DesignOKRASNÉ ROSTLINY

Zavlažování trávníku – Jak správně zavlažovat trávník?

Zalévání trávníku. Tipy pro zavlažování trávníku – kdy je nejlepší zalévat trávník?
Zjistěte, jak spolupracovat s přírodou, klimatem a zavlažovacím systémem, abyste efektivně zavlažovali trávník.

 

Zavlažování trávníku

 

Zavlažování trávníku

 

Voda je nezbytnou součástí spokojeného a zdravého trávníku. Je však důležité dbát na správné zalévání. Pokud například spustíte postřikovač v noci, vytvoříte ideální podmínky pro vznik chorob. Pokud zaléváte příliš mírně, kořeny trávy nerostou dostatečně hluboko, což trávníku způsobí problémy, až přijde horko.

Pro hydrataci trávníku postupujte podle následujících pokynů.

 

Kdy zalévat trávník

 

Kdy zalévat trávník

Pokud si všimnete, že váš trávník získal šedavý nádech nebo je matně zelený, znamená to, že potřebuje vodu. Trávník můžete zkontrolovat také chůzí po něm: Pokud vaše stopy rychle nezmizí, je to proto, že stébla trávy nemají potřebnou vlhkost k obnově.

 
 
Kdy zalévat trávník? Ačkoli se může zdát, že trávník můžete zalévat kdykoli během dne, ve skutečnosti potřebuje specifičtější péči. Zalévání ráno (před 10. hodinou) je pro trávník nejvhodnější; je chladněji a vítr bývá klidnější, takže voda se může vsáknout do půdy a vstřebat se do kořenů trávy dříve, než se stihne odpařit.

Přetékající trávník. Pokud musíte zalévat večer, zkuste to mezi 16. a 16. hodinou. a 18. hodinu, aby stébla trávy stihla do setmění oschnout. Čím později zaléváte, tím větší je pravděpodobnost, že se v trávníku rozšíří choroby. Je však třeba poznamenat, že trávník nemusíte nutně zalévat. Trávníky jsou trvanlivé. Založené a správně udržované trávníky mohou přežít týdny bez vody tím, že usnou (když trávník zhnědne), a pak se obnoví, když znovu zaprší.

Kolik vody použít – Zavlažování trávníku

 

Kolik vody použít - Zavlažování trávníku

Kolik vody připadá na m2 trávníku? Při zalévání založeného trávníku se obvykle doporučuje zalévat tak dlouho, dokud není vlhkých 6 až 8 cm svrchní vrstvy půdy (kde roste většina kořenů trávníku). Většina trávníků potřebuje 1 až 1,5 cm vody týdně – buď z deště, nebo ze zalévání – aby se půda tak hluboko vsákla. Toto množství vody lze použít buď na jedno zalití, nebo rozdělit do dvou zalití během týdne. Dbejte jen na to, abyste trávník příliš nezalévali.

Zkontrolujte půdu

 

Zkontrolujte půdu

Chcete-li zjistit, jak dlouho bude trvat, než se půda vsákne, kontrolujte každých 15 minut během prvního zalévání šroubovákem, jak hluboko se voda dostala. Označte si čas, kdy se půda vsákne do hloubky alespoň 6 cm – tak dlouho budete muset trávník v budoucnu pokaždé zalévat.

Máte málo času a chcete jednoduše vědět, zda můžete na jeden den vynechat zalévání? Použijte toto pravidlo: Pokud se šroubovákem nedostanete snadno 6 cm hluboko do půdy, musíte zalévat.

 

Spočítejte si to – Zavlažování trávníku

Jak často mám trávník zalévat? Tato metoda je nejjednodušší, pokud máte zavlažovací systém, protože průtok (galony za minutu) je k dispozici od výrobce. Jednoduše vynásobte plochu trávníku 0,62 galonu (což odpovídá 1 palci vody na čtvereční stopu) a poté vydělte průtokem postřikovače. To vám ukáže počet minut, které potřebujete na spuštění zavlažovacího systému. Zalévání trávníku.

 

Měření pomocí konvic

Umístěte čisté prázdné plechovky od tuňáka na různá místa na trávníku a změřte, za jak dlouho se v každé plechovce nashromáždí 1 až 1,5 cm vody. Vzhledem k tomu, že způsob pokrytí trávníku postřikovačem se může lišit, použijte průměrnou dobu potřebnou k naplnění všech nádob.

