Okrasné rostliny

Rostliny pro sklo – 21 rostlin + péče

Jste nadšenci do zahradničení a chcete svou venkovní zahradu přenést do interiéru? Nebo člověk z města, který hledá zelený odpočinek od okolní betonové džungle? Rostliny ve skle jsou ideálním řešením!

Skleněné nádoby jsou malé rostlinné ekosystémy. Rychle si získaly svět zahrádkářů a je snadné pochopit proč. Zaprvé jsou nenáročné na údržbu. Za druhé se snadno vejdou na stůl. A za třetí jsou nádherným doplňkem každé domácnosti.

Skleněná terária, ať už jsou vytvořena z kaktusů, sukulentů nebo tropických rostlin, jsou samostatná. Péče o ně je tedy velmi snadná – pokud jim dopřejete správné množství slunečního světla a vody. Navíc tyto miniaturní zahrádky mohou prospívat celé roky!

Než si však přinesete skleněnou nádobu a začnete pěstovat, měli byste si vybrat správné rostliny pro svůj miniekosystém. Více informací…

 

Co jsou rostliny ve skle ?

 

Co jsou rostliny ve skle

Skleněné rostliny jsou malé, pomalu rostoucí rostliny umístěné ve skleněné nádobě. A pokud nejste zběhlí v péči o pokojové rostliny, jsou nejlepší zkratkou, jak se obklopit zelení.

 

Terária mohou oživit a zpříjemnit vnitřní prostory. Jsou také poměrně univerzální, pokud jde o velikost – můžete je buď zvětšit, nebo zůstat minimalističtí.

 

Pokud jste začátečníci, zde je několik nápadů na rostliny ve skle, které vám pomohou začít:

 

  • Používejte různé skleněné nádoby, jako jsou víčka, otevřené koule, baňky a sklenice.
  • V teráriu můžete pěstovat rostliny, jako jsou kapradiny, masožravé rostliny, vzdušné rostliny a sukulenty. Daří se jim v malých uzavřených prostorách.
  • Vytvářejte působivé krajiny – od mechového lesa a rozmarné pohádkové zahrady až po kaktusovou poušť a tropickou džungli.
  • Přidejte do svého malého rostlinného světa dekorativní kousky, jako jsou mušle, skleněné oblázky a naplavené dřevo.

 

Nejlepší rostliny pro sklo

 

Nejlepší rostliny pro sklo

 

Obecně platí, že nejlepší terarijní rostliny jsou malé a pomalu rostoucí. Nechcete, aby se dotýkaly stěn nádoby.

 

typy Rostliny pro sklo

 

Kromě toho existuje nepřeberné množství možností pro rostliny ve skle, takže které si vybrat? Jednoduché. Výběr nejvhodnějších skleněných rostlin závisí na tom, zda je vaše terárium otevřené nebo uzavřené.

Otevřená terária jsou ideální pro rostliny, které preferují suché podmínky. Daří se v nich sukulentům, vzdušným rostlinám a kaktusům.

Uzavřená terária mají své vlastní miniklima. Nejlépe se hodí pro rostliny, které mají rády vlhko a teplo, jako jsou kapradiny, mechy a orchideje.

Tip: Vzhledem k tomu, že vaše rostliny budou mít společné stanoviště, ujistěte se, že mají podobné nároky na světlo a vlhkost.

 

 Rostliny pro otevřené sklo

 

Rostliny pro otevřené sklo

Otevřená terária jsou skvělým způsobem, jak začít. Podporují lepší proudění vzduchu pro rostliny a nemusíte se obávat problémů s kondenzací. Kromě toho je u nich nižší riziko vzniku plísní a hniloby. Mějte na paměti, že rostliny v otevřených teráriích mají raději sušší prostředí. Taková terária jsou vhodná i pro rostliny, které potřebují přímé sluneční světlo. Zde jsou některé rostliny, kterým se daří v otevřených teráriích:

 

1. Vzdušné rostliny (Tillandsia)

 

Vzdušné rostliny (Tillandsia)

Vzdušné rostliny nepotřebují ke svému růstu půdu. Aby přežily, přichytí se na hostitele a přijímají vodu a živiny prostřednictvím listů. Nejenže jsou pěkným doplňkem terária, ale také čistí vzduch!

Tip: Vzduchovou rostlinu můžete umístit na vrchol stromu nebo použít plochý kámen jako podstavec.

