Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Jihoruský ovčák: popis plemene a jeho charakteristika

Jihoruský pastevecký pes, známý také jako jugoslávský pastevecký pes, je plemeno psa, které pochází z jižní oblasti Ruska a Kazachstánu. Toto plemeno je známé svou velikostí, přirozenými hlídacími instinkty a odolností vůči extrémním teplotám. Jižanský ovčák má obdélníkový tvar těla, svalnatou stavbu a dlouhou hustou srst, která pokrývá celé tělo včetně hlavy.

 

Jižní ruský ovčák

 

Jižní ruský ovčák

 

Hlava jihoruského pasteveckého psa je protáhlá, se širokým čelem, dobře vyvinutým mezičelistním výběžkem a lícními kostmi. Přechod od čela k čenichu je pozvolný a nos je velký a černý. Toto plemeno je přirozeně nedůvěřivé vůči cizím lidem a pokud má pocit, že je jeho majitel v nebezpečí, bez varování zaútočí. Při správném výcviku a socializaci však může být jihoruský ovčák vynikajícím rodinným mazlíčkem a věrným společníkem.

 

Původ jihoruského pasteveckého psa

 

Původ jihoruského pasteveckého psa

 

Jihoruský ovčák je plemeno psa ze skupiny ovčáckých a pasteveckých psů. Pochází z Asie, z jižních oblastí Ruska a Ukrajiny, Kazachstánu, Krymu a Kavkazu. Na jeho formování se údajně podíleli i ovčáčtí psi ze Španělska, dovezení ve stejné době jako nové plemeno ovcí merino. Plemena psů z Ukrajiny 5 plemen psů z Ukrajiny

Původně byl jihoruský ovčák vyšlechtěn k hlídání ovcí a dobytka. Jeho předkové pocházeli z Tibetu a postupně se přizpůsobovali novým podmínkám. V Evropě bylo plemeno uznáno až ve 20 letech. století.

Jihoruský ovčák je silný a svalnatý pes, který se vyznačuje inteligencí a oddaností. Tento pes je vynikajícím hlídačem a ochráncem svého majitele a jeho majetku. Jeho silné svaly a vytrvalost mu umožňují pracovat i v náročných podmínkách.

Dnes je jihoruský ovčák považován za vzácné plemeno a je chován především pro své vynikající hlídací vlastnosti a schopnost pracovat v obtížných podmínkách.

 

Popis plemene

 

Popis plemene

 

Konstrukce karoserie

Jižanský ovčák je poměrně velký, silný a mohutný pes obdélníkového tvaru. Jeho tělo je suché, tvrdé, svalnaté a kostnaté. Má silné končetiny, přičemž zadní jsou silnější než přední. Krk je středně dlouhý a silný. Hrudník je hluboký a široký, s dobře klenutými žebry. Boky jsou silné a svalnaté. Celková stavba těla jihoruského ovčáka je mrštná a živá.

 

Srst a zbarvení

Jižanský ovčák má dlouhou srst, která pokrývá celý povrch těla, včetně tvarované části. Srst je hrubá a rovná, s podsadou. Barva srsti je čistě bílá, ale může mít i některé šedé odstíny. Uši jsou malé a splývají se srstí. Oči jsou tmavé a oválného tvaru. Ocas je svěšený a dlouhý, sahá až k příčnému kloubu a na konci je stočený.

 

Rozlišovací znaky

Jihoruský ovčák je velmi inteligentní a bystrý pes. Má výborný sluch a zrak. Je to od přírody ostrý hlídací pes, nedůvěřivý k cizím lidem, ale oddaný svému pánovi. Jeho charakteristickým rysem je odvaha a nebojácné chování v nebezpečí. Je to pes, který se dokáže dobře přizpůsobit svému prostředí a je schopen pracovat i v obtížných podmínkách.

 

Velikost a sexuální projev

Jižanský ovčák je větší než středně velký pes. Dospělý pes měří přibližně 62 až 72 cm a váží 45 až 60 kg. Samice je o něco menší, měří přibližně 58 až 68 cm a váží 35 až 50 kg. U jihoruského ovčáka je výrazný pohlavní projev, přičemž samec má větší a silnější hlavu než samice.

 

Povaha a chování Jihoruský ovčák

 

Povaha a chování Jihoruský ovčák

 

 

Jihoruský ovčák je plemeno, které má různé povahové rysy. Jeho chování se může u jednotlivých psů lišit. Je to přirozeně ostrý hlídací pes a k cizím lidem je velmi nedůvěřivý. Může být nebezpečný, pokud se cítí ohrožen a bez váhání zaútočí jako první. Proto je důležité, aby ji vedl majitel, který s ní má zkušenosti a ví, jak ji řídit.

Jižanský ovčák je věrný svému majiteli a rodině. Je to aktivní pes, který potřebuje dostatek pohybu a fyzické aktivity. Jeho povaha je někdy náročná na temperament, ale zároveň dokáže být velmi věrný, klidný a laskavý. Je vhodný pro majitele, kteří mají zkušenosti s chovem psů a vědí, jak s ním zacházet.

Čenich jihoruského ovčáka je velký a černý. Tento pes je vynikajícím hlídačem a dokáže svůj domov a majitele chránit s velkou oddaností. Jeho chování se může lišit v závislosti na tom, zda se nachází v domácím nebo neznámém prostředí. Je důležité, aby byl od mládí socializován a aby ho vedl majitel, který ho dokáže zvládnout.

