Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Rhodéský ridgeback: charakteristika plemene

Rhodéský ridgeback, známý také jako rhodéský ridgeback, je velké krátkosrsté plemeno psa, které pochází z Afriky. Plemeno je uznáno FCI ve skupině 6, sekci 3 a má přiděleno číslo 146. Za zemi původu tohoto plemene se považuje Zimbabwe. Nejvýraznějším znakem tohoto plemene je hřeben srsti, který se táhne podél hřbetu v opačném směru než zbytek srsti.

 

Rhodéský ridgeback

 

Rhodéský ridgeback

 

Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno jako lovecký pes, který se používal ke stopování a zadržení velké zvěře, jako jsou lvi, levharti a divočáci. Používaly se také k ochraně statků a usedlostí. Dnes se stále používají k lovu, ale pro svou věrnou a láskyplnou povahu jsou oblíbení i jako rodinní mazlíčci. Toto plemeno je známé tím, že je inteligentní, nezávislé a chrání svou rodinu. Vyžadují hodně pohybu a tréninku, aby byli šťastní a zdraví. Plemeno má standard, který popisuje jejich fyzické vlastnosti, temperament a další požadavky na chov a vystavování.

 

Původ a historie

 

Původ a historie

 

 

Rhodéský ridgeback je plemeno psa, jehož původ lze vysledovat až do Kapské kolonie v jižní Africe. Toto plemeno bylo vyšlechtěno v bývalé kolonii Rhodesie, dnešním Zimbabwe. Její počátky sahají do roku 16. století, kdy první osadníci přivezli do Afriky své psy a zkřížili je s polozdomácnělými hottentotskými loveckými psy.

Rhodéský ridgeback zdědil tzv. „hřebeny“, které jsou pro toto plemeno charakteristické. Hřebeny jsou pruhy na hřbetě, které jsou tvořeny opačně rostoucími chlupatými vlnami. Tato vlastnost se vyskytuje u každého jedince tohoto plemene.

V roce 1922 se v Jižní Africe sešli nadšenci pro plemeno a definovali první standard plemene. V současné době je rhodéský ridgeback jediným registrovaným domácím plemenem v Jihoafrické republice.

Toto plemeno se v minulosti používalo k lovu lvů, medvědů a divokých prasat. Dnes se však používá hlavně jako společník a hlídací pes. Rhodéský ridgeback je velmi atletický a inteligentní pes, který se hodí i pro agility a různé sportovní aktivity. Šampon na vlasy

 

Vzhled

 

Vzhled

 

 

Rhodéský ridgeback je silný, svalnatý a aktivní pes atletické postavy. Jeho postava je kompaktní, ale není těžká. Barva srsti může být od světle pšeničné až po červenou pšeničnou. Drobné bílé stopy na hrudi a prstech jsou přípustné.

 

Hlava

Hlava rhodéského ridgebacka je dlouhá, suchá a hluboká. Má zarážku a horní část lebky jsou stejné a výrazně vypouklé. Rty jsou silné a dobře vyvinuté. 10 nejvzácnějších plemen psů na světě

 

Nos

Nos rhodéského ridgebacka je velký a černý.

 

Oči

Oči jsou tmavé, kulaté a umístěné ve stejné úrovni. Oční víčka jsou dobře přiléhající.

 

Uši

Uši jsou vysoko nasazené, středně velké a zavěšené.

 

Zpět

Hřbet je rovný a silný. Na hřbetě psa je charakteristický pruh srsti, který roste v opačném směru než zbytek srsti. Tento pás se nazývá „hřeben“ nebo „hřeben“.

 

Hrudník

Hrudník je hluboký a široký, s dobře zaoblenými žebry.

 

Končetiny

Končetiny jsou silné a symetrické. Přední končetiny jsou rovné a rovnoběžné. Čepele jsou dlouhé a dobře skloněné. Tlapky jsou pevné a dobře klenuté. Zadní končetiny jsou silné a symetrické s dobře zaúhlenými koleny a správně úhlenými hlezny.

 

Ocas

Ocas je silný až ke kořeni a postupně se zužuje. Nosí se v rovině zad nebo mírně nad ní.

Rhodéský ridgeback měří od 61 do 69 cm a váží od 29 do 41 kg. Je to vyrovnaný pes, svalnatý a aktivní, symetrických linií, schopný velké vytrvalosti při vhodné rychlosti. Je nezbytné, aby byl živý, elegantní a dobře stavěný, bez jakýchkoli sklonů k masivnosti.

