTE SI ZÁDA! – Jak hrát šachy

 

HLÍDEJTE SI ZÁDA! - Jak hrát šachy

A zepředu! Když jste na tahu, vždycky si říkáte: „Co udělal můj soupeř v minulém tahu? Co má za lubem?“ Kladete pasti, abyste zachytili své postavy? Jak hrát šachy. Pak se rozhodněte pro svůj vlastní plán. Vždy zvažte všechny možnosti. Nejprve hledejte tahy, které by mohly zachytit soupeřovy figury nebo ohrozit jeho krále. Vždy si však před provedením tahů dvakrát zkontrolujte jejich správnost. Zeptejte se sami sebe: „Zůstane po mém stěhování něco nechráněno?“.

 

NEPLÝTVEJTE ČASEM – Jak hrát šachy

 

NEPLÝTVEJTE ČASEM - Jak hrát šachy

Nedělejte příliš mnoho tahů pěšci ani se nesnažte sebrat soupeřovy pěšce.

 

VČASNÁ „ZÁLOHA“

 

VČASNÝ START

Rošáda je tah, který vám umožní přesunout krále do bezpečí a uvést věž do hry. Když jsou všechna pole mezi věží a králem volná, můžete krále posunout o dvě pole směrem k věži, zatímco věž se přesune na pole na druhé straně krále. Pokud váš soupeř opomene provést rošádu, můžete zaútočit na jeho krále. Jedná se o jediný tah, při kterém lze v jednom tahu pohnout více než jednou figurkou.

 

ÚTOK VE „STŘEDNÍ HŘE“

 

ÚTOK VE STŘEDNÍ HŘE

Poté, co jste uvedli do hry všechny své jezdce a střelce a provedli rošádu (tyto tahy jsou vaším „zahájením“), začíná střední hra. Ve střední hře si vždy dávejte pozor na způsoby, jak zajmout soupeřovy muže. Vezměte si všechny figurky, které soupeř nechrání. Ale podívejte se, co se stane s vaší postavou, když mu ji vezmete – bude vám vzata? Vždy hledejte způsoby, jak přesunout mnoho svých mužů do pozice pro útok na nepřátelského krále. Jak naučit dítě chodit – nejlepší způsoby

 

MOUDŘE PLÝTVEJTE SVÝMI KOUSKY

 

MOUDŘE PLÝTVEJTE SVÝMI KOUSKY

Vezmete si některé soupeřovy figurky. Některé z vašich údajů budou převzaty. Musíte zjistit, co je a co není dobrá výměna. Pomocí těchto bodů zjistíte, zda děláte dobrý tah, pokud některý z nich ztratíte:

Dáma: 9 bodů
Věž: 1: 5 bodů
Stříbrný střelec: 1: 3 body
Jezdec: 3 body
Pěšec: 1 bod
Je tedy dobrý nápad ztratit střelce, abyste zachránili pěšce? Ne!

 

NEHRAJTE PŘÍLIŠ RYCHLE – Jak hrát šachy

 

NEHRAJTE PŘÍLIŠ RYCHLE - Jak hrát šachy

Pokud vidíte dobrý tah, sedněte si na ruce a hledejte lepší. Klíčem k úspěchu v šachu je trpělivé myšlení.

 

VYHRÁT ZÁVĚREČNOU HRU

 

 

VYHRÁT ZÁVĚREČNOU HRU
Když si se soupeřem vyměníte figury a máte jen několik mužů, začíná koncovka. Nyní jsou pěšáci důležitější. Jak hrát šachy. Pokud se vám podaří postoupit pěšcem na nejvzdálenější pole od vás, stane se tento pěšec dámou. Velký úspěch! Nechte útočit i svého krále, pokud zůstane mimo dosah zbývajících soupeřových figur – zejména dámy – a nedostane se do šachu. Jak si vybrat svatební šaty

 

O šachu krále se mluví tehdy, když soupeř hrozí, že ve svém dalším tahu použije některou ze svých figur k zajetí krále. Pokud je váš král v šachu a vy nemáte možnost tuto hrozbu odstranit – nemůže uniknout, nemůžete chytit soupeřovu figuru, která ho drží v šachu, a nemůžete šach zablokovat pohybem některé ze svých figur – je partie prohraná. Šach mat! Pokud dáte soupeři mat dříve, než on dá mat vám, máte vyhráno!

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button