CHILDCAREZdraví

Jak naučit dítě mluvit – rady a tipy, jak na to

Jak naučit dítě mluvit – Rady a tipy, jak na to. Jak naučit batole mluvit? Od narození bude vaše dítě vydávat mnoho zvuků. Patří mezi ně vrčení, mňoukání a samozřejmě pláč. A pak, často někdy před koncem prvního roku, vaše dítě řekne své první slovo.

 

Jak naučit dítě mluvit

 

Jak naučit dítě mluvit 2

 

Ať už je to první slovo „máma“, „táta“ nebo něco jiného, je to pro vás obrovský milník a vzrušující období. Až však vaše dítě vyroste, možná vás bude zajímat, jak se jeho jazykové dovednosti srovnávají s jazykovými dovednostmi dětí podobného věku.

 

Aby bylo jasno, děti se učí mluvit různou rychlostí. Pokud tedy vaše dítě mluví později než starší sourozenec, pravděpodobně se není čeho obávat. Zároveň však pomáhá pochopit typické jazykové milníky. Tímto způsobem můžete včas zachytit případné problémy s vývojem. Skutečnost je taková, že některé děti potřebují při učení se mluvit trochu více pomoci.

 

V tomto článku se věnujeme běžným jazykovým milníkům a některým zábavným aktivitám na podporu řeči.

 

Vývoj jazyka od 0 do 36 měsíců

Ačkoli se jazykové schopnosti batolat vyvíjejí postupně, komunikují již od narození.

 

0 až 6 měsíců

Není neobvyklé, že dítě ve věku od 0 do 6 měsíců vydává zvuky smíchu a pláče A v tomto věku je dokonce schopno pochopit, že mluvíte. Často otáčejí hlavu směrem k hlasům nebo zvukům.

 

Když se naučí rozumět jazyku a komunikaci, je pro ně snazší řídit se pokyny, reagovat na vlastní jméno a říci své první slovo.

 

7 až 12 měsíců

Děti ve věku 7 až 12 měsíců obvykle rozumí jednoduchým slovům, jako je „ne“. Děti se dorozumívají gesty a jejich slovní zásoba se pohybuje kolem jednoho až tří slov, i když první slova mohou říkat až od jednoho roku. rok života.

 

13 až 18 měsíců – Jak naučit dítě mluvit

Kolem 13 až 18 měsíců se slovní zásoba batolete může rozšířit na 10 až více než 20 slov. V této době začínají opakovat slova (proto si dávejte pozor na to, co říkáte). Rozumí i jednoduchým povelům, jako je „zvedni si botu“, a obvykle dokáže verbalizovat určité požadavky.

 

19 až 36 měsíců

Ve věku 19 až 24 měsíců se slovní zásoba dítěte rozšíří na 50 až 100 slov. Pravděpodobně umí pojmenovat části těla a slavné osobnosti. Může začít mluvit v krátkých frázích nebo větách.

 

Ve věku 2 až 3 let může mít batole slovní zásobu 250 a více slov. Mohou klást otázky, požadovat položky a sledovat podrobnější pokyny.

 

Jak naučit dítě mluvit?

 

Jak naučit dítě mluvit

 

Výše uvedené věkové rozmezí je samozřejmě pouze orientační. Pravdou je, že některá batolata si osvojují jazykové dovednosti o něco později než jiná. To neznamená, že se jedná o problém.

 

Ačkoli vaše dítě pravděpodobně jednou dožene jazykové dovednosti, do té doby můžete udělat mnoho pro podporu řeči a rozvoj jeho jazykových schopností.

Čtěte společně

 

Čtěte společně

Čtení dítěti – nejlépe každý den – je jednou z nejlepších věcí, které můžete pro rozvoj řeči udělat. ň

 

Použití znakové řeči – Jak naučit dítě mluvit

Nemusíte umět plynně znakovou řeč, abyste své dítě naučili několik základních znaků.

Mnoho rodičů naučilo své kojence a batolata znakovat slovy jako „více“, „mléko“ a „hotovo“. Malé děti často rozumí znakovému jazyku snadněji než dospělí. Díky tomu mohou komunikovat a vyjadřovat se již v mnohem mladším věku. Budete se podepisovat a zároveň říkat slovo „více“. Postupujte opakovaně, aby se dítě naučilo znak a spojilo si s ním slovo.

 

Když dítěti dáte možnost vyjádřit se pomocí znakové řeči, může se cítit jistější v komunikaci. Pokud jim pomůžete komunikovat s menší frustrací, vytvoříte lepší podmínky pro učení se dalším jazykům.

