PÉČE A UŽITEK PŘI VÝSADBĚUžitečné rostliny

Jak pěstovat sladké brambory

Jak pěstovat sladké brambory? Sladké brambory se hojně pěstují v teplejších zemích a díky zavedení odolnějších odrůd jsou stále oblíbenější i na Slovensku. Mají atraktivní, bujné listy, takže jsou okrasné i jedlé, ale pro dobrou úrodu potřebují teplé léto nebo dodatečnou ochranu, zejména v chladnějších oblastech.

 

Jak pěstovat sladké brambory

 

Jak pěstovat sladké brambory

 

Hlízy jsou zduřelé, obvykle podzemní části stonku nebo kořene, které rostlina využívá k ukládání potravy. Mají pupeny, ze kterých mohou vyrůst nové rostliny.

Sladké brambory jsou bohaté na vitamin C a můžete je vařit, péct nebo z nich připravit hranolky. Výhonky a listy lze použít jako špenát.

 

Pěstování ve skleníku

 

Pěstování ve skleníku

 

Sladké brambory mají rády teplo a nejlépe se pěstují při teplotách mezi 21 a 26 °C, takže jsou ideální pro pěstování ve skleníku, ať už ve velkých nádobách, v pěstebních pytlích nebo na okraji skleníku.

 

Květináče jsou plastové, kovové, keramické (včetně terakotových) nebo biologicky rozložitelné nádoby s drenážními otvory na dně. Jejich průměr se obvykle pohybuje od 5 do 90 cm, ale nejčastěji se používají pro pěstování na rostlinách a výsev semen (i když se pro semena používají také výsevní misky a výsevní hrnce (krátké květináče)). Vypadávání vlasů? Jezte těchto 9 potravin, abyste zabránili vypadávání vlasů

 

Jakmile dostatečně zakoření, lze použít i květináče. Pro úsporu místa lze stonky navléknout na lana, hroty nebo mřížky. Při pěstování v nádobách se používá jakýkoli kvalitní provázek.

Hnojení

 

Hnojení

 

Může se jednat o domácí zahradní kompost nebo kompost na osivo/potraviny: – Zahradní kompost je půdní kondicionér z rozloženého rostlinného odpadu, obvykle v kompostéru nebo na hromadě. Výsadba brambor, jak na to

Přidává se do půdy, aby zlepšila její úrodnost, strukturu a schopnost zadržovat vodu. – Komposty pro výsadbu nebo pěstování v květináčích se používají k pěstování sazenic nebo rostlin v nádobách – k dispozici je široká škála komerčně vyráběných kompostů vyrobených ze směsi různých složek, jako je jíl, kokosové vlákno, rašelina, písek a hnojivo, můžete si však namíchat i vlastní. Jak pěstovat sladké brambory.

Kompost by měl být vhodný, včetně kompostu bez rašeliny. Výsadba tulipánů – pěstování, péče

Rostliny dobře zalévejte a každý druhý týden přihnojujte tekutým hnojivem s vysokým obsahem draslíku.

 

Pěstování venku

 

Pěstování venku

 

Sladké brambory lze pěstovat i venku, zejména v teplejších oblastech. Jsou však křehké, proto mladé rostliny uchovávejte ve skleníku nebo na slunném okenním parapetu bez mrazu až do konce května nebo začátku června a přesaďte je, až povyrostou.

Vyberte teplé, chráněné, slunné místo pro výsadbu s půdou odolnou proti vlhkosti a s volným odtokem.

 

Sladké brambory – Jak pěstovat sladké brambory

 

Sladké brambory - Jak pěstovat sladké brambory

 

Jsou to zdravé, intenzivně rostoucí stonky rostlin, zejména když se tvoří nový růst. Mohutné rostliny s tažnými stonky dosahujícími 1,5 m a více, a proto potřebují dostatek prostoru. Jak pěstovat sladké brambory.

Pro přípravu půdy přidejte velké množství organických látek, například zahradního kompostu. Koncem března nebo v dubnu, několik týdnů před výsadbou, přikryjte plochu černým polyethylenem, aby se půda prohřála a potlačily se plevele.

Jakmile pomine nebezpečí mrazů, otužujte rostliny postupnou aklimatizací na venkovní podmínky. Poté je zasaďte do štěrbin v polyethylenu ve vzdálenosti nejméně 30 cm od sebe.
Přikryjte rostliny plachtou nebo fólií – kolísání teplot je velmi důležité. Pravidelně zalévejte a každé dva týdny přihnojujte tekutým hnojivem s vysokým obsahem draslíku.

Sladké brambory lze také sázet do velkých nádob, vždy po jednom kusu v květináči širokém alespoň 30 cm a naplněném víceúčelovým kompostem. Uchovávejte je na teplém, slunném a chráněném místě a pravidelně je zalévejte a krmte.

 

Výsadba

 

Výsadba

 

Metoda pěstování nových rostlin z částí stávající rostliny, jako jsou části kořene, stonku, listů nebo pupenů. Pokud jsou správně připraveny a zasazeny do správných podmínek, mohou vytvořit kořeny a nakonec se stát samostatnými rostlinami. Existuje celá řada různých metod odběru řízků v závislosti na rostlině a ročním období.

Jak pěstovat sladké brambory – Sklizeň sladkých brambor

 

Jak pěstovat sladké brambory - Sklizeň sladkých brambor

Sladké brambory lze sklízet po čtyřech až pěti měsících, kdy listy koncem léta nebo na podzim, ještě před příchodem mrazů, zežloutnou a odumřou.

Zvedejte je opatrně, abyste nepoškodili ty čerstvé.

Hlízy s křehkou slupkou a poškozené sladké brambory by měly být okamžitě použity.

Hlízy sladkých brambor lze vařit, péct nebo z nich vyrábět chipsy. Nejlepší je používat je čerstvé, protože se špatně skladují. Dobře se zmrazují, pokud jsou předem blanšírované nebo uvařené.

Výhonky a listy lze také vařit jako špenát.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button