Okrasné rostlinyOKRASNÉ ROSTLINY

Jak pěstovat bonsaje – a jak o ně pečovat

Jak pěstovat bonsaje a jak o ně pečovat. Živé bonsaje (japonsky „strom v misce nebo květináči“) vypadají elegantně a působivě. Jedná se však jen o obyčejné stromy, které byly záměrně zakrnělé ořezáním větví a kořenů a poté vytvarovány do různých podob nebo dokonce miniaturních krajinek.

 

Jak pěstovat bonsaje

 

Jak pěstovat bonsaje

 

Pěstování bonsají vzniklo v Číně před více než 2 000 lety a poté se stalo populárním v Japonsku. Tato umělecká forma odráží zenové představy o přírodě, živlech a změnách, jedinečně vyjádřené v malém měřítku. Díky pravidelné péči a pozornosti je mnoho cenných exemplářů tak starých, že se předávají z generace na generaci.

 

Vlastní bonsaje si můžete vytvořit z mladých sazenic ze školky nebo z dobrovolných sazenic, které najdete na zahradě, například z javoru, který všude shazuje tuny svých malých vrtulníků. Můžete si dokonce zakoupit sady bonsají, které obsahují vhodná semena. Stejně dobře fungují i stálezelené nebo opadavé stromy a keře. Pěknou bonsají mohou být také sezónně kvetoucí rostliny, jako jsou azalky, kraby nebo vistárie.

 

Jak začít pěstovat bonsaje

 

Jak začít pěstovat bonsaje

Bonsaje se pěstují v mělkých květináčích, takže v teplém počasí často potřebují každodenní zálivku. V zimě musí být choulostivé bonsaje umístěny v interiéru nebo ve skleníku, odolné rostliny mohou zůstat venku, pokud jsou chráněny před vysychajícím větrem a přímým sluncem.

 

Krok 1: Příprava kořenového balu – Jak pěstovat bonsaje

Vyjměte rostlinu z nádoby a odřízněte spodní dvě třetiny kořenového balu. Půdu na povrchu prohrábněte, abyste odkryli část kořenů. Navlhčete všechny kořeny pomocí rozprašovače.

Krok 2: Zasazení kořenového balu do květináče

Odstraňte odumřelé větve a větve, které narušují vzhled stromu. Odstraňte všechny odumřelé kořeny a velké kořeny, které by při sázení do květináče překážely. Umístěte rostlinu do květináče a obkopejte kořeny zeminou. Půdu zasypte štěrkem nebo mechem a dobře zalijte.

 

Krok 3: Začněte tvarovat strom

Rozhodněte, které větve by bylo vhodné tvarovat. Abyste dosáhli požadovaného tvaru, omotejte drát těsně, ale ne tak pevně, aby bránil růstu (to pomůže větvi růst požadovaným směrem a tvarem). Jakmile větev dostatečně vyroste, aby udržela svůj nový tvar, odstraňte drát.

 

Péče o bonsaje po výsadbě

 

Péče o bonsaje po výsadbě

Po zasazení bonsaje se k ní musíte chovat trochu jinak než k běžné pokojové rostlině. Řiďte se následujícími tipy, abyste ji udrželi v co nejlepší kondici.

Zavlažování – Jak pěstovat bonsaje

 

Zavlažování - Jak pěstovat bonsaje

Tento tip se nebude líbit pěstitelům typu A, ale je to nejlepší způsob, jak zajistit, aby vaše bonsaje dostávaly správné množství vody: nikdy nezalévejte podle plánu. U některých jiných pokojových rostlin můžete vědět, že sobota je váš zalévací den, ale u choulostivých bonsají to nefunguje. Místo toho zalévejte, když půda mírně vyschne (ne úplně). Chlapecké zimní boty – Jak správně vybrat

 

Hnojení

 

Hnojení

Obecně platí, že většina bonsají by měla být hnojena během celého vegetačního období (od začátku jara do poloviny podzimu). Potřeba hnojení se však může lišit v závislosti na typu stromu, se kterým pracujete. Můžete používat granulovaná nebo tekutá hnojiva a hnojiva vyrobená speciálně pro bonsaje. Pro dosažení nejlepších výsledků postupujte podle pokynů na obalu.

 

Půda – Jak pěstovat bonsaje

 

Půda - Jak pěstovat bonsaje

Většina půdních směsí pro bonsaje je kombinací akadamy (tvrdého páleného jílu), pemzy, lávové horniny a zeminy. Kombinací je nepřeberné množství a vy budete muset experimentovat, abyste zjistili, která vám vyhovuje nejlépe. Dobrá půdní směs pro bonsaje musí dobře zadržovat vodu, aniž by se kořeny utopily. Jak pěstovat bonsaje. Rostliny pro sklo – 21 rostlin + péče

 

Přesazování

 

Přesazování

Většinu mladých bonsají je třeba přesazovat každé dva roky, zatímco dospělejší stromy mohou zůstat ve stejném květináči až pět let. Potřebu přesazení poznáte podle toho, že kořeny jsou obnažené a krouží kolem dna nádoby. Pokud potřebujete stromek přesadit, udělejte to brzy na jaře, kdy je ještě v klidovém stavu. Při přesazování do většího květináče dbejte na to, aby se směs zeminy příliš nelišila od té, na kterou je stromek zvyklý.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button