Okrasné rostlinyPÉČE A VÝSADBA OKRASNÝCH

Jak pěstovat kaktusy v domě nebo bytě

Jak pěstovat kaktusy? Ve volné přírodě žijí tisíce druhů kaktusů, včetně dvou velkých skupin kaktusů pěstovaných jako pokojové rostliny: pouštních a lesních kaktusů. Obě skupiny kaktusů prospívají v interiéru s relativně nízkými nároky na údržbu a jsou k dispozici v mnoha velikostech, přičemž nejoblíbenější jsou malé až středně velké druhy.

 

 • Pouštní kaktusy mají obvykle ostny nebo chloupky a tvar čepelí, koulí nebo obelisků.
 • Lesní kaktusy pocházejí ze subtropických oblastí. Podobají se jiným sukulentním rostlinám, jako jsou bromélie, a rostou v zalesněných oblastech lesů mírného pásma a v subtropických a tropických oblastech. Jsou to popínavé nebo epifytické rostliny, které se v přírodě drží na stromech a jsou vynikajícími pokojovými rostlinami. Nejznámějším dekorativním lesním kaktusem je vánoční kaktus, který pochází z Brazílie a kvete červeně, růžově, fialově a žlutě. Pouštní i lesní kaktusy rostou pomalu, mají krásné květy a patří mezi nejodolnější pokojové rostliny.

 

Jak pěstovat kaktusy

 

Jak pěstovat kaktusy

 

Pouštní a lesní kaktusy patří k nejodolnějším pokojovým rostlinám a díky své jedinečné kráse se hodí na každý okenní parapet nebo do jasně osvětlené místnosti. Některé druhy kvetou až po třech nebo čtyřech letech pěstování, jiné v interiéru nekvetou nikdy. Obě skupiny kaktusů jsou nenáročné na péči, vyžadují pouze jasné sluneční světlo a občasnou zálivku. V zimě, kdy rostlina spí, lze omezit zálivku a krmení. Řez obvykle není nutný, pokud není potřeba regulovat růst, a odumírání se týká pouze kvetoucích odrůd, jejichž zaschlé květy stejně opadávají.

 

Jaké světlo potřebuje kaktus

 

Jaké světlo potřebuje kaktus

 

Kaktusy potřebují čtyři až šest hodin jasného slunečního světla denně. Některé pouštní a lesní druhy kaktusů se však mohou na přímém slunci spálit. Umístěte kaktus poblíž slunného okna a vyberte místo, kam v létě dopadá filtrované jasné světlo a v zimě přímé světlo (například okno orientované na jih nebo západ). V létě můžete kaktus přemístit ven, abyste mu poskytli dostatek světla, ale udělejte to, až když se noční teploty oteplí.

Jaká půda je nejlepší pro kaktusy

 

Jaká půda je nejlepší pro kaktusy

 

Jak pěstovat kaktusy. Pouštní kaktusy rostou nejlépe v rychle rostoucí směsi půdy určené speciálně pro kaktusy. Dobře rostou i v běžné půdě s přídavkem písku, oblázků nebo perlitu pro zlepšení drenáže a provzdušnění. Lesní kaktusy mají také rády dobře propustnou půdu, ale často mohou dobře růst i v běžné směsi pro květináče.

 

Jak zalévat kaktusy

 

Jak zalévat kaktusy

 

Na jaře a v létě, kdy kaktus aktivně roste a kvete, jej každých deset dní vydatně zalévejte a nechte vodu důkladně odtéct. Během zimního klidu zalévejte jednou za čtyři týdny (u některých pouštních druhů jednou za šest týdnů). Půda by měla být mezi letními zálivkami na dotek suchá a v zimě převážně suchá.

Teplota a vlhkost – Jak pěstovat kaktusy

 

Teplota a vlhkost - Jak pěstovat kaktusy

Kaktusy preferují vysoké teploty. V zimě dává rostlina přednost období ochlazení. Ve svém přirozeném prostředí je pouštní kaktus zvyklý na velmi chladné noci. Nicméně všechny pokojové rostliny, které nejsou mrazuvzdorné, je třeba chránit před zimním průvanem. Rostliny do kuchyně : 8 nejlepších rostlin do kuchyně

 

Kaktusy mají nejraději vlhkost 40 až 60 %, které lze ve většině domácností poměrně snadno dosáhnout. Lesní kaktusy mají rády o něco vlhčí vzduch než pouštní druhy. Pokud tedy vidíte, že vaše sukulentní rostlina vadne, občas ji zamlžte. Kaktusy a jejich pěstování

 

Jak hnojit kaktusy

 

Jak hnojit kaktusy

 

Kaktusy mohou přežít i v těch nejdrsnějších podmínkách na Zemi. Jakákoli snaha o hnojení je vítána, ale není nutná. Jak pěstovat kaktusy. Někteří zahradníci dosahují špatných výsledků s běžnými hnojivy pro pokojové rostliny (pravděpodobně kvůli nesprávnému poměru živin), proto se poohlédněte po specializovaném organickém hnojivu pro kaktusy, které obsahuje více fosforu než dusíku. Jak pěstovat kaktusy. Kaktusy hnojte dvakrát až třikrát ročně, pouze během vegetačního období, a dodržujte množství doporučené výrobcem. Omezte nebo vynechejte hnojení během zimy.

