Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Kanaánský pes: Původ, charakteristika a použití

Kanaánský pes, známý také pod názvem Kelev Knaani, je původní plemeno psa pocházející z Izraele. Je to jedno z nejstarších psích plemen na světě a má bohatou historii a kulturní hodnotu. Kanaánský pes je považován za národní plemeno Izraele a FCI ho řadí do skupiny 5 špiců a primitivních plemen.

 

Canaan Dog

 

Canaan Dog

 

Toto plemeno je středně velké, silné a hranaté, s divokým typem psa. Má vysoké motorické nároky a je velmi učenlivý. Kanaánský pes byl v minulosti využíván jako pastevecký a hlídací pes a během druhé světové války byl používán k vyhledávání min. Dnes se kromě hlídání používají také jako pracovní a záchranářští psi.

V tomto článku se dozvíte více o historii a charakteristice tohoto zajímavého plemene. Podíváme se na jeho původ, vzhled, temperament a použití v dnešní době. Kromě toho se budeme zabývat také jeho výcvikem a výchovou, které jsou důležité pro správné fungování tohoto plemene.

 

Historie a původ

 

Historie a původ

 

Kanaánský pes je plemeno pocházející z Izraele, kde je považován za národní plemeno. Jeho název je odvozen od historického blízkovýchodního regionu Kanaán, který zahrnoval dnešní Izrael, Libanon a část Sýrie. Toto plemeno se vyvinulo ze psů, kteří doprovázeli kočovné beduíny.

pastýřů před tisíci lety. Kanaánský pes se používal jako hlídací, stopařský, pátrací a záchranářský pes.

Historie kanaánského psa sahá až do starověku. Jeho kresby a rytiny byly nalezeny v Egyptě a v jeskyni Beni Hassan, kde se nacházejí obrazy kanaánských psů lovících antilopy. Nejznámější kanaánské psí pohřebiště se nachází v Aškelonu, kde bylo odkryto více než tisíc psích hrobů z doby 2000 let př. n. l.

V 20. století byl kanaánský pes na pokraji vyhynutí, ale díky práci Dr. Rudolfiny Menzelové a dalších chovatelů se mu podařilo přežít. Dnes je kanaánský pes uznán Mezinárodní kynologickou federací (FCI) jako plemeno skupiny 5 a sekce 6.

 

Charakteristika a fyzikální vlastnosti

 

Charakteristika a fyzikální vlastnosti

 

Kanaánský pes je středně velké, silné a hranaté plemeno psa, které se podobá divokému typu psa. Hmotnost se pohybuje mezi 16 a 25 kg a v kohoutku měří 50 až 60 cm. Toto plemeno psů má klínovitou hlavu, která má tvar tupého klínu střední délky a dobré proporce.

 

Hlava a lebka

Kanaánský pes má klínovitou hlavu, která se zřejmě rozšiřuje až k nízko posazeným uším. Lebka je mírně zploštělá a má symetrickou masku. Oči jsou středně velké, oválného tvaru a jejich barva může být od hnědé po tmavě hnědou. Uši jsou malé, vzpřímené a na koncích zakulacené.

 

Oči a uši

Oči jsou středně velké, oválného tvaru a jejich barva může být od hnědé po tmavě hnědou. Uši jsou malé, vzpřímené a na koncích zakulacené.

Tělo a ocas

Tělo kanaánského psa je svalnaté a hranaté. Hřbet je rovný a krk středně dlouhý a silný. Hrudník je hluboký a žebra jsou dobře klenutá. Břicho je dobře klenuté. Ocas je vysoko nasazený a má podocasí. Je krátký až středně dlouhý a stočený přes záda.

 

Končetiny

Ramena jsou dobře klenutá a svalnatá. Lokty jsou dobře přilepené k tělu. Zadní končetiny jsou svalnaté a silné. Kolena jsou dobře skloněná a paty jsou posazené nízko. Stehna jsou dlouhá a silná. Tlapky jsou oválné a mají dobře klenuté prsty. Krycí srst je krátká až středně dlouhá a může mít pískovou, červenohnědou nebo jinou barvu s bílými znaky.

Celkově je kanaánský pes silný a vyrovnaný pes, který se podobá divokému typu psa. Toto plemeno psů má svou specifickou povahu a fyzické vlastnosti, které ho činí jedinečným a zajímavým.

