Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Shiba Inu – plemeno psa s japonskými kořeny

Šiba inu je japonské plemeno psů, které se vyznačuje nezávislou a sebevědomou povahou. Toto plemeno patří mezi nejmenší japonské špice a je považováno za jedno z nejstarších. Plemeno shiba inu je oblíbeným společníkem v Japonsku a je stále populárnější i v jiných zemích.

 

Shiba Inu

 

Shiba Inu

 

Shiba inu má kompaktní tělo a hustou dvojitou srst, která mu dodává vzhled plyšového medvídka. Samci tohoto plemene dorůstají v kohoutku výšky 35-43 cm a váží v průměru 10,5 kg, zatímco samice měří 33-41 cm a váží v průměru 8 kg. Shiba inu je obecně zdravé plemeno, ale stejně jako u jiných psů se u něj mohou vyskytnout některé nemoci.

Shiba inu má věrnou a inteligentní povahu, ale může být také tvrdohlavá. Toto plemeno potřebuje hodně pohybu a fyzické aktivity, ale také zná základy výcviku poslušnosti. Pokud hledáte společníka s nezávislou povahou a chcete mít jedno z nejstarších japonských plemen psů, shiba inu by pro vás mohl být tou správnou volbou.

 

Historie a původ

 

Historie a původ

 

Shiba inu je plemeno psa původem z Japonska. Jeho historie sahá až do doby před 7 000 lety, kdy byli do této země dovezeni psi podobní shibám. V Japonsku se shiba inu používali především jako lovečtí psi. Toto plemeno je považováno za nejstarší ze šesti místních psů špicovitého typu.

Shiba inu má kompaktní tělo s dobře vyvinutými svaly. Samci dorůstají výšky 35 až 43 cm, samice 33 až 41 cm. Průměrná hmotnost tohoto plemene je 10,5 kg u psa a 8 kg u feny. Shiba inu má hustou dvojitou srst, která mu dodává vzhled plyšového medvídka. Japonská plemena psů – 13 plemen psů

 

Druhá světová válka a shiba inu

Během druhé světové války byli shiba inu téměř vyhubeni. Japonské válečné úsilí se soustředilo na výrobu zbraní a vojenských strojů, což vedlo k zanedbávání jiných oblastí, například chovu psů. Po válce se však podařilo zachránit několik jedinců a plemeno se postupně začalo obnovovat.

 

Shiba Inu ve Spojených státech

Shiba inu se do Spojených států dostala v roce 1954, kdy byli z Japonska dovezeni dva jedinci. V roce 1979 byla založena Americká asociace chovatelů shiba inu, která se zaměřuje na chov a ochranu tohoto plemene. Dnes je shiba inu velmi oblíbeným plemenem nejen v Japonsku, ale i v dalších zemích světa.

V Japonsku je shiba inu považován za národní poklad a je velmi oblíbený jako společenský a rodinný pes. Vzhledem ke své inteligenci a nezávislosti však není vhodný pro každého majitele. Je důležité, aby majitelé měli dostatek času a trpělivosti na výcvik tohoto plemene.

 

Fyzický vzhled shiba inu

 

Fyzický vzhled

 

Šiba inu je malý, ale mohutný pes s kompaktním tělem a dobře vyvinutými svaly. Výška a hmotnost tohoto plemene se liší v závislosti na pohlaví. Samci dorůstají výšky 35 až 43 cm, zatímco samice 33 až 41 cm. Průměrná hmotnost tohoto plemene je 10,5 kg u psa a 8 kg u feny.

 

Výška a hmotnost

Shiba inu má kompaktní tělo s dobře vyvinutými svaly. Výška a hmotnost tohoto plemene se liší v závislosti na pohlaví. Průměrná výška psa v kohoutku je 35 až 43 cm a průměrná hmotnost 10,5 kg. Průměrná výška žen je 33 až 41 cm a průměrná hmotnost 8 kg.

 

Barva srsti

Shiba inu má hustou dvojitou srst, která mu dodává vzhled plyšového medvídka. Barva srsti tohoto plemene může být červená, sezamová, urajiro, černá s pálením nebo krémová. Červená barva může být jasně červená nebo tmavá až mahagonová. Sezamová barva je směsí černé a červené, která vytváří sezamový efekt. Urakiro barva znamená bílé zbarvení na břišní straně, na vnitřních stranách nohou a na spodní straně ocasu. Černá a opálená barva je kombinací černé a červené barvy a krémová barva je světle krémová. Šampon na vlasy: nejlepší rady a účinky

 

Oči a uši

Shiba inu má malé trojúhelníkové oči, které jsou hluboko zasazené do hlavy. Barva očí může být hnědá nebo tmavě hnědá. Uši tohoto plemene mají trojúhelníkový tvar a střední velikost. Jsou posazené vysoko na hlavě a směřují dopředu.

