Okrasné rostlinyPÉČE A VÝSADBA OKRASNÝCH

Kdy vysadit gladioly? Od výsadby po pěstování

Kdy vysadit gladioly? Tyto klasické květiny zdobí zahrady a kytice uprostřed léta již po generace. Dnešní zahrádkáři si mohou vybírat ze široké škály tvarů, barev a výšek květů, takže si každý jistě vybere gladiolu podle svého vkusu. Gladioly se obecně dělí podle velikosti květů do tříd od miniaturních po obrovské.

 

Některé z nejoblíbenějších odrůd o výšce 3 až 4 metry mají širokou škálu barev: granátově červenou, žlutou, krémovou, korálovou a dokonce i zelenou. Většina odrůd gladiol je mrazuvzdorná pouze do určité teploty. Jednou z výjimek je mrazuvzdorný mečík (Gladiolus nanus). Tento typ gladiol má 50 cm vysoké rostliny na stoncích. Ačkoli mnoho zahradníků pěstuje gladioly pro řezané květiny, jsou atraktivní i v jednoleté zahradě spolu s cínií, lavaterou a celosií.

 

Kdy vysadit gladioly

 

Kdy vysadit gladioly

 

Gladioly pocházejí z Jižní Afriky a nejlépe rostou na slunném místě v písčitohlinité půdě s dobrou drenáží. Pro gladioly je vhodná jakákoli půda vhodná pro pěstování zeleniny. Na jaře přidejte na záhony kompost, abyste zlepšili odvodnění a úrodnost. Kdy vysadit gladioly? Gladioly špatně konkurují jiným rostlinám nebo plevelům, proto pro dosažení nejlepších výsledků udržujte jejich okolí čisté. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků.

 

Gladioly lze vysazovat přibližně dva týdny před posledními očekávanými jarními mrazy. Od výsadby do kvetení uplyne 70 až 90 dní. Chcete-li získat souvislou úrodu květních trsů, sázejte každé dva týdny několik květních trsů až do začátku léta. V závislosti na velikosti zasaďte hlízy 2 až 6 cm hluboko a zasypte je 2 cm zeminy. Rozmístěte je 12 cm od sebe do řad nebo skupin po 10 až 15 stoncích. Když rostliny dosáhnou výšky asi 6 cm, nakypřete půdu kolem základny rostliny, abyste podpořili stonek.

 

Když jsou rostliny 6 až 10 cm vysoké, aplikujte 4 až 6 cm od stonků vodorozpustné hnojivo. Druhé hnojivo aplikujte, jakmile se začnou vybarvovat květní cípy. Udržujte rostliny bez plevele a mulčujte je 2 až 4 cm silnou vrstvou mulčovací kůry, hoblin nebo slámy. Rostliny dobře zalévejte, aby měly co největší květy. Kdy sázet česnek? Nejlepší doba pro výsadbu

 

Vysoké odrůdy budou pravděpodobně potřebovat kůly, aby se květní trny neohýbaly ve větru. Pomůže vám zkypřená půda, ale stonky květů nejlépe udržíte vzpřímené pomocí kůlů nebo sítě z kůlů a provázku. Ideální jsou podpěry s jedním dříkem.

 

 

Péče o gladioly 

 

Péče o gladioly

 

Pokud pěstujete gladioly pro řezání květů na kytice, měli byste květní trny řezat šikmo, když se nejspodnější květy na stonku začnou vybarvovat. Při odřezávání kvetoucího stonku ponechte na rostlině alespoň čtyři listy. Které poslouží jako výživa pro květiny v příštím roce. Ihned po odříznutí ponořte odříznutý konec květního stonku do vody. Náš pozinkovaný čtyřdílný květináč je ideální pro sklizeň gladiol. Přečtěte si také
Jak sázet česnek?

 

Skladování gladiol 

 

Skladování gladiol

 

V některých případech záhony gladiol na zimu zamulčujte vrstvou sena nebo slámy. V ostatních oblastech, s výjimkou mrazuvzdorných odrůd gladiol, vykopejte kořeny pro zimní uskladnění před prvními mrazy. Kdy zasadit gladioly: Očistěte je, seřízněte stonek do půl centimetru od stonku a nechte je na teplém a vzdušném místě jeden až dva týdny. Po usušení odstraňte a vyhoďte staré stonky a všechny malé stonky. Velká nová kormidla skladujte v plastových síťovaných pytlích v dobře větrané místnosti. Na jaře opět zasaďte stvoly gladiol, abyste měli další rok krásné květy. Kdy sázet cibuli? Výsadba, pěstování a sklizeň cibule

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button