Užitečné rostliny

Jak vypěstovat švestku z pecky

Jak vypěstovat švestku z pecky? Tipy pro výsadbu čerstvých semen švestek. Už se vám někdy stalo, že jste snědli poslední šťavnatou švestku a pecka vám zůstala jako jediný suvenýr: „Mohu zasadit švestku?“ Odpověď na otázku, jak sázet švestky z pecky, zní jednoznačně ano! Mějte však na paměti, že výsledný strom může, ale nemusí plodit, a i když bude plodit, švestky z nového stromu se nemusí podobat původním krásným a šťavnatým plodům.

 

Jak vypěstovat švestku z pecky

 

Jak vypěstovat švestku z pecky

 

Většina ovocných stromů se množí z kompatibilní podnože nebo matečné rostliny, na kterou se naroubuje požadovaná odrůda, aby vznikla „pravá“ kopie ovoce. Výsadba švestek z podnože může vést k tomu, že vznikne zcela jiná odrůda než původní; plody mohou být nejedlé nebo můžete získat ještě lepší odrůdu. V každém případě je pěstování švestek z pecky poměrně snadné a velmi zábavné.

Jak pěstovat švestky z pecky Při zvažování pěstování švestek z pecky se nejprve zaměřte na svou zeměpisnou oblast. Většina odrůd švestek roste dobře v mírném podnebí. Pokud je to váš případ, můžete začít. Jak vypěstovat švestku z pecky. 

 

Pěstování švestek z pecky

 

Pěstování švestek z pecky

 

Při sázení čerstvých švestkových semen nebo pecky nejprve vyjměte pecku a omyjte ji ve vlažné vodě měkkým kartáčkem, abyste odstranili případnou dužinu.

Než semena vyklíčí, je třeba je nechat vychladnout při teplotě 1-5 C, což trvá přibližně 10-12 týdnů. Tento proces se nazývá stratifikace a lze ho dosáhnout dvěma způsoby. Jak nejlépe umýt okna – 6 nejčastějších chyb

První metoda spočívá v zabalení důlku do vlhkého papírového ručníku v plastovém sáčku a jeho následném uložení do chladničky. Nechte ji tam šest až osm týdnů a sledujte ji pro případ, že by vyklíčila dříve. Naopak přirozené klíčení je také způsob stratifikace, při kterém se slivoně na podzim nebo v zimě zasadí přímo do země. 

Asi měsíc před výsadbou je vhodné přidat do jamky trochu organické hmoty, ale bez hnojiva. Při výsadbě čerstvých švestek by semena měla být v půdě 8 cm hluboko. Označte si místo, kam jste kámen zasadili, abyste ho na jaře mohli najít. Nechejte švestkovou jamku přes zimní měsíce venku a sledujte, zda vyklíčí; pak novou rostlinu udržujte vlhkou a sledujte, jak roste.

 

Výsadba švestky

 

Výsadba švestky

 

Pokud jste semínka stratifikovali v chladničce, po vyklíčení je vyjměte a zasaďte slivoně do nádoby s dobře propustnou půdou složenou z jednoho dílu vermikulitu a jednoho dílu zeminy, asi 5 cm hluboko. Nádobu umístěte na chladné a světlé místo a udržujte ji vlhkou, ale ne příliš.

Jakmile pomine nebezpečí mrazů, vyberte pro novou švestku nové místo v zahradě, kde bude mít alespoň šest hodin přímého slunečního svitu. Připravte půdu vykopáním 31 cm hluboké jámy a odstraněním všech kamenů a nečistot. Do půdy přimíchejte kompost. Vysaďte novou švestku z jámy do původní hloubky a zhutněte půdu kolem rostliny. Jak vypěstovat švestku z pecky.

Zalévejte a udržujte rovnoměrnou vlhkost. Jinak byste měli základnu sazenic mulčovat nebo kompostovat, abyste udrželi vláhu, a brzy na jaře a pak znovu v srpnu přihnojovat stromovými hroty nebo hnojivem 10-10-10. Vypadávání vlasů? Jezte těchto 9 potravin, abyste zabránili vypadávání vlasů

Při sázení švestek z pecky buďte trpěliví. Trvá několik let, než strom začne plodit ovoce, které může, ale nemusí být jedlé. Bez ohledu na to je to zábavný projekt, jehož výsledkem bude krásný strom pro další generace.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button