PÉČE A UŽITEK PŘI VÝSADBĚUžitečné rostliny

Jak pěstovat mango – Výsadba a péče

Jak pěstovat mango? Snadno si můžete vypěstovat vlastní skleníkový mangovník. Pokud se rozhodnete pěstovat mango, musíte nejprve najít vhodný druh manga. Tommy Atkins má mírně zelenou a oranžovočervenou pleť jako Palmer, který má sklon k zelené a karmínové pleti. Můžete také pěstovat zlaté mango Ataulfa, kterému se někdy říká zlaté, medové nebo šampaňské mango. Dávám přednost mangu Ataulfa pro jeho sladkost a chuť.

 

Jak pěstovat mango

 

Jak pěstovat mango

 

Existuje sedm druhů manga, které se v létě pěstují hlavně na Floridě a v Mexiku a v zimě dále na jihu v Brazílii a Chile. Toto ovoce, které je příbuzné kešu ořechům, pochází z Indie a do Ameriky ho údajně přivezli španělští objevitelé.

 

Zralé mango – Jak pěstovat mango

 

Zralé mango - Jak pěstovat mango

 

Abyste mohli vypěstovat strom, musíte najít dokonale zralé mango. Většina mangovníků se bohužel sklízí zelená a během přepravy se nechává dozrát. Zjistil jsem, že mango Ataulfa je často nejzralejší dostupné mango a je nejjednodušší ho začít pěstovat. Když kupujete mango, jemně ho zmáčkněte. Mělo by být mírně měkké, ne tvrdé, ne kašovité. Druhým krokem je konzumace manga. To je často nejlepší část celého procesu! Jak pěstovat mango.

 

Mango roste z pecky

 

Mango roste z pecky

 

Pecku nechte uvnitř manga a nechte ji tři až čtyři dny sušit. V suchém stavu se s ním lépe manipuluje. Když je pecka suchá, jemně ji zmáčkněte, abyste zjistili, kde jsou uvnitř pecky semena. Obvykle je v horní části kamene mírná prohlubeň bez semen. Velmi opatrně do této části zasuňte nůž a sloupněte vnější slupku. Takto získáte semínko. Semínka jemně zatlačte do květináče se zeminou. Nejlepší je použít úzký, ale hluboký květináč, aby se do něj vešel dlouhý kořen. Květináč dobře zalijte a postavte na teplé místo, kde teplota neklesne pod 20 °C. 

 

Jak pěstovat mango – Jak pěstovat mango

 

Jak pěstovat mango - Jak pěstovat mango

 

  • Přibližně za týden až deset dní se semeno začne zvedat ze země. Znamená to jen, že kořen začal růst. (Velmi jemně zatáhněte za semínko, abyste zjistili, zda zakořenilo. Pokud kořen začal růst, nebude z půdy odstraněn.) Jak pěstovat mango.
  • Po týdnu nebo dvou se začne objevovat malý stonek. Z tohoto stonku vyrostou listy a mango začne růst. Uchovávejte mango na teplém místě, kde teplota neklesne pod 15 °C, a bude dále růst. Pokud teplota klesne pod 15 °C, mango někdy shodí všechny listy, ale pokud je udržujete v teple a dobře zaléváte, obvykle narostou nové.
  • Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

 

POKUD vaše mango roste, přesazujte ho do větších květináčů. Rostlina má velmi dlouhý kůlový kořen, proto je nejvhodnější hluboký a nepříliš široký květináč. Jednou za měsíc ji pohnojte univerzálním hnojivem a sledujte, jak roste. Zavlažování trávníku – Jak správně zavlažovat trávník?

V tropických oblastech mohou mangovníky dorůstat výšky až 3 metrů, ale při pěstování pro ovoce se obvykle zkracují na přijatelnou výšku. Vaše mango v květináči možná nikdy nedosáhne takové výšky, ale vytvoří hustý trs mírně kožovitých listů a po pěti nebo šesti letech může mít květy a plody. Pokud vytváří květy, musíte ji umístit na místo, kde ji může opylovat hmyz, abyste získali plody.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button