Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
AkvaristikaAKVARISTIKA

Pižmoň: Chov a péče

Pižmovka mořská (Sternotherus odoratus) je menší sladkovodní želva pocházející z východní části Severní Ameriky. Tato želva patří do čeledi klapavkovitých a dává přednost stojatým nebo mírně tekoucím vodám s bahnitými břehy. Pižmovka má protáhlý krunýř a může dosahovat délky až 15 cm.

 

Pižmovka

 

Pižmovka

 

 

Pokud se rozhodnete pro chov želvy pižmové, budete potřebovat vhodné terárium nebo zahradní jezírko s písčitým dnem a výškou vody, která želvě umožní pohodlně dýchat. Teplota vzduchu v teráriu by se měla pohybovat mezi 24 a 28 °C. Tato želva je vhodná pro chov v párech nebo v harému.

V přírodě se pižmovka živí různými vodními živočichy a rostlinami. V teráriu ji lze krmit různými druhy hmyzu a potravy pro vodní želvy. Želva pižmová je zajímavý a nenáročný druh želvy vhodný pro začátečníky v chovu vodních želv.

Popis a anatomie

 

Popis a anatomie

 

 

Vzhled

Želva pižmová (Sternotherus odoratus) je malá želva s vysokým a protáhlým krunýřem. Dospělí jedinci dosahují délky přibližně 13,5 cm. Hlava je tmavá s charakteristickými světlými pruhy, které se táhnou od nozder až ke krku. Plastron je světle žlutý a malý.

Karapax a plastron

Karapax (horní část pláště) má tmavě olivovou barvu s nepravidelnými tmavými pruhy a skvrnami. Má vysoký oblouk a střední kožovitý pruh zůstává měkký. Plastron (spodní část karapaxu) je světle žlutý a malý.

Anatomie pižmovky je zajímavá a specifická. Její tělo je přizpůsobeno životu ve vodě. Želva má ploché a široké končetiny zakončené plovacími blanami. Tyto polotovary umožňují rychlý a efektivní pohyb ve vodě.

Celkově je pižmovka zajímavá a jedinečná želva, která se vyskytuje především ve stojatých a pomalu tekoucích vodách s bahnitými břehy. Její charakteristický vzhled a anatomické zvláštnosti z ní činí zajímavý objekt pro pozorování a chov v akvateráriu.

Chov a péče o pižmovku

 

Chov a péče o pižmovku

 

 

Při chovu pižmovky je nutné zajistit vhodné podmínky pro její život. V této části se dozvíte, jak tyto želvy správně chovat a jaké jsou jejich nároky na péči.

Terárium

Pro pižmovku je třeba zajistit dostatečně velké terárium, které bude vyhovovat jejím potřebám. Terárium pro pár by mělo mít rozměry alespoň 80 x 40 cm (délka x šířka). Terárium by mělo mít malou terestrickou část a větší nádrž na vodu. Voda by měla být mírně teplá a měla by mít takovou hladinu, aby želva mohla pohodlně dýchat, když má natažený krk.

Teplota vody

Pižmovka dává přednost teplotě vody mezi 22 a 27 stupni Celsia. Je důležité, aby teplota vody byla stabilní a neklesala pod 20 stupňů Celsia. Pokud je teplota vody příliš nízká, může to vést k onemocnění a oslabení želvy.

Krmení pižmoňů

Pižmovka je velmi žravá a její potravu by měly tvořit ryby, vodní plži, nitěnky, perlorodky apod. Je důležité, aby byla strava vyvážená a obsahovala dostatek živin a vitaminů. Želvu byste měli krmit 2-3krát týdně a měli byste jí dávat jen tolik krmiva, kolik dokáže sníst za 10-15 minut.

Při chovu žab pižmových je důležité zajistit dostatek světla a čerstvé vody. Důležité je také pravidelně čistit terárium a vodu, aby se předešlo nemocem a infekcím. Při pravidelné péči a správné výživě můžete mít zdravého a šťastného pižmoně.

Rozšíření a životní prostředí

 

Rozšíření a životní prostředí

 

 

Pižmovka je druh vodní želvy vyskytující se v různých oblastech Severní Ameriky. Tento druh želvy je rozšířen na východě USA, v jižní Kanadě a na jihovýchodě USA. Ve svém přirozeném prostředí se vyskytuje ve stojatých nebo mírně tekoucích vodách s bahnitými břehy. Tato želva dává přednost polovodnímu a sladkovodnímu prostředí.

Východ USA

Pižmovka se vyskytuje na východě Spojených států, zejména v oblastech jako Florida, New York, Kentucky a Tennessee. V těchto oblastech se nachází mnoho řek a jezer, které jsou pro tuto želvu ideálním prostředím. V těchto oblastech žije také mnoho dalších druhů vodních živočichů, s nimiž pižmovka soupeří o potravu.

Jižní Kanada

Pižmovka se vyskytuje také v jižní Kanadě, zejména v oblastech jako Ontario a Quebec. V těchto oblastech se nachází mnoho jezer a řek, které jsou pro tuto želvu ideálním prostředím. V Kanadě žije také mnoho dalších vodních druhů, s nimiž pižmovka soupeří o potravu. Želva zelenavá: chov a péče

Jihovýchod USA

Pižmovka se vyskytuje také na jihovýchodě Spojených států, zejména v oblastech jako Louisiana, Mississippi, Alabama a Georgia. V těchto oblastech se nachází mnoho řek a jezer, které jsou pro tuto želvu ideálním prostředím. V těchto oblastech se vyskytuje také mnoho dalších vodních druhů, s nimiž pižmovky soupeří o potravu.

