VŠEOBECNÉ VZDĚLÁVÁNÍZdraví

Proč nepít energetický nápoj – 4 důvody

Proč nepít energetický nápoj. 4 důvody, proč jsou energetické nápoje škodlivé, a zdravější způsoby, jak si dodat energii Energetické nápoje jsou zdraví škodlivé, protože vysoký obsah kofeinu může zvýšit riziko vážných srdečních problémů.

 

Proč nepít energetický nápoj

 

Proč nepít energetický nápoj

Mezi zdravé alternativy energetických nápojů patří svačina s bílkovinami a sacharidy, kousek hořké čokolády nebo cvičení.

Energetické nápoje mají zlepšovat koncentraci a pomáhat soustředit se, ale složky těchto nápojů mohou mít nepříznivé zdravotní účinky. Zde se dozvíte, co byste měli vědět o energetických nápojích a jak mohou ovlivnit vaše zdraví.

 

Co jsou energetické nápoje

 

Co jsou energetické nápoje

Energetické nápoje jsou nápoje určené ke zvýšení bdělosti, koncentrace, pozornosti a energie.

Mezi běžné složky energetických nápojů patří:

 • Kofein
 • Cukr
 • Vitamíny skupiny B
 • bylinky, jako je ženšen a zázvor, k ochucení.
 • deriváty aminokyselin, jako je L-karnitin a taurin.

Tyto nápoje mohou zvyšovat energii a koncentraci, ale mohou mít také nepříznivé zdravotní účinky, jako je zrychlený srdeční tep a zvýšený krevní tlak.

 

Energetické nápoje jsou škodlivé

Nadměrná nebo pravidelná konzumace energetických nápojů může vést k srdeční arytmii, bolestem hlavy, vysokému krevnímu tlaku a úzkosti.

 

1. Energetické nápoje škodí vašemu srdci

 

Kofein je hlavní složkou energetických nápojů díky své schopnosti zvyšovat bdělost. Proč nepít energetický nápoj.  Při konzumaci většího množství než 400 miligramů denně může kofein způsobit:

 • bušení srdce
 • Zvýšený krevní tlak
 • Zvýšená srdeční frekvence
 • Poruchy srdečního rytmu

Většina energetických nápojů obsahuje 70 až 240 mg kofeinu v jedné porci, zatímco šálek kávy obsahuje přibližně 100 mg kofeinu. Bezpečný limit kofeinu pro dospělé je až 400 mg denně.

 

Malá studie z roku 2016 na zdravých osobách odhalila, že po konzumaci 1 litru energetického nápoje po dobu tří po sobě jdoucích dnů došlo k prodloužení QT intervalu srdce, což je spojeno s náhlou smrtí. Větší riziko hrozí při konzumaci více energetických nápojů v krátkém časovém úseku.
Jak vybrat matraci
.

Jiná analýza z roku 2018 zjistila, že energetické nápoje mohou způsobovat problémy se srdeční frekvencí a zvyšovat systolický krevní tlak.

Tyto nápoje jsou obecně stimulanty a mohou klást nároky na srdce. Pokud již někdo trpí srdečními chorobami, které jsou jednou z hlavních příčin úmrtí, mohou mít energetické nápoje na jeho organismus negativní vliv.

 

2. Energetické nápoje jsou plné cukru – Proč nepít energetický nápoj?

 

Většina energetických nápojů obsahuje přibližně 27 až 31 gramů cukru na 200 ml. Doporučuje se, aby ženy nepřijímaly více než 25 gramů cukru nebo šest čajových lžiček denně a muži 36 gramů cukru nebo devět čajových lžiček denně. Podle tohoto opatření obsahuje 700 ml energetického nápoje trojnásobek doporučeného množství cukru na den.

 

Nadměrný příjem cukru může způsobovat záněty, které jsou spojeny s mnoha chronickými onemocněními včetně rakoviny, cukrovky a srdečních chorob. Konzumace přidaných cukrů může také zvyšovat riziko obezity a nealkoholického ztukovatění jater. Co pomáhá u bradavic

 

3. Energetické nápoje by se neměly míchat s alkoholem.

 

Energetické nápoje se často míchají s alkoholem.  Energetické nápoje mohou v kombinaci s alkoholem změnit míru opilosti, takže se budete cítit méně opilí a plní energie, ale zároveň se u vás budou projevovat příznaky ovlivnění alkoholem, jako je nezřetelná řeč, špatná koordinace a poruchy paměti.

 

Tato kombinace také zvyšuje riziko nárazového pití, protože povzbuzující účinky energetických nápojů mohou maskovat účinky alkoholu, což vede k tomu, že pijete více. Jak zjistím tvrdost vody

Za nárazové pití se považuje konzumace pěti a více nápojů u mužů a čtyř a více nápojů u žen během dvou hodin. Nadměrné pití alkoholu je spojeno s řadou zdravotních problémů, včetně:

 • chronická onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, mrtvice, onemocnění srdce a jater.
 • rakovina prsu, úst, krku, jícnu, jater a tlustého střeva.
 • problémy s pamětí a učením
 • poruchy související s alkoholem

4. Energetické nápoje jsou pro dospívající škodlivé – Proč nepít energetický nápoj?

 

Tyto energetické nápoje jsou škodlivé zejména pro dospívající, kteří stále rostou a vyvíjejí se a nedokážou zvládnout vedlejší účinky energetických nápojů. Dámské zimní boty

Energetické nápoje zvyšují riziko několika zdravotních problémů u dospívajících a mladých dospělých, včetně:

 • anomálie kardiovaskulárního nervového systému
 • nedostatečný kognitivní vývoj
 • Zvýšené riziko deprese a dalších duševních onemocnění.
 • poruchy spánku
 • Navzdory nepříznivým zdravotním účinkům jsou energetické nápoje hojně prodávány mladým lidem.

 

Jsou energetické nápoje vhodné s mírou?

Energetické nápoje jsou v podstatě nezdravé. Pokud je lidé bez zdravotních problémů konzumují s mírou, mohou být bezpečné, i když existují lepší způsoby, jak si dodat energii.
Dřívější menstruace
.

Omezte konzumaci energetických nápojů a místo toho zvyšte energii a koncentraci zdravějšími alternativami, jako jsou např.:

 • snězte svačinu obsahující bílkoviny a sacharidy, například jablko a sýr. Kombinace bílkovin a sacharidů vám dodá energii a pomůže vám soustředit se. Proč nepít energetický nápoj.
 • Požití kousku hořké čokolády, která obsahuje antioxidanty, flavonoidy a kofein, které mohou podpořit mozkové funkce.
 • Spát sedm až osm hodin denně

 

Energetické nápoje mají dodávat energii a zvyšovat soustředění a koncentraci, ale jsou plné kofeinu a cukru, které mohou mít při nadměrné konzumaci negativní zdravotní účinky. Omezte příjem energetických nápojů a místo toho se zaměřte na výživnou stravu a dostatek spánku, abyste zlepšili svou koncentraci a úroveň energie.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button