Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Rafeiro of Alentejo: charakteristika plemene

Rafeiro z Alenteja, známý také jako Rafeiro do Alentejo, je velké a mohutné plemeno psa, které pochází z Portugalska. Používali se především jako hlídací psi pro dobytek a majetek v portugalském regionu Alentejo. Alentejo Rafeiro je věrné a nebojácné plemeno známé svou ochranitelskou povahou.

 

Rafeiro z Alenteja

 

Rafeiro z Alenteja

 

Rafeiro z Alenteja je velký a svalnatý pes s pevnou stavbou těla. Mají širokou hlavu s širokou lebkou a silnou čelistí. Jejich srst je krátká a hustá a může mít různé barvy, včetně plavé, černé a žíhané. Jsou známí svým klidným a sebevědomým chováním, díky němuž jsou vynikajícími hlídacími psy.

Pokud hledáte věrného a ochranitelského psa, Rafeiro z Alenteja je vynikající volbou. Jsou chytří a snadno se cvičí, takže jsou ideální pro rodiny s dětmi. Při správném výcviku a socializaci mohou být milujícím a oddaným společníkem po mnoho let.

 

Původ a historie

 

Původ a historie

 

Rafeiro z Alenteja, portugalské psí plemeno, má své kořeny v jižní části Portugalska – v regionu Alentejo. Jeho předky jsou španělští mastifové, například španělský mastif a iberský mastif.

Toto plemeno se tradičně používalo k ochraně stád během dvouletého přesunu na letní pastviny v horách a poté zpět na náhorní plošinu Alentejo na zimu. Od konce 19. století jsou známé jako Rafeiro do Alentejo.

Rafeiro z Alenteja je největší portugalské plemeno psů, známé svou vytrvalostí a schopností pracovat jako hlídač stád dobytka a ovcí. Výchova musí být vyvážená a důsledná, aby zajistila jeho poslušnost a spolupráci.

V současné době je Rafeiro do Alentejo v Portugalsku uznaným plemenem a je registrován u Clube Português de Canicultura. Toto plemeno je v zahraničí stále oblíbenější, zejména díky svým skvělým ochranitelským schopnostem a věrnosti svému majiteli. Portugalská plemena psů 8 plemen z Portugalska

 

Fyzické vlastnosti

 

Fyzické vlastnosti

 

Velikost a hmotnost

Rafeiro z Alenteja je jedním z největších plemen psů. Dospělí samci dosahují výšky až 75 cm a hmotnosti až 60 kg, zatímco samice dosahují výšky až 68 cm a hmotnosti až 50 kg. Hmotnost tohoto plemene může být ovlivněna několika faktory, včetně věku, pohlaví a genetiky.

 

Srst a barva

Rafeiro z Alenteja má krátkou a hrubou srst, která je vynikající ochranou proti povětrnostním podmínkám. Srst tohoto plemene může být fialová, žlutá, černá, žlutohnědá nebo s tmavými skvrnami. Může mít také bílé znaky na hrudi a nohách. Rafeiro z Alenteja má také hustou podsadu, která ho chrání před chladem.

Tento pes má robustní stavbu těla a silné svaly, což mu umožňuje být vytrvalým a energickým psem. Jeho obrysové linie jsou mírně vypouklé a celá struktura je spíše obdélníková než široká. Hlava se podobá hlavě medvěda, má širokou lebku se zaobleným osazením. Má hnědé oválné oči a středně velké uši, které mu visí dolů. Rafeiro z Alenteja má silné a široké břicho a krk, který se směrem k hlavě postupně zužuje.

Rafeiro z Alenteja je celkově mohutný a silný pes s vynikajícími fyzickými vlastnostmi.

