Užitečné rostliny

Kdy sázet hrách a rady pro péči o něj

Jak a kdy sázet hrách. Čerstvý zahradní hrášek je jedním z nejchutnějších darů zahrady na začátku jara. Je sladká, jemná a plná chuti – upřímně řečeno, téměř nikdy se nedostane do domu!

 

Kdy vysadit hrách

 

Kdy vysadit hrách

 

Samozřejmě, pokud se vám podaří dostat pár hrášků do kuchyně, jsou výborné do polévek, dušených pokrmů, salátů, smažených jídel a mnoha dalších pokrmů! Kdy vysadit hrách. Hrách si letos určitě připravte do svého zahradního plánu. Ukážeme vám, jak ji zasadit!

 

Můžete mi říct, kdy mám zasadit hrách?

Hrách je jedním z prvních semen, která lze na zahradě vysadit (a někteří lidé ho na podzim vysazují na přezimování). Doporučujeme vysévat semena hrachu, jakmile lze půdu zpracovat – i když je ještě trochu mokrá a očekává se sníh. Na našich zahradách je to přibližně v polovině března, tedy 6 až 8 týdnů před posledními mrazy.

 

Kdy sázet hrách (na podzim)

 

V mnoha oblastech lze hrách pěstovat i na podzim. Lze ji vysazovat koncem léta nebo začátkem podzimu, zejména v oblastech, kde se na jaře příliš rychle otepluje pro dobrou produkci hrachu. Semena hrachu vysévejte přibližně 6 až 8 týdnů před prvními podzimními mrazy.

 

Mám vysadit hrách ze semen nebo ze sazenic?

Hrách opravdu nemá rád, když jsou jeho kořeny narušovány, proto je nejlepší vysazovat hrách ze semen na místě, kde bude růst. Kdy vysadit hrách.

 

Pokud však žijete v oblasti s obzvláště chladným a vlhkým jarem, může založení sazenic hrachu v místnosti mírně urychlit jejich růst. Při přesazování dbejte na to, abyste nenarušili kořeny – můžete zvážit výsadbu semen hrachu do rašelinových květináčů, kravských květináčů nebo novinových květináčů, abyste omezili narušení půdy.

 

Potřebují rostliny hrachu mřížku?

Většina zahradních hrášků bude plodit více a bude se lépe sklízet, pokud porostou na mříži. Některé keříčkové nebo krátké odrůdy hrachu jsou vzpřímenější a nevyžadují oporu. Zkontrolujte, jaký druh semen máte na obalu.

 

Tento vysoký a popínavý hrách může v závislosti na odrůdě dorůst až do výšky osmi metrů. Připravte si opory předem, protože hrách brzy uvolní úponky pro šplhání.

 

Jak připravit půdu pro hrách?

 

Jak připravit půdu pro hrách

Stejně jako ostatní zelenina na zahradě má hrách rád kyprou, bohatou půdu s vysokým obsahem organické hmoty. Hrách má nejraději písčité nebo hlinité půdy s dobrou drenáží, ale roste i v nejtěžších jílovitých půdách. Před výsadbou nezapomeňte půdu doplnit kvalitním kompostem.

 

Dbejte na vyváženost živin v půdě. Hrách potřebuje fosfor a draslík, ale rostliny přebytečný dusík vyloučí. Příliš mnoho dusíku způsobí, že krásné, vitální rostliny nebudou mít mnoho květů ani lusků.

 

Měl by být hrách součástí střídání plodin? – Kdy vysadit hrách

 

Rozhodně – hrách je vynikající pro úrodnost půdy! Mnoho krycích plodin je ve skutečnosti z čeledi hrachovitých a luskovin! Po hrachu zasaďte dusíkaté plodiny, které zelenině dodají energii.

 

Jaké jsou vhodné doprovodné rostliny pro hrách? – Kdy vysadit hrách

Vzhledem ke schopnosti hrachu vázat dusík je výbornou doprovodnou rostlinou pro menší zahradní rostliny, které by mohly využívat přísun dusíku a těšit se ze stínu, který poskytují vysoké rostliny hrachu. Špenát, salát a ředkvičky jsou skvělou volbou pro výsadbu pod hrách. Účesy pro řídké vlasy.

 

Hrách dobře roste s mnoha silně aromatickými bylinami a květinami, jako je koriandr, máta, šalvěj, tymián a měsíček. Ty mohou pomoci zabránit napadení hrachu mšicemi a jiným hmyzem.

 

Jak mohu vysévat přímo semena hrachu?

Semena hrachu jsou velká a lépe se s nimi pracuje – s jednou výhradou. Pro nejlepší klíčivost je důležité naočkovat semena bakteriemi rhizobia. Bez obav, je to snadné! Vakcína na hrách a fazole je k dostání za několik eur u většiny semenářských firem a v zahradnických centrech. Postupujte podle pokynů na vakcíně, abyste semena řádně zakryli. Většina inokulantů vás požádá, abyste semena namočili a obalili.

 

Po řádném naočkování jsou semena připravena k výsadbě:

 

Semena vysévejte asi 2 cm hluboko a asi 5 cm od sebe. Vysévejte do řádků vzdálených od sebe 30 až 60 cm.
Vypíchněte všechna semena, která byla během klíčení vytlačena z půdy. Během klíčení udržujte půdu vlhkou (na začátku jara by to neměl být problém).

 

Jak pečovat o rostliny hrachu?

 

Jak pečovat o rostliny hrachu

Rostliny hrachu jsou poměrně nenáročné na údržbu. Když jsou sazenice vysoké asi dva centimetry, dobře je zamulčujte slámou, nasekaným listím nebo borovými hoblinami, abyste ochránili křehké, mělké kořeny a udrželi rovnoměrnou vlhkost půdy. Záhon udržujte čistý, ale nezapomeňte plevel odstraňovat šetrně (např. ostrou motykou), místo abyste ho vytrhávali, protože se obáváte narušení kořenů hrachu.

 

Hrách nejlépe plodí, když se teplota udržuje pod 21 °C. Pokud jsou teploty pravidelně vyšší než tato hodnota, očekávejte zpomalení produkce a tvrdnutí hrachu. Kdy sázet cibuli? Výsadba, pěstování a sklizeň cibule.

 

Vřele vám doporučujeme, abyste letos na jaře zkusili na zahradě vysadit hrášek! Budete mít radost z čerstvé, křehké a sladké zeleniny dříve než kdykoli předtím. Dobrou chuť!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button