Okrasné rostliny

Svatý Vavřinec – pěstování, množení a prořezávání

Vavřinec je jedovatá rostlina, kromě jedlé dužiny plodů. Semena obsahují kyselinu pruskou. V přírodě je to vysoký keř nebo malý strom, vysoký 2-6 m, s velkými, tuhými, kožovitými, lesklými, tmavě zelenými, hladce lemovanými, podlouhlými nebo vejčitými listy.

 

Svatý Vavřinec lékařský

 

Svatý Vavřinec lékařský

 

  • Latinský název: Prunus laurocerasus. Čeleď: Rosaceae. Domovina:Království:Evropa, Asie.
  • Alternativní názvy: vavřín obecný, vavřín třešňový Obrovský rod Prunus (švestka) má více než 400 druhů a zahrnuje širokou škálu rostlin, včetně vavřínu (Prunus laurocerasus) – stálezelené rostliny vhodné zejména pro vysoké živé ploty a lesní ochranné pásy.

 

  •  Drobné bílé květy jsou shromážděny v hustých vrcholových hroznech. 5-12 cm dlouhé, objevují se v květnu.
  • Plody – jedovaté kulovité, fialové, po dozrání černé peckovice o průměru 8 mm. Existuje mnoho odrůd a kultivarů, mezi nimi „kavkazský“ s velkými podlouhlými zelenými listy intenzivní barvy a „okrouhlolistý“ – s oválnými lesklými světle zelenými listy. Obvykle se nepěstuje žádná divoká forma, ale odrůdy, které se od sebe liší celkovým vzhledem, výškou a velikostí listů.
  • Pro pěstování v nádobách jsou obzvláště vhodné rostliny odrůd Shipkensis – vzpřímená, nenáročná, úzkolistá, bohatě kvetoucí a ‚Otto Luiken‘ – velmi běžná, obzvláště stabilní, hustá a kompaktní, s malými, velmi lesklými listy a bohatým kvetením. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

Prunus lusitanica – velký keř, pokud je v jedné výsadbě – také strom. Ve srovnání s Prunus laurocerasus medicinal má pomalejší růst. Má vejčité špičaté listy s červenými řapíky. Květy kvetou v červnu. Plody jsou malé, červené a ve zralosti černofialové.

 

Lawrence Growing

 

Lawrence Growing

Vavřín se pěstuje ve volné půdě nebo v nádobách na balkonech a terasách.

Jak řezat vavřín? Rostliny dobře snášejí řez, takže jim lze při pěstování dát jakýkoli speciální tvar.

 

Jak řezat vavřín

Jak vysadit vavřín? Vysazují se na trvalé stanoviště v říjnu nebo na jaře do vlhké, husté půdy. Prunus laurocerasus dává přednost hluboké, čerstvé, dobře propustné a bezvápenaté půdě, zatímco vavřín může růst i v mírně zásadité, vápenité a méně hluboké půdě. Organická hnojiva se aplikují v dávce 5-7 kg/m2 během výsadby. Při pěstování v nádobách použijte substrát složený ze stejného poměru rašeliny a úrodné půdy. Jelikož je obtížné přesazovat keře do nového květináče, je lepší odstranit vrchní vrstvu zeminy a přidat novou. V prvních dvou letech pěstování na jaře a v létě se do závlahové vody jednou za 20-30 dní přidává komplexní hnojivo – 30 g na vědro. Řez se provádí na konci zimy. V srpnu se také stříhají živé ploty, aby se udržel čistý a upravený vzhled.

 

Jak vysadit vavřín

 

Zavlažování

 

Zavlažování

Mladé rostliny zalévejte pouze bezprostředně po zasazení do země a v období delšího sucha.

 

Jak rozmnožovat svatého Vavřince

 

Jak rozmnožovat svatého Vavřince

Jak se Laurel šíří? Svatý Vavřinec se snadno množí semeny, obvykle se však používají řízky (hlavně kvůli zachování vlastností odrůdy). V srpnu až září nařežte 10-15 cm dlouhé řízky a zasaďte je do rašelino-písčité půdy (1:1) v uzavřené, nevytápěné místnosti. Po vytvoření kořenů se sazenice po jedné přesadí do květináčů s doporučenou zeminou a poté se přesadí do nového květináče, pokud se kořeny do nádoby již nevejdou. Po 1-2 letech se nakonec zasadí do země.

Umístění

Lavrovishnya může být vysazena na otevřeném slunci i ve stínu.

Teplota

Tyto rostliny jsou odolné vůči výkyvům teploty vzduchu. Jak sázet brambory Sázení, pěstování a sklizeň brambor

Nemoci a škůdci Svatý Vavřinec

 

Nemoci a škůdci Svatý Vavřinec

Prašná plíseň (oidium) se projevuje práškovitými skvrnami na listech. Snadno se jí zbavíte ošetřením přípravky na bázi síry, karatanu nebo jinými fungicidy. Nadměrné hnojení dusíkem na konci léta a na podzim snižuje odolnost rostliny vůči chladu, zejména v mladé vegetační části.

 

Převzato z

Vavříny snadno seženete ve specializovaných školkách a zahradnických centrech. Vzhledem k extrémně rychlému růstu se doporučuje zakoupit malé sazenice, které se snáze vysazují zcela do země. Ujistěte se, že jsou listy ve zdravém stavu a že na nich nejsou skvrny, které by naznačovaly oidium nebo jiné choroby.

 

Přehled péče Třezalka tečkovaná

Snadné pěstování
Zálivka potřebná pro mladé rostliny a v období sucha
Přesazování není třeba transplantovat
Údržba vzhledu není nutná
Umístění na otevřeném slunci nebo v polostínu
Odolnost vůči nízkým i vysokým teplotám
Doba kvetení v dubnu nebo červnu, v závislosti na druhu
Výška P. laurocerasus až 6-7 m, P. lusitanica až 15 m.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button