DesignPÉČE A VÝSADBA OKRASNÝCH

Kdy vysadit trávník? Nejlepší doba pro výsadbu

Kdy vysadit trávník? Nejlepší doba pro výsadbu. Pokud usilujete o hustý a svěží trávník, je výsadba travního semene investicí času, peněz, práce a naděje. Správné načasování odděluje sladký úspěch od něčeho menšího, od výsevu nového trávníku až po opravu terénních nerovností a obnovu terénu. Nejvhodnější doba pro výsev travního semene závisí na typu trávy, kterou pěstujete, a na místě, kde žijete. Pochopení možností a správné načasování vám pomůže využít každou příležitost k úspěšnému nasazení.

 

Proč je důležité načasovat výsadbu trávníku?

 

doba sekání trávy

 

Tráva roste nejrychleji a nejsilněji, když se její výsadba shoduje s přirozeným obdobím aktivního růstu semen. Stejně jako ostatní druhy rostlin v krajině se i trávníky liší svými růstovými cykly a regionálními klimatickými preferencemi.

 

Trávy chladného období, jílek vytrvalý a kostřava vysoká, rostou nejintenzivněji během chladných teplot na konci léta a začátku podzimu. Některým travám se daří v chladnějším severním podnebí a v náročné „přechodné zóně“, kde se překrývají chladné a teplé oblasti.

 

Kdy vysadit trávník Co byste měli vědět?

 

Trávy teplého ročního období a stonožky, které dosahují vrcholu při vyšších teplotách na konci jara a začátkem léta. Těmto travinám se daří v jižních a západních oblastech a až do jižní části přechodové zóny.

 

Ať už trávník pěstujete v chladném nebo teplém období, načasování výsevu tak, abyste využili přirozené období největšího růstu trávníku, pomáhá semenům rychle vyklíčit a zakořenit. Vaše semínko má nejlepší možný start a nejlepší možnou cestu ke krátkodobému i dlouhodobému úspěchu.

 

Proč je v chladném podnebí dobré vysazovat trávník na podzim?

 

kdy vysadit trávník

 

Podzim je díky několika výrazným výhodám nejvhodnějším obdobím pro výsev travních semen v chladném období. Na začátku podzimu je půda ještě prohřátá letním sluncem. Tato kombinace teplé půdy, mírných denních teplot a chladných večerů podporuje rychlé klíčení a vzcházení nově zasetých travních semen v chladném období.

 

Kdy vysadit trávník

 

Semena trav chladného období nejlépe klíčí při teplotě půdy mezi 10 °C a 15 °C. To zhruba odpovídá denním teplotám vzduchu mezi 10 a 20 °C. Levný půdní teploměr vám pomůže odstranit dohady.

 

Čím severněji žijete, tím dříve přicházejí chladné podzimní teploty a nastává ideální doba pro výsadbu. Obecně platí pravidlo, že osivo trav chladného období vysévejte nejméně 45 dní před předpokládaným datem prvních podzimních mrazů, než teploty půdy a vzduchu klesnou na méně příznivé hodnoty. Vaše trávy si budou užívat celé podzimní období a druhé chladné vegetační období přijde na jaře.

 

Nově zaseté osivo potřebuje stálou půdní vlhkost a podzimní výsadba nabízí výhody i v tomto ohledu. Podzim obvykle přináší více srážek, což snižuje pravděpodobnost vyschnutí semen trávníku a snižuje potřebu dalšího zavlažování. Používání prémiových produktů pro trávníky šetřících vodu, jako jsou Pennington Smart Seed a Pennington One Step Complete, dále snižuje riziko problémů.

 

Druhým nejvhodnějším obdobím pro výsev trávníků v chladném období je jaro, kdy se teploty půdy a vzduchu opět oteplí na optimální hodnoty. Pozdní tání sněhu a časné jarní deště však mohou udržovat půdu chladnou a nadměrně vlhkou, což je výhodou pro včasné pletí. Trávy mají také méně času na zakořenění, než vyšší teploty zabrání klíčení a růst trav chladného období se začne zpomalovat.