 

Používejte jazyk, kdykoli je to možné

To, že vaše dítě neumí mluvit, neznamená, že byste měli celý den mlčet. Čím více budete mluvit a vyjadřovat se, tím snadněji se vaše batole naučí jazyk v mladším věku.

 

Pokud měníte batoleti plenu, mluvte nebo vysvětlete, co děláte. Informujte ho o svém dni nebo si promluvte o čemkoli, co vás napadne. Pokud je to možné, nezapomeňte používat jednoduchá slova a krátké věty.

 

Mluvení můžete podpořit také tím, že budete batoleti během dne číst. Recept si můžete přečíst i během společného vaření. Nebo pokud se procházíte po okolí, přečtěte si dopravní značky, když se k nim blížíte.

 

Svému dítěti můžete i zazpívat – třeba jeho oblíbenou ukolébavku. Pokud žádnou nemají, zazpívejte jim svou oblíbenou píseň. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

 

Zdržet se dětské mluvy – Jak naučit dítě mluvit

 

Zdržet se dětské mluvy - Jak naučit dítě mluvit

 

I když je roztomilé, když malé děti používají nesprávná slova nebo mluví dětskou řečí, nechte to na nich. Nemějte pocit, že je musíte opravovat, jen na ně reagujte správným používáním. Pokud vás například vaše dítě požádá, abyste mu zapnuli knoflíky na košili, můžete jednoduše říct: „Ano, zapnu ti košili.“

 

Pojmenujte objekty

 

Pojmenujte objekty

Některá batolata místo toho, aby si řekla o požadovaný předmět, na něj ukáží. Můžete se stát tlumočníkem svého dítěte a pomoci mu porozumět názvům určitých předmětů. Jak naučit dítě mluvit.

 

Pokud například dítě ukáže na sklenici džusu, odpovězte mu: „Džus. Chceš džus?“ Cílem je povzbudit dítě k vyslovení slova „džus“. Takže až bude příště chtít něco k pití, místo abyste na to jen ukázali, povzbuďte ho, aby řekl skutečné slovo. Jak naučit dítě venčit psa

 

Rozšířit jejich odpovědi – Jak naučit dítě mluvit

Dalším způsobem, jak rozšířit slovní zásobu dítěte, je rozšířit jeho odpovědi. Pokud například vaše dítě uvidí psa a řekne slovo „pes“, můžete reagovat slovy: „Ano, to je velký hnědý pes.“ Tuto techniku můžete použít také tehdy, když dítěti vypadávají slova ve větě. Vaše dítě může říct: „velký pes“. Můžete to rozšířit odpovědí: „Pes je velký.“

 

Dejte dítěti na výběr

Komunikaci můžete podpořit také tím, že dítěti dáte na výběr. Řekněme, že máte dva džusy a chcete, aby si dítě vybralo mezi pomerančovým a jablečným džusem. Jak naučit dítě mluvit? Můžete se zeptat batolete: „Chceš pomeranč nebo jablko?“ Pokud vaše batole ukazuje nebo gestikuluje, povzbuzujte ho, aby používalo slova. Citáty o dětech – více než 50 krásných citátů

 

Omezení času stráveného u obrazovky – Jak naučit dítě mluvit

 

Omezení času stráveného u obrazovky - Jak naučit dítě mluvit

Zvýšený čas strávený u obrazovky mobilních mediálních zařízení je spojen s opožděním řeči u 18měsíčních dětí. Odborníci zdůrazňují, že pro rozvoj řeči je nejlepší interakce s ostatními – nikoliv zírání na obrazovku.

 

Co když vaše dítě nemluví?

 

Co když vaše dítě nemluví

Ale i když se budete snažit, aby vaše batole začalo mluvit, může mít problémy s verbální komunikací. Mezi příznaky opoždění řeči mohou patřit:

  • nemluví do 2 let věku
  • problémy s dodržováním pokynů
  • potíže s tvorbou věty
  • omezená slovní zásoba vzhledem k věku dítěte.
  • Pokud máte obavy, poraďte se s pediatrem svého dítěte. Mezi možné příčiny opoždění řeči může patřit mentální postižení a porucha sluchu. Opoždění řeči může být také příznakem poruchy autistického spektra.

 

Vaše dítě může potřebovat komplexní vyšetření, které pomůže určit příčinu. To může zahrnovat setkání s logopedem, dětským psychologem a případně audiologem. Tito odborníci mohou identifikovat problém a následně doporučit řešení, které dítěti pomůže dosáhnout jazykových milníků.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button