Užitečné rostliny

Jak sázet brambory Sázení, pěstování a sklizeň brambor

Jak se sázejí brambory? Výsadba, pěstování a sklizeň brambor. Chuť a struktura doma vypěstovaných brambor je mnohem lepší než u brambor koupených v obchodě, zejména u raných odrůd, a zahradní brambory poskytují velké množství živin. V našem průvodci pěstováním brambor najdete rady týkající se výsadby rajčat až po sklizeň brambor.

 

Jak sázet brambory

 

Jak sázet brambory

Brambory (Solanum tuberosum) patří do čeledi lilkovitých, kam patří také rajčata, papriky a lilky. Tato zelenina pro chladné počasí obvykle poskytuje větší úrodu v severní části USA, ale v teplejším podnebí ji lze pěstovat jako ozimou plodinu.

 

Jedlou částí brambor je podzemní hlíza, což je zvětšená podzemní zásobní část bramborové rostliny. Hlíza se vyvíjí z podzemních stonků zvaných stolony, když rostliny dosáhnou výšky 6 až 8 cm, tedy asi 5 až 7 týdnů po výsadbě.

Brambory jsou starobylou zeleninou, kterou poprvé zaznamenali Inkové v Peru. Podle organizace Maine Potato Board se tato zelenina dostala do amerických kolonií v roce 1621, kdy guvernér Bermud poslal brambory guvernérovi Virginie v Jamestownu.

 

Brambory, v současnosti americká zelenina číslo 1, jsou zdrojem sacharidů (energie) bez tuku a cholesterolu. Slupka by se však neměla vyhazovat; poskytuje 45 % denní dávky vitaminu C a 18 % draslíku, dále thiamin, riboflavin, foláty, niacin, hořčík, fosfor, železo a zinek.

 

Brambory sázejte na slunné místo s minimálně 6 hodinami přímého slunečního světla denně. Hlízy musí růst v úrodné, kypré a dobře odvodněné půdě; tvrdá nebo zhutněná půda vede k deformaci hlíz. Ideální půda je mírně kyselá (pH 5,8 až 6,5) a teplota půdy je nejméně 7° až 13 °C. Před výsadbou (nejlépe na podzim) přimíchejte do půdy kompost nebo organickou hmotu. Další informace o kompostu, změnách půdy a přípravě půdy pro výsadbu).

 

Kdy sázet brambory

 

Kdy sázet brambory

Zahradní brambory můžete vysazovat, jakmile je možné zpracovat půdu. Pro mnoho zahrádkářů je to přibližně 2 týdny po posledních jarních mrazech. Uvědomte si však, že brzkou sklizeň může zničit příliš vlhká půda, protože semena brambor uhnijí. Při určování doby výsadby věnujte větší pozornost půdě než kalendáři. Půda by neměla být tak mokrá, aby se lepila a špatně se s ní pracovalo. Nejprve ji nechte trochu zaschnout. Pokud máte pozdní a vlhké jaro, můžete sázet později – v dubnu (v závislosti na lokalitě) nebo dokonce v červnu, zejména v nádobách.

 • V chladnějších oblastech někteří zahrádkáři vysazují první úrodu „raných“ brambor na začátku až v polovině dubna, tedy 6 až 8 týdnů před průměrným datem posledních mrazů. Tyto odrůdy jsou schopné odolávat mrazu.
 • V teplejších oblastech lze brambory pěstovat jako ozimou plodinu a doba výsadby se pohybuje od září do února. Tam, kde jsou zimy relativně mírné, lze podzimní plodiny vysazovat již v září. Například zahrádkáři na střední Floridě sázejí brambory v lednu a v Georgii v únoru.

 

Jak sázet brambory

 

Jak sázet brambory

Poznámka: Brambory se obvykle sázejí do země, ale lze je pěstovat i ve velkých nádobách nebo koších. Platí stejné informace o výsadbě.

Používejte certifikovanou (vůči chorobám odolnou) sadbu brambor, ze které vyčnívají očka (pupeny). (Nepleťte si sadbové brambory se semeny brambor nebo potravinami.

 

 • Jeden až dva dny před výsadbou nakrájejte velké brambory čistým ostrým nožem na kousky velikosti golfového míčku s 1 až 2 očky. Tato doba umožní kusům zahojit se nebo vytvořit ochrannou vrstvu na povrchu řezu, čímž se zlepší zadržování vlhkosti i odolnost proti hnilobě. Sadbové brambory menší než slepičí vejce nekrájejte, ale sázejte je celé.
 • Brambory rostou nejlépe v řádcích vzdálených od sebe asi 3 metry. Pomocí lopatky nebo hladítka s kulatou špičkou vykopejte řádek s rýhou širokou asi 6 cm a hlubokou 8 cm. Dno zúžte na šířku asi 3 palce. Rozprostřete a promíchejte vyzrálý hnůj, kompost a/nebo listí.
 • Do každé rýhy umístěte každých 12 až 14 cm kousek sadbového bramboru řeznou stranou dolů a zasypte jej 3 až 4 cm zeminy.