 

2. Sukulenty

 

Sukulenty

Sukulenty jsou rostliny s tlustými dužnatými listy. Pokud často zapomínáte zalévat rostliny, pak jsou tyto rostliny pro vás jako stvořené – daří se jim i při nedostatku vody. Mnoho sukulentů zůstává malých, takže mohou žít ve skle po celé roky bez nutnosti přesazování. Rostliny do koupelny : 17 rostlin do koupelny.

Tip: Přemokření sukulentů způsobuje hnilobu kořenů. Zalévejte je pouze jednou týdně.

 

3. Kapradiny (Pallaea rotundifolia)

 

Kapradiny (Pallaea rotundifolia)

Na rozdíl od jiných zástupců čeledi kapradin jsou kapradiny odolné vůči suchu. Díky své stálezelené povaze a krásným kulatým kožovitým listům je oblíbenou terarijní rostlinou.

Tip: Kapradinám vyhovuje v létě tlumené světlo a v zimě jasné nepřímé světlo.

 

4. Kaktusy

 

Kaktusy

Pokud chcete v teráriu vytvořit pouštní krajinu, pořiďte si kaktusy! Tyto rostliny nemohou přežít v uzavřených teráriích s vysokou vlhkostí a špatným prouděním vzduchu. Proto se ujistěte, že máte v nádobě střední až velký otvor.

Poznámka: Kaktusy v otevřených teráriích vypadají úžasně, ale nemají dlouhou životnost. Rostliny totiž potřebují ke svému růstu pravidelné proudění vzduchu a nízkou vlhkost.

 

5. Nefrit (Crassula Ovata)

 

Nefrit (Crassula ovata)

Nefritové rostliny se obvykle pěstují jako skleněné bonsaje. Protože potřebují často zalévat, je pro ně vhodné otevřené terárium. Jednoduchým pravidlem je zalévat nefritové rostliny, když je vrchní vrstva půdy těsně před vyschnutím. Rostliny do kuchyně : 8 nejlepších rostlin do kuchyně.

Tip: Nefritové rostliny jsou považovány za symbol štěstí, proto si je položte na stůl.

 

Uzavřené rostliny ve skle

 

Uzavřené rostliny ve skle

 

Údržba uzavřených terárií je o něco složitější. Vyplatí se však vynaložit úsilí. Protože jsou uzavřené, fungují spíše jako malé soběstačné zahrady.

Můžete si vytvořit uzavřené terárium s tropickými rostlinami, které milují vlhko a teplo. Nezapomeňte, že tropické rostliny časem přerostou svou nádobu, takže je budete muset přesadit. Zde je několik jednoduchých rostlin pro uzavřené terárium:

 

6. Peperomia (Peperomia pellucida)

 

Peperomia (Peperomia pellucida)

Rod Peperomia má nízké, kompaktní rostliny. Některé mají zelené listy, jiné mají listy s bílým nebo červeným břečťanem. Těmto tropickým rostlinám se daří ve vlhkém prostředí.

Poznámka: V rodu Peperomia je více než tisíc druhů, takže máte z čeho vybírat!

 

7. Mach

 

Mach

Mechy a uzavřená terária se k sobě dokonale hodí. Rostou totiž pomalu a daří se jim ve vlhku a při slabém osvětlení. Kromě toho nezabírají mnoho vertikálního prostoru a nepřekážejí ostatním rostlinám.

Tip: Kobercové mechy, jako je javorový mech nebo mech z peří, se nejlépe hodí k vrstvení terária, kterému dodají přirozený lesní vzhled.

 

8. Nervové rostliny (Fittonia)

 

 

Nervové rostliny (Fittonia)
Nervovité rostliny jsou barevné tropické rostliny. Mají rády vysoké teploty, vysokou vlhkost a částečný až plný stín. Protože tyto rostliny dorůstají výšky maximálně 10 až 15 cm, jsou ideální pro omezený prostor terária.

 

9. Kapradiny

 

Kapradiny

Většině kapradin vyhovuje teplé a vlhké prostředí uzavřeného terária. Skřípina citronová a skřípina panenská jsou dvě oblíbené skřípiny malých rozměrů. Pěstujte je, abyste dodali teráriu objem. Rostliny do ložnice : 15 nejlepších květin do ložnice.

Tip: Pravidelné zastřihávání kapradin podpoří jejich plnější růst.

