PLOCHY PRO UŽITKOVÉ ÚPRAVYUžitečné rostliny

Jak zasadit ořešák

Jak zasadit ořešák. Po černém ořechu je vysoká poptávka. Sběrači sbírají plody od poloviny léta do začátku podzimu, aby si vychutnali bohatou chuť ořechů – pokud se jim podaří porazit místní zvěř. Patří také k nejvyhledávanějším tvrdým dřevům pro výrobu nábytku a skříní. Dokonce i jejich slupky lze použít k výrobě jedinečných mořidel na dřevo.

Ořešák černý je stále považován za hojně rozšířený na celém Středozápadě, ale už není tak rozšířený jako dříve, protože se těží na řezivo. Dřevo černého ořechu je vyhledávané pro svou sytou barvu, rozměrovou stálost, odolnost proti štěpení a skutečnost, že se ve středu jen zřídka rozpadá. Ve skutečnosti je to pevnější dřevo než bílý dub. Velký ořech nebo porost stromů může přinést slušnou úrodu.

Pokud chcete vysadit vlašské ořechy, je třeba věnovat pozornost několika aspektům, které zajistí úspěch. Zjistěte, jak vybrat ideální místo pro výsadbu, vybrat životaschopná semena a zajistit jejich klíčivost, abyste mohli úspěšně pěstovat ořechy ze semen.

 

Ořech

 

Jak vysadit avokádo

Rostliny v deštném pralese – 16 nejzajímavějších rostlin

Tipy pro péči o vlasy: 6 způsobů, jak v zimě zabránit suchým, lámavým a nepoddajným vlasům

Vypadávání vlasů? Jezte těchto 9 potravin, abyste zabránili vypadávání vlasů

 

 

Jak vysadit ořešák: výběr stanoviště 

Ořešáky rostou nejhojněji na březích potoků, podél vodních toků, v údolích, na otevřených polích a na okrajích lesů. Dávají přednost plnému slunci a hluboké, vlhké, bohaté a dobře propustné půdě. Rostou také v půdě obsahující jíl nebo kámen, ale mnohem pomaleji než semena zasazená do nechráněné půdy. Kromě toho dávají přednost půdě s pH 6,0 až 6,5.

Když najdete místo s ideálními podmínkami pro pěstování, je třeba zvážit, co dalšího roste v okolí. Kořeny ořešáku černého produkují juglon, který může ovlivnit jiné rostliny rostoucí v jejich blízkosti. Mezi tyto rostliny patří borovice, brambory, rajčata, ostružiny, vojtěška a jabloně. Je třeba najít místo s ideálními podmínkami pro pěstování, kde ořešák nebude mít negativní vliv na sousední rostliny.

 

Jak zasadit ořešák: Určení životaschopnosti semen

Ne všechna nasbíraná semena vlašských ořechů budou životaschopná pro pěstování stromu. Životaschopnost a počet semen, která se mají vysadit do jamky, můžete určit podle následujících kroků:

  • Odstraňte slupky.
  • Vložte ořechy do kbelíku s vodou.
  • Plovoucí matice vyhoďte.
  • Ořechy, které spadly na dno, si schovejte.
  • Rozlouskněte malý vzorek ořechů, které vám zbyly, abyste zjistili jejich životaschopnost. Životaschopné ořechy mají bílý, pevný vnitřek, neživotaschopná semena mají béžová, scvrklá jádra, která jsou vodnatá nebo nepříjemně zapáchají. Procento životaschopných semen ve vzorku vám pomůže určit, kolik semen je třeba vysadit do každé jamky, abyste zajistili úspěch.
  • Zjistěte, kolik semen je třeba zasadit do každé jamky. Pokud bylo 80-100 % semen životaschopných, zasaďte do každé jamky 2 semena. Pokud bylo 60-80 % semen životaschopných, zasaďte do každé jamky 3 semena. Pokud bylo 40-60 % semen životaschopných, zasaďte do každé jamky 4 semena. Pokud bylo životaschopných méně než 40 %, zasaďte více než 5 semen do jamky.
  • Zajištění klíčivosti semen ořešáku černého
    Semena vlašských ořechů musí být před klíčením vystavena nízkým teplotám a vlhkosti. Toho lze dosáhnout podzimním vysazením ořechů venku nebo jejich stratifikací v zimě v místnosti.

 

jak zasadit ořešák

 

Jak zasadit ořešák:

1. Výsadba venku

Semena ořešáku černého se vysazují na podzim do vlhké půdy asi 2 cm hluboko. Pokud do jamky sázíte více semen, rozmístěte je tak, abyste později mohli snáze odstranit nežádoucí sazenice.

2. Stratifikace v interiéru

Semena vlašských ořechů stratifikujte tak, že je vložíte do vlhké směsi písku a rašelinového mechu a poté je uložíte na chladném místě. Můžete je skladovat v chladničce v plastových nádobách nebo sáčcích na potraviny. Proces stratifikace trvá 90 až 120 dní. Pravidelně kontrolujte, zda semena nevyschla. Po stratifikaci je můžete vyjmout z lednice a na jaře je zasadit.

 

Péče o ořech

Vlašské ořechy rostou pomalu a jsou krásným společníkem na celý život. Aromatické zpeřené listy, krásné kočičky, půvabná koruna a chutná úroda dělají z tohoto stromu skutečně majestátní zahradní dřevinu.

Na podzim strom vytváří tvrdé zelené šupiny, které obalují charakteristické vrásčité jádro. Ořech vlašský neboli perský ořech pochází ze západní Asie a do Británie se dostal v 16. století. staletí a pěstuje se jako zdroj potravin, paliva a dřeva.

VÝVOJ
Ořešáky rostou po celé Británii a dávají přednost kypré, úrodné a vlhké půdě na co nejslunnějším místě. Těžká jílovitá nebo písčitá půda není ideální. Vyhněte se exponovaným oblastem nebo mrazovým polím, kde by silný vítr a pozdní mrazy mohly květy poškodit. Časem a ve správných podmínkách vyroste do výšky s širokou korunou, proto by neměl být vysazován na místech, kde by mohl být stísněný.

 

ořešák

 

Stromek lze vysadit kdykoli během roku, pokud není půda zmrzlá, avšak stromky vysazené na podzim a v zimě se často nejlépe ujímají. Odstraňte mech ze základny rostliny, vykopejte jámu o něco hlubší než kořenový bal a dvakrát širší. Doplňte ji trochou rašeliny a kostní moučky nebo kompostu. Umístěte kořen do jámy a zasypte ji, přičemž půdu dobře utužte. Studna s vodou. Mulčování kolem základny stromu dřevní štěpkou nebo pilinami pomůže půdě udržet vlhkost a zabrání růstu plevelů.

Během prvních několika sezón je vhodné zajistit pevný kůl, který podepře vznikající kmen a podpoří silný růst kořenů.

REINFORCEMENT
Založené ořešáky mají rozsáhlý kořenový systém, a proto je není třeba často zalévat, ale v prvních několika sezónách by se měl stromek během horkého a suchého léta pravidelně a vydatně zalévat.

VÝŽIVA
Brzy na jaře můžete podpořit zdravý růst kvalitním mulčem nebo hnojivem bohatým na dusík.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button