HISTORIE A DINOSAUŘIZajímavosti

Konec 2. světové války v 5 hlavních událostech

Konec 2. světové války v 5 hlavních událostech. Toto je pět klíčových událostí, které vedly ke konci druhé světové války. Druhá světová válka skončila šest let po Německu 1. září 1939 napadl Polsko a vyvolal druhý světový konflikt 20. století. Druhá světová válka si do svého konce vyžádala životy přibližně 60-80 milionů lidí, tedy asi 3 % světové populace. Drtivá většina lidí, kteří zahynuli v nejvražednější válce v dějinách, byli civilisté, včetně 6 milionů Židů, kteří zahynuli v nacistických koncentračních táborech během holocaustu.

 

Konec 2. světové války

 

Konec 2. světové války

 

Německo v prvních měsících války použilo strategii „bleskové války“ a přepadlo Holandsko, Belgii a Francii, čímž donutilo více než 300 000 britských a dalších spojeneckých vojáků evakuovat kontinentální Evropu z Dunkerque. V červnu 1941 německý diktátor Adolf Hitler porušil pakt o neútočení se Sovětským svazem a zahájil operaci Barbarossa, která přivedla nacistická vojska k branám Moskvy.

 

V době, kdy Spojené státy vstoupily do druhé světové války po japonském bombardování Pearl Harboru, okupovala německá vojska velkou část Evropy od Černého moře až po Lamanšský průliv. Spojenci však zvrátili průběh konfliktu a následující významné události ukončily druhou světovou válku.

 

 

1. Německo bylo odraženo na dvou frontách

 

Německo bylo odraženo na dvou frontách

 

Poté, co se v prvních třech letech války přehnala přes Evropu, se přetížené německé síly dostaly do defenzivy poté, co je sovětská Rudá armáda odrazila v brutální bitvě o Stalingrad, která trvala od srpna 1942 do února 1943. Krutá bitva o město pojmenované po sovětském diktátorovi Josifu Stalinovi si vyžádala téměř dva miliony obětí, včetně desítek tisíc obyvatel Stalingradu.

 

Zatímco sovětská vojska začala postupovat na východní frontě, západní spojenci napadli Sicílii a jižní Itálii a v červenci 1943 způsobili pád vlády italského diktátora Benita Mussoliniho. Spojenci pak zahájili západní frontu obojživelnou invazí v Normandii v den D 6. Červen 1944. Poté, co spojenecká vojska pronikla do severní Francie, osvobodila 25. srpna v Paříži a o necelé dva týdny později v Bruselu. Nejsilnější muž světa – 10 nejsilnějších mužů světa.

 

2. Bitva o Promontory

 

Bitva o výběžek

 

Německo se ocitlo v nouzi z obou stran, protože sovětská vojska postupovala do Polska. Československo, Maďarsko a Rumunsko, zatímco západní spojenci pokračovali v tažení na východ. Stále zoufalejší Hitler byl nucen vést válku na dvou frontách s ubývajícími zdroji. Povolil poslední ofenzivu na západní frontě v naději, že se mu podaří rozdělit spojenecké linie. Nacisté začali 16. Prosinec 1944 překvapivý útok na 80 km. Hustě zalesněný úsek Ardenského lesa v Belgii a Lucembursku.

 

Německý útok způsobil, že se spojenecká linie prohnula, ale během šesti týdnů bojů v podmínkách pod bodem mrazu, kdy vojáci trpěli podchlazením, se neprolomila. Omrzliny a zákopová noha. Americké síly odolaly veškeré síle, která zbyla z německé moci, ale v této nejsmrtonosnější bitvě druhé světové války ztratily přibližně 20 000 mužů. Bitva v Ardenách se ukázala být posledním německým útokem. Sovětská Rudá armáda totiž zahájila zimní ofenzivu na východní frontě, která ji měla na jaře dovést až k Odře. Necelých 80 km od německého hlavního města Berlína.

