Zajímavosti

Kdy se potopil Titanic – vše o Titaniku

Kdy se Titanic potopil? Titanic, celým názvem Royal Mail Ship (RMS) Titanic, britská luxusní osobní loď, která se potopila 14. a 15. dubna 1912 během své první plavby ze Southamptonu v Anglii do New Yorku, při níž zahynulo přibližně 1500 cestujících a členů lodního personálu. Tato jedna z nejslavnějších tragédií moderní historie inspirovala řadu příběhů, několik filmů a muzikálů a stala se předmětem mnoha vědeckých i odborných spekulací.

 

Proč se Titanic potopil?

 

Proč se Titanic potopil
Proč se Titanic potopil

Bezprostřední příčinou zkázy RMS Titanic byla srážka s ledovcem, která způsobila potopení zaoceánské lodi. 14. – 15. dubna 1912. Ačkoli by se loď údajně udržela na hladině, kdyby byly porušeny maximálně 4 z jejích 16 oddílů, náraz zasáhl nejméně 5 oddílů. Původně se předpokládalo, že dlouhou rýhu v trupu způsobil ledovec. Po prozkoumání vraku však vědci zjistili, že srážka způsobila řadu tenkých trhlin a také křehké praskliny a oddělení švů v sousedních deskách trupu, což umožnilo zaplavení Titaniku vodou. Pozdější zkoumání nalezených částí lodi – stejně jako dokumentů v archivech stavitele – vedlo ke spekulacím, že k potopení mohla přispět nekvalitní ocel nebo slabé nýty.

 

Kolik lidí zahynulo při potopení Titaniku?

Přesný počet mrtvých není znám. Původní seznamy cestujících a členů posádky byly nepřesné kvůli takovým faktorům, jako jsou pravopisné chyby, vynechané údaje, přezdívky a neuvedení hudebníků a dalších smluvních zaměstnanců jako cestujících nebo členů posádky. Obecně se však předpokládá, že z přibližně 2 200 cestujících a členů posádky zahynulo při potopení lodi přibližně 1 500 osob. Podle amerického výboru, který potopení lodi vyšetřoval, přišlo o život 1517 lidí a jeho britský protějšek určil, že zahynulo 1503 osob. Většinu obětí tvořila posádka – asi 700 mrtvých. Třetí třída utrpěla rovněž velké ztráty, neboť z přibližně 710 cestujících přežilo pouze 174.

 

Kde se nachází vrak Titaniku?

Vrak Titaniku – který byl objeven 1. září 1985 – se nachází na dně Atlantského oceánu, přibližně 4 000 metrů pod hladinou. Nachází se přibližně 740 km od kanadského Newfoundlandu. Loď se skládá ze dvou hlavních částí, přední a zadní. Přesná poloha přídě lodi, která je největší a nejpoškozenější, je 41°43′57′′ s. š. š. 49°56′49′′ z. d. Filmy o lodích : 10 nejlepších filmů o lodích

Proč je Titanic slavný?

Titanic si od počátku získal představivost veřejnosti. V té době to byla jedna z největších a nejbohatších lodí na světě. Byla také považována za nepotopitelnou díky řadě dveří do oddělení, které se mohly zavřít, pokud byla narušena příď. Po čtyřech dnech své první plavby v roce 1912 však Titanic narazil na ledovec a po necelých třech hodinách se potopil. Dramatické výpovědi očitých svědků a velké ztráty na životech přispěly k tomu, že se tato tragédie stala jednou z nejznámějších v moderní historii. Po objevení vraku v roce 1985 zájem o Titanic jen vzrostl a jeho trvalou přitažlivost potvrdil i obrovský úspěch filmu Jamese Camerona o zkáze zaoceánského parníku z roku 1997.

 

Původ a konstrukce

 

Původ a konstrukce

 

Na začátku 20. století byl transatlantický obchod s cestujícími velmi výnosný a konkurenční, protože lodní společnosti se ucházely o přepravu bohatých cestujících a přistěhovalců. Dvěma hlavními lodními společnostmi byly White Star a Cunard. V létě roku 1907 se zdálo, že společnost Cunard zvýší svůj podíl na trhu díky dvěma novým lodím, Lusitanii a Mauretanii, které měly být uvedeny do provozu ještě téhož roku. Obě osobní lodě si získaly velkou pozornost díky své očekávané rychlosti; obě později vytvořily rychlostní rekordy při plavbě přes Atlantický oceán. Předseda představenstva společnosti White Star J. Bruce Ismay se údajně setkal s Williamem Pirriem, který řídil belfastskou loďařskou firmu Harland and Wolff, jež stavěla většinu lodí společnosti White Star. Tito dva muži vypracovali plán na stavbu třídy velkých linkových lodí, které by se vyznačovaly spíše pohodlím než rychlostí. Nakonec bylo rozhodnuto, že budou postaveny tři lodě: Olympic, Titanic a Britannic.

