PÉČE A UŽITEK PŘI VÝSADBĚUžitečné rostliny

Jak pěstovat rajčata – výsadba, péče, sklizeň

Jak pěstovat rajčata. V našem průvodci pěstováním se dozvíte, jak pěstovat rajčata, a najdete zde rady týkající se výsevu, pěstování a sklizně.

 

Jak pěstovat rajčata

 

Jak pěstovat rajčata

 

  • Průměrný výnos: 2,75-5 kg z rostliny
  • Rozteč:  40 cm od sebe, 40 cm mezi řádky.
  • Hloubka: 1 cm

Pěstování rajčat je zábavná a prospěšná činnost, jejímž výsledkem je spousta čerstvých a výživných rajčat, která chutnají lépe než vše, co si můžete koupit v obchodě. Jak pěstovat rajčata? Rajčata se snadno pěstují a nejlépe chutnají na plném slunci. Existuje mnoho různých odrůd rajčat, včetně třešňových, švestkových a hovězích, z nichž každá má svůj charakteristický tvar plodu, chuť a kulinářské využití.

 

Jak pěstovat rajčata doma

 

Jak pěstovat rajčata doma

Pro úspěšné pěstování rajčat potřebujete bohatou, úrodnou půdu nebo kompost bez rašeliny a dobré, slunné a chráněné místo. Pravidelně zalévejte a když rostliny začnou kvést, každý týden je přihnojujte hnojivem s vysokým obsahem potaše. Co dělat, když se nudím

 

Rajčata se dělí na dva hlavní typy: determinantní (keříčková) a nedeterminantní (kordonová). Keřové druhy se obvykle pěstují v květináčích nebo závěsných koších, jejichž stonky se táhnou podél okraje. Kordonové typy se pěstují do výšky a jsou podepřeny střapcem nebo kůlem.

Pokud pěstujete kordonová rajčata, budete potřebovat kůl, například bambusovou hůl, který rostlinu podepře, a budete muset zaštípnout postranní výhony, aby rostlina plodila na jednom centrálním stonku. Keříčkové odrůdy rajčat není třeba zakořeňovat.

Pokud jste začínající zahrádkář, je dobré pěstovat rajčata na keřích, protože je nemusíte kolíkovat ani zaštipovat rostoucí špičky.

 

Jak pěstovat rajčata ze semen

 

Jak pěstovat rajčata ze semen

 

Rajčata lze koupit jako mladé rostliny, ale pokud chcete vyzkoušet některé neobvyklé odrůdy, vyplatí se pěstovat rajčata ze semen.

Se setím začněte od konce ledna do konce března. Semena zasejte do 7,5 cm květináčů s vlhkým kompostem bez rašeliny, přidejte tenkou vrstvu vermikulitu, zalijte a přikryjte fólií. Umístěte je na teplý a světlý okenní parapet nebo do množárny.

 

Jakmile semena vyklíčí, odstraňte fólii (nebo je vyjměte z množárny) a udržujte kompost vlhký. Když jsou sazenice vysoké asi 2-3 cm, přesaďte je do květináčů o průměru 5 cm naplněných vlhkým univerzálním kompostem. Vraťte je na parapet. V případě potřeby pokračujte v zasazování do květináčů. Stonky podepřete měkkým provázkem a přivažte je k hrachové tyčce.

 

Výsadba rajčat venku

 

Výsadba rajčat venku

Po posledních květnových mrazech přesuňte rajčata ven. Vyberte si slunné, chráněné místo, kde je můžete vysadit na okraj (do půdy s velkým množstvím dobře vyhnilého zahradního kompostu) nebo do 30cm květináčů, případně dvě nebo tři rostliny v pěstebním sáčku. Jak pěstovat rajčata. Pokud pěstujete rajčata ve skleníku, zkuste je pěstovat společně s bazalkou, které se daří ve stejných podmínkách.

 

Výsadba rajčat ve skleníku

 

Výsadba rajčat ve skleníku

Pěstování rajčat ve skleníku je velmi podobné pěstování ve venkovním prostředí, s výjimkou delšího vegetačního období. Rostliny je třeba chránit před nadměrným teplem, které by mohlo způsobit ztvrdnutí slupky, skvrnité dozrávání, a pokud zapomenete pravidelně zalévat, i hnilobu na konci květů. Proto nainstalujte žaluzie, použijte stínicí barvu nebo zavěste tkanou stínicí tkaninu.

 

Péče o kordonová a keříčková rajčata

 

Péče o kordonová a keříčková rajčata

 

Vysoká kordonová rajčata vyžadují zaštipování (odstraňování postranních výhonů) a kolíkování (přivazování rostlin ke kůlům měkkým provázkem). Když se začnou objevovat první malé plody, odstraňte spodní listy, aby se k nim dostalo více světla a vzduchu. Pokud se objeví čtyři trsy květů, vyštípněte rostoucí špičku rostliny.

