Okrasné rostlinyOKRASNÉ ROSTLINY

Výsadba tulipánů – pěstování, péče

Výsadba tulipánů. Jak sázet, pěstovat a pečovat o tulipány Ať žije tulipán! Vysaďte je na podzim a těšte se, jak nám tyto pestrobarevné klenoty rozzáří dny brzy na jaře. Opravdu se těšíme, až se začnou objevovat modrozelené listy, jak se země probouzí ze zimního spánku! Zde jsou naše tipy pro výsadbu a péči o tulipány.

 

Výsadba tulipánů

 

Výsadba tulipánů

Tulipány obvykle začínají vyrážet ze země koncem zimy nebo brzy na jaře. Pokud neobvykle mírné počasí způsobí předčasný růst v zimě, není nebezpečí tak velké, jak by se mohlo zdát. Tulipány (a také narcisy) jsou poměrně odolné vůči chladu. Pokud se však vrátí mrazivé zimní teploty, může to růst zpomalit. Sníh je v tomto případě skutečně užitečný, protože dokáže izolovat listy od extrémního chladu.

 

Vysaďte na podzim pro jarní květy!

 

Vysaďte na podzim pro jarní květy!

Cibulky tulipánů se vysazují na podzim před zamrznutím půdy. Vysazením odrůd s různou dobou kvetení můžete mít tulipány kvetoucí od časného do pozdního jara. Některé druhy jsou vhodné pro kvetení v interiéru a většina z nich je vhodná i pro řezané květiny. Výsadba tulipánů

Květy tulipánů jsou obvykle kalichovité se třemi okvětními lístky a třemi kališními lístky. Tulipány se hodí do každého prostředí, od malých „obecných“ tulipánů v přírodních lesních oblastech až po větší tulipány, které se hodí do formálních zahradních výsadeb od záhonů až po obruby.

Vzpřímené květy mohou být jednoduché nebo dvojité a mají různé tvary od jednoduchých pohárů, misek a sklenic až po složitější tvary. Výška se pohybuje od 6 cm do 60 cm. Na každém stonku vyrůstá jeden tulipán se dvěma až šesti širokými listy na rostlinu.

 

Jsou tulipány jednoleté nebo víceleté cibuloviny?

 

Jsou tulipány jednoleté nebo víceleté cibuloviny?

Ačkoli jsou tulipány technicky vzato trvalky, díky mnoha staletím hybridizace se jejich schopnost vracet se rok co rok oslabila. Proto je mnoho zahrádkářů považuje za letničky a každý podzim vysazuje nové cibuloviny. Severoslovenské klima a půda nemohou kopírovat starobylé anatolské a jihoruské podmínky, v nichž se zrodily. Zahrádkáři v západních horských oblastech Slovenska mají k tomuto klimatu nejblíže a mohou mít s pěstováním trvalek tulipánů větší úspěch.

 

Kdy sázet tulipány

 

Kdy sázet tulipány

 

 • Cibulky tulipánů vysazujte na podzim, 6 až 8 týdnů před očekávanými silnými mrazy. Cibulky potřebují čas, aby se ujaly. Příliš časná výsadba vede k problémům s chorobami. Zkontrolujte si místní termíny mrazů.
 • Dobrým pravidlem je sázet cibuloviny, když se průměrné noční teploty ve vaší oblasti pohybují mezi 12 a 5 stupni.
 • V chladnějším severním podnebí sázejte v září nebo říjnu. V teplejším podnebí sázejte cibuloviny v prosinci (nebo později).
 • Nejvhodnější termíny najdete v naší tabulce podzimní výsadby cibulovin.
 • Příroda nikdy nechtěla, aby cibuloviny visely nad zemí, proto s jejich výsadbou po zakoupení neotálejte.
 • V jižním podnebí s mírnou zimou vysazujte cibuloviny koncem listopadu nebo v prosinci.
 • Cibulky je třeba před výsadbou uchovávat v chladu po dobu asi 12 týdnů. (Dodavatelé cibule často nabízejí k prodeji předchlazenou cibuli).
 • Pokud cibuloviny nevysadíte v optimální dobu, nečekejte až do jara nebo do příštího podzimu. Cibulky nejsou jako semena. I když v lednu nebo v únoru najdete pytel nezasazených tulipánů nebo narcisů, zasaďte je a využijte svou šanci. Další informace o výsadbě tulipánů v zimě.

 

Výběr a příprava místa pro výsadbu

 

Výběr a příprava místa pro výsadbu

 

 • Tulipány upřednostňují stanoviště s plným nebo odpoledním sluncem.
 • Půda musí být dobře odvodněná, neutrální až mírně kyselá, živná a suchá nebo písčitá. Všechny tulipány nemají rády místa s nadměrnou vlhkostí.
 • Vysoké odrůdy je třeba chránit před silným větrem.
 • Cibulky je třeba umístit 4 až 6 palců od sebe, proto zvolte dostatečně velký prostor pro výsadbu.
 • Záhon připravte tak, že půdu nakypříte do hloubky 12 až 15 cm pomocí zahradních vidlí nebo kultivátoru a poté do ní vmícháte 2 až 4 cm vrstvu kompostu.