 

Stavba Titaniku – Kdy se Titanik potopil

 

Stavba Titaniku - Kdy se Titanik potopil

 

Dne 31. Kýl Titaniku byl položen v březnu 1909, přibližně tři měsíce po zahájení prací na Olympiku. Obě lodě byly postaveny vedle sebe ve speciálně zkonstruovaném portálu, který mohl pojmout jejich nebývalou velikost. Sesterské lodě z velké části navrhl Thomas Andrews ze společnosti Harland and Wolff. Kromě honosné výzdoby měl Titanic obrovský jídelní salon první třídy, čtyři výtahy a bazén. Ubytování ve druhé třídě bylo srovnatelné s první třídou na jiných lodích a nabídka třetí třídy byla sice skromná, ale vyznačovala se relativním komfortem.

 

Pokud jde o bezpečnostní prvky, Titanic měl 16 oddílů s dveřmi, které se daly zavřít z můstku, aby zadržely vodu v případě porušení trupu. Přestože se předpokládalo, že jsou vodotěsné, nebyly příčky nahoře utěsněné. Konstruktéři lodi tvrdili, že čtyři z těchto oddílů mohou být zatopeny, aniž by byl ohrožen vztlak parníku. Tento systém vedl mnohé k tvrzení, že Titanic je nepotopitelný.

 

Po dokončení trupu a hlavní nástavby byl Titanic spuštěn na vodu 31. září. Květen 1911. Poté začala fáze vybavování, kdy se do lodi nakládaly stroje a začínaly práce v interiéru. Po první plavbě lodi Olympic v červnu 1911 byly na konstrukci Titaniku provedeny drobné změny. Začátkem dubna 1912 prošel Titanic námořními zkouškami, po nichž byla loď prohlášena za způsobilou k plavbě.

 

Příprava

 

Když se Titanic připravoval na svou první plavbu, byl jednou z největších a nejbohatších lodí na světě. Její hrubá registrovaná tonáž (tj. nosnost) činila 46 328 tun a při plném zatížení měla loď výtlak (hmotnost) více než 52 000 tun. Titanic byl přibližně 269 metrů dlouhý a v nejširším místě přibližně 28,2 metrů široký.

 

První plavba

 

První plavba

 

Titanic vyplul na svou první plavbu 10. září. Duben 1912 ze Southamptonu v Anglii do New Yorku. Lodi se přezdívalo „Millionaire’s Special“ a jejím kapitánem byl Edward J. Smith, který byl známý jako „milionářský kapitán“, protože byl oblíbený u bohatých cestujících. Na palubě byla řada významných osobností, včetně amerického podnikatele Benjamina Guggenheima, britského novináře Williama Thomase Steada a spolumajitele obchodu Macy’s Isidora Strause a jeho ženy Idy. Kromě toho cestovali na Titaniku také Ismay a Andrews. Největší ryby světa 10 největších ryb světa

 

Plavba však málem začala srážkou, když sání Titaniku způsobilo, že zakotvený New York se stočil do cesty obrovské lodi. Po hodině manévrů, které měly zabránit nehodě, Titanic vyplul. Večerní Dne 10. dubna se loď zastavila ve francouzském Cherbourgu. Městský přístav byl pro Titanic příliš malý, takže cestující museli být na loď a z lodi převáženi na tendrech. Na palubě byli také John Jacob Astor a jeho těhotná druhá manželka Madeleine a Molly Brownová. Asi po dvou hodinách Titanic pokračoval v plavbě. Ranní 11. dubna loď zastavila na své poslední plánované zastávce v Evropě, v irském Queenstownu (Cobh). Přibližně ve 13:30 loď odjela do New Yorku. Na palubě bylo přibližně 2 200 osob, z toho přibližně 1 300 cestujících.