 

Povaha a temperament Rhodéský ridgeback

 

Povaha a temperament Rhodéský ridgeback

 

 

Rhodéský ridgeback je plemeno, které se vyznačuje živou a temperamentní povahou. Je to pes, který má vysokou inteligenci a dokáže se postavit nebezpečí s velkou silou a odolností. Je oddaný své rodině a dokáže ji ochránit. Jejich povaha je jemná i tvrdá zároveň.

Tento pes má silnou potřebu bránit své teritorium a rodinu, proto se doporučuje správná výchova a výcvik bez hrubého zacházení. Je důležité, aby ho vedl zkušený majitel, který dokáže zvládnout jeho silnou vůli a temperament.

Rhodéský ridgeback je vhodný pro majitele, kteří mají rádi aktivní životní styl a jsou ochotni věnovat mu dostatek času a pozornosti. Tento pes potřebuje každodenní dávku pohybu a obecně se nedoporučuje lidem s negativním vztahem k pohybu a sportu.

Vzhledem k jeho silné potřebě bránit a chránit svou rodinu a teritorium je důležité, aby byl rhodéský ridgeback správně socializován a veden k pozitivní interakci s lidmi a ostatními zvířaty. Při odborném výcviku a dostatku pohybu lze výrazné teritoriální chování tohoto silného a rychlého psa usměrnit správným směrem.

 

Školení a chov

 

Rhodéský ridgeback je plemeno s vysokou inteligencí a energií, proto je důležité věnovat mu dostatečný výcvik a dostatek pohybu. Výcvik by měl být pozitivní a motivující a měli by ho provádět zkušení trenéři, kteří mají s tímto plemenem zkušenosti.

Chovatelé by měli být zodpovědní a mít zájem na zlepšení plemene. Je důležité vybírat štěňata od prověřených chovatelů, kteří se zabývají zdravotním testováním a sledují genetiku svých psů. Chovatelé by měli být ochotni odpovídat na otázky a poskytovat informace o plemeni.

Pokud si chcete pořídit rhodéského ridgebacka, měli byste mít dostatek prostoru a času na jeho chov a cvičení. Tento pes potřebuje hodně fyzické aktivity a duševní stimulace, a proto není vhodný pro každého majitele. Je důležité věnovat mu dostatek pozornosti, aby bylo šťastné a zdravé.

Pro více informací o výcviku a chovu rhodéských ridgebacků se můžete obrátit na osvědčené chovatele nebo odborníky na výcvik psů. 10 nejsilnějších psích plemen na světě

 

Zdraví

 

Rhodéský ridgeback je považován za odolné plemeno a nemá žádné genetické predispozice k nemocem, kromě mírného sklonu k dysplazii kyčelních kloubů a dysplazii loktů. Jako u každého psa se však i u rhodéského ridgebacka mohou objevit různé zdravotní problémy.

Pro prevenci obezity a souvisejících zdravotních problémů je důležité dbát na správnou výživu a dostatek pohybu. Kromě toho je důležité pravidelně kontrolovat zuby a oči, aby se předešlo zánětům a dalším problémům.

Kromě těchto běžných problémů může rhodéský ridgeback trpět také nemocemi typickými pro velká plemena, jako je torze žaludku. Proto je důležité dbát na správnou stravu a pravidelné cvičení.

V případě jakýchkoli zdravotních problémů je důležité kontaktovat veterinárního lékaře a podstoupit potřebná vyšetření a léčbu. Psi pro pěší turistiku : 10 plemen vhodných pro pěší turistiku

 

Výstavy a standardy Rhodéský ridgeback

 

Výstavy a standardy Rhodéský ridgeback

 

 

Rhodéský ridgeback je plemeno, které si vede velmi dobře na výstavách krásy. Výstavy jsou příležitostí pro majitele a chovatele RR, aby představili své psy, získali hodnocení od odborníků a porovnali je s ostatními psy stejného plemene.

Standard plemene RR je stanoven Mezinárodní kynologickou federací (FCI) a definuje vzhled a vlastnosti, které by měl pes tohoto plemene splňovat. Podle standardu by měl mít rhodéský ridgeback atletický vzhled, hladkou a lesklou srst. Jeho barva by měla být pšeničná, od světlejší po tmavší.

Na výstavách krásy se posuzují různé vlastnosti psů, například vzhled, stavba těla, srst, barva, temperament a chování. Posuzování provádějí odborní rozhodčí, kteří mají kritéria založená na standardu.

