DesignOBECNÝ ZÁJEMZajímavosti

10 nejnovějších inovací, které nám v blízké budoucnosti usnadní a zlepší život

Všichni si představujeme budoucnost plnou štěstí a pohodlí. Při pohledu do historie není těžké odhadnout, že budoucnost bude pro lidi jistě příjemnější. Předpokládejme však, že naše budoucnost bude lepší a inovace, které jsme uvedli v tomto seznamu, by k tomu mohly přispět. Pojďme se tedy podívat na seznam 10 nejnovějších inovací, které nám mohou v blízké budoucnosti usnadnit a zlepšit život.

10. Agilní roboti

Agilní roboti


Vědci nedávno vytvořili stroje, které jsou schopné zvládat, chodit a běhat po nerovném a členitém terénu, takže jsou mnohem užitečnější při orientaci v lidském prostředí.

Lidé už desítky let čekají, až se roboti dostanou do našich životů. Není pochyb o tom, že v blízké budoucnosti budou roboti našimi přáteli, domácími mazlíčky, pomocníky a dokonce i životními partnery. Vývoj agilních robotů je jedním z kroků k této budoucnosti.

9. Neuromorfní čipy

Neuromorfní čipy


Víte, že náš mozek je nejpokročilejší zpracovatelský stroj ve známém vesmíru. Lidský mozek je schopen zpracovávat informace rychlostí světla, aniž by spotřeboval mnoho energie. Neuromorfní inženýrství se snaží rychle a velmi efektivně napodobit fungování našeho mozku. To by nám pomohlo vytvořit velmi rychlé a velmi výkonné procesory, které by se daly použít v chytrých telefonech, počítačích a nakonec i v robotech.

 

8. Organické radikálové baterie

Organické radikálové baterie


Chytré telefony jsou dnes našimi největšími přáteli a s každým dalším rokem jsou stále výkonnější. Nevýhodou těchto výkonných elektronických přístrojů je výdrž baterií, která se v průběhu dalšího vývoje zřejmě zkrátí. Válečné filmy

Tento problém řeší organický radikálový akumulátor (ORB). Tyto baterie jsou relativně novým typem baterií, které byly poprvé vyvinuty v roce 2005. Tento typ baterie není běžně dostupný pro spotřebitele, ale její vývoj se blíží praktickému využití. ORB jsou potenciálně šetrnější k životnímu prostředí než konvenční kovové baterie, což je velká výhoda. K výrobě elektřiny se místo kovů používají organické radikálové polymery, což jsou pružné plasty. ORB jsou považovány za vysoce výkonnou alternativu současných li-ionových baterií.

 

7. Vlaky Hyperloop

Vlaky Hyperloop


Myšlenka tohoto druhu vlaků je známá již desítky let. Až Elon Musk se rozhodl tuto myšlenku proměnit ve skutečnost. Hyperloop je navrhovaný způsob přepravy osob a nákladu, který pohání vozidlo podobné karoserii pod vakuovou trubicí rychlostí vzduchu. Moduly jsou urychlovány na cestovní rychlost lineárním elektromotorem a kloužou po své dráze pomocí pasivní magnetické levitace nebo vzduchových ložisek. Potrubí může být uloženo nad zemí na sloupech nebo pod zemí, čímž se eliminuje nebezpečí, že by procházelo skrz vrstevnice. Doufáme, že systém bude vysoce energeticky účinný, tichý a autonomní. Očekává se, že se budou pohybovat rychlostí více než 1 000 km/h.

 

6. Telefony bez rámečku

Telefony bez rámečku


Výrobci chytrých telefonů se již mnoho let snaží vyrábět bezrámečkové telefony. Teprve od uvedení modelu Xioami MiMix svět spatřil telefony budoucnosti. Také Samsung prý půjde ve stopách Xiaomi a pravděpodobně vytvoří příští smartphony řady Galaxy S bez rámečků s poměrem obrazovky k tělu přibližně 95 %, zbývajících 5 % bude potřeba pro přední kameru. Tato inovace má jistě zářnou budoucnost a zdá se, že naše chytré telefony směřují k budoucnosti, kdy budou všechny displeje neustále zapnuté, a zážitek tak bude ještě více pohlcující.