Celkově je rozšíření pižmovky poměrně rozsáhlé a vyskytuje se v různých oblastech Severní Ameriky. Tento druh želvy dává přednost polovodnímu a sladkovodnímu prostředí s bahnitými břehy, kde může hledat potravu a úkryt před predátory.

Rozmnožování pižmovky

 

Rozmnožování pižmovky

 

 

Pižmovka je schopna naklást 6 až 7 vajec ročně. Tento proces obvykle začíná v dubnu a končí v září. Samice pižmovky snáší vejce do hnízda, které si sama vytvoří. Hnízdo se obvykle nachází v blízkosti vody a je tvořeno bahnem a řasami.

Velikost vajec se pohybuje od 20 do 25 mm a samice pižmovky mohou najednou naklást až 5 vajec. Po vylíhnutí z vajíček trvá mladým chřestýšům asi 2 až 3 roky, než pohlavně dospějí.

Odchov mláďat

Pokud chcete chovat mladé pižmovky, musíte si uvědomit, že mladé pižmovky potřebují velkou pozornost a péči. Nejlepší je začít s chovem vajec, která lze umístit do inkubátoru. Inkubace trvá přibližně 80 až 90 dní, poté se líhnou malí pulci.

Mladé pižmovky je nejlepší chovat v malých akváriích nebo nádržích s mělkou vodou, kde mají dostatek prostoru k plavání a hraní. Je důležité udržovat teplotu vody kolem 24 až 28 °C a čistotu vody, aby se předešlo nemocem a infekcím.

Chov mladých pižmoňů může být náročný, ale pokud se provádí s láskou a péčí, může to být velmi zajímavá a vzrušující zkušenost. Chov a péče o suchozemské želvy

Přezimování pižmovek

 

Přezimování pižmovek

 

 

Želva pižmová je druh želvy, který potřebuje zimní spánek. Hibernace je proces, při kterém živočichové v zimním období upadají do stavu spánku nebo snížené aktivity. Pro želvy je hibernace důležitá, protože jim pomáhá přežít zimu a zajistit si dobré zdraví.

Přezimování pižmovky probíhá obvykle v chladu, při teplotě 5-10 °C. Doba přezimování by měla trvat nejméně tři měsíce. Během hibernace želva nejí a málo se pohybuje. Proto je důležité, aby byl před zimním spánkem dobře nakrmený a měl dostatek energie.

Abyste zajistili správné přezimování pižmovky, musíte se postarat o vhodné prostředí. Želva by měla být umístěna na chladném místě, kde bude mít dostatek vzduchu. Ideálním místem pro přezimování je chladný sklep nebo garáž. Důležité je také zajistit dostatek vody, protože želva se během zimování potřebuje občas vykoupat.

V období před zimním spánkem byste měli želvě pižmové poskytnout dostatek potravy, aby měla dostatek energie na zimní spánek. Potrava by měla být bohatá na bílkoviny a vitamíny. Vhodné jsou granule nebo hmyz, ale můžete ji krmit i hovězím srdcem.

Přezimování je pro pižmovku velmi důležité a může ovlivnit její zdraví a dlouhověkost. Zajistěte mu proto dostatek potravy a vhodné prostředí pro přezimování.

Zajímavosti

 

Zajímavosti

 

 

Pižmovka je menší vodní želva pocházející z Kanady a východní části Spojených států. Jeho přirozeným prostředím jsou mělčí vody, řeky, potoky, ale také bahnité náplavy, příkopy a stojaté vody. Běžně se vyskytuje také v rybnících. Má tmavý vzhled, olivově šedou barvu s nepravidelnými pruhy a skvrnami. Jak chovat dravce – od terária po stravu

Pižmovka se poměrně snadno rozmnožuje. Potřebuje dostatek prostoru pro plavání a slunečního světla. Její terárium by mělo být vybaveno také suchozemskou částí, kde se může vyhřívat. Výborným doplňkem jsou také rostliny, které poskytují úkryt a úkryty.

Tato želva je zajímavá také svou schopností vydávat zvuky. Samci jsou slyšet v období páření, kdy vydávají zvuky podobné pískání. Tyto zvuky jsou však pro lidské ucho velmi obtížně slyšitelné.

Pižmovka je zajímavá také tím, že je jedním z druhů, které dokáží přežít i v méně kvalitních vodách. Její schopnost přežívat ve znečištěné vodě je důvodem, proč se často vyskytuje v blízkosti míst, kde je voda znečištěna odpadem. Šampon na vlasy

Podle informací z WikiSpecies a BioLib patří pižmovka do čeledi klepítkatých (Kinosternidae) a existuje několik poddruhů. Jeho latinský název je Sternotherus odoratus. Ve volné přírodě se dožívá asi 20 let, v zajetí může žít i déle. Na stránkách Commons najdete mnoho fotografií želvy pižmové a dalších druhů želv.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button