 

Charakter a chování Rafeira z Alenteja

 

Charakter a chování Rafeira z Alenteja

 

Rafeiro z Alenteja je velmi nezávislý a silný pes s mírně tvrdohlavou povahou. Má vynikající hlídací instinkty a je velmi věrný svému majiteli. Má klidnou a hravou povahu, ale dokáže být také velmi tvrdohlavý a nezávislý. Šampon na vlasy

 

Vztah k lidem a zvířatům

Toto plemeno je velmi věrné a oddané svému majiteli. Je velmi přátelský k dětem a dokáže být velmi hravý. Rafeiro z Alenteja bývá opatrný a nedůvěřivý k cizím lidem, ale po dostatečné socializaci a výcviku může být velmi přátelský i k cizím lidem. K ostatním zvířatům, jako jsou kočky, může být Rafeiro z Alenteja poměrně neúprosný, ale opět záleží na tom, jak byl socializován.

 

Školení a socializace

 

Rafeiro z Alenteja je velmi inteligentní a snadno se učí novým věcem. Může však být také velmi tvrdohlavý a nezávislý, proto je důležité, aby výcvik a socializace probíhaly důsledně a s dostatečnou autoritou. Rafeiro z Alenteja má tendenci být velmi destruktivní, pokud není dostatečně vycvičen a socializován, proto je důležité, aby výcvik probíhal s trpělivostí a láskou.

Výhody Nevýhody
Loajální a oddaný Tvrdohlavý a nezávislý
Hravé a vhodné pro děti Může být nedůvěřivý k cizím lidem
Výborný instinkt pro hlídání Nešetrný ke kočkám
Chytrý a snadno se učí novým věcem Může být destruktivní, pokud není dostatečně vycvičená

Celkově je Rafeiro z Alenteja velmi silný a nezávislý pes s mírně tvrdohlavou povahou. Má klidnou a hravou povahu, ale dokáže být také velmi tvrdohlavý a nezávislý. Při dostatečné socializaci a výcviku může být pro svého majitele velmi příjemným společníkem.

 

Zdraví a péče Rafeiro from Alentejo

 

Zdraví a péče Rafeiro from Alentejo

 

Výživa

Správná výživa je důležitá pro zdraví každého psa, včetně Rafeira z Alenteja. Toto plemeno potřebuje kvalitní krmivo, které obsahuje všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály. Je důležité sledovat množství krmiva, které pes dostává, aby se předešlo obezitě. Rafeiro z Alenteja je náchylný k problémům s klouby, proto je důležité mu zajistit výživu, která mu pomůže udržet zdravé klouby. Pro udržení zdravých kloubů je vhodné zařadit do jídelníčku rýži.

 

Hygiena a péče

Správná hygiena a údržba jsou důležité pro zdraví a pohodu plemene Rafeiro z Alenteja. Toto plemeno má hustou srst, která vyžaduje pravidelné česání a stříhání. Je důležité čistit uši a zuby, aby se předešlo infekcím a dalším zdravotním problémům. Rafeiro z Alenteja může být náchylný k problémům s klouby, proto je důležité zajistit mu dostatek pohybu a pravidelné cvičení, které mu pomůže udržet zdravé klouby.

 

Při péči o psa plemene Alentejo Rafeiro je důležité sledovat jeho zdravotní stav a nechat ho pravidelně kontrolovat veterinářem. Pes by měl být pravidelně očkován a odčervován. Pokud se vyskytnou jakékoli zdravotní problémy, je důležité okamžitě vyhledat veterinární péči.

Správná péče a výživa jsou důležité pro zdraví a dlouhověkost Rafeira z Alenteja. Při správné péči může být vaším věrným a zdravým společníkem po mnoho let.

 

Využití práce

Využití práce

 

Rafeiro z Alenteja je plemeno psa, které má silnou pracovní povahu a používá se jako hlídací a pastevecký pes pro stáda. Toto plemeno má v krvi hlídací instinkt a je připraveno bránit své stádo před predátory a zloději. Rafeiro z Alenteja je také vynikajícím společníkem pro své majitele, kteří si ho mohou užívat jako oddaného a věrného psa.

Toto plemeno je vhodné pro majitele, kteří mají zkušenosti s výchovou a výcvikem psů. Rafeiro z Alenteja potřebuje ke štěstí a zdraví dostatek pohybu a duševní stimulace. Jeho silná a nezávislá povaha znamená, že potřebuje jasné vedení a důslednou péči.

