Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
PLOCHY PRO UŽITKOVÉ ÚPRAVYUžitečné rostliny

Pěstování jalapeño: kompletní průvodce

Pěstování jalapeño. Pokud máte rádi pálivá jídla, papričky jalapeño jsou pro vás ideální volbou. Tyto malé zelené papričky jsou velmi oblíbené v mexické kuchyni a stále populárnější jsou i v jiných zemích. Pokud si chcete zkusit vypěstovat vlastní papričky jalapeño, může to být zábavný a uspokojivý proces. V tomto článku se dozvíte, jak pěstovat papričky jalapeño a jaké jsou nejlepší podmínky pro jejich růst.

 

Pěstování jalapeño

 

Pěstování jalapeño

Papričky jalapeño jsou jednou z nejoblíbenějších odrůd chilli papriček. Jsou středně pálivé a obvykle se používají k přípravě různých pokrmů, jako je chilli con carne, guacamole nebo salsa. Pokud se rozhodnete vypěstovat si vlastní papričky jalapeño, můžete si být jisti, že budete mít k dispozici čerstvé a kvalitní papričky.

Při pěstování paprik jalapeño je důležité zajistit vhodné podmínky pro jejich růst. Tyto papriky potřebují hodně slunečního světla a tepla, proto je nejlepší pěstovat je na teplých a slunných místech. Kromě toho potřebují dobře propustnou půdu a pravidelnou zálivku. Pokud dodržíte tyto základní požadavky, můžete očekávat zdravé a plodné papriky jalapeño.

 

Pěstování paprik jalapeño

 

Pěstování paprik jalapeño

 

 

Pokud chcete mít doma čerstvé papričky jalapeño, můžete si je vypěstovat na zahradě. V tomto odstavci se dozvíte, jak na to.

 

Výsev a klíčení

Před výsevem se ujistěte, že máte kvalitní semena. Výsev paprik jalapeño je nejvhodnější provádět v interiéru, 6 až 8 týdnů před posledními mrazy. Pěstování ze semen umožňuje pěstovat rostliny přizpůsobené vašim podmínkám a pěstovat je v nádobách nebo na zahradě.

Teplota klíčení by se měla pohybovat kolem 29 °C a semena by měla vyklíčit během 7 až 10 dnů. Pokud semena nezačnou klíčit, můžete použít různé triky, například je namočit do teplé vody nebo použít pěstební roztok.

 

Růst a hnojení

Jalapeños potřebují ke svému růstu teplo a světlo. Pokud rostliny pěstujete v nádobách, můžete je umístit na slunné místo, kde budou mít dostatek světla. Pokud pěstujete rostliny na zahradě, vyberte místo, kde bude dostatek slunečního světla.

Rostliny také potřebují hnojení. Používejte organická hnojiva bohatá na dusík, fosfor a draslík. Rostliny hnojte každé dva týdny a nezapomeňte je zalévat. Šampon na vlasy

 

Půda a světlo – Pěstování Jalapeño

Papriky jalapeño rostou nejlépe v dobře propustné půdě. Pokud máte těžkou půdu, přidejte perlit nebo písek. Půda by měla mít pH přibližně 6,5 až 7,0 a obsahovat dostatek živin.

Rostliny také potřebují dostatek světla. Pokud rostliny pěstujete v nádobách, umístěte je na slunné místo. Pokud pěstujete rostliny na zahradě, vyberte místo, kde bude dostatek slunečního světla.

 

Sklizeň pěstování Jalapeño

Jalapeños můžete sklízet, když jsou zelené, nebo když jsou zralé a červené. Zelené chilli papričky jsou méně pálivé než zralé chilli papričky. Chcete-li sklízet zralé papriky, počkejte, až se jejich barva změní ze zelené na červenou.

Čerstvé papričky jalapeño můžete použít v celé řadě receptů. Pokud chcete papriky skladovat déle, můžete je usušit nebo vyudit.

 

Odrůdy pěstování Jalapeño

 

Odrůdy pěstování Jalapeño

 

 

Při pěstování jalapeños je důležité vybrat správnou odrůdu, která bude vyhovovat vašim požadavkům a podmínkám pěstování. Existuje několik různých odrůd jalapeño, které se liší velikostí, chutí a ostrostí.

Zde je několik odrůd jalapeño, které byste měli při pěstování zvážit:

  • Rané Jalapeño – tato odrůda je raná a velmi produktivní. Plody jsou menší než u některých jiných odrůd, ale mají vynikající chuť a štiplavost. Tato odrůda je ideální pro pěstování v chladnějších oblastech.
  • Jalapeño M – Tato odrůda je středně pozdní a velmi odolná vůči chorobám. Plody jsou větší než u některých jiných odrůd a mají střední štiplavost. Tato odrůda je ideální pro pěstování v horkých oblastech.
  • NuMex Jalmundo – Tato odrůda je velmi produktivní a má velké, masité plody s vysokou ostrostí. Tato odrůda je ideální pro pěstování v oblastech s dlouhou vegetační dobou.
  • Tam Jalapeño – tato odrůda má menší plody než některé jiné odrůdy jalapeño, ale má velmi vysokou pálivost. Tato odrůda je ideální pro pěstování v chladnějších oblastech.

Pěstování jalapeño. Při výběru odrůdy jalapeño zvažte své požadavky a podmínky pěstování. Vyberte si odrůdu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám a zajistí úspěšnou sklizeň. Jak pěstovat chilli papričky a výběr druhu

 

Zajímavá fakta o papričkách Jalapeno

 

Zajímavá fakta o papričkách Jalapeno

 

 

Pěstování jalapeño. Pokud patříte mezi milovníky pálivých jídel, pravděpodobně jste už o papričkách jalapeňo slyšeli. Tyto papriky jsou velmi oblíbené a na světě se pěstují již více než 6000 let. V této části se dozvíte několik zajímavostí o papričkách Jalapeno.

  • Pálivost a SHU: papričky Jalapeno jsou mírně pálivé papričky. Jejich pálivost se pohybuje od 2500 do 8000 SHU (Scovilleho tepelných jednotek), což je méně než u papriček habanero nebo ghost pepper. Pálivost paprik závisí na množství kapsaicinu, které obsahují. Nejpálivější chilli na světě – 10 nejpálivějších papriček
  • Kapsaicin: Papričky jalapeno obsahují kapsaicin, který je zodpovědný za jejich pálivost. Kapsaicin je alkaloid, který se nachází v paprice Capsicum annuum a dalších druzích paprik. Tento alkaloid má mnoho zdraví prospěšných účinků, mimo jiné snižuje bolest a zlepšuje trávení. Stupeň hořlavosti, typy chilli papriček
  • Zelenina nebo ají: Papričky jalapeno se někdy označují jako zelenina nebo ají, což ve španělštině znamená paprika. Ají je však obecný název pro mnoho druhů paprik pěstovaných v Latinské Americe.
  • Jednoleté papriky: papriky jalapeno jsou jednoleté papriky, což znamená, že se pěstují pouze jeden rok. Na rozdíl od víceletých paprik, které se pěstují několik let.

Papričky jalapeňo jsou skvělým doplňkem mnoha pokrmů, včetně guacamole, salsy a nachos. Kromě toho se používají také k výrobě různých omáček a marinád. Pokud se rozhodnete pěstovat papričky jalapeno doma, budete mít vždy po ruce čerstvé a zdravé papričky.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button