Použití časovače průtoku (nebo časovače vody)

Vyberte si časovač, který měří průtok vody ve stovkách galonů. Vynásobte plochu trávníku 0,62 galonu (což odpovídá palci vody na čtvereční stopu) a určete celkový počet galonů potřebných pro celý trávník. Jak sekat trávník : 14 věcí, které je třeba udělat před sekáním trávy

Při zalévání trávníku si můžete všimnout, že trávník nevstřebává vodu tak rychle, jak by měl. Pokud zjistíte, že se při každém zalévání tvoří louže, zkuste zalévat v kratších cyklech, dokud nedosáhnete doby potřebné k aplikaci požadovaného množství vody (např. 10 minut zapnout, 10 minut vypnout, 10 minut zapnout atd.).

 

Zavlažování různých typů trávníků – Zavlažování trávníku

 

Zavlažování různých typů trávníků - Zavlažování trávníku

Během prvního roku růstu trávníku, ať už je čerstvě zasetý, zatravněný, zavlažovaný nebo zapojený, se při zavlažování nespoléhejte jen na matku přírodu. Vždy byste měli zajistit doplňkové zavlažování.

Při zavlažování čerstvě zasetého trávníku je důležité udržovat horní centimetr půdy trvale vlhký, ale ne přemokřený. Zasetou plochu bude pravděpodobně nutné zalévat jednou až dvakrát denně (nebo častěji, pokud je venku horko a sucho). Zalévání trávníku. Zavlažování trávníku svépomocí.

Jakmile začnou semena klíčit, udržujte horní 2 cm půdy vlhké, dokud nová tráva nedosáhne výšky asi 3 cm. Pak začněte zalévat méně než dvakrát týdně a půdu namočte hlouběji, asi 6 až 8 cm, abyste podpořili prorůstání kořenů trávy hluboko do půdy. Péče o trávník v létě. Kdy vysadit trávník? Nejlepší doba pro výsadbu

 

Při zalévání trávy v chladném období mějte na paměti tyto tipy:

 

Při zalévání trávy v chladném období mějte na paměti tyto tipy.

ZÁVĚR: Kostřava vysoká má hluboký kořenový systém a nejvyšší odolnost vůči suchu ze všech druhů trav chladného období.

  • Trávníky, které jsou směsí kentucké modré trávy, měkkého trávníku a měkkého drnu, během sucha usínají, pokud nejsou zavlažovány, ale po dalším dešti se znovu zazelenají.
  • Při zavlažování teplomilné trávy mějte na paměti tyto tipy:
  • Trávy svatého Augustina, bermudy a stonožky mají hluboký kořenový systém, díky němuž lépe odolávají suchu.
  • Trávy teplého období obecně vyžadují méně vody než trávy chladného období. Na místě, kde žijete, záleží, jak často je třeba zalévat, protože srážky a letní povětrnostní podmínky se liší. Trávy potřebují nejvíce vody v podmínkách horka, sucha, nízké vlhkosti a silného větru. roli hraje také typ půdy, kterou máte: Jílovitá půda déle zadržuje vodu a lze ji zalévat méně často než písčitou půdu, která velmi rychle odtéká (a je tedy třeba ji zalévat častěji).
  • Existuje mnoho způsobů zavlažování trávníku, od postřikovačů až po inteligentní zavlažovací řešení. Každé z nich má své výhody, proto si vyberte řešení, které vám a vašemu trávníku vyhovuje nejlépe. Níže uvádíme několik metod, které je třeba zvážit.

 

Zavlažovací systémy

 

Zavlažovací systémy

 

Pulzující postřikovače: tyto postřikovače stříkají vodu vodorovně vysokou rychlostí, takže voda není ovlivňována větrem. Zalévání trávníku. Kdy začít zavlažovat?

Koncové zavlažovače: skvělé pro malé a středně velké trávníky. Existuje mnoho různých typů, takže si můžete vybrat ten, který nejlépe vyhovuje vašemu trávníku.

Pozemní postřikovače: tyto postřikovače mohou dodávat vodu v nejúčinnějším složení. Nejlepších výsledků dosáhnete, když zvolíte postřikovače nízko nad zemí a použijete horizontální postřik.

Inteligentní zavlažovací systémy: většina systémů je integrována s pozemními zavlažovacími systémy. Mnoho z nich má řidiče. Které umožňují naplánovat zavlažování pomocí chytrého telefonu a také využívají údaje o počasí v reálném čase k automatizaci zavlažování, takže na to nemusíte myslet. Například systém Gro™ Controller 7 využívá údaje o počasí v reálném čase a poskytuje. Zavlažovače se tak zapínají pouze v případě potřeby a lze je ovládat pomocí chytrého telefonu nebo tabletu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button