 

Rafeiro z Alenteja je vynikající hlídací a pastevecký pes pro stáda. Jeho silná a mohutná postava spolu s neutuchající energií z něj činí ideálního psa pro práci na farmách a pastvinách. Toto plemeno je také vynikajícím hlídacím psem pro domy a pozemky, kde může chránit své majitele a majetek před nebezpečím.

Rafeiro z Alenteja je silný, odvážný a nebojácný pes. Jeho silná osobnost a vynikající hlídací instinkt z něj dělají výborného psa pro práci na farmách a pastvinách. Toto plemeno je také vynikajícím společníkem pro své majitele, kteří si ho mohou užívat jako oddaného a věrného psa.

Standard plemene Rafeiro z Alenteja

 

Standard plemene Rafeiro z Alenteja

 

Rafeiro z Alenteja je velký, mohutný a silný pes s robustní stavbou těla. Její výška se pohybuje od 66 do 74 cm u samců a od 64 do 70 cm u samic, zatímco hmotnost se pohybuje od 40 do 50 kg u samců a od 35 do 45 kg u samic. Jeho původní funkcí bylo střežit pozemky v Portugalsku, ale dnes se často používá jako rodinný pes.

Podle standardu FCI patří Rafeiro z Alenteja do skupiny 2 – Pinčové, fousci, molosové a švýcarští salašničtí psi, oddíl 2.2 – Horští molosové (bez zkoušky z výkonu). Její oficiální zkratka v České republice je RA a číslo normy je 96/05.01.1996 Portugalsko.

Standard plemene popisuje alentejského rafeira jako velkého a mohutného psa s robustní stavbou těla a silnou kostrou. Hlava je velká a silná, s mírně vypouklým čelem a hlubokým stopem. Má tmavé oválné oči s mírně vypouklými víčky. Uši má vysoko nasazené, středně velké a zavěšené. Krk je silný a mohutný, s mírně zaobleným profilem. Má rovný a silný hřbet, hluboký a široký hrudník s dobře klenutými žebry. Má silné a mohutné končetiny s velkými tlapami.

 

Rafeiro z Alenteja má dvoubarevnou srst, která může být žlutá, žlutá s bílými nebo černými znaky nebo černá s bílými znaky. Má hustou a hustou srst se středně dlouhými a hrubými chlupy. Barva a vzor srsti se mohou u jednotlivých psů lišit.

Standard plemene popisuje rafeira z Alenteja jako silného a mohutného psa, který je vhodný jako rodinný pes, ale vyžaduje důsledný a vyvážený výcvik. Jeho robustní postava a silná osobnost z něj dělají skvělého strážce a ochránce, stejně jako oddaného a věrného společníka pro svou rodinu.

 

Doživotní

 

Rafeiro z Alenteja je plemeno, které má ve srovnání s ostatními psy poměrně dlouhý život. Při správné péči a výživě se může dožít až 12-14 let.

Je důležité si uvědomit, že délka života psa závisí na mnoha faktorech, jako je genetika, výživa, péče a životní styl. Proto je důležité poskytnout psovi dostatečnou péči a výživu, aby se co nejvíce prodloužil jeho život.

Výživa je důležitým faktorem, který ovlivňuje délku života psů. Rafeiro z Alenteja by měl být krmen vyváženou stravou, která obsahuje všechny potřebné živiny. Důležité je také dodržovat doporučené dávky krmiva a nepřekrmovat.

Kromě výživy je důležité poskytnout psovi odpovídající péči, která zahrnuje pravidelné veterinární prohlídky, očkování a léčbu proti parazitům. Důležité je také dopřát psovi dostatek pohybu a podnětů, aby se udržel v dobré fyzické kondici.

Délka života plemene Alentejo Rafeiro závisí na mnoha faktorech, ale při správné péči a výživě se může dožít dlouhého a zdravého života.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button