Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
PLOCHY PRO UŽITKOVÉ ÚPRAVYUžitečné rostliny

Co sázet na podzim – 6 plodin

Co sázet na podzim? 6 plodin, které můžete zasít na podzim. Na podzim máme plné ruce práce s úklidem a odstraňováním letních plodin, ale stále existuje několik druhů zeleniny, které lze začít pěstovat i v této pozdní fázi sezóny.

Co sázet na podzim

 

Co sázet na podzim
Co sázet na podzim

 

Je sice chladněji než dříve, ale ve starém vegetačním období je stále život! Zde je několik odolných hrdinů, které můžete zasít a zasadit právě teď…

 

1. Zimní salát

 

Zimní salát

 

Co sázet na podzim? Především se jedná o odolné odrůdy salátu pro pěstování přes zimu. Na jejich zasetí je právě dost času – ale musíte si pospíšit! Pokud zahradničíte v chladnějším mírném podnebí, vysévejte před koncem časného podzimu pod krytem.

Vysévejte je do zásuvných misek a poté je zasaďte jako mladé sazenice asi 22 cm od sebe oběma směry. Nebo vysévejte přímo do řádků vzdálených od sebe 30 cm, pak sazenice prořežte tak, aby mezi nimi zůstaly 6 cm rozestupy. Dávejte pozor na slimáky a mezi rostlinami vyplejte plevel, aby se k nim dostalo co nejvíce vzduchu a světla. Vnější listy sklízejte málo a často, ty uprostřed nechte růst pro další sklizeň. Dámské zimní boty – 8 tipů, jak si vybrat

 

2. Rukola

 

Rukola

Rukola je další odolný list pěstovaný stejným způsobem a její pikantní tóny jsou dokonalým partnerem jemnějších salátových listů. Vysévá se v létě a často vysemení dříve, než ji můžete sklidit. Pokud ji však vysejete na podzim, bude z ní mnohem lepší salát!

Do každé jamky vysejeme malou špetku semen – stačí pět – a pak je vysadíme jako trs sazenic, přičemž mezi jednotlivými trsy necháme devět až 22 cm. Jakmile jsou listy dostatečně velké, můžete začít se sklizní a opatrně mezi prstem a palcem odebírat jednotlivé listy. Stříhejte je tak dlouho, dokud příští jaro konečně nevykvetou.

3. Ředkvičky – Co sázet na podzim

 

Ředkvičky - Co sázet na podzim

Ředkvičky jsou spolehlivou volbou pro časný podzimní výsev. Vmáčkněte poslední výsev klasických letních ředkviček nebo zasejte některou z lahodně výstředních odrůd ozimých nebo asijských ředkviček, včetně daikonu nebo mooli.

Vysévejte je do řádků, kde to prostor dovolí, a pak je prořeďte tak, aby mezi letními druhy zůstaly asi 2 cm a mezi zimními druhy 15 cm. Ředkvičky můžete také vysévat do nádob, abyste je mohli v chladnějším počasí jednoduše sklidit a přikrýt.

 

4. Cibule – Co sázet na podzim

 

Cibule - Co sázet na podzim

Nyní je čas na výsev pro co nejranější sklizeň salátové cibule na jaře příštího roku. Vyberte si zimovzdornou odrůdu a zasejte ji tence do řádků vzdálených 15 cm. Pokud vyséváte dostatečně řídce, není třeba sazenice prořezávat, i když to lze snadno provést po vyklíčení tak, že mezi sazenicemi ponecháte asi 1 cm. Neplýtvejte řídkými semínky – vychutnejte si je v salátech. Co zasadit po cibuli – Zajímavé rostliny!

 

Některé mrazuvzdorné odrůdy cibule, včetně japonské cibule, lze vysévat již nyní, aby přezimovaly a začátkem příštího léta vytvořily mimořádně velké cibule. Později na podzim pak přijdou na řadu sazenice cibule. Sady jsou částečně vypěstované cibuloviny a díky své velikosti nabízejí širší výběr termínů výsadby. Díky tomuto náskoku získáte příští léto nejranější úrodu cibule.

 

5. Česnek

 

Česnek

Další zeleninou, kterou můžete zasít za několik týdnů, koncem podzimu, je česnek. Cibulky rozlámejte na jednotlivé stroužky a zasaďte je do připravené půdy, uhrabané na jemnou, drobivou strukturu. Sázejte do řádků vzdálených od sebe přibližně 15 až 20 cm, přičemž mezi jednotlivými stroužky ponechte vzdálenost 10 cm.

Pokud jsou u vás velmi chladné zimy, je lepší počkat s výsadbou česneku až do jara. Případně můžete jednotlivé hřebíčky zasadit do květináčů nebo zásuvných misek a začít je pěstovat pod krytem, abyste je mohli na jaře, až se trochu oteplí, vysadit ven. Kdy sázet česnek? Nejlepší doba pro výsadbu

 

6. Zahradní fazole – Co sázet na podzim

 

Zahradní fazole - Co sázet na podzim

Na závěr bychom rádi pochválili nejodolnější fazoli ze všech: bob obecný. Tyto odolné fazole vysévejte koncem podzimu, ale pokud jsou u vás zimy obzvlášť chladné, počkejte s jejich výsevem až do jara.

Fazole vysévejte do 5 cm hlubokých jamek. Před zakrytím je od sebe vzdálte asi 15 cm. Ostatní řádky by měly být od sebe vzdáleny 80 cm.

Silné sazenice by měly být přesazeny během několika týdnů a zůstat malé až do jarního tání. Vyšší rostliny je pak třeba podepřít jednou nebo dvěma řadami provázků, aby se udržely ve vzpřímené poloze. První chutné a zdravé fazole můžete sklízet ještě před koncem jara.

Zde je několik nápadů, jak si podrbat svrbění na zahradě! Co budete sít na podzim? Dejte nám vědět v komentářích níže.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button