 

Druhy pokojových kaktusů

 

Druhy pokojových kaktusů

 

Pro pěstování v interiéru je vhodných několik druhů kaktusů, od těch s tradičními trny až po ty, které vypadají jako jiné sukulentní rostliny. Mezi oblíbené druhy pro pěstování v interiéru patří:

 

 • Kaktus Opuntia microdasys pochází ze severního Mexika a jeho stonky připomínají králičí uši. S touto odrůdou je třeba zacházet opatrně, protože polštářky obsahují žluté glochidy (ostnaté štětiny), které vypadají jako bavlna, ale obsahují mnoho ostnů. Kaktus má bílé květy a může dorůst výšky dvou až tří metrů.
 • Jedna z nejoblíbenějších odrůd pokojových rostlin, kaktus Stará dáma (Mammillaria Hahniana), připomíná chlupatý polštářek se spoustou trnů. Tento kultivar má kulatý tvar s atraktivními fialovými květy a dorůstá výšky až čtyři centimetry a šířky osm centimetrů.
 • Vánoční kaktus (Rhipsalideae gaertneri ) je lesní kaktus s článkovanými stonky bez trnů a zářivými hvězdicovitými květy v bílé, červené a růžové barvě. Je to jeden z nejjednodušších kaktusů pro pěstování v interiéru a je nejvhodnější pro začínající pěstitele. Rostliny do koupelny : 17 rostlin do koupelny
 • Kaktus hvězdicovitý (Astrophytum asterias ), nazývaný také kaktus mořský ježek, má hvězdicovitý tvar a žluté květy. Tato malá odrůda dorůstá výšky jednoho až dvou centimetrů a průměru dvou až šesti centimetrů a často se vyskytuje v interiérových teráriích.

 

Jak řezat kaktusy

 

Jak řezat kaktusy

 

Obecně platí, že kaktusy nepotřebují větší řez, pokud se nesnažíte regulovat jejich růst. Odstranění odumřelých nebo poškozených částí však lze provést čistými a ostrými zahradnickými nůžkami. Zahradníci obvykle stříhají kaktusy pouze proto, aby odstranili nové odnože (nebo mladé rostliny) pro množení nových rostlin. Při této činnosti vždy používejte ochranné zahradnické rukavice, abyste se nezranili.

 

Rozmnožování kaktusů

 

Rozmnožování kaktusů

 

Pokud váš kaktus vytváří oddenky (nebo mladé rostliny), můžete je použít k množení dalších rostlin. Většina oddenků roste u báze rostliny, kde sdílí živiny a vodu s mateřskou rostlinou, zatímco jiné se tvoří podél stonku nebo na polštářcích. Sběr a rozmnožování mláďat přispívá ke zdraví mateřské rostliny a také umožňuje její množení. Rostliny do ložnice : 15 nejlepších květin do ložnice

 

Jak zasadit kaktus:

 

Jak zasadit kaktus

 

 1. Shromážděte si následující potřeby: rukavice, ostrý nůž, alkoholové polštářky, zakořeňovací hormon, směs pro pěstování kaktusů a květináč.
 2. Sterilizujte nůž otřením alkoholovým tamponem a nechte jej uschnout. Používejte ochranné rukavice.
 3. Najděte výhonek a odřízněte jej od stonku u jeho báze pod úhlem 45 stupňů (šikmý úhel umožňuje, aby rána uhnila dříve, než uhnije).
 4. Omladinu nechte několik dní (nebo až týden) na suchém místě, aby rána mohla hnisat.
 5. Naplňte květináč směsí pro pěstování rostlin.
 6. Namočte odříznutý konec mláděte do zakořeňovacího hormonu a poté jej jemně zatlačte do horní části pěstebního substrátu.
 7. Květináč umístěte na jasné, ale nepřímé sluneční světlo a často ho mlžte.
 8. Váš nový kaktus by měl během čtyř až šesti týdnů vytvořit silné kořeny.

 

Jak pěstovat kaktus ze semen

 

Jak pěstovat kaktus ze semen

 

Pouštní i lesní kaktusy lze pěstovat ze semen, ale vyžaduje to trpělivost. Kromě toho budete potřebovat semena kaktusů, která lze z rostliny získat pouze v případě, že kvete. Některé kaktusy nemusí v interiéru nikdy vykvést.