Jak vysadit tulipány

 

Jak vysadit tulipány

 

 • Cibulky sázejte poměrně hluboko – 15 až 20 cm hluboko nebo asi trojnásobek výšky cibulky. Vykopejte hlubší jámu, aby se půda uvolnila a umožnila odvodnění. Do jílovité půdy sázejte 3 až 6 cm hluboko.
 • Cibuli vložte do otvoru špičkou nahoru. Přikryjte ji zeminou a pevně ji přitlačte.
 • Cibulky zalévejte ihned po výsadbě. Ačkoli cibuloviny nesnášejí mokré nohy, potřebují vodu, aby mohly začít růst.
  Pokud plánujete pěstovat víceleté tulipány, přihnojte je na podzim vyváženým hnojivem již při výsadbě.
 • Cibulky představují vlastní kompletní skladovací systém a obsahují všechny živiny potřebné na jeden rok. Použijte organický materiál, kompost nebo vyváženou výživu pro cibuloviny s časovým uvolňováním.
 • K odradení myší a krtků – pokud s nimi byly problémy –
  Zde je návod, jak se krtků na zahradě nadobro zbavit.
  , do výsadbových jamek vložte česnek nebo jiné trnité listy. Někteří zahradníci používají kočičí stelivo nebo drcený štěrk. Pokud jsou draví hraboši a hlodavci skutečným problémem, možná budete muset přijmout přísnější opatření, například zasadit cibuloviny do zakopaných drátěných klecí.
 • Neztrácejte naději, pokud tulipány vysadíte v pozdějším období – stačí se řídit těmito radami.

 

Jak pěstovat tulipány – Výsadba tulipánů

 

Jak pěstovat tulipány - Výsadba tulipánů

 

 • Pokud prší každý týden, nezalévejte. Pokud však nastane období sucha a neprší, měli byste cibuloviny zalévat každý týden, dokud půda nezamrzne.
 • Deštivé léto, zavlažovací systémy a mokrá půda jsou pro tulipány smrtelné. Nikdy záměrně nezalévejte cibulový záhon, pokud není suchý. Vlhká půda vede k plísním a chorobám a může způsobit hnilobu cibulí. Do půdy přidejte drcenou borovou kůru, písek nebo jiný hrubý materiál, abyste podpořili rychlý odtok vody. Výsadba tulipánů
 • Chlapecké zimní boty – Jak správně vybrat
 • Každoročně používejte kompost, abyste dodali živiny potřebné pro budoucí kvetení.
 • Na jaře, když se objeví listy, přikrmte tulipány stejným krmivem pro cibuloviny nebo kostní moučkou, které jste použili při výsadbě. Studna s vodou.
 • Tulipánům odřízněte hlavičky, jakmile vykvetou, ale neodstraňujte listy!
 • Listy nechte na rostlinách asi 6 týdnů po odkvětu. Tulipány potřebují listy, aby načerpaly energii pro příští rok! Když listy zežloutnou a odumřou, můžete je odříznout.
 • Velké odrůdy může být nutné každých několik let přesazovat, malé odrůdy se obvykle množí a šíří samy.

 

DOPORUČENÉ ADRESY – Výsadba tulipánů

 

DOPORUČENÉ ADRESY - Výsadba tulipánů

Květy tulipánů mohou být podle odrůdy jednoduché, dvojité, zvlněné, třásnité nebo liliovité.

Divoké nebo „druhové“ tulipány jsou malé, dosahují výšky od 3 do 8 cm. Jsou odolnější než hybridy. Kvetou také na jihu a nejlépe vypadají, když jsou vysazeny jako barevný koberec. Jedním z našich oblíbených je „Lilac Wonder“.

Hybridy Triumph jsou klasické jednoduché pohárkovité tulipány, které tvoří nejpočetnější skupinu typů tulipánů. Nejlepší odrůdy:

Tulipán ‚Cracker‘ kvete uprostřed jara fialovými, růžovými a lila okvětními lístky.
Tulipán ‚Ile de France‘ kvete v polovině sezony, jeho sytě červené květy jsou na stoncích vysokých až 20 cm.
‚Calgary‘ je středně vysoká jarní rostlina se sněhově bílými okvětními lístky a modrozelenými listy.
Přestože se tulipány obvykle vysazují jako letničky, Darwinovy hybridní tulipány se chovají jako trvalky a kvetou několik let.

Existuje velmi mnoho krásných odrůd tulipánů. Prozkoumejte katalogy a experimentujte na své zahradě!

DŮVOD A DŮVOD – Výsadba tulipánů

 

 • Věděli jste, že: Pokud koncem léta vykopete cibulku tulipánu, pravděpodobně to není ta samá cibulka, kterou jste zasadili loni na podzim. Je to její dcera. I když tulipán vykvete, cibule se rozdělí pro další generaci.
 • Chcete-li dosáhnout co nejdelší životnosti ve váze, seřízněte stonky tulipánů šikmo, pak zabalte horní dvě třetiny květů do nálevky z novin a vložte je na hodinu nebo dvě do studené vody. Pak stonky opět seřízněte a tulipány vydrží alespoň týden.
 • V Nizozemsku v roce 17. století byl nový tulipán tak módní a módní, že hrstka cibulek měla hodnotu asi 44 000 dolarů.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button