Okrasné rostlinyPÉČE A UŽITEK PŘI VÝSADBĚ

Pěstování, množení a péče o rostlinu Clematis

Cesmína je jednou z nejcennějších a nejuniverzálnějších zahradních rostlin. Jedná se o velké keře nebo stromy, které poskytují barvy a zajímavost po celý rok díky atraktivním, okrasným, stálezeleným listům – některé druhy jsou však opadavé -, bohatým bílým květům v létě a krásným bobulím na podzim a v zimě.

 

Holly holly

 

Holly holly
 

Můžete je pěstovat jako volně stojící středové body v zahradě, vytvářet z nich husté živé ploty odolné proti vniknutí a jsou ideální do velkých terasových květináčů, zejména pokud jsou vyškolené a zastřižené do formálních pyramidálních tvarů. A samozřejmě z nich můžete nařezat větvičky na výrobu vánočních ozdob a věnců. Pivo na vlasy.

 

Ne ze všech vyrostou velké keře nebo stromy. Česnek ostrolistý (Ilex aquifolium Ferox Argentea) je malý a pomalu rostoucí.

 
Pěstování sedmikrásek

 

Pěstování sedmikrásek

 

Většina cesmín preferuje stanoviště na plném slunci nebo v mírném stínu. Potřebují vlhkou, ale dobře propustnou půdu obohacenou o dostatek organických látek. Rostou ve většině typů půd, ale nemají rády zahrady na tvrdé křídě.

 

Odrůdy

 

Odrůdy

Většina cesmín je dvoudomá, což znamená, že rostlina má buď samčí (M), nebo samičí (F) květy. K oplodnění květů samičí rostliny je tedy zapotřebí samčí rostlina, aby vznikly plody.

 

Samosprašná cesmína

 

Samosprašná cesmína

 

Existují samosprašné odrůdy plaménků, které partnera nepotřebují, jako například Ilex aquifolium J. C. van Tol a I. aquifolium Pyramidalis, ale i ty budou mít více plodů, pokud v jejich blízkosti roste samčí odrůda.
Vavřín – pěstování, množení a řez

 

Reprodukce Holly

 

Reprodukce Holly

 

Před nákupem si zkontrolujte odrůdy, abyste měli jistotu, že získáte pohlaví, které potřebujete. Dejte si však pozor, abyste se nenechali zmást jejich názvy. Zatímco některá žensky znějící jména, jako například„Madame Briot “ a„Golden Milkmaid“, jsou ženského rodu,„Golden King“ je ženského rodu a„Silver Queen“ je mužského rodu! Cezmina reprodukce.

 • Ilex x altaclerensis Golden King (F): Fialové stonky nesou téměř beztrnné listy se širokými, jasně žlutými okraji. Tmavě červené bobule.
 • Ilex x altaclerensis Lawsoniana (F): Téměř beztrnné listy mají jasně žlutou a světle zelenou barvu. Tmavě červené bobule.
 • Ilex aquifolium Amber (F): dobrá volba pro ty, kteří chtějí změnit červené bobule. Jsou meruňkově zbarvené a kontrastují s jasně zelenými listy.
 • Ilex aquifolium Argentea Marginata (F ): Nové výhony jsou zbarveny růžově červeně. Ty spíše trnité mají krémově bílý okraj a olivově zelený střed. Jasně červené bobule.
 • Ilex aquifolium Handsworth New Silver (F): Fialové mladé výhony nesou pestré listy se širokým okrajem světle krémové nebo bílé barvy. Jasně červené bobule.
 • Ilex aquifolium J. C. van Tol: Odrůda Silver van Tol je celá zelená, téměř hladkolistá, zatímco Silver van Tol má tmavě zelené listy uprostřed a krémové až bílé na okrajích a Golden van Tol má listy se zlatým okrajem nebo téměř celé zlaté.
 • Ilex aquifolium Madame Briot (F): Fialové stonky pokryté ostnitými, tmavě zelenými listy s jasně žlutým okrajem a světle žlutým skvrněním. Bobule oranžovočervené.
 • Ilex aquifolium Silver Queen (M ): Fialové mladé výhony vytvářejí narůžovělé mladé listy, které se v době zralosti mění na tmavě zelené se širokým krémovým okrajem. Tmavě červené bobule.
 • Americké modrolisté cesmíny (Ilex x meserveae ) mají, jak napovídá jejich název, lesklé modrozelené listy. Dávejte si pozor na Blue Prince (M), Blue Princess (F) a Blue Angel (F).

 

Výsadba

 

Výsadba

Čemeřice pěstované v kontejnerech lze vysazovat kdykoli během roku, nejlépe však na podzim, v zimě nebo na jaře. Vykopejte jámu o rozměrech 60×60 cm a hloubce 30 cm. Na dno jámy přidejte vrstvu organické hmoty, například kompostu nebo dobře shnilého hnoje, a zahrabte ji.

Umístěte kořeny do výsadbové jámy a upravte hloubku výsadby tak, aby byl strom zasazen ve stejné hloubce, v jaké původně rostl, a aby byl vrchol kořenů na úrovni povrchu půdy.

 

Do vyhrabané zeminy přimíchejte další organickou hmotu a zasypte výsadbovou jámu. Dobře zalijte, do půdy kolem stromu aplikujte granulované krmivo a kolem kořenů přidejte 5-7,5 cm hluboký mulč z dobře vyhnilého zahradního kompostu nebo štěpky z kůry.

 

Doporučená místa pro výsadbu a typy zahrad

 

Doporučená místa pro výsadbu a typy zahrad

Květinové obruby a záhony, ohniště, městské a dvorní zahrady, nádoby, terasy.

Jak pečovat o cesmínu

 

Jak pečovat o cesmínu

Po zasazení a správném zakořenění potřebují ostřice jen velmi málo péče a pozornosti. V létě mohou potřebovat pravidelnou zálivku během delších období sucha, zejména když jsou mladé a zakořeňují v půdě. Jak pečovat o cesmínu?

Na jaře přihnojte granulovaným hnojivem a pokryjte půdu hrubým mulčem.

Pokud je řez nutný, lze jej provést kdykoli během roku, nejlépe však na jaře, aby se optimalizovala produkce bobulí.

 • období kvetení Léto
 • Sezóna(y) olistění Jaro, léto, podzim, zima
 • Sluneční světlo Částečný stín
 • Půdní typ Křídový, hlinitý, jílovitý
 • pH půdy Neutrální
 • Vlhkost půdy Vlhká, ale dobře odvodněná
 • Výška až 15 m v závislosti na odrůdě
 • Maximální rozpětí až 8 m v závislosti na odrůdě
 • Doba do dosažení maximální výšky 20 – 30 let

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button