 

Většinu semen kaktusů je třeba před výsadbou stratifikovat (přesvědčit je, že přežijí zimu). Jak pěstovat kaktusy. Toho lze dosáhnout tak, že semena vložíte do navlhčeného rašelinového mechu a poté je uložíte do lednice, dokud neprasknou (přibližně za čtyři až šest týdnů).

 

Po uplynutí doby stratifikace připravte květináč se směsí pro kaktusy a zasaďte semena tak hluboko, jak jsou široká. Lehce je zalijte a poté květináč zakryjte igelitem a umístěte na světlé místo mimo dosah přímého slunečního světla. Většina kaktusů vyklíčí přibližně za tři týdny a poté můžete plastový kryt během dne odstranit. Přibližně za šest měsíců by měly být sazenice připraveny pro vlastní květináče.

 

Jak přesadit kaktus

 

Jak přesadit kaktus

 

Kaktusy jsou pomalu rostoucí rostliny, které je třeba jen zřídka přesazovat. Mnoho druhů kaktusů totiž lépe kvete, když jsou mírně zakořeněné. Kaktusy by se měly přesazovat pouze na začátku vegetačního období, kdy potřebují čerstvou půdu nebo trpí hnilobou. Nejprve si nasaďte ochranné rukavice. Poté rostlinu vyjměte ze stávajícího květináče pomocí čisté lopatky, abyste uvolnili kořeny. Dno terakotového nebo hliněného květináče naplňte rychleschnoucí směsí pro kaktusy. Přiložte rostlinu, zahrabte ji na bok, dbejte na to, aby byly zakryty kořeny, a lehce zalijte.

 

Jak pěstovat kaktusy

 

Jak pěstovat kaktusy

 

Pokojové kaktusy potřebují v zimě zvláštní péči, ale obvykle to znamená méně, nikoli více pozornosti. Nejprve se ujistěte, že je kaktus umístěn na nejslunnějším okně. Protože je v zimě slunce nízko na obloze, umožní to kaktusům prospívat, aniž by se spálily. Dále se ujistěte, že jste během tohoto období klidu přestali hnojit, a omezte zalévání na maximálně jednou za měsíc.

 

Škůdci a choroby kaktusů

 

Škůdci a choroby kaktusů

 

Všechny druhy kaktusů mohou být napadeny padlím, šupinami, houbovými sviluškami a roztoči. Mezi příznaky patří suché listy, povlak podobný plísni a přítomnost brouků na stoncích nebo v půdě. Jak pěstovat kaktusy. Ve většině případů lze škůdce jemně smýt postřikem z hadice v umyvadle nebo vatovými tampony. Většina rostlinných škůdců je vůči insekticidům rezistentní a použití chemických insekticidů v interiéru by mělo být až poslední možností.

 

Namočené kaktusy mohou trpět houbovou hnilobou, která vypadá jako tmavé propadlé skvrny na stonku, které nakonec zhoustnou. Bakteriální hniloba může také způsobit, že z kaktusu vytéká černá tekutina. Pokud se některý z těchto stavů vyskytne, odstraňte postižené části rostliny a ošetřete je zředěným roztokem peroxidu vodíku.

 

Jak nechat kaktus vykvést – Jak pěstovat kaktusy

 

Jak nechat kaktus vykvést - Jak pěstovat kaktusy

 

Kvetoucí kaktus nebo sukulent je lahůdka, protože většina z nich v místnosti nekvete. Abyste tomuto procesu napomohli, musíte kaktusu vytvořit přirozené prostředí, které vyžaduje teplé denní teploty a chladné noční teploty. Pokud je v domě vyšší teplota, může to vyžadovat přesunutí rostliny na noc do garáže nebo sklepa (což by většina domácích zahrádkářů neudělala).

 

Kaktusy také potřebují ke kvetení alespoň čtyři až šest hodin slunečního světla a přiměřené množství vody (ale ne příliš!). Asi nejdůležitějším faktorem pro kvetení je nechat kaktusy přežít období vegetačního klidu, kdy mají méně slunečního světla a vody. V tomto období kvetou některé lesní kaktusy (např. vánoční kaktus).

 

Běžné problémy s pokojovými kaktusy Jak pěstovat kaktusy?

 

Nejčastější chybou pěstitelů kaktusů je přemokření v zimě. To může vést k hnilobě buď na bázi rostliny, nebo na koncích, kde se objevuje nový růst. Pokud je hniloba pokročilá, může být nutné založit novou rostlinu z řízků nebo celou mateční rostlinu zcela zničit. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

 

Používání neekologických hnojiv může kaktusu také uškodit, protože většina chemických hnojiv obsahuje těžké kovy, které rostlinu nakonec otráví. Jak pěstovat kaktusy. A protože kaktusy nemají ochrannou kůru ani listy, často dochází k fyzickému poranění, které může způsobit otlak vedoucí k infekci. Abyste tomu předešli, ujistěte se, že je rostlina zdravá, aby kaktusy mohly přerůst dříve, než se nakazí.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button