PLOCHY PRO UŽITKOVÉ ÚPRAVYUžitečné rostliny

Co zasadit po cibuli – Zajímavé rostliny!

Co zasadit po cibuli. Moje zeleninová zahrada je mou pýchou a radostí a je jen málo věcí, které jsou lepší než sázení, péče, pěstování, sklizeň a konzumace vlastní zeleniny. Když jsem byl začátečník, nevěděl jsem o střídání plodin ani o jeho výhodách.

 

Co zasadit po cibuli

 

Co zasadit po cibuli

 

Rok co rok jsem sázel cibuli, a přestože se mi to první dva roky dařilo, brzy jsem se setkal s problémy se škůdci, chorobami a nízkým pH půdy, které negativně ovlivnily výnos další úrody.

Teď už ale přesně vím, co mám sázet po cibuli a co po ní, aby byla půda nutričně vyvážená a úroda zeleniny bohatá.

Pojďme se tedy ponořit do střídání plodin a dozvědět se, co byste měli pěstovat po cibuli.

 

Co zasadit po cibuli

 

Co zasadit po cibuli

Po cibuli zasaďte silně živné rostliny, jako jsou rajčata, chilli papričky, zimní dýně, brukvovitá zelenina, zimní zelí, dýně, ředkvičky nebo salát. Tyto rostliny mají kořeny, které pomáhají vytvářet kanálky pro vodu a vzduch tím, že je u mělce kořenících rostlin přibližují k povrchu.

Protože cibule je lehce živná rostlina s mělkými kořeny, obvykle po vykopání cibule připravené k použití ze země vysazuji silně živné rostliny a/nebo hluboko kořenící zeleninu.

Příklady obtížně živitelných rostlin jsou:

 • Rajčata
 • Kukuřice
 • Kapustovité plodiny (např. zelí, růžičková kapusta, brokolice, ředkvičky, kedlubny, květák a kapusta).
 • Zeler
 • Endívia
 • Okurky
 • Hlávkový salát
 • Dýně
 • Špenát
 • Po cibuli jsem zasadil také mrkev. Ano, vím, že je to lehké krmení, ale sázení mrkve po cibuli jí opravdu prospívá.
  Jak skladovat mrkev
  aby zůstaly čerstvé.

 

Příští sezóna

 

Příští sezóna

 

Cibule má silnou vůni, která přetrvává i poté, co jsem připravenou cibuli vykopala, a odháněla mrkvové kořenové mušky, takže nekladly vajíčka a neživily se mými mrkvovými dětmi.

Příklady hluboko kořenící zeleniny jsou:

Poté, co mi rostliny, které se špatně živí nebo mají hluboké kořeny, přinesou úrodu, zasadím půdotvorné rostliny, jako je hrách a fazole, a pak se vrátím k výsadbě cibule a dokonce i dalších rostlin z čeledi cibulovitých nebo amarylisů.

 

Co byste neměli sázet po cibuli

 

Co byste neměli sázet po cibuli

Luštěniny, jako jsou fazole a hrách, by se neměly sázet po cibuli. Při pěstování cibule (a česneku) se vyskytují určité choroby, které ovlivňují růst luštěnin. Kdy vysadit hrách.

 • Na poškozených kořenech v půdě zůstávají choroby přenášené půdou, které mohou napadnout hrách a fazole.
 • Chřest je další rostlinou, která by se neměla pěstovat po cibuli nebo vedle ní.

Po sklizni cibule také nesázejte cibuli ani jiné zástupce čeledi Amaryllis, jako je šalotka, pažitka, pórek nebo česnek ( Jak skladovat česnek ). Stejným škůdcům i chorobám podléhají i čeledi rostlin.

Střídání plodin a výsadba zeleniny z jiných rodin proto snižuje riziko výskytu škůdců a chorob.

Co je střídání plodin a jeho výhody

 

Co je střídání plodin a jeho výhody

Po katastrofě s nevyrovnanou půdou nyní téměř nábožně praktikuji střídání plodin. Proto nesázím každý rok stejné plodiny na stejných plochách.