Když se objeví květy, přikrmujte rostliny každý týden tekutou výživou pro rajčata, například přípravkem Tomorite. Rajčata dobře zalévejte, protože nepravidelné zalévání způsobuje rozpraskání plodů nebo vznik tvrdých černých skvrn, tzv. hniloby na konci květů. Důvodem je nedostatek vápníku, který se nachází ve vodě.

Keříčková rajčata, která mají rozrůstající se habitus, můžete v podstatě nechat být. Pokud jsou plody schované pod listy, trochu je prořežte, aby na ně dopadalo slunce a mohly dozrát. Těžké trsy podepřete na vrcholu obrácených květináčů, abyste zabránili zlomení jejich stonků.

 

Sklizeň rajčat

 

Sklizeň rajčat

 

Nechte rajčata na rostlinách přirozeně dozrát, což výrazně zlepší jejich chuť. Ke konci sezóny seřízněte starší listy, abyste do nich dostali více světla a zabránili vzniku šedé plísně. Pokud se počasí změní na chladné, skliďte hrozny, aby dozrály v místnosti.

 

Skladování rajčat

 

Skladování rajčat

 

Rajčata je nejlepší jíst přímo z vinné révy, když jsou ještě teplá od slunce. Nedají se dobře zmrazit, ale můžete je skladovat při pokojové teplotě asi týden. Pokud je to možné, neskladujte rajčata v chladničce, protože by získala moučnatou strukturu. Jak pěstovat rajčata.

 

Nejlepší způsob skladování rajčat je připravit rajčatovou omáčku a poté ji zmrazit.

Příprava a vaření rajčat – Jak pěstovat rajčata

 

Příprava a vaření rajčat

Rajčata si můžete vychutnat v salátech a sendvičích. Většina odrůd je vhodná i na vaření, ale obzvláště vhodné jsou švestkové odrůdy. Pokud máte štěstí a dostatek rajčat, zkuste experimentovat s vlastními omáčkami na těstoviny. Kokosový olej , zbraň proti vypadávání vlasů

Naši přátelé ze společnosti olive připravili chutnou sbírku receptů z rajčat, včetně lahodného dortu z rajčat a manga.

 

Pěstování rajčat: škůdci a choroby

 

Pěstování rajčat škůdci a choroby

 

Prašná plíseň může být problémem pro rajčata pěstovaná ve sklenících a plíseň rajčat může postihnout rostliny pěstované venku, zejména v teplém a vlhkém létě. Hniloba konců květů je způsobena nedostatkem vápníku a rozštěpení plodů může být důsledkem nepravidelného zavlažování.

Na rostlinách rajčat si můžete všimnout zelených štítovek. Jsou to neškodní brouci a nepoškodí vaši úrodu.

 

Rady pro nákup rajčat – Jak pěstovat rajčata

 

Rady pro nákup rajčat

Zde je náš průvodce nákupem semen a rostlin rajčat, včetně informací o tom, kde rajčata koupit:
Ujistěte se, že víte, co kupujete – chcete pěstovat kordonová nebo keříčková rajčata? Nezapomeňte, že kordonová rajčata potřebují oporu, zatímco keříčková rajčata jsou vhodná do květináčů a závěsných košů.
Zkontrolujte, zda vaše odrůda rajčat dobře roste v prostoru, který jí můžete poskytnout. Pokud nemáte skleník, vyberte si odrůdu vhodnou pro pěstování venku.
Vyberte si správná rajčata pro svůj talíř – nepěstujte cherry rajčata, pokud chcete připravovat rajčatové omáčky, ani švestková rajčata, pokud je chcete jíst syrová v salátech. Zjistěte si, které odrůdy jsou pro vás nejlepší, a držte se jich. Kdy vysadit gladioly? Od výsadby po pěstování

 

Skvělé odrůdy rajčat k pěstování

 

Skvělé odrůdy rajčat k pěstování Jak pěstovat rajčata

 

Venkovní rajčata:

  • ‚Astro Ibrido‘ – produkuje obrovské množství malých až středně velkých švestkových rajčat s vynikající chutí Jak pěstovat rajčata?
  • ‚Gardeners‘ Delight‘ – keříčková nebo kordonová cherry rajčata s bohatou úrodou plodů bohaté chuti.
  • ‚Garden Pearl‘ – tato kompaktní odrůda keře, nazývaná také ‚Gartenperle‘, je ideální pro pěstování ve velkém květináči.
  • ‚Ildi‘ – lahodná žlutá cherry rajčata hruškovitého tvaru ve velkých trsech s až 80 plody.

Pokoj s rajčaty:

  • Juliet‘ – kordonová třešeň s menším počtem semen než většina ostatních. Dobré na vaření
  • „Reduna“ – tento typ kordonu má lahodnou, klasickou chuť a snadno se krájí na plátky.
  • ‚Sparta‘ – kordonová odrůda se spoustou dobře tvarovaných a dobře ochucených plodů

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button