 

5. Vertikální zemědělství

Vertikální zemědělství


Očekává se, že do roku 2050 dosáhne lidská populace 9 miliard lidí a přibližně 80 % lidí bude žít ve městech. Pokud nenajdeme způsob, jak planetu zachránit, přelidnění ji jistě v mnoha ohledech poškodí.

Jediné, co každý člověk potřebuje k životu (kromě kyslíku a vody), je jídlo. Potřebujeme půdu, abychom mohli hospodařit s potravinami, a možná nechceme dále poškozovat matičku zemi kácením lesů. Velkou výzvou je zajistit kvalitní potraviny pro 9 miliard lidí. Tento problém však lze vyřešit pomocí této inovace.

Vertikální zemědělství je způsob produkce potravin ve vertikálních vrstvách, jako je mrakodrap, použitý sklad nebo přepravní kontejner. Moderní myšlenky vertikálního zemědělství využívají techniky pěstování v uzavřených prostorách a technologie kontrolovaného prostředí (CEA), kde lze kontrolovat všechny faktory prostředí. Vertikální zemědělství zabírá méně místa a dokáže vyprodukovat asi 1000krát více potravin na stejné ploše.

 

4. Náhlavní soupravy pro virtuální realitu

Náhlavní soupravy pro virtuální realitu
Ačkoli myšlenka virtuální reality není ničím novým, rok 2016 je označován za rok, kdy virtuální realita zaznamenala určitou rychlost ve svém vývoji. Zatím se zaměřuje hlavně na hráče, kteří nejsou špatní. VR je nejvhodnější pro hraní her. Stejně jako většina položek na tomto seznamu i tato potřebuje ještě hodně vylepšit a vyřešit několik problémů, aby ji konečně mohlo používat velké množství lidí na celém světě. Tato technologie má však jistě před sebou zářnou budoucnost, tak zářnou, že může způsobit problémy vašim očím.

 

3. Vyrobené domy

Vyrobené domy


Rok 2007 byl rokem, kdy počet obyvatel žijících ve městech převýšil počet obyvatel žijících na venkově. Více lidí žijících ve městech znamená více místa k bydlení, a tedy i vyšší ceny ve státě, což může zlomit vaz studentům, kteří se do měst stěhují za studiem.

Tento problém se snaží vyřešit právě montované bydlení. Vyrábějí se ve velké továrně a poté se instalují na místě. Protože se vyrábějí ve velkém množství s naprosto stejným interiérem a designem, jsou snadno vyrobitelné a jejich výroba vyžaduje méně peněz, což snižuje náklady.

 

2. Samořízená auta

Samořízená auta


Samořízená auta jsou pravděpodobně nejočekávanější technologií na světě. Každý rok umírají při nehodách miliony lidí a většina z nich je způsobena alkoholem a drogami. Samořízená auta však vyléčí nemoc zvanou nedbalost.
Přes všechny klady se tato technologie stále vyvíjí a k tomu, aby byla do jisté míry revoluční, potřebuje solidní vylepšení. Nedávno při testování narazilo vozidlo společnosti Google bez řidiče do autobusu. Technologie se proto musí učit a v případě potřeby činit ta nejlepší možná rozhodnutí.

 

1. 3D tisk

3D tisk
3D tisk je průkopnická technologie, která má zřejmě neomezený potenciál. V současné době ji lékaři používají k vytváření replik vnitřních orgánů pacientů, například srdce, a k nácviku operace před samotným zákrokem, při kterém není možné udělat chybu. Kromě nemocnic má potenciál způsobit revoluci ve světě. Představte si budoucnost, ve které si můžete vytisknout jakýkoli výrobek, který si doma vyrobíte.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button