 

Povaha a chování Canaan Dog

 

Povaha a chování Canaan Dog

 

Kanaánský pes je známý svou inteligencí a rychlým učením. Je to věrný společník, který je velmi oddaný své rodině a chrání ji. K cizím lidem je nedůvěřivý a rezervovaný, proto je vhodný jako hlídací pes. Jeho nedůvěřivost však může být problémem, pokud není správně socializován.

Svou povahou se jedná o plemeno, které je považováno za ochranářské. Je to pes, který má silnou potřebu chránit své majitele a jejich majetek. Jeho instinktivní chování může být problematické, pokud není správně vycvičen a socializován. Kanaánský pes může být agresivní vůči jiným psům, kteří jsou vůči němu dominantní.

Kanaánský pes má přirozeně nedůvěřivou povahu, proto je vhodné cvičit ho jemně a trpělivě. Jeho chování závisí na jeho majiteli a sociálním prostředí. Při správném výcviku a socializaci může být skvělým společníkem, který se dokáže přizpůsobit různým situacím.

Vzhledem ke své povaze a chování není toto plemeno vhodné pro každého majitele. Vyžaduje majitele, který má zkušenosti s výcvikem a socializací psů a který jim dokáže poskytnout dostatečnou fyzickou a psychickou stimulaci.

 

Péče a výchova kanaánského psa

 

Péče a výchova kanaánského psa

 

Kanaánský pes je plemeno, které vyžaduje minimální péči. Jednou týdně by se měla důkladně vykartáčovat, aby se odstranily odumřelé chloupky. Kanaánský pes patří mezi nejzdravější plemena, ale může se u něj objevit epilepsie nebo hypotyreóza. Proto je důležité pravidelně navštěvovat veterináře a pečovat o jeho zdraví.

Důležité je zajistit mu odpovídající stravu, která mu dodá dostatek energie na celý den. Kanaánský pes může být krmen komerční stravou nebo stravou BARF. Strava BARF znamená krmení psa syrovým masem, kostmi, zeleninou a ovocem. Tato dieta vychází z myšlenky, že psi by se měli stravovat jako jejich divocí předkové. Šampon na vlasy: nejlepší rady a účinky

 

Výchova kanaánského psa není obtížná, protože se jedná o velmi inteligentní plemeno. Je důležité začít s výcvikem v raném věku, aby se pes naučil základní povely a chování. Kanaánský pes je velmi oddaný a věrný svému majiteli, ale může být také tvrdohlavý a nezávislý. Proto je důležité používat pozitivní metody výcviku a trpělivě se psem pracovat.

Celkově je kanaánský pes skvělým společníkem pro aktivní lidi, kteří mají rádi pohyb a výlety do přírody. Při správné péči a výchově se z něj může stát věrný a oddaný přítel na celý život.

 

Chyby a zdravotní problémy

Kanaánský pes je plemeno, které se vyznačuje velkou vytrvalostí a silou. Přestože se jedná o zdravé plemeno, může trpět některými zdravotními problémy.

Jednou z nejčastějších vad, které se u kanaánského psa vyskytují, jsou odchylky od standardu. Za vadu je považována jakákoli vada ve struktuře stavby, jakákoli odchylka od normy dobře stavěného psa, cokoli, co snižuje jeho schopnost přežít v poušti. Proto je důležité chovat kanaánského psa podle stanovených standardů.

Kromě toho může kanaánský pes trpět některými zdravotními problémy, které jsou běžné u jiných plemen psů. Patří mezi ně například dysplazie kyčelního kloubu, dysplazie lokte, oční onemocnění nebo epilepsie. Proto je důležité pravidelně kontrolovat zdravotní stav kanaánského psa u veterinárního lékaře. Jak by vypadali psi, kdyby byli velcí jako koně : 13 obrázků

 

Důležité je také dbát na správnou výživu a údržbu kanaánského psa. Tento pes potřebuje dostatek pohybu a aktivity, aby byl zdravý a šťastný. Jeho strava by měla být vyvážená a obsahovat všechny potřebné živiny a vitamíny, aby jeho tělo bylo silné a odolné vůči nemocem. Krátkosrstá plemena psů : 15 plemen krátkosrstých psů

V případě jakýchkoli zdravotních problémů nebo vad by měl majitel kanaánského psa okamžitě kontaktovat veterináře a zajistit, aby byl jeho pes vždy zdravý a spokojený.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button