 

Poslední hodiny – Když se Titanic potopil

 

Poslední hodiny - Když se Titanic potopil

 

Po většinu plavby dostávali operátoři Titaniku Jack Phillips a Harold Bride varování před ledovými horami, která většinou předávali na můstek. Oba muži pracovali pro společnost Marconi a většina jejich práce spočívala v přebírání zpráv od cestujících. Večer 14. Dubna se Titanic začal přibližovat k oblasti, o níž je známo, že se v ní nacházejí ledovce. Smith mírně změnil kurz lodi a zamířil jižněji. Udržoval však rychlost lodi přibližně 22 uzlů. Přibližně ve 21:40 vyslala společnost Mesaba varování před ledovým polem. Zpráva nebyla nikdy předána na můstek Titaniku. 22:55 Nedaleká loď Leyland Californian poslala zprávu, že se zastavila, protože ji obklopil led. Phillips, který vyřizoval vzkazy pro cestující, vynadal Californianovi, že ho ruší.

 

Srážka Titaniku s ledovcem – Kdy se Titanik potopil?

 

Dva pozorovatelé, Frederick Fleet a Reginald Lee, byli umístěni ve vraním hnízdě Titaniku. Jejich úkol ztěžovala skutečnost, že oceán byl tu noc nezvykle klidný: ledovec se u jeho základny rozbíjel jen málo, a tak bylo obtížné ho spatřit. Kromě toho z vraního hnízda chyběl dalekohled. Přibližně ve 23:40, asi 400 námořních mil (740 km) jižně od Newfoundlandu v Kanadě, byla spatřena ledová hora a můstek byl informován. První důstojník William Murdoch nařídil lodi „hard-a-starboard“ – manévr, který by podle tehdy platného systému řízení otočil loď doleva – a obrátil motory.

Titanic se začal otáčet, ale byl příliš blízko na to, aby se vyhnul srážce. Pravý bok lodi se otřel o ledovec. Nejméně pět údajně vodotěsných prostorů na přídi bylo protrženo. Po vyhodnocení škod dospěl Andrews k závěru, že když se přední oddíly lodi naplní vodou, její příď se ponoří hlouběji do oceánu, což způsobí, že voda z prasklých oddílů přeteče do každého dalšího oddílu a zpečetí osud lodi. Titanic by byl nalezen. (Murdoch obrácením motorů ve skutečnosti způsobil, že se Titanic otáčel pomaleji, než kdyby se pohyboval původní rychlostí. Většina odborníků se domnívá, že by loď přežila, i kdyby do ledovce narazila čelně.)

 

Krátce po srážce

 

Kdy se Titanic potopil
Kdy se Titanic potopil

 

Smith nařídil Phillipsovi, aby začal vysílat nouzové signály, z nichž jeden dorazil na Carpathii přibližně ve 12:20 15. Duben a Cunard okamžitě zamířili k zasaženému parníku. Carpathia však byla v době přijetí signálu vzdálena přibližně 58 námořních mil (107 km) a cesta k Titaniku by trvala více než tři hodiny. Ozvaly se i další lodě, včetně Olympic, ale všechny byly příliš daleko. Poblíž bylo spatřeno plavidlo, ale Titanic se s ním nedokázal spojit. Californian byl také poblíž, ale jeho vysílání bylo na noc vypnuto. Jak změkčit vlasy: 5 přírodních způsobů

 

Když se pokusili kontaktovat blízká plavidla, byly spuštěny záchranné čluny, na které byly nejprve spuštěny ženy a děti. Přestože počet záchranných člunů Titaniku převyšoval počet požadovaný Britskou obchodní radou, jeho 20 člunů mohlo přepravit pouze 1 178 osob, což bylo mnohem méně než celkový počet cestujících. Tento problém ještě zhoršovalo spouštění záchranných člunů na vodu, které bylo výrazně nižší než jejich kapacita, protože členové posádky se obávali, že mola neunesou váhu plně naloženého člunu. (Titanic předtím zrušil plánované cvičení záchranných člunů a posádka nevěděla, že se v Belfastu testují záchranné čluny). Záchranný člun číslo 7, který opustil Titanic jako první, pojal jen asi 27 lidí, ačkoli měl místo pro 65 osob. Nakonec se v záchranných člunech zachránilo pouze 705 lidí.

 

Evakuace – Když se potopil Titanic

 

Zatímco cestující čekali na nástup do záchranných člunů, bavili je hudebníci z Titaniku, kteří nejprve hráli v salónku první třídy a nakonec se dostali na palubu lodi. Zdroje se rozcházejí v tom, jak dlouho vystupovali, některé uvádějí, že to bylo jen krátce před potopením lodi. Spekulovalo se také o poslední písni, kterou zahráli – pravděpodobně to byl Autumn nebo Nearer My God to Thee. Nikdo z hudebníků potopení lodi nepřežil.

