Okrasné rostlinyROSTLINY PODLE ABECEDY

Rostlina do ch 17 rostlin na písmeno CH

Rostlina do ch 17 rostlin do písmene ch. Zajímá vás, které rostliny začínají na písmeno ch? Připravili jsme pro vás seznam rostlin začínajících na písmeno ch. Rostlina, aby se o nich něco dozvěděla.

Rostlina na ch

 

Rostlina na ch

 

 • chara
 • vlasy
 • chlupatý
 • běžný chmel
 • Chochlaczka
 • žlutý chvostoskok
 • chondrilla
 • svrab
 • třtina křovištní
 • křen
 • křupavé
 • Chryzantéma
 • Bledě žlutý pudl
 • ostřice dvoutřídní
 • myší ocas
 • hemlock
 • Panonský ocasatý ploutvonožec

 

Křen

 

Křen

 

Křen je vytrvalá rostlina z čeledi brukvovitých.

Rostlina pravděpodobně pochází z východní Evropy a západní Asie, ale dnes je oblíbená po celém světě. Dorůstá výšky až 1,5 metru a pěstuje se především pro svůj velký bílý válcovitý kořen. Rostlina pro ch.

Neporušený kořen křenu nemá téměř žádné aroma. Při krájení nebo strouhání však enzymy z poškozených rostlinných buněk rozkládají glykosid sinigrin za vzniku allylisothiokyanátu, který dráždí oči a dutiny. Nastrouhaný křen vystavený působení vzduchu a tepla tmavne, ztrácí ostrost a nepříjemně hořkne, proto se uchovává smíchaný s octem.

 

Běžný chmel

 

Běžný chmel

 

Je to popínavá chlupatá rostlina s délkou až 6 m. Šlechtěné odrůdy mohou být vysoké 10 až 40 m. Má řapíkaté, 3 až 5laločné a protistojné listy s pilovitými okraji. Je dvoudomá. Kvete v červenci. Rostliny v deštném pralese – 16 nejzajímavějších rostlin

Má tyčinkové (samčí) nebo pestíkové (samičí) květy. Pestíkové květy tvoří shluky šištic (strobilus). V paždí ochranných listů se nacházejí žlázy s účinnými látkami. Obsahuje lupulin, pryskyřice s magnéziem, vosky a éterický olej. Používá se při vaření piva, konzervování, výrobě chleba a ve farmaceutickém průmyslu. V lékařství se používá jako sedativum, diuretikum, při poruchách spánku a na podporu chuti k jídlu. Pěstují se pouze samičí rostliny (chmelnice), které jsou opylovány větrem, plody jsou nažky.

Původ není přesně znám, pravděpodobně pochází z Evropy. Roste v kulturních plodinách, ale také planě ve vlhkých lužních lesích. V České republice se pěstuje od roku 11. století. Plesnivé plody mohou vyvolat silnou alergickou reakci.

 

Chochlačka dutina

 

Chochlačka dutina

 

 Dymnivka dutá (Corydalis cava) je vytrvalá a medonosná rostlina z čeledi makovitých. Má velkou podzemní hlízu, z níž vyrůstá přímý dvoulistý stonek. Listy jsou trojlaločné, zvláštně zpeřené a listeny jsou druhotně dělené. Fialové, zřídka bílé květy jsou seskupeny v koncových hroznech a mají protáhlou ostruhu. Plodem je tobolka. Celá rostlina je jedovatá.

 

Chlupatá rostlina pro ch

 

Chlupatá rostlina pro ch

 

Přeslička rolní je rod rostlin z čeledi hvězdnicovitých. Ve starších systémech byl zařazen do příbuzného rodu hloh jako jeho podrod. Rostlina pro ch. Patří k taxonomicky velmi složité skupině rostlin, především díky morfologické a genetické variabilitě jednotlivých druhů a jejich rozsáhlé hybridizaci.

 

Chryzantéma

 

Chryzantéma

 

Chryzantéma je vytrvalá podzimní rostlina pocházející z Číny. Chryzantémy se dělí na zahradní a skleníkové. Kvetou od září do října a někdy až do prosince (podle toho, kdy nastanou první mrazy). Mají rozvětvené stonky a pěkně tvarované listy.  Jemný odstín světle růžové a světle fialové. Jejich velikost je 90 až 120 cm. Mají velmi typickou vůni. Je velmi jemná a hořká. Množí se vrcholovými řízky. U nás se chryzantémy používají k výzdobě zahradních záhonů nebo hrobů. Pivo na vlasy.

 

V Číně se zahradní chryzantémy pěstovaly již v 15. století př. n. l., odkud se rozšířil do Japonska. V Japonsku je zahradní chryzantéma znakem japonského císařského dvora, národní květinou a dokonce je po ní pojmenováno nejvyšší japonské vyznamenání.  V 17. a 18. století se do Evropy dostalo několik odrůd chryzantém (ne původních druhů).

 

Rákosovitá tráva Rostlina pro ch

 

Rákosovitá tráva Rostlina pro ch

 

Druh s velmi rozsáhlým cirkumpolárním areálem. Roste téměř po celé Evropě, ale vzácněji na jihu kontinentu, v severozápadní Africe, přes evropské Rusko a Turecko se dostává na Blízký východ (Sýrie, Irák, Írán) a na Kavkaz, pak jeho areál pokračuje přes Sibiř (zde se nevyskytuje jen v nejsevernějších oblastech) na Kamčatku, Sachalin a Přímoří. Zasahuje do střední Asie (kromě pouštních oblastí), Mongolska a Číny (od severního Mandžuska po jihočínský Jün-nan).

Roste také na Korejském poloostrově, na Tchaj-wanu a v Japonsku. V Severní Americe roste v Kanadě (kromě nejsevernějších oblastí), v USA (chybí pouze v Atlantické nížině na jihovýchodě). Byl zavlečen do Jižní Afriky a Lesotha a objevil se v jihozápadní a jihovýchodní Austrálii a na Novém Zélandu, na Havaji. Ve Střední a Jižní Americe (Mexiko, Salvador, Kostarika a Kolumbie, jižní brazilské státy Santa Catarina, Rio Grande do Sul, Uruguay a argentinská provincie Buenos Aires). Rostlina pro ch. V naší zemi se hojně vyskytuje na celém území, od nížin až po hory.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button