ZdravíZDRAVÍ A VÝŽIVA

Kdy je nejlepší čas otěhotnět – nejlepší věk

Kdy je nejlepší doba na otěhotnění? Díky antikoncepci a široké dostupnosti reprodukčních technologií mají dnes páry větší kontrolu nad tím, kdy chtějí založit rodinu, než tomu bylo v minulosti. Počkat se založením rodiny je možné, i když otěhotnění může být o něco obtížnější.

 

Kdy je nejlepší čas na otěhotnění

 

Kdy je nejlepší čas na otěhotnění

 

Plodnost s věkem přirozeně klesá a pořízení dítěte v pozdějším věku může zvýšit riziko komplikací v těhotenství, stejně jako užívání antikoncepce. Přesto neexistuje žádný „nejlepší věk“ pro otěhotnění. Rozhodnutí založit rodinu by mělo vycházet z mnoha faktorů – včetně vašeho věku a připravenosti stát se rodičem.

To, že je vám více než 30 nebo 40 let, neznamená, že nemůžete mít zdravé dítě. Přečtěte si další informace o otěhotnění v různých fázích života.

 

Po dvaceti

 

Po dvaceti

Ženy jsou nejplodnější a mají největší šanci otěhotnět ve svých 20 letech. V tomto období máte k dispozici největší počet kvalitních vajíček a riziko otěhotnění je nejnižší. Ve věku 25 let je šance na početí po třech měsících snažení necelých 20 %. Jak poznám, že jsem těhotná – Příznaky těhotenství

 

Po třiceti

 

Po třiceti

Plodnost začíná postupně klesat přibližně ve věku 32 let. Po 35. roku života se tento pokles zrychluje.

Ženy se rodí se všemi vajíčky, která kdy budou mít – je jich přibližně 1 milion. Počet vajíček se v průběhu času postupně snižuje. Dřívější menstruace – 14 důvodů, proč se hovno objevilo dříve

Odhaduje se, že ve věku 37 let vám zbývá přibližně 25 000 vajíček.

Ve věku 35 let je vaše šance na početí po 3 měsících snažení asi 12 procent.

Po 35. roku života se začíná zvyšovat riziko potratu a genetických abnormalit. Pokud se vám dítě narodí později, můžete se v těhotenství nebo při porodu setkat s více komplikacemi.

Z tohoto důvodu může lékař doporučit další vyšetření a testy pro vás i vaše dítě.

 

Po čtyřicítce – Kdy je nejlepší čas otěhotnět

 

Po čtyřicítce - Kdy je nejlepší čas otěhotnět

Po 40. roku života dochází k prudkému poklesu schopnosti ženy otěhotnět. Ve věku 40 let je vaše šance na početí po 3 měsících snažení asi 7 %. Rizikové těhotenství – 10 věcí, na které si dát pozor.

Postupem času se množství a kvalita vajíček snižuje. Starší vajíčka mohou mít více chromozomálních problémů, což zvyšuje pravděpodobnost narození dítěte s vrozenou vadou.

Většina žen po čtyřicítce může stále prožít zdravé těhotenství a porodit dítě, ale rizika se v tomto období výrazně zvyšují. Mezi tato rizika patří např:

  • porod císařským řezem
  • předčasný porod
  • nízká porodní hmotnost
  • vrozené vady
  • narození mrtvého dítěte

 

Zdravotní problémy, jako je cukrovka a vysoký krevní tlak, jsou častější u žen starších 35 let. rok života. Ty mohou vést ke komplikacím v těhotenství, jako je těhotenská cukrovka a preeklampsie.

Po 40. roku života může lékař provést další testy a sledování, aby zjistil možné komplikace.

Možnosti plodnosti

 

Pokud je vám více než 35 let a snažíte se otěhotnět déle než 6 měsíců, můžete mít problémy s plodností. Váš gynekolog vám pomůže zjistit, proč ještě nejste těhotná, a poradí vám, jaké další kroky při snaze o otěhotnění podniknout. Dámské zimní boty – 8 tipů, jak si vybrat

 

Mužská plodnost – Kdy je nejlepší čas na otěhotnění

 

Mužská plodnost - Kdy je nejlepší čas na otěhotnění

S věkem se snižuje i mužská plodnost. K tomuto procesu však dochází později, obvykle od 40 let věku.

Po tomto věku mají muži nižší objem spermatu a počet spermií. Spermie, které mají, neplavou tak dobře.

Sperma staršího muže má také větší pravděpodobnost genetických abnormalit než sperma mladšího muže.

Čím je muž starší, tím déle trvá, než jeho partnerka otěhotní. A jeho partnerka je vystavena většímu riziku potratu bez ohledu na svůj věk.

To však neznamená, že muž nemůže být otcem dítěte ve věku 40 let a více. Může to však být o něco těžší než na začátku jeho života.

 

Kdy vyhledat pomoc

Pokud se snažíte otěhotnět, ale nedaří se vám to, je čas navštívit odborníka na plodnost.

Nezapomeňte na

 

Kdy je nejlepší založit rodinu

S přibývajícími roky může být otěhotnění náročnější. Přesto je možné mít zdravé dítě i ve 30 nebo 40 letech.

Ideální doba pro otěhotnění je nakonec ta, kdy se vám to zdá správné. Na druhou stranu, rodina je to nejvíc, co můžete na světě mít, a pokud ji založíte dříve, budete se dříve těšit i z vnoučat.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button