 

Jak sázet brambory

 

Jak sázet brambory

 

 • Po 12 až 16 dnech od výsadby, kdy se objeví klíčky, zasypte příkop pomocí motyčky dalšími 3 až 4 cm zeminy, přičemž několik centimetrů rostlin zůstane odkrytých. Tento postup opakujte, až vyrostou (za několik týdnů), dokud nebude příkop na úrovni terénu. Jak sázet brambory.
 • Mulčujte mezi řádky, abyste uchovali vláhu, potlačili plevel a ochladili půdu.
 • Udržujte rovnoměrnou vlhkost, zejména od doby po odkvětu květů. Brambory potřebují 1 až 2 cm vody týdně. Příliš mnoho vody bezprostředně po výsadbě a příliš málo vody, když se brambory začínají formovat, může způsobit deformaci. Když listy začnou žloutnout a odumírat, přestaňte zalévat.

 

Stohování brambor

 

Stohování brambor

Chuť brambor je zvýrazněna hloubkou a tmavostí. Jakmile rostliny brambor vyrostou nad povrch půdy, je třeba pravidelně „navážet“ nebo překopávat půdu a kompost kolem rostlin tak, aby ze země vyčnívaly pouze horní listy. Jak sázet brambory Je velmi důležité, aby hlízy brambor nebyly vystaveny slunečnímu záření, protože to způsobuje jejich zelenání a produkci chemické látky zvané solanin, která má hořkou chuť a je toxická.

 • Hrabejte ráno, když jsou rostliny nejvyšší. Během veder začnou rostliny shazovat listy.
 • Hlínu kolem základny rostliny okopejte, abyste zakryli hlízy a podpořili rostlinu.
 • Pravidelně kontrolujte, zda se brambory obracejí (třeba několikrát za sezónu).
 • Přestaňte kopat, když je rostlina vysoká asi 6 cm, ale ještě předtím, než brambory vykvetou.
 • V chladných vegetačních obdobích se na bramborách mohou objevit bobule. Bobule jsou ovoce. Jedno z nich rozřízněte a podívejte se, jak se podobá příbuznému rajčeti. Plody brambor jsou jedovaté a nejedlé. Z jejich semen navíc nevznikají rostliny brambor, které by se podobaly mateřským. Vyhoďte je.

Kdy a jak kopat brambory

 

Kdy a jak kopat brambory

 

Před sklizní brambor určených ke skladování je po polovině srpna příliš nezalévejte.

 • Po odříznutí hnědých listů nechte brambory ještě 10 až 14 dní před sklizní. Brambory tak získají silnější slupku. Nečekejte však příliš dlouho, jinak by brambory mohly shnít (zejména v půdě s vysokou vlhkostí).
 • Vykopejte zkušební kopeček, abyste zjistili, jak jsou brambory zralé. Slupka zralých brambor je silná a pevně spojená s dužinou. Pokud je slupka tenká a snadno se odírá, jsou brambory ještě příliš mladé a měly by se nechat v zemi ještě několik dní. Jak sázet brambory.
 • Pokud je půda velmi mokrá, nechte brambory před uložením do pytlů nebo košů co nejvíce vyschnout.
 • Mastné vlasy : 5 domácích prostředků
 • Vykopané brambory nenechávejte po vykopání ze zahrady dlouho na slunci, jinak mohou brambory zezelenat.
 • Drobné skvrny lze okrájet, ale pokud je zelená barva výrazná, brambory vyhoďte.

 

Jak zacházet s bramborami

 

Jak zacházet s bramborami

 

 • Čerstvě vykopané brambory skladujte na chladném a suchém místě  7° až 15°C po dobu až 2 týdnů. Díky tomu slupka brambor ztvrdne a vydrží déle.
 • Brambory neumývejte, dokud nejsou připravené ke konzumaci; mytí zkracuje jejich trvanlivost.
 • Jak množit levanduli

 

Jak skladovat brambory – Jak sázet brambory

 

Jak skladovat brambory - Jak sázet brambory

Pokud brambory sklidíte ke spotřebě během několika dní, není skladování problém. Můžete je uložit kdekoli. Pro skladování brambor potřebujete chladné, poněkud vlhké a tmavé místo. Teplota podporuje klíčení a choroby. Brambory jsou z 80 % tvořeny vodou, takže pokud je příliš sucho, brambory zvadnou a vysuší se.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button