ZdravíZDRAVÍ A VÝŽIVA

Co si dát na popáleniny – léčba popálenin

Co si dát na popáleniny? Popáleniny prvního stupně jsou velmi časté a často k nim dochází po náhodném dotyku horkého sporáku, kulmy nebo žehličky na vlasy. Popálenina od slunce může být také popálenina prvního stupně. Na rozdíl od popálenin druhého nebo třetího stupně, které jsou závažnější, popáleniny prvního stupně zasahují pouze vrchní vrstvu kůže. Při popálení prvního stupně může být kůže zarudlá a bolestivá a může se objevit mírný otok.

 

Co si dát na popáleniny

 

Co si dát na popáleniny

 

Většinu popálenin prvního stupně lze ošetřit doma, ale je důležité vědět, co dělat. Přestože popáleniny prvního stupně nejsou tak závažné jako popáleniny vyšších stupňů, mohou být poměrně bolestivé a při nesprávném ošetření mohou zanechat jizvu.

Pro léčbu popálenin prvního stupně dermatologové doporučují následující tipy:

  • Zchlaďte popáleninu. Popáleninu ihned ponořte do studené vody z kohoutku nebo přiložte studené vlhké obklady. Takto postupujte asi 10 minut nebo dokud bolest neustoupí.
  • Na popáleninu nenanášejte masti, zubní pastu ani máslo, protože mohou způsobit infekci.
  • Popáleninu překryjte sterilním obvazem, který se nelepí. Pokud se vytvoří puchýře, nechte je, aby se samy zahojily, a místo si přikryjte. Na puchýře netlačte.
  • Zvažte užívání volně prodejných léků proti bolesti. Mohou pomoci zmírnit bolest a zmírnit zánět.
  • Chraňte oblast před sluncem. Po zahojení popáleniny chraňte místo před sluncem vyhledáním stínu, nošením ochranného oděvu nebo používáním širokospektrálního, voděodolného opalovacího krému s ochranným faktorem SPF 30 nebo vyšším. To pomůže minimalizovat jizvy, protože zarudnutí po popálení někdy přetrvává i několik týdnů, zejména u lidí s tmavším odstínem pleti.
  • Proč jíst arašídy – zdravotní účinky arašídů

Popáleniny vyššího stupně

 

Popáleniny vyššího stupně

 

Popáleniny prvního stupně se obvykle zahojí samy bez lékařského ošetření. Pokud je však popálenina prvního stupně velmi rozsáhlá, pokud je obětí kojenec nebo starší osoba, nebo pokud si myslíte, že je popálenina vážnější, ihned navštivte pohotovost.

 

Při vaření si můžete snadno popálit ruku nebo paži o horkou pánev. O způsobu léčby drobných popálenin však koluje mnoho mýtů. Měli byste si nechat odtéct puchýře? Měli byste na něj použít horkou nebo studenou vodu? Je dobrý nápad zakrýt popáleninu obvazy?

 

Jednou z nejdůležitějších věcí je jednat rychle.

 

Jednou z nejdůležitějších věcí je jednat rychle.

 

Při ošetřování drobných popálenin se řiďte těmito radami:

 

  • Vložte popáleninu pod tekoucí studenou vodu o něco chladnější, než je pokojová teplota, na 10 až 15 minut nebo dokud bolest neustoupí. Nebo na popáleninu přiložte chladný, čistý a vlhký hadřík.
    Upozorňujeme, že může dojít k otoku. Z popáleného místa odstraňte těsné předměty, jako jsou prsteny nebo oblečení.
  • Nerozbíjejte puchýře, pokud jsou větší než nehet malíčku. Pokud puchýř praskne, očistěte jej jemným mýdlem a vodou. Aplikujte antibiotickou mast a poté ji překryjte obvazem nebo gázou.
  • Přínosné mohou být i volně prodejné léky proti bolesti. Mohou pomoci zmírnit bolest.
  • Je také důležité, abyste byli v posledních 10 letech očkováni proti tetanu, protože tetanem se můžete nakazit přes otevřenou ránu na kůži.
  • Proč jíst švestky – 10 výhod švestek

Kdy navštívit lékaře

 

Kdy navštívit lékaře

Pokud se příznaky začnou zhoršovat a vznikne větší puchýř, navštivte lékaře. Velké puchýře je nejlepší odstranit, protože zřídkakdy zůstanou samy neporušené. Péči vyhledejte také v případě, že popálenina pokrývá velkou plochu těla nebo se objeví příznaky podobné infekci, jako je výtok z rány, zvýšená bolest, zarudnutí a otok.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button