Jak kakat, když nemůžete – 12 tipů pro domácí použití. Co dělat při zácpě? Počet střevních pohybů za den ovlivňují vaše pohybové a stravovací návyky, věk, pohlaví a zdravotní stav. Ačkoli není stanoven počet stolic, které by člověk měl mít, je abnormální a možná i nebezpečné kakat třikrát nebo méněkrát týdně.
Zácpa často způsobuje vyprazdňování, které je nejen zřídkavé, ale také obtížné a obtížně se vyprazdňuje. To vede k nadměrnému namáhání a času strávenému na toaletě. Jak vyvolat stolici
Obsah článku:
Jak kakat, když nemůžete
Příčiny zácpy jsou různé. Může být jednoduše způsobena například dehydratací nebo konzumací potravin s příliš malým obsahem vlákniny. V jiných, závažnějších případech může být zácpa důsledkem stresu, hormonálních změn, poranění páteře, svalových problémů, rakoviny a dalších strukturálních problémů ovlivňujících trávicí trakt.
Rychlé způsoby kakání. Následující rychlé postupy mohou pomoci vyvolat stolici během několika hodin.
1. Užívejte doplněk stravy s vlákninou
Pokud je příčinou vaší zácpy strava s nízkým obsahem vlákniny, jsou snadno dostupné a účinné doplňky stravy s vlákninou, které vám pomohou vyvolat stolici. Fungují tak, že zvětšují objem stolice. To pomáhá vytlačit stolici z těla střevy.
2. Snězte porci potravin s vysokým obsahem vlákniny
Vyzkoušejte tyto potraviny s vysokým obsahem vlákniny:
- ovesné vločky
- celozrnný chléb nebo obiloviny
- vláknitá zelenina a ovoce
- rýže a fazole
- Co je dobré na zácpu? 14 nejlepších potravin
Nezapomeňte k těmto potravinám pít hodně vody, protože to pomůže ještě více vytlačit stolici z těla.
3. Vypijte sklenici vody – Jak kakat, když nemůžete
Pro normální vyprazdňování střev je nutná správná hydratace – obvykle alespoň osm osmihodinových sklenic čiré tekutiny denně. Pokud máte zácpu a nepijete dostatek vody, může vypití velké sklenice vody nebo jiné čiré tekutiny vyvolat stolici.
4. Užívání projímadel – Co dělat při zácpě
Projímadla jsou určena k tomu, aby stlačením střev donutila k vyprázdnění. Stimulanty můžete získat bez lékařského předpisu v místní lékárně. Mezi oblíbené možnosti patří např:
- bisakodyl (Dulcolax, Ducodyl, Correctol)
- senna-sennosidy (Senokot)
5. Užívání osmotik – Jak kakat, když nemůžete
Osmotická projímadla působí poněkud jinak než projímadla stimulační. Jsou navrženy tak, aby napomáhaly pohybu tekutin tlustým střevem. Některé příklady zahrnují:
- Hydroxid hořečnatý (Phillipsovo magneziové mléko)
- polyetylenglykol (MiraLAX)
- citrát hořečnatý
- laktulóza (krystalóza)
- Na lékařský předpis lze získat vyšší sílu polyetylenglykolu, nazývaného také PEG (Golytely, Nulytely).
6. Vyzkoušejte projímadlo – Co dělat při zácpě
Lubrikační projímadla, jako je minerální olej, dodávají stěnám střev kluzký povlak, který umožňuje snadnější pohyb stolice tlustým střevem a ven z těla. Minerální olej užívejte nejpozději dvě hodiny po večerním jídle. Výsledky očekávejte do šesti až osmi hodin.
7. Použití změkčovadla stolice – Jak kakat, když nemůžete
Jednou z častých příčin zácpy je dehydratace, která může způsobit tvrdou stolici. Používání změkčovadel stolice, jako je dokusát sodný (Colace) nebo dokusát vápenatý (Surfak), může zvlhčit stolici tím, že odvede vodu ze střev. Díky tomu se stolice snáze dostane z těla ven.
Změny životního stylu, které vám mohou pomoci vykakat se
Výše uvedené rady mohou pomoci podpořit rychlé vyprazdňování a zmírnit tak krátkodobé potíže. Některé změny životního stylu však mohou zácpu udržet na uzdě trvale. Pro pravidelnost se snažte tyto tipy zařadit mezi své každodenní návyky. Co obsahuje vlákninu 20 potravin s vysokým obsahem vlákniny.
Zařaďte do svého jídelníčku více vlákniny, zejména čerstvé ovoce a zeleninu, luštěniny, fazole a celozrnné výrobky. Každý den byste měli zkonzumovat alespoň 14 gramů vlákniny na každých 1000 kalorií ve stravě. Pokud potřebujete užívat doplněk vlákniny při chronické zácpě, začněte s nízkou dávkou a zvyšujte ji podle snášenlivosti. U některých lidí může velké množství vlákniny vést k nadýmání.
- Většinu dní v týdnu se věnujte cvičení – denně se procházejte, běhejte, jezděte na kole, plavte nebo se věnujte jiné formě cvičení. Lehké cvičení pomáhá udržovat správný krevní oběh a může udržovat střeva zdravá.
- Denně přijímejte dostatek tekutin – zejména vody a jiných čirých tekutin. Snažte se denně vypít alespoň osm sklenic čirých tekutin o objemu 8 deci.
- Zvládejte svůj stres.
- Nikdy „nezadržujte“ stolici.
- Mastné vlasy : 5 domácích prostředků
Kdy navštívit lékaře – Co dělat při zácpě
Chronická zácpa může člověku ztěžovat soustředění na každodenní úkoly a činnosti. Pokud zácpa trvá déle než týden a nereaguje na léčbu, je čas navštívit lékaře, aby vyloučil závažné příčiny. Pokud je zácpa doprovázena závratěmi, únavou, křečemi nebo křečemi, okamžitě vyhledejte lékaře.