 

Celkově je jihoruský ovčák skvělým společníkem pro majitele, kteří mají zkušenosti s chovem psů a vědí, jak s ním zacházet. Jeho povaha a chování se mohou u jednotlivých psů lišit, ale obecně se jedná o psa, který potřebuje dostatek pohybu a fyzické aktivity. Jeho loajalita a schopnost chránit svůj domov a majitele jsou neocenitelné.

 

Použití jihoruského pasteveckého psa

 

Použití jihoruského pasteveckého psa

 

Jihoruský ovčák je plemeno vyšlechtěné k pasení ovcí a jako hlídací pes. Tito psi mají pasteveckého ducha a jsou velmi oddaní svému majiteli. Jsou velmi inteligentní a rychle se učí, což z nich dělá skvělé společníky pro lidi, kteří se věnují agility nebo jiným psím sportům.

Jižanský ovčák je také vynikající hlídací pes. Díky své ostražitosti a velkému vzrůstu dokáže vyplašit i velká zvířata. Je to pes, který není vhodný pro každého majitele, protože vyžaduje řádný výcvik a vedení. Při správném zacházení a výcviku však může být skvělým společníkem a ochráncem.

Jihoruský ovčák má krev pasteveckých psů ze Španělska, kteří byli dovezeni spolu s novým plemenem ovcí merino. Tito psi byli vyšlechtěni, aby drželi ovce pohromadě a chránili je před predátory. Proto má jihoruský ovčák silný pastevecký instinkt a je velmi aktivní. Aby byl šťastný a zdravý, potřebuje dostatek pohybu a podnětů.

V současné době se jihoruský ovčák používá také jako služební pes. Díky svému temperamentu a schopnosti rychle se učit je vhodný jako pes pro policii nebo armádu. Používají se také jako asistenční psi pro lidi s různými zdravotními problémy.

Celkově je jihoruský ovčák skvělým psem pro zkušené majitele, kteří mu mohou poskytnout náležitou péči a výcvik. Jsou to velmi oddaní psi, kteří se snaží udělat vše pro svého majitele.

 

Péče o jihoruského pasteveckého psa

 

Jižanský ovčák je velmi inteligentní a aktivní pes, který potřebuje správnou péči, aby se cítil zdravý a šťastný. Zde je několik rad pro majitele jihoruských ovčáků, jak se o svá zvířata starat.

 

Výživa

Jižanský ovčák potřebuje kvalitní stravu, která mu poskytne všechny potřebné živiny. Majitel by měl zajistit, aby pes dostával dostatečné množství bílkovin, tuků, sacharidů a vitaminů. Je důležité, aby měl pes neustále k dispozici dostatek čisté vody.

 

Hygiena

Jižanský ovčák má hustou a hrubou srst, která vyžaduje pravidelnou péči. Majitel by měl psa často kartáčovat a zastřihávat mu srst na břiše a na zádech. Důležité je také pravidelně kontrolovat uši a zuby psa a podle potřeby je čistit. Šampon na vlasy: nejlepší rady a účinky

 

Školení

Jižanský ovčák je velmi inteligentní a zvídavý pes, který potřebuje přiměřený výcvik a stimulaci. Majitel by měl zajistit, aby se psovi dostalo odpovídajícího výcviku a tréninku, který mu pomůže rozvíjet jeho schopnosti a dovednosti.

 

Zdraví

Jižanský ovčák je všežravec, který potřebuje správnou péči, aby se vyhnul zdravotním problémům. Majitel by měl pravidelně kontrolovat zdravotní stav svého psa a zajistit mu odpovídající péči, aby byl zdravý a spokojený.

 

Chovatelé

Při výběru jihoruského ovčáka je důležité vybrat si kvalitního a spolehlivého chovatele, který má s tímto plemenem zkušenosti. Majitel by se měl ujistit, že jeho pes pochází z kvalitního plemene a že je zdravý a dobře socializovaný.

Jižanský ovčák je úžasný a inteligentní pes, který si zaslouží náležitou péči a lásku svého majitele. Při správné péči a výcviku se může stát věrným společníkem na mnoho let.

 

Výskyt a substituce

Jihoruský ovčák je plemeno psa, které pochází z jižních oblastí Ruska, Ukrajiny, Kazachstánu, Krymu a Kavkazu. Přestože se v Evropě objevil teprve nedávno, u nás se poměrně rychle šíří. Baskický pastevecký pes: Popis plemene

Při hledání informací o tomto plemeni může dojít k záměně s jinými plemeny psů. Nejčastěji se zaměňuje s bobtailem, od kterého se liší dlouhým, huňatým ocasem a celkově kratší a drsnější srstí.

Následující tabulka obsahuje srovnání mezi jihoruským ovčákem a bobtailem:

 

Jižní ruský ovčák Bobtail
Dlouhý chlupatý ocas Krátký ocas
Celkově kratší a hrubší srst Dlouhá a měkká srst
Velký a černý čenich Krátký a široký čenich

Je důležité si uvědomit, že záměna těchto dvou plemen může ovlivnit výběr správné péče a výcviku psa. Proto je důležité zajistit správné rozlišení plemen.

Pokud máte o toto plemeno zájem, je možné ho získat od chovatelů, kteří jsou registrováni ve Slovenském kynologickém svazu. Je důležité zajistit, aby byl pes zakoupen od prověřeného a spolehlivého chovatele s dobrými referencemi.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button