Možné způsoby úrazu elektrickým proudem
K úrazu elektrickým proudem může dojít jedním z následujících způsobů :
Obsah článku:
Jednopólový dotyk
– může se jednat o přímý úmyslný nebo neúmyslný dotyk živé části s nebezpečným napětím proti zemi nebo o přímý dotyk při náhodné poruše porušením izolace s následným přenosem napětí z živé části na neživou část. citáty o smrti
Dvoupólový dotyk
– jde o současný kontakt s živými částmi s nebezpečným napětím o různém potenciálu. Takový kontakt je nebezpečný i v případě, že síťové napájení není v žádném bodě trvale spojeno se zemí.
Přiblížením k částem s nebezpečným napětím
– při vysokém napětí není nutné přijít do přímého kontaktu s částí pod napětím, stačí se k ní přiblížit na kritickou vzdálenost a dojde k přeskoku napětí.
Živá část
– je vodič nebo vodivá část, která je přímo určena k vedení elektrického proudu. Při běžném provozu je pod napětím, včetně nulového vodiče N. Vodiče PEN se nepovažují za živou část. Živé části mohou být holé vodiče, přípojnice, svorky, svorkovnice, kontakty atd. Stránka této definice nemusí nutně znamenat riziko úrazu elektrickým proudem.
Nebezpečná živá část
– je živá část, která může za určitých podmínek způsobit úraz elektrickým proudem.
Neživá část
– je vodivá část elektrického zařízení, které se lze dotknout a která není za normálního provozu pod napětím, je bez napětí. Pokud však dojde k poruše (selhání základní izolace, zkrat), může se stát součástí pod napětím. Za neživé části se považují zejména vodivé kostry a kryty elektrických zařízení, přístrojů a strojů apod.
Cizí vodivá část
– je vodivá část, která není součástí elektrické instalace a která může vést elektrický potenciál (obvykle potenciál země). Mezi cizí vodivé části patří např. kovová potrubí spojující technická zařízení budov – vodu, plyn, ústřední topení a atd.
Krokové napětí
Pokud například. když vodič vysokého napětí spadne na zem, vytvoří se v jeho okolí ekvipotenciály . Jeden lidský krok (přibližně 1 m) může spojit dva body na zemském povrchu s rozdílnými potenciály. Mluvíme o krokovém napětí . Přiblížení k takovému místu na vzdálenost menší než 30 m může být pro člověka nebezpečné. Proto je při vysokém napětí nebezpečné přibližovat se k postiženému, protože v jeho blízkosti se může vyskytnout krokové napětí.
Pouze zkušený záchranář se po zvážení situace přiblíží malými šouravými krůčky k postiženému a pokusí se ho vyprostit buď tak, že ho od zdroje úrazu elektrickým proudem oddálí pomocí předmětu s dostatečnou izolací, nebo ho přitáhne tak, aby při pohybu překlenul co nejmenší rozdíl potenciálů.