 

V 1:00 ráno byla u základny (paluba E) Velkého schodiště vidět voda. V rostoucí panice se několik mužských pasažérů pokusilo nastoupit do záchranného člunu číslo 14, což přimělo pátého důstojníka Harolda Lowea třikrát vystřelit z pistole. Zhruba v té době se v Phillipsových nouzových voláních odráželo rostoucí zoufalství, přičemž v jednom z nich poznamenal, že loď „už dlouho nevydrží“.

 

Potopení Titaniku

 

Potopení Titaniku

 

Jak se příď Titaniku stále potápěla, záď se začala zvedat z vody, což způsobilo neuvěřitelné zatížení středolodí. Přibližně ve 2:00 hod. Ráno byly nad hladinou zřetelně vidět záďové lodní šrouby a jediné záchranné čluny, které na lodi zůstaly, byly tři skládací čluny. Smith posádku propustil s tím, že „každý je sám za sebe“. (Naposledy byl údajně viděn na mostě a jeho tělo se nikdy nenašlo.) Přibližně ve 2:18 hod. světla Titaniku zhasla. Pak se loď rozlomila na dvě části a příď se ponořila pod hladinu. Když se potopil Titanic.

Později se objevily zprávy, že části, která se pravděpodobně pohybovala rychlostí asi 48 km za hodinu, trvalo asi šest minut, než dosáhla dna oceánu. Záď se na chvíli usadila ve vodě, pak se opět zvedla a nakonec se dostala do svislé polohy. V této poloze setrvala jen krátce, než začala definitivně klesat. Ve 14:20 hod. loď se potopila, když i její záď zmizela pod hladinou Atlantiku. Tlak vody údajně způsobil, že se tato část, která stále obsahovala vzduch, při potopení implodovala.

 

Stovky cestujících a členů posádky se ponořily do ledové vody. Lidé v záchranných člunech se v obavách ze zaplavení opozdili s návratem, aby vyzvedli přeživší. Než se vrátili, téměř všichni lidé ve vodě zemřeli na následky ozáření. Nakonec zemřelo více než 1 500 lidí. Kromě posádky, která měla asi 700 obětí, utrpěla největší ztráty třetí třída: z přibližně 710 osob přežilo jen asi 174. (Pozdější tvrzení, že cestujícím ve třídě steerage bylo bráněno v nástupu na loď, však byla z velké části vyvrácena. Protože Smith nevyhlásil všeobecný poplach, někteří cestující třetí třídy si uvědomili vážnost situace až příliš pozdě. Mnoho žen také odmítlo opustit své manžely a syny, zatímco obtížná navigace po složitém Titaniku z podpalubí způsobila, že se některé z nich dostaly na horní palubu až poté, co byla většina záchranných člunů spuštěna na vodu).

 

Záchrana – Když se Titanic potopil

 

Carpathia dorazila do oblasti přibližně ve 3:30 ráno, více než hodinu po potopení Titaniku. Záchranný člun č. 2 dorazil k parníku jako první. Během několika následujících hodin vyzvedla Carpathia všechny přeživší. Předseda představenstva společnosti White Star Ismay napsal zprávu, kterou rozeslal do kanceláří společnosti White Star Line: „S hlubokou lítostí vám oznamuji, že Titanic se dnes ráno, 15. září, potopil po srážce s ledovcem, což mělo za následek vážné ztráty na životech; další podrobnosti později.“ Přibližně v 8:30 dorazila loď Californian, která obdržela zprávu přibližně o tři hodiny dříve. Krátce před devátou hodinou ranní zamířila Carpathia do New Yorku, kam dorazila 18. září. Duben s obrovským zájmem lidí.

 

Důsledky a šetření

 

Ačkoli většinu mrtvých tvořili členové posádky a cestující třetí třídy, o členy svých rodin přišlo i mnoho nejbohatších a nejvýznamnějších rodin té doby, včetně Isidora a Idy Strausových a Johna Jacoba Astora. V obecném povědomí se k tragédii potopení lodi přidružilo kouzlo, které s ní bylo spojeno, její první plavba a její významní cestující.  Když se potopil Titanic. Téměř okamžitě vznikly legendy o nočních událostech, o těch, kteří zahynuli, i o těch, kteří přežili. Hrdinové a hrdinky – jako například Američanka Molly Brownová, která pomáhala velet záchrannému člunu, a kapitán lodi Carpathia Arthur Henry Rostron – byli identifikováni a oslavováni tiskem. Ostatní – zejména Ismay, který našel místo v záchranném člunu a přežil – byli očerňováni. Existovala silná snaha tragédii vysvětlit a ve Spojených státech a Velké Británii probíhalo vyšetřování potopení lodi.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button