Rhodesian Ridgeback Club Slovakia pořádá výstavy krásy pro plemena RR, kde mají majitelé a chovatelé možnost prezentovat své psy a získat hodnocení od odborníků. Výstavy jsou také příležitostí k setkání s dalšími majiteli psů tohoto plemene a k získání nových informací o chovu a výcviku.

Výstavy krásy a standardů jsou pro majitele a chovatele rhodéských ridgebacků důležitým nástrojem k udržení kvality plemene a jeho prezentace na veřejnosti.

 

Příbuzná plemena

 

 

Rhodéský ridgeback patří do skupiny 6: Durici, jezevčíci a příbuzná plemena a do sekce 3: Příbuzná plemena bez zkoušky z výkonu. Existuje několik příbuzných plemen, která mají podobné vlastnosti a vzhled jako rhodéský ridgeback.

Jedním z těchto plemen je thajský ridgeback, který pochází z Thajska. Tento pes má také výrazný pruh srsti na hřbetě, podobně jako rhodéský ridgeback. Thajský ridgeback je však menší a lehčí než jeho africký příbuzný, jeho výška v kohoutku je přibližně 56-61 cm a hmotnost přibližně 20-32 kg.

Mastif je další příbuzné plemeno, které je svou váhou a vzhledem podobné rhodéskému ridgebackovi. Mastif je však mnohem větší a může dosáhnout hmotnosti až 120 kg. Tento pes se používá jako hlídací pes a jeho původ sahá až do starověkého Egypta.

Kromě thajského ridgebacka a mastifa existuje několik dalších příbuzných plemen, která mají podobné vlastnosti a vzhled jako rhodéský ridgeback. Tato plemena jsou však méně známá a méně rozšířená než rhodéský ridgeback.

Lovecké využití

 

 

Rhodéský ridgeback byl původně vyšlechtěn jako lovecký pes a k lovu se používá dodnes. Jeho původní majitelé ho používali k lovu lvů, proto se mu přezdívá „lví pes“. Tento pes je odolný a má vynikající čich, což z něj dělá skvělého loveckého společníka.

Při lovu využívá svou schopnost sledovat stopu a najít zvíře. Díky své síle a odolnosti zvládne i dlouhé lovecké výpravy. Jeho silná postava a svalnaté tělo mu umožňují zvládnout i ten nejtěžší terén.

Kromě loveckého využití se rhodéský ridgeback osvědčil jako vynikající hlídací pes. Jeho odvaha a věrnost z něj činí vynikajícího strážce domova a rodiny.

Při výchově tohoto psa je důležité mít na paměti jeho lovecký původ. Jeho výcvik vyžaduje trpělivost a důslednost, ale výsledkem bude věrný a oddaný společník, který bude schopen plnit své lovecké povinnosti.

Celkově je rhodéský ridgeback vynikající lovecký pes, který si získal oblibu také jako výborný hlídací pes a příjemný domácí pes.

 

Chyby

 

 

Vady hřebene jsou viditelné hned po narození. Později, mezi třetím dnem a pátým týdnem, kdy má štěně jemnou „štěněčí srst“, je velmi obtížné identifikovat vady hřebene. Každý správný hřeben se skládá ze tří částí: hlavičky (pole), korunky (2 věnce) a základny (konec). Pokud některá z těchto částí chybí, hovoříme o hřebenové poruše.

Chyby se dělí na závažné a méně závažné. Závažnými vadami jsou například chybějící základní hřeben, chybějící korunka nebo příliš velká korunka. Méně závažné vady jsou například nepravidelná nebo neúplná korunka nebo korunka, která není dostatečně výrazná.

Při výběru štěněte by měl být budoucí majitel seznámen s možnými vadami hřebene. Je důležité si uvědomit, že vady hřebene jsou běžné a nemusí být nutně známkou špatného chovu. Pokud chce majitel svého ridgebacka vystavovat, měl by být jeho ridgeback bez vážných vad. Pokud je ridgeback pouze společníkem, může mít i méně závažné vady.

Je také důležité si uvědomit, že povlaky na hřebeni mohou být různé. Někteří ridgebackové mají hřeben pokrytý hustou srstí, jiní mají pouze jemný proužek srsti. Je důležité, aby byl hřeben dobře viditelný a aby na něm vlasy rostly v opačném směru než na zbytku těla. Pokud hřeben není jasně viditelný nebo na něm srst správně neroste, hovoříme o vadě srsti.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button