 

Ocas

Shiba inu má silný, hustý a zatočený ocas, který je posazený vysoko na zádech. Ocas lze nosit přes záda nebo jej lze přes záda přehnout.

 

Povaha a temperament shiba inu

 

Povaha a temperament shiba inu

 

Shiba inu je plemeno psa, které má svou jedinečnou povahu a temperament. Majitelé by měli vědět, že shiba inu je nezávislý a tvrdohlavý pes, který vyžaduje trpělivost a zkušenosti s výcvikem. Toto plemeno má však také mnoho pozitivních vlastností, které z něj dělají skvělého společníka.

 

Nezávislost

Shiba inu je známý svou nezávislostí a silnou osobností. Tento pes může být nezávislý a někdy tvrdohlavý. Majitelé by měli být připraveni na to, že shiba inu se někdy může chovat samostatně a dělat si věci po svém. Pro majitele tohoto plemene je důležité, aby byli trpěliví a pochopili, že shiba inu potřebuje volnost.

 

Inteligence a tvrdohlavost

Shiba inu je také známý svou inteligencí a tvrdohlavostí. Tento pes může být velmi inteligentní a rychle se učí novým věcem. Když se mu však něco nelíbí, dokáže být velmi tvrdohlavý. Majitelé by měli být připraveni na to, že se shiba inu může rozhodnout nedělat něco, co se mu nelíbí.

 

Oddanost

Shiba inu je také známý svou oddaností. Tento pes dokáže být svému majiteli velmi věrný a oddaný. Pro majitele tohoto plemene je důležité, aby byli připraveni na to, že shiba inu může svého majitele a jeho rodinu velmi chránit.

Shrnuto a podtrženo, shiba inu je plemeno psa s jedinečnou povahou a temperamentem. Majitelé by měli být připraveni na to, že tento pes je nezávislý, tvrdohlavý, ale zároveň velmi oddaný svému majiteli. Pro majitele tohoto plemene je důležité, aby byli trpěliví a měli zkušenosti s výcvikem psů.

 

Výcvik a socializace shiba inu

 

Výcvik a socializace shiba inu

 

Výcvik a socializace jsou pro shiba inu velmi důležité. Toto plemeno je inteligentní a učenlivé, ale také tvrdohlavé a nezávislé. Proto je třeba být trpělivý a důsledný při výcviku a výchově tohoto psa.

Při výcviku shiba inu se doporučuje používat pozitivní metody, které jsou založeny na odměňování správného chování. Je to proto, že tento pes nechce být neustále submisivní a potřebuje být motivován k učení se novým věcem. Proto je důležité najít pro něj vhodnou motivaci, například jeho oblíbenou hračku nebo pamlsek.

 

Socializace je pro shiba inu stejně důležitá jako výcvik. Toto plemeno bývá nedůvěřivé k cizím lidem a jiným psům. Proto je nutné seznamovat ho s různými situacemi, místy a lidmi již od štěněčího věku. To zajistí, že pes bude v budoucnu schopen dobře zvládat různé situace a bude se umět chovat i v přítomnosti jiných psů. Plemena psů pro chladné počasí :20 plemen psů

Při socializaci shiba inu je důležité zajistit, aby se pes setkával s různými lidmi a psy. Důležité je také naučit ho správně reagovat na různé podněty, například na hluk ulice, zvuky apod. Socializace by měla probíhat postupně a měla by začít v chovatelské stanici. Výcvik a socializace jsou nezbytné pro to, aby se ze shiba inu stal dobře vychovaný a sociálně zdatný pes.

 

Zdraví a péče

 

Stravování

Správná výživa je pro shiba inu velmi důležitá. Toto plemeno potřebuje stravu s vysokým obsahem bílkovin, které jsou důležité pro zdraví svalů a kůže. Je důležité vybrat si kvalitní stravu, která neobsahuje žádné nezdravé složky. Shiba inu by měla jíst 2-3krát denně a vždy by měla mít přístup k čisté vodě. Ovoce a zelenina, které psi mohou nebo nemohou jíst

 

Péče o kabát

Shiba inu má krásnou hustou srst, která vyžaduje pravidelnou péči. Je důležité srst pravidelně pročesávat, aby se netvořily uzly a rohože. Při česání se doporučuje používat speciální hřeben na podsadu a kartáč na vrchní srst. Při koupání se doporučuje používat speciální šampony pro psy, které nevysušují kůži.

