ZdravíZDRAVÍ A VÝŽIVA

Jak poznám, že jsem těhotná – Příznaky těhotenství

  • Jak poznám, že jsem těhotná? Příznaky raného těhotenství. Zajímá vás, zda jste těhotná? Jediný způsob, jak to s jistotou zjistit, je provést těhotenský test. Existují však časné příznaky těhotenství, které mohou na tuto možnost poukazovat. Na co se zaměřit.

Jak zjistím, že jsem těhotná

 

Jak zjistím, že jsem těhotná

 

Mají všechny ženy časné příznaky těhotenství? Každá žena je jiná. Stejně jako jejich zkušenosti s těhotenstvím. Ne každá žena má stejné příznaky nebo dokonce stejné příznaky v jednotlivých těhotenstvích.

 

Protože časné příznaky těhotenství často napodobují příznaky, které se mohou objevit těsně před menstruací a během ní, nemusíte si uvědomit, že jste těhotná.

 

Níže jsou popsány některé z nejčastějších příznaků těhotenství. Měla byste vědět, že tyto příznaky mohou být způsobeny i jinými příčinami než těhotenstvím. Pokud si tedy všimnete některých z těchto příznaků, nemusí to nutně znamenat, že jste těhotná. Jediný způsob, jak to s jistotou zjistit, je těhotenský test.

 

Špinění a křeče – Jak poznám, že jsem těhotná

 

Špinění a křeče - Jak poznám, že jsem těhotná

Po početí se oplodněné vajíčko uchytí na stěně dělohy. To může způsobit jeden z prvních příznaků těhotenství – špinění a někdy i křeče. Tomu se říká implantační krvácení. Objevuje se šest až 12 dní po oplodnění vajíčka.

 

Křeče se podobají menstruačním, proto si je některé ženy pletou a považují krvácení za začátek menstruace. Krvácení a křeče jsou však slabé.

 

Kromě krvácení může žena zaznamenat bílý, mléčný výtok z pochvy. Ta souvisí se ztluštěním stěn pochvy, které začíná téměř okamžitě po početí. Zvýšený růst buněk vystýlajících pochvu způsobuje výtok.

 

Tento výtok, který může pokračovat po celou dobu těhotenství, je obvykle neškodný a nevyžaduje léčbu. Pokud se však s výtokem pojí nepříjemný zápach nebo pocit pálení a svědění, sdělte to svému lékaři, aby mohl ověřit, zda se nejedná o kvasinkovou nebo bakteriální infekci.

 

Změny na prsou

 

Změny na prsou

Změny na prsou jsou dalším velmi časným příznakem těhotenství. Hladina ženských hormonů se po početí rychle mění. V důsledku těchto změn mohou být prsa o týden nebo dva později oteklá, bolestivá nebo brnící. Nebo mohou být těžší, plnější či citlivější na dotek. Oblast kolem bradavek, tzv. areola, může také ztmavnout. Střihy svatebních šatů

 

Změny v prsou mohou způsobit i jiné věci. Pokud jsou však změny raným příznakem těhotenství, mějte na paměti, že bude trvat několik týdnů, než si zvyknete na nové hladiny hormonů. Když se tak stane, bolest prsou by se měla zmírnit.

 

Únava – Jak poznám, že jsem těhotná

 

Únava - Jak poznám, že jsem těhotná

Pocit velké únavy je v těhotenství normální, začíná již na začátku. Žena se může začít cítit neobvykle unavená již týden po početí. Proč? To často souvisí s vysokou hladinou hormonu zvaného progesteron, i když k tomu mohou přispívat i další faktory – například nižší hladina cukru v krvi, nižší krevní tlak a zvýšená tvorba krve.

 

Pokud únava souvisí s těhotenstvím, je důležité, abyste si dostatečně odpočinuli. Jídlo bohaté na bílkoviny a železo může pomoci kompenzovat.

 

Nevolnost (ranní nevolnost)

 

Nevolnost (ranní nevolnost)

Ranní nevolnost je známým příznakem těhotenství. Ne každá těhotná žena ji však má. Přesná příčina ranní nevolnosti není známa, ale pravděpodobně k ní přispívají těhotenské hormony. Nevolnost v těhotenství se může objevit kdykoli během dne, nejčastěji však ráno.

 

Některé ženy mají v těhotenství chuť na určité potraviny nebo je nesnášejí. To také souvisí s hormonálními změnami. Tento účinek může být tak silný, že se těhotné ženě může obrátit žaludek i při pomyšlení na dříve oblíbené jídlo. Jak zjistím, že jsem těhotná.

 

Je možné, že nevolnost, chuť na jídlo a nechuť k jídlu mohou přetrvávat po celou dobu těhotenství. Naštěstí jsou u mnoha žen příznaky přibližně stejné. ve 13. nebo 14. týden těhotenství se zmírní. Mezitím dbejte na zdravou stravu, abyste vy i vaše vyvíjející se dítě měli dostatek potřebných živin. Tuto otázku můžete probrat se svým lékařem.

Vynechání menstruace – jak poznám, že jsem těhotná

 

Vynechání menstruace - jak poznám, že jsem těhotná

Nejzřetelnějším časným příznakem těhotenství, který většinu žen přiměje k tomu, aby si udělaly těhotenský test, je chybějící menstruace. Ne všechny vynechané nebo opožděné menstruace jsou však způsobeny těhotenstvím. Jak otěhotnět – 7 tipů, jak otěhotnět rychleji

 

Také během těhotenství se u žen může vyskytnout krvácení. Pokud jste těhotná, zeptejte se svého lékaře, na co byste si měla dát při krvácení pozor. Kdy je například krvácení normální a kdy je známkou naléhavosti?

 

Kromě těhotenství existují i další důvody pro vynechání menstruace. je možné, že jste přibrali nebo zhubli příliš mnoho. Dalšími možnostmi jsou hormonální problémy, únava nebo stres. Některým ženám vynechá menstruace, když přestanou užívat antikoncepční pilulky. Pokud se však vaše menstruace opozdí a existuje možnost těhotenství, můžete si nechat udělat těhotenský test.

 

Další časné příznaky těhotenství

 

Další časné příznaky těhotenství

Těhotenství přináší změny v hormonální rovnováze. Může způsobit i další příznaky, mezi které patří:

  • časté močení. U mnoha žen začíná kolem šestého nebo osmého týdne po početí. I když může být způsoben infekcí močových cest, cukrovkou nebo užíváním diuretik, pokud jste těhotná, je s největší pravděpodobností způsoben hormonálními hladinami.
  • Zácpa. Během těhotenství může vyšší hladina hormonu progesteronu způsobit zácpu. Progesteron způsobuje pomalejší průchod potravy střevy. Chcete-li tento problém zmírnit, pijte hodně vody, cvičte a jezte hodně potravin s vysokým obsahem vlákniny. Jak zjistím, že jsem těhotná
  • Výkyvy nálad. Ty se vyskytují zejména v prvním trimestru. Souvisí také s hormonálními změnami.
  • Bolesti hlavy a zad. Mnoho těhotných žen hlásí časté mírné bolesti hlavy a jiné pociťují bolesti zad.
  • Závratě a mdloby. Ty mohou souviset s rozšířením cév, snížením krevního tlaku a snížením hladiny cukru v krvi.
  • Těhotná žena může mít všechny tyto příznaky, nebo může mít pouze jeden či dva. Pokud vás některý z těchto příznaků začne obtěžovat, poraďte se o něm se svým lékařem, abyste mohli vypracovat plán, jak je kompenzovat.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button