Při střídání plodin střídám rostliny náročné na výživu, jako jsou rajčata, dýně, melouny, lilky, brokolice a další, které ke svému růstu spotřebovávají velké množství minerálních živin, s rostlinami nenáročnými na výživu, jako je cibule, která spotřebovává velmi málo živin.

Tyto lehké rostliny také dávají půdě čas na zotavení a odpočinek, než na tyto zahradní plochy vysadím rostliny obsahující těžké živiny. Co zasadit po cibuli.

Po výsadbě lehkých pícnin se řídím plánem, podle kterého pak sázím těžké pícniny, například rajčata.

Poté vysadím rostliny, které dodávají velké množství dusíku, nebo rostliny, které vytvářejí půdu, jako jsou fazole, hrách, vojtěška a jetel, které upravují nerovnováhu dusíku v půdě a pomáhají udržovat její úrodnost.

Pak začínám cyklus těžkých krmítek, pak těžkých dávek a nakonec zase lehkých krmítek.

Takže do stejného truhlíku nebo záhonu zasadím cibuli (lehké krmení) a následující rok rajčata (těžké krmení) a po nich fazole (těžké krmení).

 

Výhody střídání plodin

 

Výhody střídání plodin

 

Výhody střídání plodin jsem již uvedl, ale abych to shrnul, střídání plodin:

 

 • Zabraňuje vyčerpání živin v půdě, protože lehká krmiva nespotřebovávají mnoho živin a těžká krmiva živiny doplňují.
 • Snižuje výskyt škůdců; pokud stále sázíte stejnou plodinu na stejné místo, škůdci, kteří tuto rostlinu preferují, se tam budou shromažďovat, takže přesunutím plodiny nebo vysazením něčeho jiného se přeruší cyklus rozmnožování a změní se zdroj jejich potravy.
 • Snižuje výskyt houbových chorob, protože přesazování stejné zeleniny napomáhá růstu patogenů v půdě a zvyšuje riziko výskytu spor způsobujících kořenové choroby.
 • Zlepšuje strukturu půdy při střídání hlubokokořenných a mělce kořeněných plodin.

Často kladené otázky o tom, co sázet po cibuli

 

Často kladené otázky o tom, co sázet po cibuli

 

 • Co následuje po cibuli ve střídání plodin?
  Cibule je lehká pícnina, takže po sklizni cibule můžete vysévat těžké pícniny. Mezi možnosti patří ředkvičky, salát, rajčata, chilli papričky, zimní zelí, mrkev a celer, zelený salát, zimní dýně nebo dýně.

 

 • Můžete cibuli vysazovat každý rok na stejné místo na zahradě?
  U cibule je nejlepší dodržovat střídání plodin, takže tyto jedlé cibule nesázejte rok co rok na stejná místa. Neprovádění střídání plodin podporuje růst půdních škůdců a šíření chorob, které mají negativní dopad na rostliny.

 

 • Co by se nemělo sázet po cibuli?
  Po sklizni cibule byste neměli vysazovat cibuli ani jiné zástupce čeledi cibulovitých, chřest nebo luštěniny, jako je hrách a fazole. Co zasadit po cibuli.

 

Poslední cibule

Střídání plodin je důležité, pokud chcete udržet půdu v rovnováze, udržet škůdce a choroby na uzdě a dosáhnout optimálního růstu zeleniny.

Cibule jsou lehcí živitelé, takže poté, co tyto rostliny vytvoří úrodu jedlých cibulí, byste měli vysadit těžké živitele, jako jsou rajčata, dýně nebo ozimé tykve, a poté půdotvorné rostliny, jako je hrách a fazole. Jak změkčit vlasy.

Co zasadit po cibuli. Po sklizni cibule nesázejte cibuli, šalotku, chřest a luštěniny.

Šťastné sázení!

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button