 

Zdravotní problémy

Shiba inu je obecně zdravé plemeno, ale může trpět některými zdravotními problémy. Mezi nejčastější problémy patří alergie, glaukom, dysplazie kyčelních kloubů a hypotyreóza. Je důležité pravidelně kontrolovat zdravotní stav shiba inu u veterináře a dodržovat preventivní opatření, jako je pravidelné očkování a odčervování.

 

Zdravotní problém Popis
Alergie Shiba inu může být alergická na různé látky, jako jsou potraviny, pyl, prach a další. Příznaky jsou svědění, zarudnutí kůže a vypadávání vlasů.
Glaukom Glaukom je oční onemocnění, při kterém dochází ke zvýšení nitroočního tlaku. Mezi příznaky patří bolest očí, rozmazané vidění a změna barvy duhovky.
Dysplazie kyčelního kloubu Dysplazie kyčelního kloubu je onemocnění kloubu, při kterém dochází k nerovnoměrnému pohybu mezi hlavičkou kosti stehenní a pánví. Příznaky jsou bolest při pohybu a omezení pohybu.
Hypotyreóza Hypotyreóza je onemocnění štítné žlázy, které vede k nedostatečné produkci hormonů. Příznaky jsou únava, nadváha a změny v srsti.

Shiba Inu jako lovecký pes

 

Shiba inu je plemeno psa, které bylo původně vyšlechtěno jako lovecký pes. Tento malý a odvážný pes se používal především k lovu drobné zvěře, jako jsou zajíci, lišky nebo srny. V japonském prostředí, odkud shiba inu pochází, byl tento pes znám jako „shika inu“, což znamená „jelení pes“.

Shiba inu se vyznačuje vynikajícím čichem a rychlostí, které mu umožňují být úspěšným loveckým psem. Díky své malé velikosti a obratnosti je ideálním psem pro lov v terénu, kde jsou překážkou větší psi. Jeho temperament a odvaha z něj dělají vynikajícího společníka pro lovecké psy.

Ačkoli se dnes shiba inu používá především jako společenský pes, jeho lovecké vlastnosti jsou stále patrné. Tento pes má silné lovecké instinkty a dokáže se zajímat o malá zvířata i v městském prostředí. Proto je důležité, aby majitel shiba inu věděl, jak ovládat jeho lovecké instinkty a jak ho správně vycvičit.

Vzhledem k tomu, že shiba inu byl původně vyšlechtěn jako lovecký pes, je to pes, který má hodně energie a potřebuje hodně pohybu. Proto je důležité, aby byl každý den na procházce a měl možnost se proběhnout. Tento pes je velmi inteligentní a ke štěstí a zdraví potřebuje dostatek fyzické i psychické stimulace.

Díky svým loveckým vlastnostem a temperamentu je shiba inu vhodný pro majitele, kteří mají zkušenosti s loveckými psy a vědí, jak svého psa vycvičit a ovládat. Tento pes je velmi oddaný svému majiteli a je schopen se naučit mnoho věcí, pokud je mu věnována dostatečná pozornost a správný výcvik.

 

Adopce a chovatelé

Pokud máte zájem o adopci shiba inu, můžete se obrátit na různé organizace a útulky pro zvířata ve Slovenské republice. Je důležité zajistit, aby pes našel vhodné prostředí a majitele, který se o něj bude dobře starat a uspokojovat jeho potřeby.

Pokud dáváte přednost nákupu od chovatele, měli byste si vybrat renomovaného chovatele, který chová shiba inu s ohledem na zdraví a čistotu plemene. Důležité je znát rodokmen psa a zjistit, zda byl testován na různé zdravotní problémy, které jsou pro toto plemeno typické, například dysplazii kyčelních kloubů.

Při nákupu od chovatele byste měli mít možnost vidět štěně i jeho rodiče v prostředí, ve kterém se nachází. Měli byste se také informovat o potřebách tohoto plemene a o správné péči a výcviku.

Je důležité si uvědomit, že shiba inu je aktivní plemeno, které potřebuje dostatek fyzické aktivity a duševní stimulace. Měli byste být připraveni věnovat mu dostatek pozornosti a času.

Pokud se rozhodnete toto plemeno adoptovat nebo si ho pořídit, měli byste být připraveni se o něj zodpovědně starat a poskytnout mu vhodné prostředí a životní styl.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button