 

3. Německo kapituluje Konec 2. světové války v Evropě

 

Německo kapituluje Konec 2. světové války v Evropě

 

Po bombardování Drážďan a dalších německých měst, při němž zahynuly desetitisíce civilistů, překročili západní spojenci řeku Rýn a přesunuli se na východ do Berlína. Když se spojenecká vojska blížila k hlavnímu městu, poznala hrůzy holocaustu při osvobozování koncentračních táborů jako Bergen-Belsen a Dachau. Když se obě fronty zhroutily a porážka byla nevyhnutelná, Hitler 30. V dubnu 1945 spáchal sebevraždu ve svém bunkru hluboko pod říšským kancléřstvím. Konec 2. světové války v Evropě

 

Hitlerův nástupce, velkoadmirál Karl Dönitz, zahájil mírová jednání a dne 7. V noci z 5. na 6. května pověřil generála Alfreda Jodla, aby podepsal bezpodmínečnou kapitulaci všech německých vojsk, která měla vstoupit v platnost následujícího dne. Stalin však odmítl přijmout dohodu o kapitulaci podepsanou v sídle amerického generála Dwighta D. Eisenhowera ve francouzské Remeši a přinutil Němce podepsat další dohodu následující den v Berlíně okupovaném Sověty. Nejvýkonnější tank – 10 nejlepších tanků současnosti.

 

4. Atomové bombardování Hirošimy a Nagasaki Konec 2. světové války ve světě

 

  Atomové bombardování Hirošimy a Nagasaki Konec 2. světové války ve světě

 

I po vítězství Spojenců v Evropě pokračovala druhá světová válka na tichomořské frontě. Americké síly poté pomalu, ale vytrvale postupovaly směrem k Japonsku. Jak zvrátili průběh války vítězstvím v bitvě u Midway v červnu 1942. Bitvy na Iwo Jimě a Okinawě v zimě a na jaře 1945 patřily k nejkrvavějším v celé válce a americká armáda očekávala, že se v nich Invazi na japonskou pevninu bude doprovázet až 1 milion obětí. Konec 2. světové války ve světě.

 

Několik týdnů po prvním úspěšném testu atomové bomby, který se uskutečnil 16. červenec 1945 v Alamogordu v Novém Mexiku. Prezident Harry Truman, který se ujal prezidentského úřadu o necelé čtyři měsíce dříve po smrti Franklina D. Roosevelta. Povolil její použití proti Japonsku v naději na rychlé ukončení války. Na 6. 8. srpna 1945 shodil americký bombardér B-29 Enola Gay atomovou bombu na výrobní město Hirošima. Přitom na místě zemřelo asi 80 000 lidí. Na následky ozáření později zemřely desítky tisíc lidí. Když se Japonsko po bombardování Hirošimy okamžitě nevzdalo. O tři dny později Spojené státy odpálily na Nagasaki ještě silnější atomovou bombu, která okamžitě zabila 35 000 lidí a dalších 50 000 následně.

 

 

5. Sověti vyhlašují válku, Japonsko se vzdává

 

Sověti vyhlašují válku, Japonsko se vzdává

 

Kromě bombardování Hirošimy a Nagasaki se Japonsko dostávalo pod stále větší tlak. Když Sovětský svaz 8. Srpen oficiálně vyhlásil válku a napadl Japonci okupované Mandžusko v severovýchodní Číně. Japonský císař Hirohito, jehož císařská rada byla v patové situaci, prolomil nerozhodný stav a rozhodl. Jeho země musí kapitulovat. V poledne 15. 1. srpna (japonského času) císař ve svém vůbec prvním rozhlasovém vysílání oznámil kapitulaci Japonska.

 

Konec 2. světové války. Skončila druhá světová válka 2. Září. Když americký generál Douglas MacArthur přijal oficiální kapitulaci Japonska na palubě americké bitevní lodi Missouri, která kotvila v Tokijském zálivu spolu s flotilou více než 250 spojeneckých válečných lodí. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků.

 

Při podpisu dohody, která ukončila 2 194 dní trvající globální válku, MacArthur v rozhlasovém vysílání řekl: „Dnes zbraně utichly. Skončila velká tragédie. Dosáhli jsme velkého vítězství.“

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button