Užitečné rostliny

Stupeň hořlavosti, typy chilli papriček

Stupnice objemu paliva. Některé papriky jsou pálivější než jiné. Přečtěte si o stupních pálivosti paprik, včetně Scovilleho stupnice, a o tom, jak můžete pěstovat pálivé papriky na zahradě.

 

Stupnice kapacity paliva

 

Stupnice kapacity paliva

 

Ačkoli můžete papriku ochutnat naslepo, abyste zjistili její pálivost, není to doporučená metoda – fuj! Místo toho použijte Scovilleho stupnici. Pálivost paprik se měří ve Scovilleho tepelných jednotkách, přičemž nejpálivější papriky mají nejvyšší hodnoty. Tato čísla jsou uvedena pro všechny pálivé papriky.

 

Scovilleho stupnice

 

Scovilleho stupnice

Rozsahy Scovilleho tepelné jednotky (SHU), které se obvykle používají pro označení papriky jako mírné, středně pálivé, pálivé nebo velmi pálivé, jsou následující:

 • Středně těžká (100 až 2 500)
 • Střední (2 500 až 30 000)
 • pikantní (30 000 až 100 000)
 • extra horké (100 000 až 300 000)
 • Extrémně horké (nad 300 000)

Zde je přehled pálivosti některých oblíbených pálivých papriček podle Scovilleho stupnice:

Extrémně horké (nad 1 000 000)

 

Extrémně horké (nad 1 000 000)

 

 • Habanero Extra Spicy (100 000 až 300 000)
 • Tabasco Hot (30 000 až 50 000)
 • Cayenne Hot (30 000 až 50 000)
 • Jalapeño střední (2 500 až 5 000)
 • Poblano (Ancho) Mírný (1 000 až 2 000)

 

Jak funguje Scovilleho test? Stupnice kapacity paliva

 

Jak funguje Scovilleho stupnice palivové účinnosti
Jak funguje Scovilleho test? Stupnice kapacity paliva

Scovilleho test, který v roce 1912 navrhl Wilbur L. Scoville, byl prvním laboratorním postupem pro měření pálivosti paprik. Při této donedávna běžně používané metodě lidé ochutnávají vzorek papriky a zaznamenávají míru pálivosti. Vzorky se pak v laboratoři ředí, dokud degustátoři nezjistí hořkost. Toto ředění se nazývá Scovilleho tepelná jednotka. Tato metoda je však subjektivní, protože závisí na chuťových buňkách a citlivosti degustátora. Mnozí se nyní domnívají, že postup, který vědci vyvinuli pro stanovení Scovilleho stupnice koření měřením přítomnosti alkaloidů, které způsobují štiplavost, je přesnější.

 

Jaká je nejpálivější paprika?

 

Jaký je nejpálivější pepř

Šlechtitelé paprik se neustále snaží překonat stupně pálivosti a získat titul nejpálivější papriky na světě. Současným rekordmanem je paprička Carolina Reaper s oficiální hodnotou 1 641 300 Scovilleho tepelných jednotek, která dráždí chuťové buňky. Společnost Bonnie Plants je hrdá na to, že je výhradním pěstitelem startovacích rostlin Carolina Reaper!

Pálivost paprik je dána genetickou výbavou rostliny, ale svou roli hraje i prostředí. Nejpálivější papriky rostou za sucha a vysokých teplot. Chcete-li dosáhnout co největšího potenciálu pálivosti, nechte papriky plně dozrát na révě – čím déle budete čekat se sklizní, tím budou pálivější.

 

Vypěstujte si vlastní feferonky – Žebřík paliva

 

 

Ať už máte rádi pálivé papriky s pálivostí, která rozpaluje obličej, nebo mírné odrůdy, které jemně zahřejí chuťové buňky, jejich domácí pěstování je snadné. Pro začátek jsme pro vás připravili několik nejlepších odrůd, které dodají vašemu příštímu jídlu hlubokou chuť, barvu a texturu – míra pálivosti je jen na vás. Chlapecké zimní boty – Jak správně vybrat

Varování pro milovníky silné pálivosti: s extrémně pálivými papričkami vždy manipulujte v rukavicích a vyhněte se dotyku s jejich kůží a očima.

 

Extrémně pálivé chilli papričky

 

Extrémně pálivé chilli papričky

 

 • Carolina Reaper (1 641 300 SHU): nejpálivější pepř na světě. Tuto papriku, která pálí na jazyku, můžete opatrně použít do chilli a omáček nebo z ní připravit ohnivý kořenící prášek. Nejpálivější chilli na světě – 10 nejpálivějších papriček
 • Červená paprika ducha (1 000 000 SHU): Jedna z nejpálivějších paprik na světě. Jeho lesklé, jasně červené plody jsou lákavé, ale malé množství je velmi silné.

Extra pálivé chilli papričky

 

Extra pálivé chilli papričky

 

 • Pálivé papričky Habanero (100 000-300 000 SHU): zářivě zelené a oranžové plody dodávají krásu všude, kde tato paprička roste. Ideální pro nádoby a malé zahrady.

 

Pálivé chilli papričky Stupeň hořlavosti

 

Pálivé chilli papričky Stupeň hořlavosti

 

 • Červená pálivá paprika (40 000-50 000 SHU): v kuchyni vám nikdy nebude chybět pálivost: Zářivé trsy zelených a červených paprik zkrášlí vaši zeleninovou zahradu a díky vynikajícím výnosům nebudete mít v kuchyni nikdy nouzi o teplo. Součást řady Foodie Fresh, která je k dostání výhradně v prodejnách Lowe’s.
 • Pálivý pepř Tabasco (30 000-50 000 SHU): Tento pepř se snadno pěstuje a je plodný. Je vynikající volbou pro omáčky.
 • Pálivý kajenský pepř (30 000 – 50 000 SHU): tento oblíbený pálivý pepř pocházející z Jižní Ameriky je vynikající pro zavařování, nakládání, olejové nebo octové nálevy a sušení.
  Středně silný
 • Paprička jalapeno (4 000 SHU): Tato hybridní pálivá paprička roste déle než tradiční papričky jalapeno a dozrává na začátku sezony. Je součástí řady Foodie Fresh, která je k dostání výhradně v prodejnách Lowe’s.
 • Pálivé papriky Burrito (3 000 – 6 000 SHU): Odvážná a kompaktní odrůda s krásnými plody, které rostou vzpřímeně. Ideální pro kontejnery. Je součástí řady Harvest Select, která je k dostání výhradně v prodejnách The Home Depot.
 • Papriky Jalapeno Early Flame (1 500-4 000 SHU): Tato plodná odrůda plodí na začátku sezony a s přibývajícím zráním je stále pálivější, takže je můžete sbírat podle toho, jak pálivé je chcete mít. Je součástí řady Harvest Select, která je k dostání výhradně u společnosti The Home Depot.

 

Mírné chilli papričky

 

Mírné chilli papričky

 

 • Anaheimské pálivé papričky (500 – 2 500 SHU): Tyto chutné papričky můžete sbírat, když jsou zelené, a dodat tak pokrmům jemnou pálivost, nebo je nechat dozrát do sytě červené barvy, aby byly středně pálivé. Jsou vynikající volbou pro grilování nebo sušení. Stupnice objemu paliva.
 • Pálivé papriky Poblano-Ancho (1 000 – 2 000 SHU): tato silnostěnná paprika má mírnou pálivost, díky níž je v kuchyni velmi všestranná. Určitě je chcete vyzkoušet plněné.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button