 

10. Listonožka (Hypoestes Phyllostachya)

 

Listonožka (Hypoestes phyllostachya)

Oživte své terárium rozkošnou rostlinou Undergrowth Leafy Hair. Tato teplomilná a vlhkomilná rostlina má na zelených listech růžové, fialové, červené nebo bílé skvrny.

Poznámka: Za příznivých podmínek vytváří rostlina v létě drobné květy levandulové barvy.

 

Malé rostliny na sklo

Malé rostliny na sklo jsou skutečně malé rostliny, nikoli jen nedospělé verze větších rostlin. Jejich malé listy a malý vzrůst jsou ideální pro pěstování ve skle. S minimální péčí budou i nadále vypadat pěkně a nepřerostou prostor. Zde je několik malých terarijních rostlin, které si můžete prohlédnout:

 

11. Saxifraga Stolonifera

 

Saxifraga Stolonifera (lomikámen plazivý)

Lomikámen je ideální rostlina pro sklo. Proč? Protože nedorůstají výšky větší než 8 cm. Koncem jara vytvářejí drobné bílé hvězdicovité květy.

 

12. Miniaturní orchideje

 

 Miniaturní orchideje

Je radost vidět miniaturní orchideje kvetoucí ve skle. Tato rostlina obvykle upřednostňuje teplé a vlhké podmínky. Proto jim vyhovují uzavřená terária. Rostliny pro jezero :7 nejkrásnějších vodních květin na světě.

Tip: Miniaturní orchideje jewel a miniaturní orchideje phalaenopsis jsou nejjednodušší druhy orchidejí pro uzavřené terárium.

 

13. Břečťan miniaturní (Hedera helix)

 

 Břečťan miniaturní (Hedera helix)

Miniaturní verze břečťanu má malé, špičaté, tmavě zelené listy. Tato liána je malá a snadno se pěstuje. Bude se plazit po dně terária a může sloužit jako podklad.

Tip: Rostlina má malé listy a roste méně bujně než jiné druhy břečťanu. Je však třeba ji pravidelně zastřihávat.

 

14. Dětské slzy (Soleirolia Soleirolii)

 

 Dětské slzy (Soleirolia Soleirolii)

Tato rostlina má malé zaoblené listy, které vyžadují časté stříhání. Vytváří rohože malých, živě zelených listů, takže je ideální půdopokryvnou rostlinou. Rostlina zůstává malá a lze ji umístit do jakéhokoli terária.

 

15. Bonsai

 

Bonsai

Bonsaje lze pěstovat v otevřených i uzavřených teráriích. Jejich redukovaný kořenový systém a nízký habitus z nich činí ideální skleníkové rostliny. V uzavřeném teráriu se bude dařit tropickým druhům, jako jsou fíkusy nebo arálie.

Tip: Bonsajím se nejlépe daří, když mají čas od času čerstvý vzduch.

 

Velké rostliny ve skle

Velké skleněné rostliny jsou vhodné pro pěstování v otevřených nebo velkých teráriích. Mějte na paměti, že tyto rostliny je třeba často zastřihávat, aby nevyrůstaly z terária.

 

Terária s velkými rostlinami vyžadují práci navíc, ale rozhodně se vyplatí. Nejenže jsou vzácné, ale také dají vyniknout vaší zahradě ve skle. Podívejte se na tyto skvělé rostliny ve skle:

 

16. Pavouk rostlina (Chlorophytum Comosum)

 

Pavouk rostlina (Chlorophytum Comosum)

Pavoukovité rostliny mají dlouhé, úzké, zelenobíle pruhované listy, které mohou dodat vašemu teráriu lesk. Rostlina je vhodná do terária a daří se jí i při vysoké vlhkosti.

 

Tip: Dávejte pozor na tyto malé rostlinky, které rostlina vytváří. Odstraňte je z terária dříve, než obsadí celé terárium.

 

17. Mucholapka (Dionaea muscipula)

 

Mucholapka venušina (Dionaea muscipula)

Díky své mokřadní a bažinaté historii bude mucholapka venušinská dobře prospívat ve vlhkém teráriu. Zasaďte ji do mechu, přidejte trochu písku a listové plísně, udržujte ji vlhkou a dejte jí plné slunce, aby vynikly její sytě červené odstíny.