 

Pro teplé oblasti je lepší na výsadu trávníku jaro

 

tráva

 

Teplé travnaté plochy nejlépe klíčí při stálé teplotě půdy mezi 18 °C a 20 °C. To obvykle odpovídá denním teplotám vzduchu kolem 25 °C a více. Výsadba koncem jara a začátkem léta poskytuje travám teplého období výhodu teplé půdy a časných sezónních dešťů, které pomáhají udržovat půdní vlhkost během klíčení a zakořeňování.

 

Stejně jako u trav chladného období se nejvhodnější doba výsadby v teplém období liší podle místa. Začátek dubna až polovina května je v Bratislavě nejvhodnější dobou pro výsev teplomilných trávníků. Ve středním a jižním Zvolenu plánují majitelé trávníků výsev teplomilných trav koncem května nebo v červnu. Je lákavé vyrazit ven a zasít hned při prvních známkách jara, ale trpělivost se vyplatí. Počkejte, až pomine nebezpečí mrazu a půda se prohřeje. Studená a vlhká půda je receptem na špatnou klíčivost, hnilobu semen a choroby.

 

Obecně platí, že teplomilné rostliny vysazené alespoň 90 dní před prvními podzimními mrazy mají čas se před zimou dobře uchytit. Kdy vysadit trávník. Tyto letnomilné trávy přestanou růst, jakmile teploty klesnou na 12 °C , takže pozdě vysazené sazenice se nemohou připravit na to, co je čeká. Při správném načasování získá osivo teplomilných trav přirozenou dávku letního tepla a celou sezónu aktivního růstu a vývoje, než ochlazení přinese zimní klid. Návrh a realizace nové zahrady. 

 

Jednou z výjimek z pravidla jarního výsevu pro trávníky s teplým ročním obdobím je přechod na zimní barvu dočasným zimním výsevem trávy s chladným ročním obdobím, jako je například vytrvalý jílek. Proveďte to na podzim, jakmile klesnou teploty a trávníky teplého období usnou a ztratí barvu.

 

Co očekávat od nově naklíčeného semínka?

 

klíčení trávníku

 

Správné načasování umožňuje všem travním semenáčkům zakořenit a zakořenit ještě před zásahem přírody. To, co vidíte na trávníku, se může lišit v závislosti na typu trávy, pěstitelské oblasti a aktuálních podmínkách.

 

Jak dlouho trvá, než trávník vyklíčí ?

 

Ať už opravujete holá místa, překrýváte stávající trávník nebo začínáte od nuly, můžete obecně očekávat, že travní sazenice vzejdou během sedmi až 21 dnů, pokud jsou pěstovány ve správných podmínkách. Než bude tráva dostatečně dlouhá na to, aby se dala sekat, může trvat další tři až čtyři týdny růstu. U osiva zasetého na podzim to může znamenat, že s první sečí počkáte až do jara. Dárek pro bratra 16 tipů na dárky.

 

Velká část počátečního růstu nových semenáčků trávy probíhá pod zemí, kde není vidět. Díky novým kořenům se tráva pevně zakoření a bude připravena na další sezóny, a až přijde hlavní sezóna, bude mít silný a rychlý růst. Při správném načasování nové travní semenáčky dobře bojují o světlo, vodu a živiny a brání se chorobám a škůdcům trávníku, včetně plevelů.

 

Jak získat větší výkon ? Kdy vysadit trávník?

 

I když vysadíte travní semeno v nejvhodnější dobu, váš trávník potřebuje pomoc, aby uspěl. Ať už se jedná o váš první trávník, nebo jste odborník ze sousedství, nechte si poradit od odborníků na trávníky a seznamte se se svými travinami a půdou, než začnete s výsevem. Při přípravě a výsadbě dodržujte osvědčené postupy a nezanedbávejte tradiční úkony, jako je podzimní péče o trávník, která pomáhá udržovat trávu a půdu zdravé, dobře vyživené a připravené na nový růst.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button