 

18. Zlatý pothos (Epipremnum Aureum)

 

 Zlatý pothos (Epipremnum Aureum)

Tuto popínavou rostlinu je pravděpodobně nejjednodušší pěstovat ve skle, i když ji občas zapomenete zalít. Má krásné žluté, bílé nebo světle zelené srdčité listy. Ačkoli dává přednost teplu a vlhku, je to mimořádně všestranná rostlina, která snáší širokou škálu pěstebních podmínek. Rostliny do stínu – 11 pokojových rostlin do stínu.

Tip: Zlatý pothos je bujně rostoucí rostlina, kterou je třeba stříhat, abyste ji udrželi pod kontrolou.

 

19. Codiaeum Variegatum

 

 Codiaeum variegatum (Codiaeum variegatum)

Kroton skvrnitý je živá rostlina, která může být fantastickým doplňkem vašeho terária. Rostlina vyžaduje světlo a daří se jí zejména v otevřených teráriích.

 

20. Maranta rebernata(Maranta Leuconeura) – modrásek obecný

 

Maranta ribwort(Maranta Leuconeura) - žebrovice různobarvá

Tato rostlina dostala své jméno proto, že každou noc skládá listy jako při modlitbě. Má ráda teplo a dobrou zálivku a může dorůst až do výšky 12 cm.
Tip: Nedostatek světla poznáte podle toho, že rostlina má i přes den složené listy.

 

Péče o rostliny ve skle

 

Péče o rostliny ve skle

Správně vysazené terarijní rostliny jsou téměř soběstačné. Nicméně trocha péče a pozornosti, zejména v prvních měsících, může být velmi prospěšná.Zde je několik bodů, které je třeba mít na paměti:

 

Světlo v teráriu – Rostliny ve skle

Příliš mnoho slunečního světla může spálit listy a stonky rostlin. Příliš málo slunečního světla však vede ke kaši. Rostliny ve skle  je nejlepší vystavit jasnému, nepřímému světlu.

Tip: Terárium můžete pravidelně otáčet, aby bylo rovnoměrně vystaveno slunečnímu záření.

 

Větrání terária

 

rostliny na sklo

Uzavřené terárium čas od času vyvětrejte, aby se do něj dostal čerstvý vzduch. Tímto způsobem také ochráníte svou minizahrádku před plísněmi a houbami, které způsobuje nadměrná vlhkost.

Tip: Přes den terárium větrejte a na noc ho zakryjte.

 

Zalévání rostlin ve skle

Uzavřené terárium nevyžaduje téměř žádnou zálivku. Recykluje vlastní vodu. Otevřené terárium může vyžadovat zalévání jednou týdně v malých dávkách. Použijte stříkačku, kapátko nebo rozprašovač, abyste zabránili přemokření.

Tip: Uschlé listy? Je čas zalévání. Žloutnoucí nebo kašovité listy? Rozlil jsi to.

 

Řez rostlin ve skle
 

Není nic horšího než přeplněné terárium, kde rostliny bojují o místo. Proto je pravidelně zastřihujte. Odstraňte opotřebované květy a listy. Části rostlin v nádobě nerozbíjejte – může to způsobit houbové infekce.

 

Hnojení – Rostliny na sklo

Většina terárií nepotřebuje žádné hnojivo. Pokud však rostliny začnou vypadat podvyživeně, hnojte střídmě. V teráriu je rychlý růst to poslední, co chcete stimulovat! Akvarijní rostliny – 10 nejlepších rostlin a jak o ně pečovat.

 

Tip: Při hnojení používejte slabou směs (čtvrtinová síla) univerzálního krmiva pro pokojové rostliny.

 

Čištění – Rostliny na sklo

Nádobu udržujte v čistotě otíráním nečistot zevnitř i zvenku. Špinavé nebo zamlžené sklo ztěžuje přístup světla k rostlinám. Čistěte také dekorativní prvky, na kterých se mohou usazovat řasy nebo houby.

Tip: Nepoužívejte silné čisticí prostředky na vnitřek terária. Mohly by poškodit vaše rostliny.

 

Kde koupit rostliny na sklo

Terarijní rostliny jsou v módě již několik let. Vzhledem k jejich stále rostoucí oblibě je mají vystavené téměř všechna zahradní centra, školky a květinářství.

Pokud však nemáte štěstí nebo hledáte lepší výběr, můžete snadno najít spoustu internetových obchodů, které nabízejí báječný sortiment rostlin do skla. Jak vybrat žehličku na vlasy.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button